Neler yeni

2023-2024 Yeni topladığım AM5 apu sistem nasıl olmuş ?

Adem_korkmaz

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
5
ModArt Kredi
0
WhatsApp Image 2024-01-01 at 10.44.52 (1).jpeg
WhatsApp Image 2024-01-01 at 10.44.52.jpeg
WhatsApp Image 2024-01-01 at 10.45.05.jpeg

SİSTEM ÖZELLİKLERİ ;

İşlemci : AMD RYZEN R9 7900X 12C/24T
Anakart : MSI B650 CARBON WIFI
Ram : CORSAIR VENGEANCE RGB 64GB(16x4) 6000MHZ CL30 EXPO
Depolama : SAMSUNG 980 PRO 2TB
Soğutucu : MSI CORELIQUID C360
Kasa : MSI VELOX 100P AIRFLOW
Güç Kaynağı : MSI A1000G PCIE5 ATX 3.0 1000W 80+GOLD PSU
Fanlar : LIAN LI SL120 V2
Monitör : GIGABYTE G24F-2 24" 180HZ 1MS SS IPS
Aksesuar / Ivır-Zıvır : LIAN LI STRIMER PLUS V2 24 PIN CABLE, AM5 CPU FRAME BRAKET, THERMAL GRİZZLY KRYONAUT EXTREME MACUN

EKİPMANLAR ;

Klavye : STEELSERİES APEX 9 MINI
Mouse : RAZER DEATHADDER V3 PRO WHITE
KULAKLIK : STEELSERIES ARCTIS NOVA 7 WIRELESS

Öncelikle allah olmayanlara daha iyisini nasip etsin. Yaş 18 bayadır halini kurduğum bir sistem topladım. Sistemi toplama amacım %70 yazılım %30 oyun olmak üzere. Sistemi 2023 yazın başından itibaren toplamaya başladım o zaman kadar parça parça alıp daha yeni bitirdim. Bu hali ile 75K civarına bitti.

1- Sıvı soğutucuyu "MSI MEG S360" ile değiştiricem. Ondan sonra ilk işim ekran kartına yönelmek olucak. Tabi ben para biriktirine kadar 5000 serisi çıkmazsa bu sisteme en az 4080-4090 düşünüyorum.

2- Fan konusunda yazan çok oldu işte bu fanları alıyorsan akvaryum kasalardan niye almadın vs.vs. Ben o tarz kasaları sevmiyorum bide bu uni fanlara bulaşmayın manyak etti beni aldıkça alası geliyor insan. Eski sistemimde gamepower fanları vardı traktör gibi çalışıyorlardı ve çok çirkinlerdi onlardan sonra bu fanlar ferrari gibi geldi bana.

3- Monitörüde işte ekran kartı aldıktan sonra ya 27" 4K IPS yada 34" 2K OLED düşünüyorum. Monitör aşamasında kararsız kaldım sizce 27" 4K IPS mi yoksa 34" 2K OLED mi ? (Battlefield bağımlısıyım çok rekabetçi oynamıyorum aslında oyundan zevk almaya bakıyorum savaş ambiyansı, manzara, renkler vs.)

Tavsiyelerinizi veya şu şöyle olsaydı daha iyiydi dediğiniz birşey varsa duymak isterim. Saygılarımla..​

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2024-01-01 at 10.45.06.jpeg
    WhatsApp Image 2024-01-01 at 10.45.06.jpeg
    151.5 KB · Görüntüleme: 54
Son düzenleme:

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
225
ModArt Kredi
0
Ekli dosyayı görüntüle 9010 Ekli dosyayı görüntüle 9011 Ekli dosyayı görüntüle 9012

SİSTEM ÖZELLİKLERİ ;

Aksesuar / Ivır-Zıvır : LIAN LI STRIMER PLUS V2 24 PIN CABLE, AM5 CPU FRAME BRAKET, THERMAL GRİZZLY KRYONAUT EXTREME MACUN

EKİPMANLAR ;

Öncelikle allah olmayanlara daha iyisini nasip etsin. Yaş 18 bayadır halini kurduğum bir sistem topladım. Sistemi toplama amacım %70 yazılım %30 oyun olmak üzere. Sistemi 2023 yazın başından itibaren toplamaya başladım o zaman kadar parça parça alıp daha yeni bitirdim. Bu hali ile 75K civarına bitti.

