Neler yeni

Öneri Ryzen 5 5600X Soğutucu Tavsiyesi

• Konbuyu başlatan Veteran
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 39
  • Görüntüleme 4K

Veteran

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
13
ModArt Kredi
0
Bütçe
4500 TL
Arkadaşlar söz konusu işlemciyi satın almayı düşünüyorum. Ürünü yeteri derecede soğutacak hiç baş ağrıtmayacak soğutucu tavsiyelerinizi bekliyorum. Sıvı ve hava soğutucuları önerebilirsiniz.

Hamza Ensar Sağlam

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
O işlemci için orta bütçe bir kule tipi yeterli. Yerinizde olsam bütçemi az daha arttırıp işlemcimi yükseltirim ve sıvı soğutma alırım. En kötü bu bütçe içinde 5700X ve sıvı soğutma sığdırırsınız. Uğraşmak istemezseniz ID-Cooling SE-224-XT alın.

Hamza Ensar Sağlam

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Bu ürün yerine şu 2 ürün için ne söylersiniz?
Link Removed

Link Removed

Noctua'lar çok sesli oluyorlar. İlla bu bütçede sıvı soğutma almak istiyorsan Arctic LF2 360 dışına çıkmamalısın, en iyisidir. Gönlüne göre ARGB olanını da seçebilirsin.

Veteran

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
13
ModArt Kredi
0
Noctua'lar çok sesli oluyorlar. İlla bu bütçede sıvı soğutma almak istiyorsan Arctic LF2 360 dışına çıkmamalısın, en iyisidir. Gönlüne göre ARGB olanını da seçebilirsin.
5600X için 240mm ya da 280mm bir sıvı soğutucu yeterli değil mi? 360mm'e gerek var mı?

RevDeisDou

Pro Üye
Uzman
Konular
4
ModArt Kredi
0
Arkadaşlar söz konusu işlemciyi satın almayı düşünüyorum. Ürünü yeteri derecede soğutacak hiç baş ağrıtmayacak soğutucu tavsiyelerinizi bekliyorum. Sıvı ve hava soğutucuları önerebilirsiniz.
Öncelikle X olmayan versiyonunu alın tavsiyemdir arada fark yok. İkinci tavsiyem ise soğutucu olarak giriş seviye Perfan 120h bile alınabilir. Bütçe var ve kasaya sığar ise LF 360 II direkt ama işlemciden pahalı soğutucu pek mantıklı değil bence

Veteran

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
13
ModArt Kredi
0
Öncelikle X olmayan versiyonunu alın tavsiyemdir arada fark yok. İkinci tavsiyem ise soğutucu olarak giriş seviye Perfan 120h bile alınabilir. Bütçe var ve kasaya sığar ise LF 360 II direkt ama işlemciden pahalı soğutucu pek mantıklı değil bence
Teşekkürler. Şöyle ki ürün fiyat skalası malumunuz. Ürünlerin bazılarının arasında epey bir fiyat farkı olabiliyor. Bende bu sebeple daha rahat öneri yapılabilmesi için o arayı açık tuttum. Aslında fiyat kısmında aralıklı fiyat belirtebilseydik 1000-4500 TL arası diyecektim. Aslında bende bu işlemci için eğer gerekli değil ise o tutar veya özelliklerdeki bir soğutucu tercih etmeyi düşünmüyorum. Ama siz veya bir başkası bana bu soğutucuyu al uzun süre sorunsuz kullanırsın. Hem soğutma hem de ses seviyeleri olarak her anlamda beklentilerini karşılar derseniz o zaman tabiki değerlendiririm. 5600 için söylediğiniz soğutucu tavsiyeniz 5600X olan içinde geçerli midir? Yani 5600X ile 5600'ün arasında soğutucu seçiminde farklı bir modele yönelmek gerekir mi? 5600'ün kendi stok soğutucusu yetersiz midir?

