Neler yeni

E-Nabız Katar'a Satıldı İddiası!

cinaryasar

Pro Üye
Uzman
Konular
30
ModArt Kredi
0
Son bir şey söylüyorum ve ikinizi de yok sayıyorum.

Her şeyden önce saygı gelir, saygı olmazsa kavga olur, çatışma olur, ahlaksızlık olur, toplum raydan çıkar.

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
224
ModArt Kredi
0
Abi cidden haklısın, fark ettiysen artık kaç oldu. Doğru düzgün tartışıyorum fakat sürekli aşağılayıcı laflar, terbiyesiz kelimeler ediyor ve en sonunda sen araya girip bitiriyorsun. En iyisi tartıştığım iki arkadaşı yok saymak ve bir daha konuşmamak.
Aslında olay o kadar basit ki bunun farkında değilsiniz?

Bakın tartışmaların kişisel düzeye inme sebebi daima konudan sapmaktır. Konu başlıkta zaten belli. Kullanıcılar Başlıktaki konuya cevap verse veya başlığa yorum yapsa ortada soru kalmayacak.

Ama bir şahıs konuya cevap veren kişinin yazdığı fikre sataştığı an zaten konu anlamını yitiriyor ya bam başka bir hal alıyor.
Konuyu resmen saptırmış oluyorsunuz ve tartışma başka yere çekiliyor.

Bunun olmaması için çözüm çok basit. Tepede çılan ilk konuya odaklanıp fikrinizi belirtirsiniz gelen diğer kişi de sizin fikrinize salça olmazsa miss gibi tartışma olmaz. Veya tartışacaksanızda Jokerin dediği gibi her düşünceye saygılı olup düzgün üslup kullanmaya özen göstereceksiniz.

Ya ben söylemekten nefret ediyorum ama Forumun sahibiyim yahu :) Bu forumu diğerlerinden farklı kılmak için uğraşıyorum. Ben nasıl orta yolu bulup her iki tarafı da idare ediyorsam demek ki örnek alınacak bir şey yapıyorumdur haksız mıyım?

Başka forumlarda her iki tarafa da uyarı verilir konu kitlenirdi.
Ama ben bunun kişileri daha da öfkelendireceğini ve hiç olumlu bir örnek teşkil etmeyeceğinin bilincindeyim. o yüzden tek tek uğraşıyorum.

cinaryasar

Pro Üye
Uzman
Konular
30
ModArt Kredi
0
Aslında olay o kadar basit ki bunun farkında değilsiniz?

Bakın tartışmaların kişisel düzeye inme sebebi daima konudan sapmaktır. Konu başlıkta zaten belli. Kullanıcılar Başlıktaki konuya cevap verse veya başlığa yorum yapsa ortada soru kalmayacak.

Ama bir şahıs konuya cevap veren kişinin yazdığı fikre sataştığı an zaten konu anlamını yitiriyor ya bam başka bir hal alıyor.
Konuyu resmen saptırmış oluyorsunuz ve tartışma başka yere çekiliyor.

Bunun olmaması için çözüm çok basit. Tepede çılan ilk konuya odaklanıp fikrinizi belirtirsiniz gelen diğer kişi de sizin fikrinize salça olmazsa miss gibi tartışma olmaz. Veya tartışacaksanızda Jokerin dediği gibi her düşünceye saygılı olup düzgün üslup kullanmaya özen göstereceksiniz.

Ya ben söylemekten nefret ediyorum ama Forumun sahibiyim yahu :) Bu forumu diğerlerinden farklı kılmak için uğraşıyorum. Ben nasıl orta yolu bulup her iki tarafı da idare ediyorsam demek ki örnek alınacak bir şey yapıyorumdur haksız mıyım?

Başka forumlarda her iki tarafa da uyarı verilir konu kitlenirdi.
Ama ben bunun kişileri daha da öfkelendireceğini ve hiç olumlu bir örnek teşkil etmeyeceğinin bilincindeyim. o yüzden tek tek uğraşıyorum.
Yahu abi doğru diyoj valla. Bu tartışmayı Technopat'ta yapsaydım en az 7-10 gün ban atmışlardı. Zaten en ufak yazım hatasına 1 hafta ban atıyorlar. Cidden farklı senin forumun. Yahu başka forumda sırf siyasi görüşü farklı diye adamı takip eder, en küçük hatasında yüksek bir yasak atar. Ama sen hem dinimin hem de görüşümün farklı olduğunu bilmene rağmen hala tarafsızsın ve insaflı davranıyorsun. Vallahi ben olsam her iki tarafa da bir yasak atardım akılları şaşardı.

