Neler yeni

Öneri Ryzen 5 5600X Soğutucu Tavsiyesi

• Konbuyu başlatan Veteran
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 39
  • Görüntüleme 4K

Hamza Ensar Sağlam

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Elite Capellix serisinde pompa sesine şahsen rastlamadım. Ne H100i ile ne de H150i ile. Kardeşimin PC'de H150i bulunuyor ve gayet sessiz çalışıyor ancak tüm ürünlerine kefil olacak değilim. Eğer pompa çok ses yapıyorsa muhtemelen ya pompa arızalıdır ya da sıvı eksilmesi olmuştur o yüzden ses çok çıkıyor olabilir. Servisten değişimi talep edilmeli o durumda olan varsa.

Arctic de gerçekten sağlam ve sessiz üründür. Bütçeye göre tercih edilebilir fiyatları da var. Özellikle 240mm gayet uygun fiyatta.
Link Removed
Link Removed

H150i’de bu sorunu yaşayan çok kişi var, bende eski kullanıcısıyım. Kapalı sıvı soğutmalarda sıvı eksilmesi olmaz.

Hamza Ensar Sağlam

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Bal gibi de olabiliyor. Sırf bu sebepten değişim yapıldığına bizzat şahit oldum.

Sıvı eksilmesi olması için sıvının dışarı akması gerekiyor. Öyle bir şey yoksa içindeki sıvı uçup gidemez, fizik kurallarına aykırı. O sıvılarda zaten çok ısınmıyorlar, buharlaşma imkanıda olmuyor, yani çok buharlaşmadan bahsediyorum. Çok buharlaşsa bile buharın çıkabileceği yerde yok.

Son düzenleme:

Azoth

Pro Üye
Uzman
Konular
42
ModArt Kredi
0
Teşekkürler. Hava soğutucuları hem maliyeti hem de sıvı soğutma gereksinimi yok ise eğer daha uzun ömürlü olabilmeleri açısından tercihlerim arasına ekledim. Anakarta bindireceği yükten kastınızı açar mısınız? Yani kullanımda herhangi bir sorun mu yaratır? Bildiğim kadarıyla kasaya sert bir müdahale olmazsa taşıma esnasında gibi oralarda nazik olmak ya da sökülmesi öneriliyor diye biliyorum. H150 360MM için söylüyorum Ben sanki bu seri Elite Capellix serisinden sonra tanıtıldı diye biliyorum ama? Bu durumda da bir bekleme durumu söz konusu olmuyor sanırım?
H150i elite capellix modeli H150 den daha önce çıktı fakat şu noktayı kaçırmamak gerek. Bu ürünün raflarda beklediğini kanıtlayamayız çünkü hızlı satılan bir ürün ve üretimi devam eden bir ürün. H150 modelide stoklara yeni girdiği için üretim olarak yeni olduğunu düşünüyorum. Açıkçası sirkülasonu fazla olan bir ürünün aylarca raflarda beklemesi pek mümkün gelmiyor.

KOCAEFE

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Sıvı eksilmesi olması için sıvının dışarı akması gerekiyor. Öyle bir şey yoksa içindeki sıvı uçup gidemez, fizik kurallarına aykırı. O sıvılarda zaten çok ısınmıyorlar, buharlaşma imkanıda olmuyor, yani çok buharlaşmadan bahsediyorum. Çok buharlaşsa bile buharın çıkabileceği yerde yok.
Ayrıntısını ben bilemem çünkü tamircisi değilim. Corsair markada denk gelmedim ama farklı bir markada yanlış hatırlamıyorsam Cooler Master bir üründü servis sıvı eksilmesi var raporu ile iade/değişim kararı çıkartmıştı. Kasada sıvı sızmasına dair bir iz dahi yoktu. Nasıl olmuş olabilir bilmiyorum. Belki de üretimde eksik sıvı koyuldu. Sıfır üründe böyle bir şey görünce o sırada Corsair de indirime girince yerine onu almıştık.

Hamza Ensar Sağlam

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Ayrıntısını ben bilemem çünkü tamircisi değilim. Corsair markada denk gelmedim ama farklı bir markada yanlış hatırlamıyorsam Cooler Master bir üründü servis sıvı eksilmesi var raporu ile iade/değişim kararı çıkartmıştı. Kasada sıvı sızmasına dair bir iz dahi yoktu. Nasıl olmuş olabilir bilmiyorum. Belki de üretimde eksik sıvı koyuldu. Sıfır üründe böyle bir şey görünce o sırada Corsair de indirime girince yerine onu almıştık.

İşin içinde farklı bir iş olduğu belli.

URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

KOCAEFE

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
İşin içinde farklı bir iş olduğu belli.

URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
Zaten eksilme olabilmesi için sadece sızdırmaz contaları gevşek olmalı. Bu durumda da sıvı izlerine rastlardım diye düşünüyorum, iz bırakmadan buharlaşarak sızması bence de zor. İlk ay nasıl ses yapmıyordu onu da anlamış değilim. Belki de sıvıyı eksik gördüler ve rapor hatalı tutulmuş olabilir.

