Neler yeni

Öneri DDR4'ten DDRR5'e RTX 3070 ile Geçiş

baskut

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Bütçe
43000 TL
Selamlar. Kurlar zıplamadan imkanım varken sistemimi DDR4'ten DDR5'e yükseltmek istiyorum. Hali hazırda kullandığımda sistemdeki RTX 3070 hariç kalan her parçayı yenilemeye karar verdim ve aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi bir sepet ortaya çıktı. Vatan Bilgisayar'da Web'e Özel indirim de varken aradan çıkartabilirim diye düşündüm. Parçalara yorumlarınızı veya varsa başka parça önerilerinizi esirgemezseniz sevinirim.

1668029784951.png

TackleBarry

Aktif Üye
Uzman
Konular
2
ModArt Kredi
0
Neden eski nesil? 13700k vatan indiriminde 10,500TL'di ve 10000TL'ye ve Z790 kartlarda indirimde. Ayrıca Ryzen'de toplayabilirsiniz eski nesil yerine.

baskut

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
12900K yerine 13600K tavsiye ederim. Neredeyse aynı güçte ve fiyat olarak daha makul
Şöyle ki 13. nesil işlemci için Z790'a çıkmam gerekiyor anakartta. Fakat 790 DDR5 anakart yok Vatan stoklarında. Başka bir yerde de aramadım doğrusu. Ek olarak, okuduğum birkaç yorumda 13. nesil işlemcileri soğutmanın çok zor olduğundan söz etmişler. Siz ne düşünüyorsunuz?

baskut

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Neden eski nesil? 13700k vatan indiriminde 10,500TL'di ve 10000TL'ye ve Z790 kartlarda indirimde. Ayrıca Ryzen'de toplayabilirsiniz eski nesil yerine.
Z790 anakartlarda 6000 Mhz olan modelleri bulamadım yani stok yok. 5333'e inmem gerekiyor RAM'de o zaman. Bir de üst yorumda bahsettiğim 13. nesilden soğutma şikayetleri okuduğum için çekindim. Sizce 6000 ve 5333 arasında ciddi fark olur mu?

TackleBarry

Aktif Üye
Uzman
Konular
2
ModArt Kredi
0
Z790 anakartlarda 6000 Mhz olan modelleri bulamadım yani stok yok. 5333'e inmem gerekiyor RAM'de o zaman. Bir de üst yorumda bahsettiğim 13. nesilden soğutma şikayetleri okuduğum için çekindim. Sizce 6000 ve 5333 arasında ciddi fark olur mu?
Peki neden Ryzen 7000'e geçmeyi düşünmüyorsunuz? Hem 2025'e kadar soket desteği olacak? Sorunuza gelirsek 700mhz fark performans olarak en fazla 1-2 fps yansır yani bir önemi yok.

Ayrıca parça seçiminizi komple yanlış buluyorum.
1- Lian Li Dynamic Evo o kasadan çok daha kullanışlı, performanslı ve aynı zamanda ucuz.
Link Removed
2- Seçtiğiniz SSD'lerin çok daha ucuza çok daha iyisi var.
Link Removed
Screenshot_6.jpg
3- PSU seçiminiz kötü, o psuya o sistemi emanet etmem. Corsair RM serisine veya Asuslara bakmanızı tavsiye ederim.
O bütçe ile benimkine benzer bir AMD sistem toplanabilir.

Son düzenleme:

baskut

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Peki neden Ryzen 7000'e geçmeyi düşünmüyorsunuz? Hem 2025'e kadar soket desteği olacak? Sorunuza gelirsek 700mhz fark performans olarak en fazla 1-2 fps yansır yani bir önemi yok.

Ayrıca parça seçiminizi komple yanlış buluyorum.
1- Lian Li Dynamic Evo o kasadan çok daha kullanışlı, performanslı ve aynı zamanda ucuz.
Link Removed
2- Seçtiğiniz SSD'lerin çok daha ucuza çok daha iyisi var.
Link Removed
Ekli dosyayı görüntüle 920
3- PSU seçiminiz kötü, o psuya o sistemi emanet etmem. Corsair RM serisine veya Asuslara bakmanızı tavsiye ederim.
O bütçe ile benimkine benzer bir AMD sistem toplanabilir.
Lian Li kasalarını "custom" sistemlerde çok görüyordum ama aklıma gelmemişti açıkçası bakarken, değerlendireceğim. AMD konusunda da açıkçası AMD ürünü hiç kullanmadığım ve Ryzen'ler hakkında bilgim olmadığı için düşünmemiştim. Şimdi araştıracağım :)