Yahu abi hala alay düzeyinde bu arkadaş, senin dediklerini okumuyor mu bu?

Rory

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Üstün zekalımısın hayır. ben de değilim.
Nerden biliyorsun Levon abi? Ölçtün mü benim zekamı? :D Hakkımda bir fikrin yok ki IQ testlerimi mi ele geçirdin, ne yaptın? :D
Ama bilgisiz insana veya bilgisi noksan olan birine direk Cahil demek dip seviyedir.

Yani Cahil yerine bilgisiz dersin. Çünkü Cahil genel bir kavramdır ve hiç bir konu hakkında bilgisi olmayana denir.
O yüzden Türkçe de olumsuz bir keime kullanacağın zaman belirteç eklenir.

Örnek: Teknoloji cahili gibi gibi. Yani bilgisiz olduğu konu ile yargılamış olursun. Ama kalkıp Cahil dersen her onuda bilgisiz düzeyine çekersin kişiyi ve o yüzden aşağılama olur.
Bu konuda dediğim için bu konu için bilgisiz olduğunu belirtmiş oluyorum zaten çünkü bu konuda olan burada kalır.

Bu arada cahilin kaba bir terim olduğunu düşünüyorsun ama yanlış düşünüyorsun. Öyle olsaydı İlber Oltaylı kaba bir adam olurdu:
Cahilin anlamına bak Levon abi zaten sana 2. anlamını paylaştım. Hiç de kaba bir terim gibi gözükmüyor anlamlarına bakarsak.
1682540927119.png

Herkes eğitim ve öğrenim görecek, bilgili olacak yada anasının karnındayken deneyimlenecek diye bir kural olsaydı cahil demek kabalık, hakaret ve aşağılamak olurdu ancak böyle bir dünya olmadığı için değil.

Diyeceklerim bu kadardı Levon abi gereğini sen yaparsın. Daha da yazmayacağım konuya çünkü çok uzadı.

Umut Nas

Moderasyon Ekibi
Süper Moderatör
Konular
334
ModArt Kredi
0
Nerden biliyorsun Levon abi? Ölçtün mü benim zekamı? :D Hakkımda bir fikrin yok ki IQ testlerimi mi ele geçirdin, ne yaptın? :D

Bu konuda dediğim için bu konu için bilgisiz olduğunu belirtmiş oluyorum zaten çünkü bu konuda olan burada kalır.

Bu arada cahilin kaba bir terim olduğunu düşünüyorsun ama yanlış düşünüyorsun. Öyle olsaydı İlber Oltaylı kaba bir adam olurdu:
Cahilin anlamına bak Levon abi zaten sana 2. anlamını paylaştım. Hiç de kaba bir terim gibi gözükmüyor anlamlarına bakarsak.
Ekli dosyayı görüntüle 4621
Herkes eğitim ve öğrenim görecek, bilgili olacak yada anasının karnındayken deneyimlenecek diye bir kural olsaydı cahil demek kabalık, hakaret ve aşağılamak olurdu ancak böyle bir dünya olmadığı için değil.

Diyeceklerim bu kadardı Levon abi gereğini sen yaparsın. Daha da yazmayacağım konuya çünkü çok uzadı.
Levon abi gerekeni zaten yaptı ve belirtti. Daha da konuya cevap vereceğini sanmam.

everyone

Aktif Üye
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Rory Rory 'e katılıyorum. Bilgi sahibi kimseye nasıl "bilge" deniyorsa bilgisiz kişiye de "cahil" demek gayet normal bir durumdur. Halk dilinde "cahil" kelimesinin kaba anlaşılması bir şeyi değiştirmez. Bu kelime yerine başka alternatifiniz varsa kullanabiliriz. Önemli olan şey bilgisizliğine verilen isim değildir önemli olan beynin içerisinde yatan şeydir.

Ortada saygısızlık yok. Cahile cahil demek saygısızlık değildir. Karşıt görüşü de cahil olarak lanse ettiğim de yok. Yazdığınız şeyler bilginizin olmadığını gösteriyorsa suç benim değildir. Yazmayacaksınız, nokta. Boşa çene çalıp algı yaratmayın çünkü haklı olanın acelesi yoktur.
Bu arada bu mesaja uygunsuz dil atmak hangi kafa? Saçmalıktan ibaret gerçekten başka bir şey değil. Argo bir kelime veya küfür göremiyorum.