Son düzenleme:

RevDeisDou

Pro Üye
Uzman
Konular
4
ModArt Kredi
0
5600 için söylediğiniz soğutucu tavsiyeniz 5600X olan içinde geçerli midir? Yani 5600X ile 5600'ün arasında soğutucu seçiminde farklı bir modele yönelmek gerekir mi? 5600'ün kendi stok soğutucusu yetersiz midir?
İkisi de aynı işlemci zaten fark yok neredeyse ikisi içinde aynı şartlar ve senaryolar geçerli

KOCAEFE

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Stok soğutucu hakkında biraz bilgi vereyim. Kafa ütüleyen bir fanı var ve sürekli olarak fan hızı bir artıp bir azalıyor bu da rahatsız edici sesi daha kötü hale getiriyor. Ayrıca stok soğutucu ile işlemci yüksek ısılara çıkıyor.

Kule tipi öneriler yapılmış. Ek olarak Link Removed önereyim. Bu arada Noctua sessizliği ile ünlüdür. Ancak önerilen model yurtdışından gelecek ve oldukça büyük ağır bir soğutucu anakarta fazladan yük bindirecek onu da hesap edin derim.

Sıvı soğutma alabilecek bütçe varken hiç hava soğutmaya bulaşmayın. Daha sessiz ve daha serin çalışmasını sağlar sıvı soğutma ve yaz sıcaklarında performans farkı epey fazladır hava soğutmaya göre. 5600/5600X için 240mm sıvı soğutmalar yeterli oluyor. Sıvı soğutma alırken mümkün olduğunca yeni modelleri almayı tercih edin.

İtopya fiyatı 2405 TL idi ama stokları bitmiş yerine bu var: Link Removed

Link Removed

RGB vs derdiniz varsa Corsair daha şık görüntüye sahip. NZXT daha sade görünüme sahip ve performansı yeterli seviyedeyken fiyatı da uygun. Almayı düşünürseniz kasanıza sığıp sığmadığına ölçülerine bakıp kontrol etmeyi unutmayın.

H100i Elite Capellix 240mm yerine eğer kasanıza sığıyorsa 360mm aynı fiyata bu var:
Link Removed

Corsair 360mm emsallerine göre ucuz diye almak isterseniz (bence rafta beklemiş sıvı soğutma almayın şahsen önermiyorum):
Link Removed

Son düzenleme:

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Bu ürün yerine şu 2 ürün için ne söylersiniz?
Link Removed

Link Removed
Redux da alınabilir ama NH-D15 in 250 watt TDP değerlerini bile kaldırabilmesi Reduxda bulunamayan bir özellik NH-D15 360MM AIO lara kafa tutuyor,kısıtlı bir bütçe değil ise ND-15 alır geçerim 4000TL altında rakibi yok.

Veteran

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
13
ModArt Kredi
0
Stok soğutucu hakkında biraz bilgi vereyim. Kafa ütüleyen bir fanı var ve sürekli olarak fan hızı bir artıp bir azalıyor bu da rahatsız edici sesi daha kötü hale getiriyor. Ayrıca stok soğutucu ile işlemci yüksek ısılara çıkıyor.

Kule tipi öneriler yapılmış. Ek olarak Link Removed önereyim. Bu arada Noctua sessizliği ile ünlüdür. Ancak önerilen model yurtdışından gelecek ve oldukça büyük ağır bir soğutucu anakarta fazladan yük bindirecek onu da hesap edin derim.

Sıvı soğutma alabilecek bütçe varken hiç hava soğutmaya bulaşmayın. Daha sessiz ve daha serin çalışmasını sağlar sıvı soğutma ve yaz sıcaklarında performans farkı epey fazladır hava soğutmaya göre. 5600/5600X için 240mm sıvı soğutmalar yeterli oluyor. Sıvı soğutma alırken mümkün olduğunca yeni modelleri almayı tercih edin.

