Neler yeni

Çözüldü Dell Inspiron 15-3525 Aşırı Isınma Sorunu

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Uzman
Konular
88
ModArt Kredi
0
Link Removed

Link Removed

İşlemci genel kullanımda 78 - 94 derece aralığında çalışırken yüklenme sonucu 102 derecelere kadar çıkıyor. Aynı zamanda performansı da düşüyor. (işlemci çekirdeği 3.2 GHz'e sabitliyor kendini.)
Burada benim endişem performans değil. Bu laptopu yaklaşık 5 yıl boyunca kullanacağım. İşlemci sıcaklığı 79 derece ve sonrasında yüksek sayılır. 102 derece çok aşırı yüksek.
Laptopta sadece bir bakır boru kullanmışlar ve oldukça kısa. MX-4 ile termal macun değişimi yaptım belki macun kalitesizdir diye ancak nafile. Zaten fabrikasyonel olarak çok fazla sürmüşler macunu. Nasıl hata üstüne hata yapıyorlar anlamıyorum.
Aynı zamanda çipset sıcaklığı da 101 derecelere kadar çıkıyor.

Asıl sorum şu: Bu laptop tam yükte günde en az 2 saat çalışacak. Normal kullanımda ise günlük 14 saate kadar yolu var. Bu aşırı sıcaklık bana sorun çıkarır mı? Anakart arızalanır mı? İşlemci soketinde soğuk lehim oluşur mu?

Henüz hiç toz yokken bu sıcaklıklarda çalışıyor. Termal macun işlevini kaybettiğinde ve içerisi tozlandığında daha da fazla ısınacak.
Cihazı almadan önce çok araştırdım ama kimse sıcaklıkları ortaya sermemiş. Şu an ise aldığıma pişman oldum. Keşke daha fazla imkanım olsaydı da iyi bir laptop alabilseydim. Bunu bile zar zor alabilmişken sıcaklıkarın bir hayli yüksek olması çok moralimi bozuyor.

Laptop soğutucu kullanmak da fayda etmez. Aşırı zeki Dell mühendisleri yeteri kadar hava kanalı tasarlamamış.

Bu ürünü Trendyol üzerinden satın aldım. İade alacaklarını sanmıyorum. İade alsalar da 11.000 TL'ye daha iyi bir laptop yok ne yazık ki. Pazartesi günü direkt Dell ile iletişime geçmeyi düşünüyorum. Bakalım ne cevap verecekler?

Laptoptan genel olarak memnunum. Sadece sıcaklıklar içime sinmemesine yol açtı.

Undervolt önerileriniz var mı? Hangi uygulamaları kullanmalıyım? Daha önce bu tarz olayla karşılaşan oldu mu?

Bir ekleme yapmak istiyorum. İşlemci gücünü %99'a aldığımda ortalama olarak çoklu çekirdekte %35, tekli çekirdekte %40 performans kaybı yaşıyorum ancak sıcaklık sorunu ortadan kalkıyor. Bunun önüne geçmenin bir yolu var mı?

Yaptığım güç planları sonucu ektedir.

Ekli dosyalar

• Anti Sıcaklık 2.png
    Anti Sıcaklık 2.png
    136 KB · Görüntüleme: 80
  • Anti Sıcaklık.png
    Anti Sıcaklık.png
    137.3 KB · Görüntüleme: 69
  • Dengeli.png
    Dengeli.png
    134.3 KB · Görüntüleme: 66
Son düzenleme:

Çözüldü Dell Inspiron 15-3525 Aşırı Isınma Sorunu

Sorunumu Ryzen Controller kullanarak çözdüm dostlar. Kendi ayarlamalarım sonucu sıcak nokta 88.8 dereceyi geçmiyor ve performans düşüşü olarak tekli çekirdekte %6 çoklu çekirdekte ise %8 performans kaybı yaşadım en iyi soğutulan modele göre. Kendi cihazıma göre kıyaslayacak olursak tekli çekirdekte %4 performans düşüşü yaşarken çoklu çekirdekte %3'lük düşüş yaşadım.

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Uzman
Konular
88
ModArt Kredi
0
Sorunumu Ryzen Controller kullanarak çözdüm dostlar. Kendi ayarlamalarım sonucu sıcak nokta 88.8 dereceyi geçmiyor ve performans düşüşü olarak tekli çekirdekte %6 çoklu çekirdekte ise %8 performans kaybı yaşadım en iyi soğutulan modele göre. Kendi cihazıma göre kıyaslayacak olursak tekli çekirdekte %4 performans düşüşü yaşarken çoklu çekirdekte %3'lük düşüş yaşadım.

Çözüm

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Çevrim içi üyeler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.