JOKER

Pro Üye
Uzman
Konular
27
ModArt Kredi
0
Tamam kardeş bu tür konularda yorumalarıma ters cevap yazana cahil bilgisiz diye yazacağım ama alınmayacaksınız anlaştıkmı
Herkes birbirine bu uslubü kullansın

everyone

Aktif Üye
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
JOKER JOKER,
Anlaştık. Ne konuda cahil olduğumuda eklersen sevinirim. En azından kendimi düzeltmeye ve geliştirmeye çalışırım. :)

cinaryasar

Pro Üye
Uzman
Konular
30
ModArt Kredi
0
Rory Rory 'e katılıyorum. Bilgi sahibi kimseye nasıl "bilge" deniyorsa bilgisiz kişiye de "cahil" demek gayet normal bir durumdur. Halk dilinde "cahil" kelimesinin kaba anlaşılması bir şeyi değiştirmez. Bu kelime yerine başka alternatifiniz varsa kullanabiliriz. Önemli olan şey bilgisizliğine verilen isim değildir önemli olan beynin içerisinde yatan şeydir.

Bu arada bu mesaja uygunsuz dil atmak hangi kafa? Saçmalıktan ibaret gerçekten başka bir şey değil. Argo bir kelime veya küfür göremiyorum.
"Boşa çene çalıp algı yaratmayın" uygunsuz bir dildir. Hayır yani sen burayı diğer forumlarla karıştırdın galiba, burada adalet var, saygı var, edep var. Olmayana da böyle yapılır.

everyone

Aktif Üye
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
"Boşa çene çalıp algı yaratmayın" uygunsuz bir dildir. Hayır yani sen burayı diğer forumlarla karıştırdın galiba, burada adalet var, saygı var, edep var. Olmayana da böyle yapılır.
Pardon burayı ekşi sanmıştım söylediklerim için özür dilerim (!)

Cahil kelimesini ne kadar büyüttünüz ya, gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum.

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
224
ModArt Kredi
0
Hangi kafa diyip benim kararıma mı saçma diyorsun?
Cahil kelimesi kullanım şekline göre hakarettir kardeşim. Başka forumda olsa direk uzaklaştırma cezası alırdınız biliyorsun dimi?

URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

Ayrıca bakınız.
Sanığın müşteki …’a hitaben söylediği “sizin gibi cahilleri buraya koyuyorlar ondan sonra böyle oluyor” şeklinde kaba hitap tarzı niteliğindeki sözlerin, müştekinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmaması nedeniyle hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı gözetilmeden, mahkumiyet kararı verilmesi,

URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

Cahil kelimesinin kullanımı kişinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olduğu koşullarda hukuki olarakta suçtur.
Hatta CMB'ye Cahil diyip yargılanan çok kişide tanıyorum.

Şimdi bu doğrultu da o zaman herkes birbirine cahil desin dursun. Böyle bir şey olamaz.
Samimi arkadaşlarınız arasında kullanabilirsin ama tanımadığın birine hakaret üslubunda kişiyi rencide edecek şekilde kullanamazsın.
Anlaşılmıştır umarım.

JOKER

Pro Üye
Uzman
Konular
27
ModArt Kredi
0

Cahil kelimesini ne kadar büyüttünüz ya, gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum.
Biz büyütmedikki konuya cevap yazdık
Kırıcı olmadan arkadaşımız ister görüşe katılır ister katılmaz yanlış varsa doğru bilgiyle cevap yazıp düzeltilir ama cahil bilgisizsiniz diyip çok üstün zekalıymış gibi görüp böbürlenmesi gerek yok oysa cevaba mantık bir yorum yapsa bir fikirde birleşiriz
Belki kopileyip bizi cahil bilgisiz ilan ediyor
Yanlış burda başlıyor görüşe katılmıyorsan
Doğru olmadığını beyan edersin zor değil

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
224
ModArt Kredi
0
Bak mesela bu cümlen dalga içeriyor.
Şimdi kalkıp sana ''Burayı ekşi sanacak kadar Cahilsin'' desem alınırsın değil mi?

Ama kalkıp benim forumumda benim Forumumu başka mecra ile karıştırıp hakaret ediyorsun ve bunun normal olduğunu mu savunuyorsun? Siz ağzınıza geleni söyleyeceksiniz ve Levon abinizin eli armut mu toplayacak.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Çevrim içi üyeler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.