Neler yeni

Evrim Teorisi Hakkında Düşünceleriniz Nelerdir ?

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
300
ModArt Kredi
0
" İlk insanlar avcı-toplayıcı yaşama sahipti. Daha sonra yerleşik hayata geçtiklerinde insan niteliklerini karşılamaya başladılar" bu bilginin doruluğunun zayıfladığını biliyorsunuz değil mi ? Göbeklitepe ve Karahan Tepenin keşfi sonrası yapılan karbon testlerinde insanların avcı olduğu ve yerleşik hayatta daha geçmediklerini düşündüğümüz senelerde böyle bir örgütlenme sayesinde oluşacak yapıların inşasının mümkün olmadığını biliniyor. Yani standart bilgilere dayanarak mevcut evrim teorisini savunmanız yanlış olacaktır. Bilgilerinizi güncelleyip düşünceleriniz tekrardan sorgulamanızı öneririm hocam.
Yukarıda bahsettiğim hatalar hakkında ne diyeceksiniz ? Ek olarak size bir ara geçiş canlısıda sundum

ette

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
Kuran kutsal bir kitap Allah kelamı. Kuranda bir hata olması Kuranın doğruluğunu düşürür çünkü tanrı hata yapmaz.
Size bir kaç hatayı gösterebilirim.
. En çok tartışılan ve aslında en bariz hatalardan birisi olan şey miras ayetlerindeki matematiksel hatadır. Kısaca tanıtayım.

"Kardeşleri olmayan bir adam (borç ve vasiyet bırakmadan) ölür. Geriye üç kız çocuğu, annesi, babası ve karısı kalır.
Bu durum için geçerli olan cümleleri okuyalım:

Nisa/11'den: "(Çocuklar) ikiden fazla kız iseler, (ölenin geriye) bıraktığının üçte ikisi onlarındır."
Nisa/11'den: "Ölenin çocuğu varsa, geriye bıraktığı maldan, ana babasından her birinin altıda bir hissesi vardır."

Nisa/12'den: (Karı için) "Eğer çocuğunuz varsa, bıraktığınızın sekizde biri onlarındır."

üç kız çocuğuna (toplam): 2/3 = 16/24

anneye: 1/6 = 4/24

babaya: 1/6 = 4/24

karısına: 1/8 = 3/24

toplam: 27/24. Böyle bir paylaşımı yapmak ise matematiksel olarak imkânsız. Çünkü pay, payda'dan büyük çıkıyor. Yani mal yetmiyor."

Bu hatayı çözmek için sonradan avliye ve reddiye sistemleri geliştirilmiştir. Ancak bu Kur'an'ın hatasını düzeltmekten başka bir şey değildir. Alıntı yaptığım yeri kaynak bölümüne bırakacağım, oradan devamını da okuyabilir ve detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Evrim konusu zaten yeterince bariz olmalı. Kur'an'da insan evrimi ile ilişkilendirebileceğimiz hiçbir ayet yoktur. Adem'in topraktan, Havva'nın onun kaburga kemiğinden ve geri kalan insanların bu iki insandan türedikleri ayetlerde çok net bir şekilde gösterilmekte. (15:16, 55:14, 37:11, 32:7, 23:12, 6:2, 30:20, 17:61, 7:12, 38:76)

Diğer bilimsel hatalardan da kısaca bahsedeceğim.

1. Güneş ve Ayın yörüngede hareket ettiklerini söylemesine rağmen Dünya'nın hareketinden bahsetmez, bu da "Dünya Merkezli Güneş Sistemi"ne kapı aralar.
  2. Güneş'in çamurlu bir suda battığını söylemekte (18:86, 18:90).
  3. Meteorların aslında şeytana atılan yıldızlar olduğunu söylemekte (67:5).
  4. Önce Dünyanın, sonra evrenin geri kalanının yaratıldığını söylemekte (2:29).
  5. Evrenin toplamda 6 günde yaratıldığını söylemekte (50:38).
  6. Gökyüzünün düşebileceğini zannetmekte (52:44, 34:9).
  7. Nuh tufanının jeolojik kanıdının bulunmaması, tüm hayvanları gemiye almanın mümkün olmaması.
Çoklu mesajınız otomatik olarak birleştirildi:

