Neler yeni

Ryzen 5 5600 - RTX 3060 Ti sistem için 550W PSU yeterli mi?

Nserkanates

Aktif Üye
Uzman
Konular
14
ModArt Kredi
0
550W PSU kullanıpta yetmeme şikayetleri var. Kartın TDP'den ziyade TGP değeri çok daha önemlidir.

Yabancı kaynaklardan model incelemelerine bakarak kalitesini anlayabilirsin, tabii birazda temel gerekiyor. 80+ Gold olup 50W civarı kayıp veren PSU'da var üstelik çok düşük kalite.
Dostum adamda corsair psu var, dandik bir marka değil rampage falan değil yani, ayrıca 80+ bronz sertifikalı imiş psu. 12 v kanalında 44 amper 528W veriyor bu değer 3070 e bile yeter.

Hamza Ensar Sağlam

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Dostum adamda corsair psu var, dandik bir marka değil rampage falan değil yani, ayrıca 80+ bronz sertifikalı imiş psu. 12 v kanalında 44 amper 528W veriyor bu değer 3070 e bile yeter.

Baştan marka bazlı bakman yanlış. Corsair'in de kötü PSU'su var ve daha hala 80+ Bronz diyorsun... Bu PSU'da giriş seviyesi bir PSU zaten. Ayrıca benim 5800X3D'nin çektiği güç:

5800X3D.png

Ama 105W TDP'si var değil mi? Arkadaş denesin görsün. İleride işlemcisi ve ekran kartına OC yapmak isterse sıkıntı yaşama ihtimali yüksek ilerisini de düşünsün.

Nserkanates

Aktif Üye
Uzman
Konular
14
ModArt Kredi
0
Baştan marka bazlı bakman yanlış. Corsair'in de kötü PSU'su var ve daha hala 80+ Bronz diyorsun... Bu PSU'da giriş seviyesi bir PSU zaten. Ayrıca benim 5800X3D'nin çektiği güç:

Ekli dosyayı görüntüle 1925

Ama 105W TDP'si var değil mi? Arkadaş denesin görsün. İleride işlemcisi ve ekran kartına OC yapmak isterse sıkıntı yaşama ihtimali yüksek ilerisini de düşünsün.
Kardeş ya uzatmak istemiyorum ama adamda ki cpu 5600 yani neyle neyi kıyaslıyorsun. Tamam kusura bakma sen haklısın, bu psu bir işe yaramaz çöp direk.

Hamza Ensar Sağlam

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Kardeş ya uzatmak istemiyorum ama adamda ki cpu 5600 yani neyle neyi kıyaslıyorsun. Tamam kusura bakma sen haklısın, bu psu bir işe yaramaz çöp direk.

Algı probleminizden ben sorumlu değilim, o PSU'ya siz çöp dediğiniz.

PSU D Tier'e giriyor.

Tier COrsair.png

Tier D • Recommended only for very cheap, iGPU systems: Sadece çok ucuz iGPU sistemler için öneriliyor...

İyi forumlar.

Son düzenleme:

alperenc25

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0

alperenc25

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Teşekkür ederim , peki 650 w ne önerirsin bana uygun fiyatlı f/p

Umut Nas

Moderasyon Ekibi
Süper Moderatör
Konular
335
ModArt Kredi
0

KOCAEFE

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
5600X + H100i Elite Cappellix ve Asus Rog Strix OC Edition 3060 Tİ kullanıyorum. 3 SSD + 1 SSHD + 6 adet RGB fan mevcut. Çektiği güç oldukça düşük. Bilip bilmeden konuşanlar olmuş yetmez vs diye.

Bu sisteme PSU 550W yeter mi?
Evet yeter.
PSU arıza yapması elektrik dalgalanmaları veya aşırı yüksek voltaj yüzünden olabilir mi? Yıldırım koruma vs gerçek midir?
Dengesiz gelen voltaj arızaya sebep olabilir. En kaliteli PSU dahi yüksek voltajlarda yanabilir. Yıldırım koruması vs bunlar yalandır. Yıldırım doğrudan temas halinde her türlü iletkeni yakar geçer.

O WATT değeri yetmez diyenler bunu izlesin. Sonra gelip beni linçlemeleri serbest. İstedikleri kadar çırpınsınlar yetmez diyerek gerçeği söylemiyorlar.
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

Hamza Ensar Sağlam

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
5600X + H100i Elite Cappellix ve Asus Rog Strix OC Edition 3060 Tİ kullanıyorum. 3 SSD + 1 SSHD + 6 adet RGB fan mevcut. Çektiği güç oldukça düşük. Bilip bilmeden konuşanlar olmuş yetmez vs diye.

