Neler yeni

Yardım Ryzen 7 7700X sistem oyun oynarken işlemci 87 derece oluyor

chrisvector

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
Sistemi nisan ayında topladım yoğun bir çalışan birisiyim bu yüzden bilgisayarı kullanacak çok fazla vaktim olmuyor ne yazık ki, bugünlerde biraz test etme şansım oldu Cyberpunk 2077, Borderlands 3 ve benzeri oyunlarda yüksek ayarlarda. Fakat dereceler çok yüksek olmasa da CPU sıcaklık değerlerim olması gerekenden yüksek gibi geliyor genelde yük altında 85-87 dereceleri görüyorum termal macun aldım Cooler Master MasterGel maker daha uygulamaya vaktim olmadı montajlanırken stok macun kullanıldı.

Benim kafama takılan asıl soru bu bilgisayarda kurgu, render gibi işlemcinin yüksek yük altında olacağı işlemler yapacağım bu dereceler normal mi? Yoksa sıvı soğutucuyu değiştireyim mi?

Bilgisayar özelliklerim ise şöyle,
İşlemci: AMD Ryzen 7 7700X.
İşlemci soğutucu: Lian Li galahad 360 V2 white.
Anakart: ASUS Prime X670-P
Kasa: NZXT H710i ATX mid Tower.

Ürün linki:
Link Removed

Ürünün orijinalliğinden de şüpheciyim.

Slatians

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Sistemi nisan ayında topladım yoğun bir çalışan birisiyim bu yüzden bilgisayarı kullanacak çok fazla vaktim olmuyor ne yazık ki, bugünlerde biraz test etme şansım oldu Cyberpunk 2077, Borderlands 3 ve benzeri oyunlarda yüksek ayarlarda. Fakat dereceler çok yüksek olmasa da CPU sıcaklık değerlerim olması gerekenden yüksek gibi geliyor genelde yük altında 85-87 dereceleri görüyorum termal macun aldım Cooler Master MasterGel maker daha uygulamaya vaktim olmadı montajlanırken stok macun kullanıldı.

Benim kafama takılan asıl soru bu bilgisayarda kurgu, render gibi işlemcinin yüksek yük altında olacağı işlemler yapacağım bu dereceler normal mi? Yoksa sıvı soğutucuyu değiştireyim mi?

Bilgisayar özelliklerim ise şöyle,
İşlemci: AMD Ryzen 7 7700X.
İşlemci soğutucu: Lian Li galahad 360 V2 white.
Anakart: ASUS Prime X670-P
Kasa: NZXT H710i ATX mid Tower.

Ürün linki:
Link Removed

Ürünün orijinalliğinden de şüpheciyim.
Merhaba,

Bilgisayarınızın işlemci sıcaklıkları normal. Ryzen 7 7700X, 95 dereceye kadar çalışma sıcaklığına sahip bir işlemcidir. Oyun oynarken ve kurgu, render gibi işlemler yaparken işlemcinin sıcaklığı 85-87 dereceye kadar çıkabilir. Bu, normal bir durumdur ve işlemcinize zarar vermez.

Ancak, termal macununuzu yenilerseniz, işlemcinin sıcaklıklarını biraz daha düşürebilirsiniz. Cooler Master Master maker, iyi bir termal macundur. İşlemcinize yeni termal macun uygulamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Bilgisayarınızı kapatın ve fişini çekin.
2. Kasa kapağını açın.
3. İşlemciyi soğutucudan çıkarın.
4. Eski termal macunu işlemci ve soğutucudan temizleyin.
5. Yeni termal macunu işlemci üzerine yayın.
6. İşlemciyi soğutucuya takın.
7. Kasa kapağını kapatın.
8. Bilgisayarınızı açın ve test edin.

Umarım bu bilgiler yardımcı olur.

chrisvector

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
Merhaba,

Bilgisayarınızın işlemci sıcaklıkları normal. Ryzen 7 7700X, 95 dereceye kadar çalışma sıcaklığına sahip bir işlemcidir. Oyun oynarken ve kurgu, render gibi işlemler yaparken işlemcinin sıcaklığı 85-87 dereceye kadar çıkabilir. Bu, normal bir durumdur ve işlemcinize zarar vermez.

Ancak, termal macununuzu yenilerseniz, işlemcinin sıcaklıklarını biraz daha düşürebilirsiniz. Cooler Master Master maker, iyi bir termal macundur. İşlemcinize yeni termal macun uygulamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Bilgisayarınızı kapatın ve fişini çekin.
2. Kasa kapağını açın.
3. İşlemciyi soğutucudan çıkarın.
4. Eski termal macunu işlemci ve soğutucudan temizleyin.
5. Yeni termal macunu işlemci üzerine yayın.
6. İşlemciyi soğutucuya takın.
7. Kasa kapağını kapatın.
8. Bilgisayarınızı açın ve test edin.

Umarım bu bilgiler yardımcı olur.
Çok teşekkür ederim.

chrisvector

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
Termal macun uygulamasını çok başarılı yaptım fakat işlemciyi çıkartım tekrardan taktım haliyle bios ayarları default haline döndü EXPO tweak ayarını açınca AMIbios ekranı geliyor f1 to setup diyor bios ekranına yönlendiriyor ayaları default yapınca açılıyor fakat bellekler bu sefer 4800MHz çalışıyor normalde 6000MHz bu yüzden EXPO ayarını açmam gerek. Nedenini çözemedim.

Slatians

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
birde oyun oynarken after burner açın bakın ramleriniz kaç mhz de çalışıyor

chrisvector

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
birde oyun oynarken after burner açın bakın ramleriniz kaç mhz de çalışıyor
Hocam çözdüm garip bir şekilde bios güncelleyince problem giderildi. Bu arada güncelleyince Asus Performance Enhancement diye bir ayar geldi açtım performansım yüksel ölçüde arttı Asus anakart kullanan herkese buradan bilgi vereyim. :D

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.