TackleBarry

Aktif Üye
Uzman
Konular
2
ModArt Kredi
0
Lian Li kasalarını "custom" sistemlerde çok görüyordum ama aklıma gelmemişti açıkçası bakarken, değerlendireceğim. AMD konusunda da açıkçası AMD ürünü hiç kullanmadığım ve Ryzen'ler hakkında bilgim olmadığı için düşünmemiştim. Şimdi araştıracağım :)
İmzamda olan parçalara bir göz atmanızı tavsiye ederim, kolay gelsin :)

baskut

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
İmzamda olan parçalara bir göz atmanızı tavsiye ederim, kolay gelsin :)
Selamlar tekrar. Soket desteğinden dolayı ilk kez olacak da olsa AMD işlemciye geçme kararı aldım. Ryzen 9 7900X düşünüyorum ancak ciddi anlamda AMD'den hiç anlamadığım için uygun bir anakart bulamadım DDR5 için. İmzanızdaki anakart da stoklarda olmadığından kontrol edemedim. Link Removed Ryzen 9 7900X için ideal mi acaba?

TackleBarry

Aktif Üye
Uzman
Konular
2
ModArt Kredi
0
Evet idealdir, Ryzen'in 2025'e kadar sunduğu soket desteği gerçekten çok önemli çünkü Intel ile aralarında performans olarak neredeyse hiçbir fark yok. Intel alırsanız yeni nesilde yine ana kartınız çöpe gidecek fakat AMD ile 2025'e kadar işlemci yükseltmesi yapabileceksiniz. Eğer oyun için tercih etmiyorsanız 7700X tavsiye ederim fakat render gibi işlemleriniz varsa üstünü tercih edebilirsiniz. Bu ana karttı Vatan %10 sepet indirimi ile 10,100TL'ye almıştım. Güzel bir anakart tavsiye ederim. Ramleri EXPO özellikli almaya dikkat et. Trident Z5 Neo zamler EXPO desteklidir.

Daha uygun bütçeli bir ana kart arıyorsanız bunu tavsiye ederim:
Link Removed

Yanına bu ramleri tercih edin:
Link Removed

RGB'siz daha uygun ram seçenek:
Link Removed

PSU Tavsiye:
Link Removed

Sıvı Soğutma Tavsiye: (Bu sıvı soğutma AM5 uyumludur, uyumlu olması için arkaya plaka yerleştirmeden AM4 destekli olması gerekiyor)
Link Removed

SSD Tavsiye:
Link Removed

Kasa Tavsiye:
Link Removed

Not: Seçtiğiniz sıvı soğutmada AM5 uyumludur, ayrıca sepet indirimi bitmeden Vatan'dan olan parçaları kaçırmayın bir daha gelmez böyle kampanya.

Son düzenleme:

baskut

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Evet idealdir, Ryzen'in 2025'e kadar sunduğu soket desteği gerçekten çok önemli çünkü Intel ile aralarında performans olarak neredeyse hiçbir fark yok. Intel alırsanız yeni nesilde yine ana kartınız çöpe gidecek fakat AMD ile 2025'e kadar işlemci yükseltmesi yapabileceksiniz. Eğer oyun için tercih etmiyorsanız 7700X tavsiye ederim fakat render gibi işlemleriniz varsa üstünü tercih edebilirsiniz. Bu ana karttı Vatan %10 sepet indirimi ile 10,100TL'ye almıştım. Güzel bir anakart tavsiye ederim. Ramleri EXPO özellikli almaya dikkat et. Trident Z5 Neo zamler EXPO desteklidir.

Daha uygun bütçeli bir ana kart arıyorsanız bunu tavsiye ederim:
Link Removed

Yanına bu ramleri tercih edin:
Link Removed

RGB'siz daha uygun ram seçenek:
Link Removed

PSU Tavsiye:
Link Removed

Sıvı Soğutma Tavsiye: (Bu sıvı soğutma AM5 uyumludur, uyumlu olması için arkaya plaka yerleştirmeden AM4 destekli olması gerekiyor)
Link Removed

SSD Tavsiye:
Link Removed

Kasa Tavsiye:
Link Removed

Not: Seçtiğiniz sıvı soğutmada AM5 uyumludur, ayrıca sepet indirimi bitmeden Vatan'dan olan parçaları kaçırmayın bir daha gelmez böyle kampanya.
İlginiz için çok teşekkürler öncelikle. Kafama takılan bir nokta mevcut. AMD uyumlu anakartlarda B650 ile X670 arasındaki fark nedir ve ne kadar mühimdir?

