Neler yeni

Öneri Yeni nesil sistem toplama

claswan

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Bütçe
30000 TL
Arkadaşlar 6. nesil sistemden artık yeni nesile yavaştan geçmek istiyorum. Hali hazırda halen daha hiç bir yavaşlama söz konusu değil ama daha çok hız istediğimden, maddi imkanda bulunduğundan yenilemek istiyorum. Ne de olsa her geçen gün bunların fiyatı daha da artacak.

Şuan kullandığım sistem;
Intel i7 6700K İşlemci 4.6 Ghz (15% O.C.)
Patriot Viper DDR4 32 GB 3600 Mhz Ram
MSI GTX 1080 8GB Ekran Kartı
Evga 750 GQ Gold PSU
NZXT X73 360mm Sıvı Soğutma
Phanteks Enthoo Evolv ATX Tempered Glass
Asus Rog PG278QR 1440p 165Hz G-Sync

Yapmak istediğim sistemde açıkçası anakartın uzun ömürlü olmasını isterdim. Çok güzel kartlar çıkıyor sırf ilerde mecbur kalıp satarım diye en ucuzlarını tercih ediyorum. Bunun suçlusu da Intel. DDR4'ün ilk çıkan anakartını aldım sonraki nesil işlemciyi bile desteklemedi. Böyle bir saçmalık görmedim. Ama gel gelelim 14. nesil Intel işlemcilerde soket yine değişecek :(

Amd tarafında arkadaşlarımın çeşitli sıkıntıları oldu. Driver yüklemeden sorun yaşayanlar, güncel driver ile sorun yaşayanlar, çok kaliteli RAM gereksinimi gibi sorunlardan dolayı AMD'ye hem işlemcide hem ekran kartında uzak bakıyorum. Açıkçası 7700X alıp sonraki yıllarda ihtiyaç duydukça güncellerim diyordum ama Levon'un testlerinden sonra tekrar Intel'e göz kırptım.

Olası seçenekler;
İşlemci: Intel i7 13700KF & i5 13600KF ya da AMD?
Ekran kartı: İlk etapta almayacağım. GTX 1080 halen bir çok oyunda 1400p'de yeterli. (Extrem ayarlar hariç) Sonra 3080 Ti alacağım. 17K altına düşmesini bekliyorum daha da düşerse daha iyi tabi.
Ram: 16GB DDR5 CL 30-32 yapabileceğim fazla yüksek Mhz olmayan bir şey alacağım. Overclock ile neler oluyor hiç bilmiyorum.
PSU: 1000W alacağım. Karar vermedim marka modeline.
Anakart: Bulabileceğim eli ayağı düzgün en ucuz anakartı alacağım. (Sistemde hiç bir şekilde RGB kullanmıyorum. Mevcut RGB ekipmanları da kapattım. O yüzden görünüş önemli değil.)
Monitörü de değişmem artık gittiği yere kadar benimle. Memnunum zaten :)

Eski sistemi yavaştan elden çıkartıp yeni sisteme geçmeye başlayacağım. NZXT X73'ten memnunum. LGA1700 kitini satın alıp kullanmayı düşünüyorum.
Kasam mükemmel kaliteli ve görünüşü de güzel ama havalandırma sorunu var. Eğer 13700KF'de çok ısınıyorsa ve havalandırma gerekli olursa kasayı da değişebilirim ama ilk etapta değişmeyeceğim.

Tavsiyeleriniz bekliyorum. Burada istediğim tavsiye şu. Gördüğünüz üzere çıktığı gün gidip i7 6700K alan biriyim ve üzerinden 7 model çıktıktan sonra değişmeyi düşünmeye başladım kaldı ki gerekli bile değil. Yeni işlemciler artık çok fazla çekirdekli. Benim işlemci 4+4 çekirdek ile baya baya ihtiyar dede kalıyor. Her ne kadar yetiyor desem de yeni nesili deneyimlemedim.

Benim gibi biri nasıl bir tercih yapmalı sizce?

PC kullanım amacı sadece oyun değil ancak render ve yayıncılık vs. yapmıyorum. Masaüstünde çok fazla program açık çalıştığım oluyor ayrıca çift monitör kullanıyorum.

bybarisss

Uzman Üye
Uzman
Konular
62
ModArt Kredi
0
Arkadaşlar 6. nesil sistemden artık yeni nesile yavaştan geçmek istiyorum. Hali hazırda halen daha hiç bir yavaşlama söz konusu değil ama daha çok hız istediğimden, maddi imkanda bulunduğundan yenilemek istiyorum. Ne de olsa her geçen gün bunların fiyatı daha da artacak.

