Neler yeni

Yazılım hakkında pek bilgi sahibi olmadan bilgisayar mühendisliği çok zorlar mı? (sohbet)

Diagnostia

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
25
ModArt Kredi
0
Merhabalar. 12. sınıfım. YKS'ye hazırlanıyorum. Bu konuyu buraya açmamın sebebi hem sohbet hem de fikir almak açıkçası. Bende bu bilgisayar mühendisliği aşkı küçüklükten gelen bir şey diyebilirim. Yani "Aa bak mezun ol, uzat ayaklarını evinde mis gibi para kazan." değil de teknoloji merakım ve bilgisayarla uğraşmayı çok sevdiğimden kaynaklı. Ama kafama takılan bir soru işareti var. Donanım bilgim var. Hatta bayağı iyi bir düzeyde. Ama yazılım bilgim neredeyse yok. Şuan oturup üniversiteye kadar araştırıp, bilgi edinmeyi çok isterdim ama maalesef ki derece yapmam gerekiyor. Sizce pek bir bilgim olmadan üniversitede C++ ile başlarsam çok zorluk çeker miyim? Bilgisayar konusunda merakım çok olduğundan bazı zamanlar gece gözüme uyku girmeyip bu bilgiyi öğrenmeliyim diyeceğime inanıyorum. Çünkü aklıma takılan bir şey olduğunda uyumam biraz imkansız oluyor. Ama tabii ki sormak, fikir almak daha bir cazip geldi bana.
Çok ders çalıştığımdan sosyal ortamım yok. O yüzden biraz sohbet tadında olmasını istedim bu konunun. Fikirlerini yazan herkese şimdiden çok teşekkürler.

4070Canavary

Aktif Üye
Kadınlar Kulübü
Konular
1
ModArt Kredi
0
Selam,

- Donanım bilgin sana yazılım veya bilg m de hiç bir fayda sağlamaz öncelikle. Bm'deki donanım dersleri başka kartlar(arduino, arm vs) üzerine oluyor genelde. 1-2 derste ram nedir, cpu-gpu nedir görüp geçiyorsun.

""Sizce pek bir bilgim olmadan üniversitede C++ ile başlarsam çok zorluk çeker miyim?"" demişsin
-Ünilerin bir çoğu java veya c ile başlıyor müfredata dolayısıyla doğrudan c++ girmiyorsun %90. 101(sıfırdan) seviyesinden başladığı için herkes gibi sıfırdan öğreneceksin, erken öğrenip gidersen illaki faydasını görürsün. Değişken/variable nedir, döngü/loop nedir, condition nedir vb youtube kanallarından izleyebilirsin istediğin dilde.

ha diyeceksin ne tavsiyen olur
- Muhakkak İngilizceni geliştir. Çünkü derste aldığın hataların bir çoğunu Google'de Türkçe arayınca bulamayacaksın.
- Kesin şu üniyi kazanıcam diyorsan üninin ilgili bölüm sayfasına gir müfredatı kurcala hangi dilden başlıyorlar ona göre birazcık araştır-öğren faydasını görürsün diğer öğrenci arkların arasında.

SonOfWhyachi

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
Merhabalar. 12. sınıfım. YKS'ye hazırlanıyorum. Bu konuyu buraya açmamın sebebi hem sohbet hem de fikir almak açıkçası. Bende bu bilgisayar mühendisliği aşkı küçüklükten gelen bir şey diyebilirim. Yani "Aa bak mezun ol, uzat ayaklarını evinde mis gibi para kazan." değil de teknoloji merakım ve bilgisayarla uğraşmayı çok sevdiğimden kaynaklı. Ama kafama takılan bir soru işareti var. Donanım bilgim var. Hatta bayağı iyi bir düzeyde. Ama yazılım bilgim neredeyse yok. Şuan oturup üniversiteye kadar araştırıp, bilgi edinmeyi çok isterdim ama maalesef ki derece yapmam gerekiyor. Sizce pek bir bilgim olmadan üniversitede C++ ile başlarsam çok zorluk çeker miyim? Bilgisayar konusunda merakım çok olduğundan bazı zamanlar gece gözüme uyku girmeyip bu bilgiyi öğrenmeliyim diyeceğime inanıyorum. Çünkü aklıma takılan bir şey olduğunda uyumam biraz imkansız oluyor. Ama tabii ki sormak, fikir almak daha bir cazip geldi bana.
Çok ders çalıştığımdan sosyal ortamım yok. O yüzden biraz sohbet tadında olmasını istedim bu konunun. Fikirlerini yazan herkese şimdiden çok teşekkürler.
Arkadaş güzel cevaplamış bende tavsiye olarak ekleyebilirim ki yazılım kısmına yöneleceksen hiç uğraşmadan iyi bir okulun yazılım mühendisliğine gidebilirsin. İngilizce zaten olmazsa olmaz mutlaka onun için zamanını ayır ve çalış. Belli başlı gramer yapılarını öğrendikten sonra benim bildiğim en etkili yöntem basit seviyede ingilizcesi sevdiğin bir diziyi ingilizce altyazı ve dublaj ile izlemen olur. Çok ders çalışma konusunda ise kendine zaman ayırman hem stresini düşürme konusunda sana yardımcı olacaktır hem de çok çalışan arkadaşlarımın yaşadığı yıl sonunda derslerden bıkma durumunu yaşamazsın. Özellikle aşırı ders çalışanların çoğunda bir şeyler yanlış gidip mezuna kalma durumu olursa mezun senelerinde o seneden gelen yorgunluk ve bıkkınlık çok engel oluyor ama kararlıysan sıkıntı olmayacaltır. Çok çalışmak yerine belli bir düzen içerisinde verimli ve planlı olarak çalışman belki gün boyu çalışmadan daha yararlı olacaktır senin için. Yıl sonuna doğru konuların bitmiş olacağı için bol bol alan denemesi çözmen gerekiyor özellikle derece düşünüyorsan günlük sabah tyt akşam ayt denemesi yaparak (kendine göre saatleri ayarlayabilirsin) yanlışlarını bol bol görmen gerekiyor. Biraz konu dışına çıktım ama işine yarayacağını düşündüm başarılar dilerim :)

