Neler yeni

Öneri DDR4'ten DDRR5'e RTX 3070 ile Geçiş

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Neden 2 adet NVME tercih ettin ve GEN 4 zorunluluğu neden?
MLC almak zorunda hissetmenin sebebi nedir?
--------
Parçaları neden vatandan topluyorsun?
Akakçe / Hepsiburada / İtopya vesayreden ayrı ayrı araştır en ucuzu neredeyse oradan al veya bunların hiçbirini yapamıyıcaksan önümüzdeki günlerde levonun çıkaracağı sistemi al.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Şöyle ki 13. nesil işlemci için Z790'a çıkmam gerekiyor anakartta. Fakat 790 DDR5 anakart yok Vatan stoklarında. Başka bir yerde de aramadım doğrusu. Ek olarak, okuduğum birkaç yorumda 13. nesil işlemcileri soğutmanın çok zor olduğundan söz etmişler. Siz ne düşünüyorsunuz?
Evet bu BIOS güncelleme konusuna rastladım fakat zaten hiçbir yerde i9 13900K vesaire bulamıyorum stokta. Aradım ama yok yani.
Burada bilmediğinden yazmışsın ondan dolayı düzeltmem gerekti.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Evet bu BIOS güncelleme konusuna rastladım fakat zaten hiçbir yerde i9 13900K vesaire bulamıyorum stokta. Aradım ama yok yani.
AMD tercihi iyi olmuş eğer bekliyebiliyorsan 3D V cache update ini bekle işlemciler intel in performansını katlıyacaklar geçen 3D-v cache 5800x3d yi takip ettiysen veya takip etmediysen araştır anlarsın. Şuan alman zorunlu ise 7600x i al ve keyfine bak 3d-v cache updateli seri gelincede 2. el satıp sıfır alırsın.
6000MHZ CL30 ( hynix a-die ) geliyor o ramde gayet kaliteli ve sonradan 6600 mhz e kadar yolu var timinglerlede oynayabilirsin çok kalitelidir hatta piyasadaki en iyi ramlerden biri desem yanlış olmaz.
-
Thermaltake in o kasası rezalet bir cam fanus o kadar yüksek bir fiyata tercih etmezdim.
-
İşlemcide multi-core işlemler için kullanmıyıcaksan ekran kartından saçma derecede kısmışsın i5 13600k veya 7600x alıp 3080 12gb veya üzeri bir model tercih etmeni öneriyorum.
Şurayıda okuduktan sonra cevaplarsan daha iyi olur.

baskut

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
AMD tercihi iyi olmuş eğer bekliyebiliyorsan 3D V cache update ini bekle işlemciler intel in performansını katlıyacaklar geçen 3D-v cache 5800x3d yi takip ettiysen veya takip etmediysen araştır anlarsın. Şuan alman zorunlu ise 7600x i al ve keyfine bak 3d-v cache updateli seri gelincede 2. el satıp sıfır alırsın.
6000MHZ CL30 ( hynix a-die ) geliyor o ramde gayet kaliteli ve sonradan 6600 mhz e kadar yolu var timinglerlede oynayabilirsin çok kalitelidir hatta piyasadaki en iyi ramlerden biri desem yanlış olmaz.
-
Thermaltake in o kasası rezalet bir cam fanus o kadar yüksek bir fiyata tercih etmezdim.
-
İşlemcide multi-core işlemler için kullanmıyıcaksan ekran kartından saçma derecede kısmışsın i5 13600k veya 7600x alıp 3080 12gb veya üzeri bir model tercih etmeni öneriyorum.
Ekran kartını yeni almıyorum. Zaten kullandığım sistemde EVGA RTX 3070 XC3 var. Vatan'dan alma sebebim ise 14 Kasım'a kadar OEM ürünlerinde %15 indirim var. Stoklarda sorun var fakat bulabildiklerimi oradan almak indirimden dolayı mantıklı olacak.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Ekran kartını yeni almıyorum. Zaten kullandığım sistemde EVGA RTX 3070 XC3 var. Vatan'dan alma sebebim ise 14 Kasım'a kadar OEM ürünlerinde %15 indirim var. Stoklarda sorun var fakat bulabildiklerimi oradan almak indirimden dolayı mantıklı olacak.
Elindeki ekran kartını satmak sıkıntı olmamalı.
Sistemi ne için kullanıcağını vesayre göremedim.
İşlemci konusunda gerçekten 6-8 çekirden fazlasına ihtiyaç duyuyor musun diye sormuştum görmemişsin.