Örneğin tek açıklıklılardan olan Ornitorenk (ya da Platypus), teknik olarak bi memelidir; çünkü memelilerin ayırt edici özelliği olan kıllara ve süt bezlerine sahiptir. Ancak memelilerin atası olan sürüngenlere ait bir özellik olan yumurtlama yoluyla ürerler! Yani plasentalı ya da keseli memeliler gibi doğurmazlar; yumurtaları vardır! İşte bu, hem ataya hem de torunlara ait özellikleri bir arada taşıması dolayısıyla Platypus'u harika bir ara geçiş türü örneği yapmaktadır.
Miras konusu için okumak istersen
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

Bakın sizin yaptığınız yanlış şurada başlıyor Kur'an ayetleri bir bütündür, sen bir ayeti cımbızlayıp aa bak burda ne diyor dersen cümle olarak mantıksız gözükebilir fakat ayetin başı ve sonu veya suresinin teması veyahut ayetler farklı bir olaya sureye atıfta bulunması durumu varmı bunları incelemeden direk ayeti çekip kuranın bütünlüğüne yönelik suçlamalar saçma geliyor bana ve internetten araştırdığındaki senin yazdıklarının hepsine bakıp uzun şekilde yapılan cevap makalelerini okudum bunları sana tek tek burada yazamam malesef ama ilk sorun için yapılmış cevap makalesini paylaştım. Birde Kur'an o dönemdeki insanlar için değil bütün insanlık için getirilmiştir yani kur'andaki tabirler kullanıan terimler ve kelimeler her dönemde farklı yorumlamaya ve manasının bilinmediği ayetlerin manasının insanlığın gelişmesiyle görüldüğünü fark ediyoruz. Zaiyat Suresi : ﴾47﴿ Göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz biz genişletmekteyiz. Burada evrenin genişlemesinden bahsediyor indiği dönemde bırak evrenin genişlemesini dünyanın yuvarlak(geoit) olduğu bile bilinmiyordu. O dönem ki insanlar indiği dönemde bu ayeti farklı yorumlamış olabilir devletlerin savaşlarla yeni topraklar kazanıp genişlemesi gibi veyahut haşa bu ayeti saçma bulup inkar etmiş olabilirler ama bilimsel kanıtıyla evrenin genişlediği ortaya çıkınca ayetin manası o günden sonra tam olarak yorumlanabilir oluyor. Bu çercevede bakarsan daha mantıklı sonuçlar elde edebilirsin hocam

ek olarakta bana başka yerlerden copy paste şeklinde argumanlar paylaşma ben senin düşüncelerini senin donanımını görmeyi tercih ederim ben elimden geldiğince kendi edindiğim sahip olduğum bilgileri seninle paylaşmayı tercih ediyorum böylelikle birbirimizi daha iyi anlarız ve konu copy paste ların savaşına dönmez :)

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
224
ModArt Kredi
0
Bence her görüş ve her inanç biribirine saygı gösterebilir. Seninki saçma gibi söylemler yerine saygı frekansında buluşup geçinmek her insanın yapması gereken birşey.
Çok doğru demişsin kardeşim. Onca yorumu okuduktan sonra bu konu hakkında mesaj yazma gereği duydum.
Forum kurallarında Din, Dil, Irk, inanç ve fikirlere hakaret yasaktır.
Sadece din değil her türlü inanç ve fikir saygı gösterilmeli.
Saygı beklenmesi gereken şeyi bazı insanlar sadece DİN olarak algılıyor ve başkalarının evrim fikrine saygısızca bakıyor.
Dini savunup başka inanca hakaret etmek çok ironik değil mi demek istiyorum o kişilere.
OKU kelimesini savunuyorsunuz ama zaten okuyan kişiler sorguluyor. Oku kelimesini öyle yanlış yorumluyorlar ki anlatamam.
Din kimseye bana bana zorla inan demiyor. OKU bil öğren aklına yatarsa İnan mantığı vardır.
Kişinin aklına yatmıyorsa da kimseye zorlama yapılmaz ve kimsenin İnanmaması ise sorgulanmaz. İnanmayanları aşağılamak dinde bile günah hatırlatırım.