Veteran

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
13
ModArt Kredi
0
H150i elite capellix modeli H150 den daha önce çıktı fakat şu noktayı kaçırmamak gerek. Bu ürünün raflarda beklediğini kanıtlayamayız çünkü hızlı satılan bir ürün ve üretimi devam eden bir ürün. H150 modelide stoklara yeni girdiği için üretim olarak yeni olduğunu düşünüyorum. Açıkçası sirkülasonu fazla olan bir ürünün aylarca raflarda beklemesi pek mümkün gelmiyor.
Bu arada o zaman burada önemli nokta ürünün çıkış tarihi değil de ne kadar satıldığı anladığım kadarıyla. O zaman dediğinize katılıyorum. İfade ettiklerimize göre H150'nin de alınmaması için bir sebep yok diye çıkarım yapıyorum. H100 ve H150'nin verilerine hakim misiniz? Yani soğutması Fan devri ve DB'i Pompa sesi gibi konular hakkında veri var mı?

Veteran

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
13
ModArt Kredi
0
Noctua'lar çok sesli oluyorlar. İlla bu bütçede sıvı soğutma almak istiyorsan Arctic LF2 360 dışına çıkmamalısın, en iyisidir. Gönlüne göre ARGB olanını da seçebilirsin.
Artic LF2'nin yanlış hatırlamıyorsam radyatörü diğer soğutuculara nazaran biraz daha kalın 38mm'miş sanıyorum. Bu durumda Corsair iCUE 5000X ile kullanım esnasında ramlerin kullanımına mâni oluşturur mu? Yüksek Profil ram kullanacağım.

Hamza Ensar Sağlam

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Artic LF2'nin yanlış hatırlamıyorsam radyatörü diğer soğutuculara nazaran biraz daha kalın 38mm'miş sanıyorum. Bu durumda Corsair iCUE 5000X için kullanım esnasında ramlerin kullanımına mâni oluşturur mu? Yüksek Profil ram kullanacağım.

Evet daha kalın bir radyatörü var. Sorun olmaz.

Veteran

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
13
ModArt Kredi
0
Redux da alınabilir ama NH-D15 in 250 watt TDP değerlerini bile kaldırabilmesi Reduxda bulunamayan bir özellik NH-D15 360MM AIO lara kafa tutuyor,kısıtlı bir bütçe değil ise ND-15 alır geçerim 4000TL altında rakibi yok.
DH15 alırsam şayet güncellenmiş versiyonunu alırım diye düşünüyorum. Chromax olan. Yalnız bu ürün yüksek profil ram kullanmaya müsait mi? Engelleme olasılığı var diye biliyorum. Kasa olarak bir terslik olmaması durumunda 5000X kullanılacak.

Azoth

Pro Üye
Uzman
Konular
42
ModArt Kredi
0
Bu arada o zaman burada önemli nokta ürünün çıkış tarihi değil de ne kadar satıldığı anladığım kadarıyla. O zaman dediğinize katılıyorum. İfade ettiklerimize göre H150'nin de alınmaması için bir sebep yok diye çıkarım yapıyorum. H100 ve H150'nin verilerine hakim misiniz? Yani soğutması Fan devri ve DB'i Pompa sesi gibi konular hakkında veri var mı?
H150 kullanmadım açıkçası youtube’da illa ki incelemeleri vardır canlı görmekte iyi olabilir ama Elite capellix modelini kullanıyorum ve memnunum. Soğutma ve ses yönünden problem yaşamadım. Pompa devri biraz yüksek olabiliyor haliyle ses yapıyor ama config’den devri düşürüyorum.

Veteran

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
13
ModArt Kredi
0
H150 kullanmadım açıkçası youtube’da illa ki incelemeleri vardır canlı görmekte iyi olabilir ama Elite capellix modelini kullanıyorum ve memnunum. Soğutma ve ses yönünden problem yaşamadım. Pompa devri biraz yüksek olabiliyor haliyle ses yapıyor ama config’den devri düşürüyorum.
Config'den kastınız tam olarak nereden düşürülüyor? iCUE üzerinden mi? Ekran görüntüsü paylaşabilir misiniz? Alırsam tekrar rahatsız etmeyeyim :)

Son düzenleme:

Azoth

Pro Üye
Uzman
Konular
42
ModArt Kredi
0
Config'den kastınız tam olarak nereden düşürülüyor fan devri? iCUE üzerinde mi? Ekran görüntüsü paylaşabilir misiniz? Alırsam tekrar rahatsız etmeyeyim :)
iCue'nun yeni sürümünü indiriyorsunuz.
- AppData\Roaming\Corsair\CUE4\cooling dizininde bulunan configurations dosyasını notepad ile açıyorsunuz
- Balanced diye seach edip, fixedpercents yazan kısmı 50'ye indiriyorsunuz
- Dosyayı save ediyorsunuz
- iCue'yu geri açıp, pompa'nın çalışma modunu balanced'a çekiyorsunuz
- Taskmanager'dan iCue'yu sonlandırıp tekrar başlatıyorsunuz.
Bu adımları uygulayınca pompa sesi azalıyor. Yalnız elinizde ki mevcut Corsair sıvı soğutma pompasında ses yoksa bunu yapmanıza gerek yok.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.