baskut

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Elindeki ekran kartını satmak sıkıntı olmamalı.
Sistemi ne için kullanıcağını vesayre göremedim.
İşlemci konusunda gerçekten 6-8 çekirden fazlasına ihtiyaç duyuyor musun diye sormuştum görmemişsin.
Eğer 4070'ler ülkeye girseydi onlara geçmeyi düşünecektim ama şu an 3070'i değiştirmeyi düşünmüyorum. Sistemde oyun oynanacak, Adobe'un neredeyse tüm programları aktif kullanılacak işimden dolayı. Zaten şu an elimdeki sistem de bunlara yetiyor ama ben fiyatlar uçmadan ve ekonomi belirsizliğinden dolayı erkenden DDR5'e geçmek istiyorum.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Eğer 4070'ler ülkeye girseydi onlara geçmeyi düşünecektim ama şu an 3070'i değiştirmeyi düşünmüyorum. Sistemde oyun oynanacak, Adobe'un neredeyse tüm programları aktif kullanılacak işimden dolayı. Zaten şu an elimdeki sistem de bunlara yetiyor ama ben fiyatlar uçmadan ve ekonomi belirsizliğinden dolayı erkenden DDR5'e geçmek istiyorum.
DDR5 ten yararlancağınıza emin misiniz?
eğer elinizde DDR4 3600MHZ CL16 gibi bir kit varsa zaten benzer performanslar elde ediyorsunuzdur.
Benim için saniyeler önemli evet early adopter tax( yeni teknoloji sahiplenme premium fiyatı) karşılamayı göze alıyorsanız tabikide 6000mhz cl30 bir a-die sizi üzmeyecektir ama gerekli mi? tabikide değil.
Aceleniz yok gibi duruyor ne kadar ekonomik değişiklikler olsada sizin için önemli olan işinizi yapma süreniz şuanki sisteminiz yanlış değilsem ""yeterli geliyorsa"" ve illaha platform desteği yüzünden AMD bir sistem dizicekseniz 3D-V cache ürünlerini bekleyin.
-
İntel düşünürseniz ve en kötü 2. el satar sonra AMD ye geçerim diyorsanız (ki bence mantıklı seçim bu)
i7 13700K
Z690 Tomahawk gibi orta düzey DDR5 bir anakart
6000mhz cl32 veya cl30 G-Skill önerim
980 Pro nun MLC sine ihtiyaç yoksa başka bir GEN4 ssd
Corsair vesayre 850Watt ve üzeri bir PSU
öneriyorum.

baskut

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
DDR5 ten yararlancağınıza emin misiniz?
eğer elinizde DDR4 3600MHZ CL16 gibi bir kit varsa zaten benzer performanslar elde ediyorsunuzdur.
Benim için saniyeler önemli evet early adopter tax( yeni teknoloji sahiplenme premium fiyatı) karşılamayı göze alıyorsanız tabikide 6000mhz cl30 bir a-die sizi üzmeyecektir ama gerekli mi? tabikide değil.
Aceleniz yok gibi duruyor ne kadar ekonomik değişiklikler olsada sizin için önemli olan işinizi yapma süreniz şuanki sisteminiz yanlış değilsem ""yeterli geliyorsa"" ve illaha platoform desteği yüzünden AMD bir sistem dizicekseniz 3D-V cache ürünlerini bekleyin.
-
İntel düşünürseniz ve en kötü 2. el satar sonra AMD ye geçerim diyorsanız (ki bence mantıklı seçim bu)
i7 13700K
Z690 Tomahawk gibi orta düzey DDR5 bir anakart
6000mhz cl32 veya cl30 G-Skill önerim
980 Pro nun MLC sine ihtiyaç yoksa başka bir GEN4 ssd
Corsair vesayre 850Watt ve üzeri bir PSU
öneriyorum.
Yeterliden kastım öyle ya da böyle işini yapabiliyor oluşu yani. Elbette daha iyi bir sisteme olur da ilerde ekonomik dalgalanma mümkün kılmazsa diye şimdiden geçmek istiyorum sadece niyetim o. Eğer stoklarda i9 13900K ya da 13700 vesaire bulabilseydim aslında bu kadar düşünmeme gerek kalmayacaktı ama şu an Ryzen 9'da stok bulup i9'da bulamayınca bir kıyas içine girdim mecburen. Başta niyetim i9 12. nesil almaktı ama haklı olarak "neden bir nesil öncesini alıyorsun" dediler :D Stok problemi beni nerelere getirdi, normalde bu kadar düşünmeyip alıp geçme taraftarıydım.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Yeterliden kastım öyle ya da böyle işini yapabiliyor oluşu yani. Elbette daha iyi bir sisteme olur da ilerde ekonomik dalgalanma mümkün kılmazsa diye şimdiden geçmek istiyorum sadece niyetim o. Eğer stoklarda i9 13900K ya da 13700 vesaire bulabilseydim aslında bu kadar düşünmeme gerek kalmayacaktı ama şu an Ryzen 9'da stok bulup i9'da bulamayınca bir kıyas içine girdim mecburen. Başta niyetim i9 12. nesil almaktı ama haklı olarak "neden bir nesil öncesini alıyorsun" dediler :D Stok problemi beni nerelere getirdi, normalde bu kadar düşünmeyip alıp geçme taraftarıydım.
2 gün falan önce itopyada vardı yine gelir sadece günlük takip et yeter.
İntel multi-core da ve fiyat/performans konusunda yerle bir ediyor iken gerek yok AMD premium fiyatlarını ödemeye.
i9 13900k En iyisi olmaya oynarken
i7 13700k Bütçeyi koruyup fazlasıyla yeterli olmaya odaklanmış bir işlemci.
-
i9 13900k tercih edenler genelde god bin arayışı veya renderı 5 saniye önce alınca diğer projeye daha hızlı geçiceklerini bildiklerinden bu fiyatları veriyorlar.
-
İ9 13900K ile i7 13700K P core başına düşen cache miktarı bile aynı.
İ9 13900K memory controllerı standartlar gereği daha kaliteli bide fark olarak... ama bu 7000mhz ve üzeri bellekleri desteklemesi için olan bir durum.