ette

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
Yukarıda bahsettiğim hatalar hakkında ne diyeceksiniz ? Ek olarak size bir ara geçiş canlısıda sundum
Şimdi ben sana fosil sordum sen bana yaşayan bir canlı ile örnek verdin ve bu durumda kendin yani inandığın şeye aykırı bir arguman sundun. Açıklamak gerekirse evrime göre bütün canlılar birbirinin atası ve farklı ırkları ortaya çıkartıyorsa geçiş aşamasındaki bir varlık tamamen kusurludur maksadına uygun şekilde farklı bir türe dönüşmeden varlığını sürdürüyor olması saçmadır. Çünkü evrimini tamamlamadığı ve durduğunu göstergesi he diyeceksen evrimini tamamladı farklı türler oluştu ama bu geçiş aşaması yaşamaya devam etti o zamanda o hayvanın evrilmesine sebep ortadan kalkmış oluyor. Geçiş aşaması tür kusurludur yetersizdir ilkeldir mevcut şartlara uyum sağlaması imkansızdır ama günümüzde yaşayan bir geçiş türü olduğunu savunmak tamamen saçmadır.

bybarisss

Uzman Üye
Uzman
Konular
62
ModArt Kredi
0
Çok doğru demişsin kardeşim. Onca yorumu okuduktan sonra bu konu hakkında mesaj yazma gereği duydum.
Forum kurallarında Din, Dil, Irk, inanç ve fikirlere hakaret yasaktır.
Sadece din değil her türlü inanç ve fikir saygı gösterilmeli.
Saygı beklenmesi gereken şeyi bazı insanlar sadece DİN olarak algılıyor ve başkalarının evrim fikrine saygısızca bakıyor.
Dini savunup başka inanca hakaret etmek çok ironik değil mi demek istiyorum o kişilere.
OKU kelimesini savunuyorsunuz ama zaten okuyan kişiler sorguluyor. Oku kelimesini öyle yanlış yorumluyorlar ki anlatamam.
Din kimseye bana bana zorla inan demiyor. OKU bil öğren aklına yatarsa İnan mantığı vardır.
Kişinin aklına yatmıyorsa da kimseye zorlama yapılmaz ve kimsenin İnanmaması ise sorgulanmaz. İnanmayanları aşağılamak dinde bile günah hatırlatırım.
Kesinlikle usta. Bazılarının sivri dili yüzünden insanlar islamdan soğuyorlar. Aslında dine en büyük zararı onlar verirler. Ben de böyle konulara yorum yapmak istemiyorum. Saygı ve hoşgörü içinde yaşamak varken neden birbirimizi kıralım. Hiç gerek yok.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Biz bile herzaman daha iyisini yapmayı / olmayı hedefleriz canlılarda yaşayıp ölmekle yetinmezler vücutta zamanla gelişir koşullara adapte olur uzun boy çekik göz siyah tonlarda insan derisi vesayre...
Evrimdeki benzerliklerden öte maymun olmaz balık olur balık olmaz x canlısı olur sonuçta insan bile şuanki insana erişmesi yüzlerce yıl aldı gerek görünüşümüz gerekse evrimleşen vücudumuz olsun. ( eski insan iskeletleri bunu kanıtlıyor)
-
Şuan günümüzdeki insan olarak maymundan evrilmiştir demek yanlış oluyor maymun da x yıl öncesinde günümüzdeki maymun değildi ama gerek kuyruk sokumumuz vesayre daha ikna edici oluyor yinede maymuna benzer bir varlıktan evrilmiş olabiliriz ya da yüksek yerlerde yaşayıp maymun gibi kollarını/kuyruğunu kullanmış bir varlıktan meydana geldiğimizden evrimlerimiz benzer rastlantılar gösterebilir.(şuan bile giriş katına yakın olmamak hırsıza karşı güvenli olduğum hissine kapılmama ve evimde iken veya değilken evimiz güvenli olduğuna inanmama sebeb oluyor eğer evler olmasa ağaç tepeleri ve mağaları tercih ederdim ve vücudumuzda buna göre evrimleşirdi.)
-
Dinler konusuna gelirsek biri şarap içiyor diğeri şarap vesayre haram diyor bir diğeri allah yok diyor başkası allah var ama peygamberler yok diyor ama ispata gelince tarihte ne yazık ki deney ve gözlem yok.A kişisine A dini mantıklı geliyorsa ona inansın ama neye inanıyorsa başkasını rahatsız etmesin günün sonunda A kişisi bana nasıl davranıyorsa çevresine nasıl davranıyorsa benim için değeri vesayre odur dini mezhepi ırkı görünüşü beni ilgilendirmez ve bir biyoloji konusuna benim inancımda kuşlardan evriliyoruz diyor diye karıştırmamalıdır.(Bu baskıyı zamanında klisenin dogmatik doğrulara inandırma çabasında bilimi ve teknolojik gelişimleri nasıl yavaşlattığına atalarımız tanık oldu ve çoğumuzda tarih kitaplarında vesayre okumuştur.)