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
İlginiz için çok teşekkürler öncelikle. Kafama takılan bir nokta mevcut. AMD uyumlu anakartlarda B650 ile X670 arasındaki fark nedir ve ne kadar mühimdir?
Chipset farkı var ve IO farkları var anakarttan anakarta usb sayısı vesayre değiştiğinden chipset farklarını araştırman senin için daha iyi olucaktır günlük bilgisayarında oyununu oynayıp kapatan adama fark etmiyecek farklar.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Şöyle ki 13. nesil işlemci için Z790'a çıkmam gerekiyor anakartta. Fakat 790 DDR5 anakart yok Vatan stoklarında. Başka bir yerde de aramadım doğrusu. Ek olarak, okuduğum birkaç yorumda 13. nesil işlemcileri soğutmanın çok zor olduğundan söz etmişler. Siz ne düşünüyorsunuz?
Hayır yanlış.
Z690 Bios güncellemesi ile destekliyor.
12. nesil işlemcileri destekleyen her anakart eğer bios güncellemesi support sayfasında paylaşılmış ise (microcode update for 13th gen support) vesayre diye yazar eğer böyle bir bios sürümü geldi ise destekler.
Chipset de minimal bir fark var anlatmaya değmez ama seni ilgilendirmesede ilgilendirdiği kısım DDR5 te 6600 MHZ ve üzeri ram frekanslarını artık destekleyebiliyorlar DDR5 ramlerde daha yüksek ram frekanslarını daha iyi stabilite ile yakalayabiliyorsun artık, bu seni ilgilendirmiyor çünki 6000mhz bir ram tercihinde bulunmuşsun ve z690 anakartların çoğu 6666mhz e kadar stabil çalışabiliyor.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
AMD tercihi iyi olmuş eğer bekliyebiliyorsan 3D V cache update ini bekle işlemciler intel in performansını katlıyacaklar geçen 3D-v cache 5800x3d yi takip ettiysen veya takip etmediysen araştır anlarsın. Şuan alman zorunlu ise 7600x i al ve keyfine bak 3d-v cache updateli seri gelincede 2. el satıp sıfır alırsın.
6000MHZ CL30 ( hynix a-die ) geliyor o ramde gayet kaliteli ve sonradan 6600 mhz e kadar yolu var timinglerlede oynayabilirsin çok kalitelidir hatta piyasadaki en iyi ramlerden biri desem yanlış olmaz.
-
Thermaltake in o kasası rezalet bir cam fanus o kadar yüksek bir fiyata tercih etmezdim.
-
İşlemcide multi-core işlemler için kullanmıyıcaksan ekran kartından saçma derecede kısmışsın i5 13600k veya 7600x alıp 3080 12gb veya üzeri bir model tercih etmeni öneriyorum.

baskut

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Hayır yanlış.
Z690 Bios güncellemesi ile destekliyor.
12. nesil işlemcileri destekleyen her anakart eğer bios güncellemesi support sayfasında paylaşılmış ise (microcode update for 13th gen support) vesayre diye yazar eğer böyle bir bios sürümü geldi ise destekler.
Chipset de minimal bir fark var anlatmaya değmez ama seni ilgilendirmesede ilgilendirdiği kısım DDR5 te 6600 MHZ ve üzeri ram frekanslarını artık destekleyebiliyorlar DDR5 ramlerde daha yüksek ram frekanslarını daha iyi stabilite ile yakalayabiliyorsun artık, bu seni ilgilendirmiyor çünki 6000mhz bir ram tercihinde bulunmuşsun ve z690 anakartların çoğu 6666mhz e kadar stabil çalışabiliyor.
Evet bu BIOS güncelleme konusuna rastladım fakat zaten hiçbir yerde i9 13900K vesaire bulamıyorum stokta. Aradım ama yok yani.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Çevrim içi üyeler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.