TackleBarry

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Şuanda yapacağınız en mantıklı hareket Ryzen 7600x ile sistemi tasarlayım 70003DV işlemciler çıktığında elinizdeki 7600x'i satıp son modelini almaktır. Çünkü 3DV işlemciler büyük ihitmal 2023 sonunda gelip piyasayı 5000 serisinde olduğu gibi domine edecekler.

Azoth

Pro Üye
Uzman
Konular
42
ModArt Kredi
0
Şahsen PSU olarak bunu öneririm 1000w platinum yeni nesil ATX 3.0 PClE5 destekli bugün stoklara girdi bende aldım

Link Removed

Ram olarakta

URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

İşlemcide ise 7700X in 7900X ten aşağı kalır yanı yok bence oyun performansında ve arada ki fiyat farkı ise 4000₺ o yüzden 7700X tercih edip anakartı PClE 5.0 destekli almanı tavsiye ederim. İlerde böyle anakart değiştirme derdine düşmezsin yine çünkü aynı şeyi bende yaşıyorum şuan :)

Anakart olarak ise bunu önerebilirim malum stoklar can çekişiyor istediğimiz modelleri öneremiyoruz

Link Removed

baskut

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Şahsen PSU olarak bunu öneririm 1000w platinum yeni nesil ATX 3.0 PClE5 destekli bugün stoklara girdi bende aldım

Link Removed

Ram olarakta

URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

İşlemcide ise 7700X in 7900X ten aşağı kalır yanı yok bence oyun performansında ve arada ki fiyat farkı ise 4000₺ o yüzden 7700X tercih edip anakartı PClE 5.0 destekli almanı tavsiye ederim. İlerde böyle anakart değiştirme derdine düşmezsin yine çünkü aynı şeyi bende yaşıyorum şuan :)

Anakart olarak ise bunu önerebilirim malum stoklar can çekişiyor istediğimiz modelleri öneremiyoruz

Link Removed
Gerçekten stok probleminden dolayı istediğimiz şeyi paramızla alamıyoruz maalesef. Önerdiğiniz anakart da İstanbul'da bir AVM'de "tükenmek üzere" olarak görünüyor. Arayıp soracağım yarın.

Azoth

Pro Üye
Uzman
Konular
42
ModArt Kredi
0
Gerçekten stok probleminden dolayı istediğimiz şeyi paramızla alamıyoruz maalesef. Önerdiğiniz anakart da İstanbul'da bir AVM'de "tükenmek üzere" olarak görünüyor. Arayıp soracağım yarın.
İnşallah yetişirsin. Maksat ileri dönük olsun PCle 5.0 olsun ilerde ekran kartı soketleri değişince (tabi daha çok var) sistemini güncel tutmak istersen nimet olacak bence en azından ben upgrage etmek istediğimde keşke anakartım şu olsaydı demek istemediğim için X670E-E modelini aldım. PSU da burda önemli rol oynuyor belirttiğim model ilerde PSU değiştirmeye gerek kalmadan yoluna devam etmeni sağlar. Keşke Asus’un modelleri gelseydi ama geç kaldılar PSU konusunda ve fazla pahalı maalesef.

Azoth

Pro Üye
Uzman
Konular
42
ModArt Kredi
0
Bu arada RTX 4070 Ti’ın ocak ayında satışa çıkacağını birçok yerde okudum eğer güncellemek istersen bilgin olsun

baskut

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
İnşallah yetişirsin. Maksat ileri dönük olsun PCle 5.0 olsun ilerde ekran kartı soketleri değişince (tabi daha çok var) sistemini güncel tutmak istersen nimet olacak bence en azından ben upgrage etmek istediğimde keşke anakartım şu olsaydı demek istemediğim için X670E-E modelini aldım. PSU da burda önemli rol oynuyor belirttiğim model ilerde PSU değiştirmeye gerek kalmadan yoluna devam etmeni sağlar. Keşke Asus’un modelleri gelseydi ama geç kaldılar PSU konusunda ve fazla pahalı maalesef.
PSU'da MSI önermeyenler gördüm. Corsair ve Asus önerdi bir arkadaş ilk mesajlarda. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.