İtopya fiyatı 2405 TL idi ama stokları bitmiş yerine bu var: Link Removed

Link Removed

RGB vs derdiniz varsa Corsair daha şık görüntüye sahip. NZXT daha sade görünüme sahip ve performansı yeterli seviyedeyken fiyatı da uygun. Almayı düşünürseniz kasanıza sığıp sığmadığına ölçülerine bakıp kontrol etmeyi unutmayın.

H100i Elite Capellix 240mm yerine eğer kasanıza sığıyorsa 360mm aynı fiyata bu var:
Link Removed

Corsair 360mm emsallerine göre ucuz diye almak isterseniz (bence rafta beklemiş sıvı soğutma almayın şahsen önermiyorum):
Link Removed
Teşekkürler. Hava soğutucuları hem maliyeti hem de sıvı soğutma gereksinimi yok ise eğer daha uzun ömürlü olabilmeleri açısından tercihlerim arasına ekledim. Anakarta bindireceği yükten kastınızı açar mısınız? Yani kullanımda herhangi bir sorun mu yaratır? Bildiğim kadarıyla kasaya sert bir müdahale olmazsa taşıma esnasında gibi oralarda nazik olmak ya da sökülmesi öneriliyor diye biliyorum. H150 360MM için söylüyorum Ben sanki bu seri Elite Capellix serisinden sonra tanıtıldı diye biliyorum ama? Bu durumda da bir bekleme durumu söz konusu olmuyor sanırım?

Hamza Ensar Sağlam

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Teşekkürler. Hava soğutucuları hem maliyeti hem de sıvı soğutma gereksinimi yok ise eğer daha uzun ömürlü olabilmeleri açısından tercihlerim arasına ekledim. Anakarta bindireceği yükten kastınızı açar mısınız? Yani kullanımda herhangi bir sorun mu yaratır? Bildiğim kadarıyla kasaya sert bir müdahale olmazsa taşıma esnasında gibi oralarda nazik olmak ya da sökülmesi öneriliyor diye biliyorum. H150 360MM için söylüyorum Ben sanki bu seri Elite Capellix serisinden sonra tanıtıldı diye biliyorum ama? Bu durumda da bir bekleme durumu söz konusu olmuyor sanırım?

Anakarta bindirdiği yükten kasıt cidden çok ağır bir soğutucu. İlerleyen zamanlarda anakarta zarar verme ihtimaline karşın yabancı bir videoda destek kullandıklarını bile görmüştüm.

H150i Elite Capellix önermiyorum. Pompası çok sesli bir sıvı soğutma. En performanslı ve sağlam öneri LF2’dir. 6 yıl garantiyi başka markalar sağlamıyor 🙂 VRM soğutucu fan bulundurmasıda cabası.

KOCAEFE

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Anakarta bindirdiği yükten kasıt cidden çok ağır bir soğutucu. İlerleyen zamanlarda anakarta zarar verme ihtimaline karşın yabancı bir videoda destek kullandıklarını bile görmüştüm.

H150i Elite Capellix önermiyorum. Pompası çok sesli bir sıvı soğutma. En performanslı ve sağlam öneri LF2’dir. 6 yıl garantiyi başka markalar sağlamıyor 🙂 VRM soğutucu fan bulundurmasıda cabası.
Elite Capellix serisinde pompa sesine şahsen rastlamadım. Ne H100i ile ne de H150i ile. Kardeşimin PC'de H150i bulunuyor ve gayet sessiz çalışıyor ancak tüm ürünlerine kefil olacak değilim. Eğer pompa çok ses yapıyorsa muhtemelen ya pompa arızalıdır ya da sıvı eksilmesi olmuştur o yüzden ses çok çıkıyor olabilir. Servisten değişimi talep edilmeli o durumda olan varsa.

Arctic de gerçekten sağlam ve sessiz üründür. Bütçeye göre tercih edilebilir fiyatları da var. Özellikle 240mm gayet uygun fiyatta.
Link Removed
Link Removed

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.