Bu sisteme PSU 550W yeter mi?
Evet yeter.
PSU arıza yapması elektrik dalgalanmaları veya aşırı yüksek voltaj yüzünden olabilir mi? Yıldırım koruma vs gerçek midir?
Dengesiz gelen voltaj arızaya sebep olabilir. En kaliteli PSU dahi yüksek voltajlarda yanabilir. Yıldırım koruması vs bunlar yalandır. Yıldırım doğrudan temas halinde her türlü iletkeni yakar geçer.

O WATT değeri yetmez diyenler bunu izlesin. Sonra gelip beni linçlemeleri serbest. İstedikleri kadar çırpınsınlar yetmez diyerek gerçeği söylemiyorlar.

Bir Teknobiyotik videosu da anca bu kadar olur zaten :) Önemli olan kaynağı doğru seçmekte.

3950X Aida'nin testinde bile PBO kapalı halde yabancı kaynaklara göre 145 çekiyor. Benim 5800X3D işlemcimde Aida64 testinde PBO kapalı halde 120W çekerken Blender BMW testinde 135W'ye kadar çıkıyor :) Daha işin PBO kısmı var.

Ha sana daha değişik bir durum, 11900K 125W TDP'ye sahip değil mi? Ama PSU'dan okunduğunda sadece işlemci stres testine sokulduğunda anlık 524W çekiyor o işlemci. Yanlış hatırlamıyorsam PSU'dan bakıldığında 5950X bile 350W değerlerini zorluyordu, tabii senin o kaynağa göre 60W'sini içinden anakart ve diğer bileşenler için çıkarmalıyız :)

Olay, o anlık sistemin düşük W PSU ile çalışması değil. Sen yıllarca o PSU'ya kendi W değerinden daha yüksek bir zorluk verirsen o PSU çokta uzun ömürlü olmaz, yoksa zaten kaliteli PSU'ların kendi W değerinden daha yüksek W kullanabildiğini biliyoruz. Yani o yüksek W'li PSU'lar boşa üretilmiyor :)

Klasik türk kafası teorik olarak direk TDP yazmış geçmiş. Daha TGP'den bile haberi yoktur video sahibinin ve linki paylaşan arkadaşın. O kartla aynı seviye, belki de biraz daha düşük bir RTX 3090 sadece oyunda 380W çekiyorken ağır işlerde 410'u zorluyor. ROG gibi daha üst seviye kartları ele alırsak zaten 450W cepten çıkıyor.

Ha birde bu işin daha OC kısmı var. OC yapıldığında normalde 350W çeken RX 6900 XT'nin 500 küsur W değerleri gördüğüne şahit oldum. Sen birde bu işin RTX 3090'lısını düşün :)

Ha birde ek geçeyim, 550W PSU yetmez denmedi. "550W'nin tam değerini veremediği için yetmeyebilir, deneyin" dendi. İyi forumlar.

Son düzenleme:

Umut Nas

Moderasyon Ekibi
Süper Moderatör
Konular
335
ModArt Kredi
0
Sistem açılır, oyununu da oynarsın ama sistem yükte olduğu gibi PSU bunu karşılayamacağı için kendini kapatır.

KOCAEFE

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Sistem açılır, oyununu da oynarsın ama sistem yükte olduğu gibi PSU bunu karşılayamacağı için kendini kapatır.
Benim Online-UPS üzerinde WATT ölçer var ve verdiği değerlerin doğru olduğunu sanıyorum. Buna göre sistem monitör de dahil 350 WATT çekiyor en fazla (monitör de UPS'den güç çekiyor). 550W PSU ile sistem muhtemelen 310-320W değerinde tüketiyor ve bunu karşılamayıp sistemi kapatır mı diyorsunuz?

KOCAEFE

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Ha birde ek geçeyim, 550W PSU yetmez denmedi. "550W'nin tam değerini veremediği için yetmeyebilir, deneyin" dendi. İyi forumlar.
Teknobiyotik ya da bilgisizlik abidesi konusunda size katılıyorum. Onlar sadece satıcı.
Ancak PSU 550W değerini veremese bile 500W altına düşebileceğini de sanmıyorum. Sistem de maksimum 300-320W çekeceğini düşünürsek buna rağmen nasıl yetmeyebilir diyebiliriz? Eğer bilgisiz cahilin tekiysem de lütfen aydınlatın beni.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.