1- Sıvı soğutucuyu "MSI MEG S360" ile değiştiricem. Ondan sonra ilk işim ekran kartına yönelmek olucak. Tabi ben para biriktirine kadar 5000 serisi çıkmazsa bu sisteme en az 4080-4090 düşünüyorum.

2- Fan konusunda yazan çok oldu işte bu fanları alıyorsan akvaryum kasalardan niye almadın vs.vs. Ben o tarz kasaları sevmiyorum bide bu uni fanlara bulaşmayın manyak etti beni aldıkça alası geliyor insan. Eski sistemimde gamepower fanları vardı traktör gibi çalışıyorlardı ve çok çirkinlerdi onlardan sonra bu fanlar ferrari gibi geldi bana.

3- Monitörüde işte ekran kartı aldıktan sonra ya 27" 4K IPS yada 34" 2K OLED düşünüyorum. Monitör aşamasında kararsız kaldım sizce 27" 4K IPS mi yoksa 34" 2K OLED mi ? (Battlefield bağımlısıyım çok rekabetçi oynamıyorum aslında oyundan zevk almaya bakıyorum savaş ambiyansı, manzara, renkler vs.)

Tavsiyelerinizi veya şu şöyle olsaydı daha iyiydi dediğiniz birşey varsa duymak isterim. Saygılarımla..​
Kara şahin gibi olmuş çok beğendim valla güle güle kullan.

Adem_korkmaz

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
5
ModArt Kredi
0
Ben de çok beğendim güzel günlerde kullan brocum, ama sistem özelliklerine göre bide RTX4070 GPU yakışır :D
Teşekkür ederim ekran kartı için para biriktiriyorum gönlüm suprim x den yana bakalım hangisi nasip olursa :D

Yunusabdi61

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
6
ModArt Kredi
0
Ekli dosyayı görüntüle 9010 Ekli dosyayı görüntüle 9011 Ekli dosyayı görüntüle 9012

SİSTEM ÖZELLİKLERİ ;

EKİPMANLAR ;

Güzel sistem olmuş hayırlı olsun.
Monitör olarak OLED ler her nekadar güzel olsada kalıcı yanma riskleri herzaman bulunan monitörler bundan dolayi sahsen ips öneririm ilerde miniledi beklerim dersen baska tabi :D
Buda benim proje baslangici kasam birkaç planlarim var dogru giderse full noctua tabanlı isminide kara mürsel koyacagim bir proje yapacagım hayırlısıyla :D

Ekli dosyalar

• IMG_20231225_005550.jpg
    IMG_20231225_005550.jpg
    501 KB · Görüntüleme: 42

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
225
ModArt Kredi
0
Güzel sistem olmuş hayırlı olsun.
Monitör olarak OLED ler her nekadar güzel olsada kalıcı yanma riskleri herzaman bulunan monitörler bundan dolayi sahsen ips öneririm ilerde miniledi beklerim dersen baska tabi :D
Buda benim proje baslangici kasam birkaç planlarim var dogru giderse full noctua tabanlı isminide kara mürsel koyacagim bir proje yapacagım hayırlısıyla :D
Miniled eskidi bile MicroLed'ler geliyor ama çok pahalı olacak 😁 Bu arada microled ler oledden bile iyi çünkü her bir pikseldeki ledler %100 dimming özelliğine sahip hem daha az enerji tüketiyor hem yüksek parlaklık değerleri sunuyor hem de daha uzun ömürlü.

Adem_korkmaz

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
5
ModArt Kredi
0
Levon Turaç Levon Turaç,
Miniled eskidi bile MicroLed'ler geliyor ama çok pahalı olacak 😁 Bu arada microled ler oledden bile iyi çünkü her bir pikseldeki ledler %100 dimming özelliğine sahip hem daha az enerji tüketiyor hem yüksek parlaklık değerleri sunuyor hem de daha uzun ömürlü.
IPS 4K monitör almak daha mantıklı o zaman. Hem OLED ekranın piksel yanma riskine girmeyiz hem de daha az öderiz. İleride microled monitörler çıktığı zaman artık ona yöneliriz. 30-40K para verip cidden şu OLED yanma sorunlarıyla uğraşmak çok can sıkar.

Yunusabdi61

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
6
ModArt Kredi
0
Micro led diye Mini led demişim karıştırdım teknolojileri :D

hem de moduler yapıya sahipler :D

Kadir0

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
0
ModArt Kredi
0
Sistem zaten efsane ama gördüğüm en janti kasalardan birisi.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.