Neler yeni

13600K ve Deepcool LS720 Hata Nerede?

İbrahim Bilen

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Arkadaşlar selamlar, yakın dönemde yeni bir bilgisayar topladım. İşlemci 13600k ve sıvı soğutucu olarak da Deepcool ls720 modelini tercih ettim. Sorun şu; işlemci sıcaklığı boşta 40C derece, 2k Pubg oynarken de ort. 60C sıcaklığım var. Ancak OCCT gibi programlar vasıtası ile tüm çekirdekleri CPU stres testine soktuğumda anında 100C görüyorum. Üç farklı uygulama yöntemi ile iki farklı macun denedin. thermal grizzly rs kryonaut ve Artic MX-6. Uygulama nokta, çapraz ve komple ince tabaka şeklinde işlemci üzerine uygulama yöntemi ile yapıldı. Biostan pompanın ve fanların çalıştığının teyitini alıyorum. Sizce sorun nedir?

Kürşat Kütükçü

Kıdemli Üye
Kıdemli
Konular
88
ModArt Kredi
0
Yanlış hatırlamıyorsam OCCT de yüksek sıcakları görmen normal çünkü işlemcinin en ince çekirdeğine kadar tam yükte kullanılıyor zaten sürekli 100 derecede çalışmaz 60 derece gayet güzel sorun yok bence

Yavuzkagan42

Pro Üye
Uzman
Konular
46
ModArt Kredi
0
Yanlış hatırlamıyorsam OCCT de yüksek sıcakları görmen normal çünkü işlemcinin en ince çekirdeğine kadar tam yükte kullanılıyor zaten sürekli 100 derecede çalışmaz 60 derece gayet güzel sorun yok bence
bence bir sıkıntı var Hocam bende 12600k+coreliquid p240+maxtor ct4g ile stress testinde 65 derecede.hadi bu da 80 olsun ama 100 çok.

Colorist

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
16
ModArt Kredi
0
Bana da epey sıcak geldi. Contact frame kullanıyor musun ? İşlemcin soğutucu ile verimli şekilde temas etmiyor olabilir.
Ben 13900K kullanıyorum MSI Mag coreliquid 360R V2 ile birlikte. Boşta 31-33 C arası Cinebench R23 sırasında da max 92 C oluyor.

camelCase

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
5
ModArt Kredi
0
Merhaba, Aynı işlemciyi kullanıyoruz ve bir süredir aynı problemi yaşıyorum ve konu açmaya gelmiştim, sizin de aynı problemi yaşadığınız gördüm. Bilgisayar takılıyor(map açıp kapatırken özellikle çok fazla), oyundan atıyor ve kapanma gibi bazı problemler de yaşadım.
1080p Hunt showdown 82 dereceleri görüyorum. Sizde de benzer durumlar var mı ? Cpu Kaç mhz'de çalışıyor. Ben ultimate power ayarında kullanıyorum. Ayrıntılı bilgi verir misiniz(Kasa modeli vb..) ? Oyuna afterburner ile giriyorum artık..
Haf 500 Tg kullanıyorum (2x200mm front, 120mm egzoz ayrıca 120mm ayarlanabilir iç fan)
ML 360R sıvı soğutucu.
AIDA64 görsellerini ekleyeyim siz de denersiniz isterseniz.
%19 throotle nedir ya... (5 dakikalık test)

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-05-19 at 17.41.37 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-05-19 at 17.41.37 (1).jpeg
    100.8 KB · Görüntüleme: 80
  • Screenshot (31).png
    Screenshot (31).png
    28.5 KB · Görüntüleme: 80
  • Screenshot (32).png
    Screenshot (32).png
    28.9 KB · Görüntüleme: 70
  • Screenshot (33).png
    Screenshot (33).png
    44.7 KB · Görüntüleme: 87
Son düzenleme:

İbrahim Bilen

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Bana da epey sıcak geldi. Contact frame kullanıyor musun ? İşlemcin soğutucu ile verimli şekilde temas etmiyor olabilir.
Ben 13900K kullanıyorum MSI Mag coreliquid 360R V2 ile birlikte. Boşta 31-33 C arası Cinebench R23 sırasında da max 92 C oluyor.
contact frame kullanmadığım gibi sayande ne işe yaradığını da öğrendim. Kesinlikle temasla ilgili bir durumdan şüphe ediyorum. 85C üzerini görmemesi gerek. Elimdeki soğutucunun Artic Freezer 2 den aşağı kalır yanı yok. Zaten stres testine başlar başlamaz anında 100C görmesini başka şekilde açıklayamıyorum. Pompanın devrini de görüyorum