Son düzenleme:

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
224
ModArt Kredi
0
" İlk insanlar avcı-toplayıcı yaşama sahipti. Daha sonra yerleşik hayata geçtiklerinde insan niteliklerini karşılamaya başladılar" bu bilginin doruluğunun zayıfladığını biliyorsunuz değil mi ? Göbeklitepe ve Karahan Tepenin keşfi sonrası yapılan karbon testlerinde insanların avcı olduğu ve yerleşik hayatta daha geçmediklerini düşündüğümüz senelerde böyle bir örgütlenme sayesinde oluşacak yapıların inşasının mümkün olmadığını biliniyor. Yani standart bilgilere dayanarak mevcut evrim teorisini savunmanız yanlış olacaktır. Bilgilerinizi güncelleyip düşünceleriniz tekrardan sorgulamanızı öneririm hocam.
Bilim insanları tarihsel olarak ön gördükleri Avcı toplayıcı yerleşik hayat fikrinin daha eski tarihlere dayalı olduğunu anladı.

Yani Göbeklitepe bu fikrin doğruluğunu zayıflatmadı tam tersine insanlık tarihinin evriminin daha eskiye dayandığını kanıtlamış oldu hocam 😉

Ayrıca Karbon testlerine göre Nuhun gemisi olarak adlandırdığımız dünyanın sular altında kalması olayının da kitaplarda ve öngörülen tarihler aralığında yaşanmasının neredeyse imkansız olabileceği sonucuna varıldı.

Göbeklitepe sadece bilimin varsayılan teorilerini değil Din kitaplarında yer alan bilgilerin de doğruluğunun sorgulanmasına sebep oldu dikkatini çekerim.

Üstteki cümleme de dikkat çekmek isterim.
1- Bilimin Teorileri: Yani adı üstünde teori ve gün geçtikçe yapılan araştırmalar sonucu şekillenebilir anlamını taşır.
2- Din kitaplarında yer alan: Yaşandığı insanlar tarafından doğru ve kesin yargı ile inanılan anlamındadır.

İlk yorumlarından birinde evrimin saçma olduğundan kesin bir şekilde bahsetmişsin.
Aslında Din ve bilimin bir bütün olduğunu söylemeye çalışmışsın gibi algıladım.
İlk ayeti “oku” olan bir dine bilimden uzak olduğunu söylemek, insanların maymundan geldiğine inanmak kadar alakasız bir düşünce bence 😉
Fakat sonraki yorumlarından böyle düşünmediğini sezdim.

Bilim herşeyi kanıtlayamadığı için Din ağır basabilir evet ama bilim araştırma yapıp kanatlar toplar ve fikri güçlendirir.
Soruyorum sana inanmak için DİN neyi kanıtladı?
Bazı kesim gibi "Kantılamasına Gerek yok suyu düşün" demesin de kimse 🤣 Bilim suyun oluşumunu tarif edebiliyor 1 hidrojen 2 oksijen ama bazı Din bilimciler basit cümleler ile "Bu birleşimi başka hangi güç yapmış olabilir" ki diyor.
Bilim insanları buna Evrim Din bilimciler ise Tanrı diyor.