Şuan kullandığım sistem;
Intel i7 6700K İşlemci 4.6 Ghz (15% O.C.)
Patriot Viper DDR4 32 GB 3600 Mhz Ram
MSI GTX 1080 8GB Ekran Kartı
Evga 750 GQ Gold PSU
NZXT X73 360mm Sıvı Soğutma
Phanteks Enthoo Evolv ATX Tempered Glass
Asus Rog PG278QR 1440p 165Hz G-Sync

Yapmak istediğim sistemde açıkçası anakartın uzun ömürlü olmasını isterdim. Çok güzel kartlar çıkıyor sırf ilerde mecbur kalıp satarım diye en ucuzlarını tercih ediyorum. Bunun suçlusu da Intel. DDR4'ün ilk çıkan anakartını aldım sonraki nesil işlemciyi bile desteklemedi. Böyle bir saçmalık görmedim. Ama gel gelelim 14. nesil Intel işlemcilerde soket yine değişecek :(

Amd tarafında arkadaşlarımın çeşitli sıkıntıları oldu. Driver yüklemeden sorun yaşayanlar, güncel driver ile sorun yaşayanlar, çok kaliteli RAM gereksinimi gibi sorunlardan dolayı AMD'ye hem işlemcide hem ekran kartında uzak bakıyorum. Açıkçası 7700X alıp sonraki yıllarda ihtiyaç duydukça güncellerim diyordum ama Levon'un testlerinden sonra tekrar Intel'e göz kırptım.

Olası seçenekler;
İşlemci: Intel i7 13700KF & i5 13600KF ya da AMD?
Ekran kartı: İlk etapta almayacağım. GTX 1080 halen bir çok oyunda 1400p'de yeterli. (Extrem ayarlar hariç) Sonra 3080 Ti alacağım. 17K altına düşmesini bekliyorum daha da düşerse daha iyi tabi.
Ram: 16GB DDR5 CL 30-32 yapabileceğim fazla yüksek Mhz olmayan bir şey alacağım. Overclock ile neler oluyor hiç bilmiyorum.
PSU: 1000W alacağım. Karar vermedim marka modeline.
Anakart: Bulabileceğim eli ayağı düzgün en ucuz anakartı alacağım. (Sistemde hiç bir şekilde RGB kullanmıyorum. Mevcut RGB ekipmanları da kapattım. O yüzden görünüş önemli değil.)
Monitörü de değişmem artık gittiği yere kadar benimle. Memnunum zaten :)

Eski sistemi yavaştan elden çıkartıp yeni sisteme geçmeye başlayacağım. NZXT X73'ten memnunum. LGA1700 kitini satın alıp kullanmayı düşünüyorum.
Kasam mükemmel kaliteli ve görünüşü de güzel ama havalandırma sorunu var. Eğer 13700KF'de çok ısınıyorsa ve havalandırma gerekli olursa kasayı da değişebilirim ama ilk etapta değişmeyeceğim.

Tavsiyeleriniz bekliyorum. Burada istediğim tavsiye şu. Gördüğünüz üzere çıktığı gün gidip i7 6700K alan biriyim ve üzerinden 7 model çıktıktan sonra değişmeyi düşünmeye başladım kaldı ki gerekli bile değil. Yeni işlemciler artık çok fazla çekirdekli. Benim işlemci 4+4 çekirdek ile baya baya ihtiyar dede kalıyor. Her ne kadar yetiyor desem de yeni nesili deneyimlemedim.

Benim gibi biri nasıl bir tercih yapmalı sizce?

PC kullanım amacı sadece oyun değil ancak render ve yayıncılık vs. yapmıyorum. Masaüstünde çok fazla program açık çalıştığım oluyor ayrıca çift monitör kullanıyorum.
Hocam AM5 soket yeni çıktı ve amd uzun süre soket değiştirmeyecektir.
Amd işlemcilerin şu anda hiçbir kronik sorunu yok. Tabi karar sizin intel de kullanılabilir.
İntel kullanıcaksanız kasa kesin değişmeli, çünkü işlemci yanıyor.
Vaktiniz varsa 4000 serisi için biraz daha bekleyebilirsiniz. Daha F/P olacaktır.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.