Neler yeni

Yardım Fanlar, fan kontrolcüleri ve RGB çoklayıcılar

yjmalmsteen

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Ciddi anlamda uzun bir süreden beri çeşitli sebeplerden dolayı PC toplamıyordum ve gelişmeleri de takip etmiyordum. Elime bir fırsat geçti ve yavaştan PC toplamaya başladım tekrar. Araştıra araştıra teknik açıdan günceli hızla yakaladım yalnız bir konudaki kafa karışıklığımı nedense gideremedim. Kavramlar, cihazlar... vs hep birbirine girdi :) "Fanlar, fan kontrolcüleri ve RGB çoklayıcılar"

1 - Anakartlarda, PSU'larda, RGB fanlarda...vs markasına göre Aura uyumlu, iCUE uyumlu gibi ibareler var. Diyelim Corsair fan aldım ve Cooler Master fan&rgb huba, oradan da ASUS anakartın USB headerına bağladım. Bu Corsair fanı sistem tanımayacak mı mesela? Corsair hub aldığım zaman sadece Corsair marka fanlar, LED şeritler...vs mi kullanmak mecburi? Her markanın kendi kontrolcüsünü mü kullanmak gerekiyor? Aynı zamanda anakartın da o markayı desteklemesi mi lazım kontrolcüye bağlı fanları tanıması için?

2 - Diyelim ki kasada 2 Cooler Master, 2 Corsair, 1 Thermaltake RGB fan, 1 MSI ekran kartı, 1 de ASUS CPU sıvı soğutucusu var. Bunların RGB ve fan kontrolünü sağlamam için her bir markanın kendi yazılımını mı kullanmam gerekiyor sürekli?

3 - Bir fanı ve o fanın RGB kontrolünü 2 veya üstü sayıda yazılım aynı anda tanıdığı zaman (tanıyorsa tabii) çakışma olmuyor mu? Örneğin, Hem iCUE, hem Armoury Crate, hem de MasterPlus+ aynı fanı görürse hepsinde farklı bir düzen olmuyor mu? Bir fanın RPM ve/veya RGB düzenini x yazılımında oluşturdum, ama başka bir yazılım da aynı fanı görüyorsa o ayarlar nasıl bozulmuyor?

4 - Örnek: Corsair'in gayet güzel tasarımlı, giriş sayısı fazla olan bir RGB&fan kontrolcüsüne denk geldim geçen araştırma yaparken. Birden fazla hub kullanmak yerine, bir tane bundan alıp çeşitli markaların ürünlerini bağlayıp, yazılımsal olarak da tek bir merkezden kontrol edemez miyim?

5 - Kontrolcü ve hub farklı işleve mi sahipler? Aynıysa hangisine yatırım yapmak daha mantıklı, farklıysa neye göre seçim yapmak gerekli?

6- Yazılımlarda RGB ve fan düzenlerinde bir kere ayar yapmak ve hiç tekrar açmaya gerek kalmaması gibi bir olay var mı? Yoksa her yazılımı sistem açışıyla beraber otomatik açıp, sistem çalıştığı sürece de açık kalması mı gerekiyor? Kaynak kullanımı için sıkıntı yaratmaz mı eğer böyle çalışıyorsa?

Vakit ayırıp yol gösterebilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler :)

Schizophrenic

Aktif Üye
Uzman
Konular
15
ModArt Kredi
0
Merhaba ;
1- Anakartın üzerinde 3 pin argb girişine çoklayıcı yardımı ile takabileceğin her türlü markanın fan , led , vs herneyse çalıştırabilirsin ve anakartın desteklediği yazılım ile bunları tek bir seferde kontrol edebilirsin .
1682726643153.jpeg

2 - Bir önceki soruna cevap verdiğim gibi argb girişi olan herşeyi tek programda kontrol edebilirsin , ama farklı marka kullandığın donanım ekran kartı , ram vs gibi bunları kendi yazılımları üzerinden ayrı kontrol edebilirsin.

3 - Fan üzerindeki adreslenebilir led'ler ve hız kontrolü anakart modelin ne ise onun üzerinden yapabilirsin , örnek asus anakart kullanıyorsun armoury crate üzerinden kontrolünü gerçekleştirebilirsin , bunun dışında indireceğin yazılımlar ile diğer marka donanımların kontrolünü gerçekleştirirsin herhangi bir çakışma olmaz

4- Edilebilir

5- Kontrolcü ile kontrol eder , yani hız devir ayarı vs yaparsın , hub ile birden çok fanı tek girişte toplarsın

6- Bir kere ayarlamak yeterlidir , her açtığında değişmez :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Çevrim içi üyeler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.