Evrim ile Din bir bütün olamaz bunu ben kabul etmiyorum mesela.
Evrim dünya ve uzaydaki her oluşumun bir sebebi olabileceğini ve bunun hangi sebeple oluştuğunu her daim ataştırır. Din ise OKU der ama çok detay yoktur sonucu kesin bir hüküm ile İnanmaya bağlar.
Yani özgürsündür ama inanmakta zorundasındır 🙄
Bilim bundan ötürü der ki "Bu ne Perhiz bu ne Lahana Turşusu"

Sonuç şudur: Okuduğunuz tek şeye körü körüne inanmak algının kapalı ve sınırlı olduğu anlamına gelir. Halbuki insanoğlunda öyle bir beyin var ki daha kapasitesi bile ölçülemiyor. O yüzden insan herşeye ister inanır, ister kabullenir isterse de sadece öğrenmek ve bilmekle daha da çok bilgi ekler.
Burada kişinin tercihi önemlidir 😉
Bu sebeple kimsenin tercihi sorgulanmamalıdır. Cem Yılmaz'ın dediği gibi istersen Krem Peynire taparsın kime ne. Ama kalkıp ta Din gerçektir bilim yalan demek hiç etik ve doğru olmaz.

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
300
ModArt Kredi
0

Bakın sizin yaptığınız yanlış şurada başlıyor Kur'an ayetleri bir bütündür, sen bir ayeti cımbızlayıp aa bak burda ne diyor dersen cümle olarak mantıksız gözükebilir fakat ayetin başı ve sonu veya suresinin teması veyahut ayetler farklı bir olaya sureye atıfta bulunması durumu varmı bunları incelemeden direk ayeti çekip kuranın bütünlüğüne yönelik suçlamalar saçma geliyor bana ve internetten araştırdığındaki senin yazdıklarının hepsine bakıp uzun şekilde yapılan cevap makalelerini okudum bunları sana tek tek burada yazamam malesef ama ilk sorun için yapılmış cevap makalesini paylaştım. Birde Kur'an o dönemdeki insanlar için değil bütün insanlık için getirilmiştir yani kur'andaki tabirler kullanıan terimler ve kelimeler her dönemde farklı yorumlamaya ve manasının bilinmediği ayetlerin manasının insanlığın gelişmesiyle görüldüğünü fark ediyoruz. Zaiyat Suresi : ﴾47﴿ Göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz biz genişletmekteyiz. Burada evrenin genişlemesinden bahsediyor indiği dönemde bırak evrenin genişlemesini dünyanın yuvarlak(geoit) olduğu bile bilinmiyordu. O dönem ki insanlar indiği dönemde bu ayeti farklı yorumlamış olabilir devletlerin savaşlarla yeni topraklar kazanıp genişlemesi gibi veyahut haşa bu ayeti saçma bulup inkar etmiş olabilirler ama bilimsel kanıtıyla evrenin genişlediği ortaya çıkınca ayetin manası o günden sonra tam olarak yorumlanabilir oluyor. Bu çercevede bakarsan daha mantıklı sonuçlar elde edebilirsin hocam

ek olarakta bana başka yerlerden copy paste şeklinde argumanlar paylaşma ben senin düşüncelerini senin donanımını görmeyi tercih ederim ben elimden geldiğince kendi edindiğim sahip olduğum bilgileri seninle paylaşmayı tercih ediyorum böylelikle birbirimizi daha iyi anlarız ve konu copy paste ların savaşına dönmez :)
Evrenin genişemesi ile ilgili bir ayetten bahsettiniz .Elmalılı Hamdi Yazır duymuşunuzdur. Cumhuriyet döneminde yaşayan bir din adamı ve o dönem kuranı türkçeye çevirdi tefsiri ile birlikte. Zaiyat Suresi : ﴾47﴿ Göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz biz genişletmekteyiz. bu sureden bahsettiniz ama elmalı kuranı türkçeye çevirdiği zaman bu ayet bu şekilde çevirmemişti genişletmek kavramını yücelik güçlü anlamında kullanarak çevirdi ama daha sonra evrenin genişlemesi keşfedildi ve din adamları o sureyi Göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz biz genişletmekteyiz. bu şekilde yorumladı

Copy paste olayına gelirsek romayı tekrar fetetmeye gerek yok daha önce okuduğum bir yazıyı sizinle paylaştım