İbrahim Bilen

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Merhaba, Aynı işlemciyi kullanıyoruz ve bir süredir aynı problemi yaşıyorum ve konu açmaya gelmiştim, sizin de aynı problemi yaşadığınız gördüm. Bilgisayar takılıyor(map açıp kapatırken özellikle çok fazla), oyundan atıyor ve kapanma gibi bazı problemler de yaşadım.
1080p Hunt showdown 82 dereceleri görüyorum. Sizde de benzer durumlar var mı ? Cpu Kaç mhz'de çalışıyor. Ben ultimate power ayarında kullanıyorum. Ayrıntılı bilgi verir misiniz(Kasa modeli vb..) ? Oyuna afterburner ile giriyorum artık..
Haf 500 Tg kullanıyorum (2x200mm front, 120mm egzoz ayrıca 120mm ayarlanabilir iç fan)
ML 360R sıvı soğutucu.
AIDA64 görsellerini ekleyeyim siz de denersiniz isterseniz.
%19 throotle nedir ya... (5 dakikalık test)
Merhaba, Cpu stres testi dışında hiç bir sıkıntı ile karşılaşmadım. Hatta boşta 40C oyunlarda ise 60C görüyor. Bunlar normal ancak stres testine sokunca tüm çekirdekleri anında 100C oluyor. Kapanma ile karşılaşmadım. Senin elindeki soğutucu da güzel. Biostan pompa devrini kontrol edin. Cpu pump ve cpu fan jacklarının doğru takıldığından emin olun. İşlemci-soğutucu blok temasını gözden geçirin. Son olarak piyasada çok fazla işe yaramayan sahte termal macun geziyor. Bu hususa da dikkat etmek lazım.

Colorist

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
16
ModArt Kredi
0
Termal macun kısmına gelince ben MX-6 kullanıyorum, aldığınız yerden kazınarak çıkan QR kod ile orjinal olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Piyasadaki en iyi termal macundur ( bu konuda Levon benimle aynı fikirde olmayabilir 😁 )

Fan dizilimim de üzerine epey düşülmüş bir sistem, 360mm radyatör için 6 tane 120mm fan önden alıp arkadan içeri basıyor havayı. Sonra 2x 140 1x 120mm fan da yukardan ve arkadan çıkartıyor sıcak havayı. Çok verimli soğutuyor

Oyunlarda zaten problem yok ama %90 CPU %100 GPU kullandığım render işlerinde bile 70 üzerine hiç çıkmıyor işlemci.

Contact frame olarak da Link Removed kullanıyorum.

camelCase

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
5
ModArt Kredi
0
Merhaba, Cpu stres testi dışında hiç bir sıkıntı ile karşılaşmadım. Hatta boşta 40C oyunlarda ise 60C görüyor. Bunlar normal ancak stres testine sokunca tüm çekirdekleri anında 100C oluyor. Kapanma ile karşılaşmadım. Senin elindeki soğutucu da güzel. Biostan pompa devrini kontrol edin. Cpu pump ve cpu fan jacklarının doğru takıldığından emin olun. İşlemci-soğutucu blok temasını gözden geçirin. Son olarak piyasada çok fazla işe yaramayan sahte termal macun geziyor. Bu hususa da dikkat etmek lazım.
kontrolleri yaptım termal macun olarak da soğutucudan çıkanı kullandım. Biostan pompa devrini kontrol ederim tekrar.2400 rpm.

İbrahim Bilen

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Levon 13 serisi tüm işlemciler 100C görüyor demiş. Tüm çekirdekleri max. strese sokulduğunda bu durumun normal olduğunu belirtmiş. İlginç.
Termal macun kısmına gelince ben MX-6 kullanıyorum, aldığınız yerden kazınarak çıkan QR kod ile orjinal olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Piyasadaki en iyi termal macundur ( bu konuda Levon benimle aynı fikirde olmayabilir 😁 )

Fan dizilimim de üzerine epey düşülmüş bir sistem, 360mm radyatör için 6 tane 120mm fan önden alıp arkadan içeri basıyor havayı. Sonra 2x 140 1x 120mm fan da yukardan ve arkadan çıkartıyor sıcak havayı. Çok verimli soğutuyor

Oyunlarda zaten problem yok ama %90 CPU %100 GPU kullandığım render işlerinde bile 70 üzerine hiç çıkmıyor işlemci.

Contact frame olarak da Link Removed kullanıy

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Uzman
Konular
88
ModArt Kredi
0
Kasanın içerisinden fotoğraf atabilir misiniz?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Çevrim içi üyeler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.