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
300
ModArt Kredi
0
Bende bir eski yazılımcı şimdi ise devops mühendisi olarak cevap vermek isterim.
Donanım bilgin olması her zaman bir artıdır. (Donanımdan kastım Ram çalışma mantığı İşlemcinin çalışma mantığı gibi) İlk olarak ingilizceni geliştirmeye bak derim.
Bu işin başı ingilizceden geçer. İnternette çok fazla kaynak var ama bunların hepsi ingilizce. İnternette çok fazla eğitim var ama iyi olan eğitimlerin anlatımı hepsi ingilizce.
Asla ezberleyerek ilerleme yoksa 2-3 adım sonra tıkarnırsın bir yere gelemezsin yazılım işinde mantığı anlamak çok önemlidir.
Çok fazla programlama dili var bunların her biri farklı bir amaca hitap etmekte.
Sen kendini hangi alanda geliştirmek istiyorsan ona göre rota oluşturup programlama dili belirlemem gerekir.
Örnek vermek gerekirse.
Oyun geliştirme alanında ilerlemek istiyorsan. c++ , unity gibi konulara hakim olman gerekir.
Web alanında ilerlemek istiyorsan. php-asp-java script gibi dillere bakmak gerekir.
Yapay zeka alanında ilerlemek istersen python'a ağırlık vermen gerekir.
Yani öncelliğin ingilizce öğrenmek ve bir alan belirlemek olmalı.
Onun dışında üniversitede derste anlatılanlar ile kalma üniversite sana sadece bu işin mantığını anlatır sana etleri verir ama ateşi yakmanı senden ister.
İyi bir üniversite kazanmaya bak her üniversitenin müfredatı farklı olur. kimisi c ile başlar kimisi java kimisi c# ile.
Ama bunu dert etmene gerek yok. Yazılımda syntax dediğimiz bir olay vardır.
Kısaca özetlemek gerekirse sen python alanında kendini geliştirmişsindir.
yarın farklı bir firmada işe başlarsın veya farklı bir proje gelir bunun için java kulanmanı isterler ama bir dile hakim olduktan sonra diğer programalma dilini öğrenmek kolay olur. Aynı İspanyolca bilen birisi için İtalyancayı konuşmak gibi.
Kısaca İngilizceni geliştir. Bir alan belirle . Udemy veya coursera gibi eğitim sitelerinden eğitimler alarak kendini geliştir.
Başarılar...

Diagnostia

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
25
ModArt Kredi
0
Yorumlarınız için teşekkürler. Zamanında Udemy'den Python için kurs almıştım. İngilizce seviyem B2 ve bunun için sınavı atlattıktan sonra sertifika almayı düşünüyorum + hem İngilizcemi geliştirmek hem de yoğun bir sınav temposundan sonra azıcık dinlenmek ve bu süre zarfında yazılımımı geliştirmek için hazırlık okumayı düşünüyorum. Zaten derslerde anlatılan kadarıyla yetinip hiç çalışmayacak biri değilim. Her zaman bana öğretilenin bir üstünü öğrenmek istedim ve bunun için uğraştım, uğraşıyorum da. Şuan hangi alt dalı seçeceğim hakkında en ufak bir fikrim yok, bilgisayar mühendisliği gerçekten çok büyük bir alan. Aslında ortalama bir üniversitede bilgisayar mühendisliği kazanmak için gereken netlere çoktan ulaştım ama daha kaliteli eğitim veren ve ilk 10k sıralama içinde bulunan üniversiteler için hala durmadan çalışıyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.