Evrim teorisinin bence savunduğu ve kanıtlayamadığı en basit kısım bütün canlıların tek atadan geldiğini söylüyor ama hiç bir kalıntıda ara geçiş dönemini temsil eden bir fosil bulunmuyor. Ayın ikiye bölünmesi hadisesine de bir örnek verecek olursak ayın yayınlanan fotoğraflarından doğal seleksiyon yoluyla oluşmasının imkansıza yakın olduğu düşünülen bir cizgi mevcut bu bir çok ay fotoğrafında mevcuttur örneklerini paylaşıyorum. 1400 yıl öncesinde ayı gözlemle konusunda baya ilkel teknolojiye sahip olduklarını kabul edersek ve o dönemden günümüze bir mucize olarak bildirilen bu bilgiyle uyuşan bir durumun olması bile evrim teorisini savunanların ileri sürdüğü kanıtlardan daha destekli gibi duruyor bence
Geçiş türü ile ilgili daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Son düzenleme:

beratcaliss

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
0
ModArt Kredi
0
Yoktan varolmayı kimse açıklayamaz yoktan bir şey varolamaz Akıl ile Allahın varlığını kesin olarak bulamazsınız sadece inanırsınız Allah evreni belli bir ölçüyle yarattı her şeyin neden sonuç ilişkisi vardır her şey bir mantığa bağlanmıştır imtihan dünyasında olduğumuzu unutuyorsun aklımıza illaki bazı şeyler girecek ama sanki bir şeyleri kanıtlama derdin var gibi müslümanlar ben müslümanım demiyor ama siz sürekli ben ateistim diyorsunuz Allah hidayeti nasip etsin

MehmetBozaklı

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
10
ModArt Kredi
0
Merhaba dostlar bugün böyle bir konu belirledim.
Çoğumuz az çok evrim konusunda hakkında bilgi sahibidir diye düşünüyorum. Kısaca tanımını yapmak gerekirse.
Evrim, popülasyondaki gen ve özellik dağılımının nesiller içerisinde seçilim baskısıyla değişmesidir.
Ben evrim teorisine inanan birisiyim.
Sorun ise şu evrime inanıyor musunuz ? ve evrim ve din arasında bir ilişki olduğunu düşünüyor musunuz ?
Bana öyle bir cümle söyleyin ki evrime inanayım

Ata Şen

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
5
ModArt Kredi
0
İlk ayeti “oku” olan bir dine bilimden uzak olduğunu söylemek, insanların maymundan geldiğine inanmak kadar alakasız bir düşünce bence 😉
İnsanlar maymundan gelmez bunu düşünmek (hakaret olsun diye söylemiyorum yanlış anlamayın) cahilliktir. Eğer biraz dininizin önerdiği gibi evrim teorisini araştırırsanız evrimin insanların maymunlardan değil maymunlarla ortak ataya shaip olduklarını söylediğini anlarsınız. Umarım bilgilendirebilmişimdir.

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
300
ModArt Kredi
0
Yoktan varolmayı kimse açıklayamaz yoktan bir şey varolamaz Akıl ile Allahın varlığını kesin olarak bulamazsınız sadece inanırsınız Allah evreni belli bir ölçüyle yarattı her şeyin neden sonuç ilişkisi vardır her şey bir mantığa bağlanmıştır imtihan dünyasında olduğumuzu unutuyorsun aklımıza illaki bazı şeyler girecek ama sanki bir şeyleri kanıtlama derdin var gibi müslümanlar ben müslümanım demiyor ama siz sürekli ben ateistim diyorsunuz Allah hidayeti nasip etsin
Ben ateist olduğuma dair herhangi birşey yazmadım. Hiçbirşey yoktan varolmaz, vardanda yok olmaz . O zaman şöyle bir soru sormak istiyorum herşeyin yaratıcısı Allah ise onu kim yarattı ?

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
300
ModArt Kredi
0
İnsanlar maymundan gelmez bunu düşünmek (hakaret olsun diye söylemiyorum yanlış anlamayın) cahilliktir. Eğer biraz dininizin önerdiği gibi evrim teorisini araştırırsanız evrimin insanların maymunlardan değil maymunlarla ortak ataya shaip olduklarını söylediğini anlarsınız. Umarım bilgilendirebilmişimdir.
İnsanların kafasında böyle bir algı oluştu nedense insanların maymundan geldiğine dair.

camelCase

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
5
ModArt Kredi
0
bence böyle konular ateş ve barut :D sıkıntı çıkar sıkıntııı :LOL::LOL:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.