Neler yeni

Soru Bu Sisteme 3080 mi 4060 70 mi tavsiye edersiniz?

Astronot

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
12
ModArt Kredi
0
Arkadaşlar merhaba

Bir sistem toplamaya çalışıyorum ve size sormak istediklerim var.

Alacaklarım
Asus ROG Strix B660-F Gaming WiFi LGA 1700 Soket Anakart6000 TL
Intel Core i5-13600K İşlemci7287,76 TL
Asus ROG Strix LC II 360 ARGB İşlemci Soğutucu5251 TL
Ekran kartı ???
Kingston Fury Beast RGB 32 GB 5600 MHz CL 36 DDR5 Ram4399 TL
Samsung 980 Pro SSD (1 TB)2000 TL
Aldıklarım
Asus TUF Gaming GT501 Case Bilgisayar Kasası4651 TL
Asus ROG Strix 750W Güç Kaynağı1950 TL Amazon Germany indirim vardı.
Asus TUF Gaming VG27AQZ Monitör6527 TL
Asus TUF Gaming K1 RA04 Klavye729,01 TL
Gamepower Jin Kulaklık273,50 TL
Gamepower Ursa Mouse175,01 TL
JUNGLEE GMS-WT-5 RGB 80x30 XL Gaming Mause Pad185,39 TL
Toplam 39.428,67 TL
12 Yıl aradan sonra masaüstüne dönüyorum çok fazla şey değişti o yüzden bazı sorularım var yardımcı olabilir iseniz çok makbule geçer :D

1.Kasayı bir şekilde kurarım tek sorunum işlemci soğutucu daha önce hiç kurmadım bilmiyorum bakalım.

2. Bios güncelleme bilmiyorum, ihtiyaç olacak mı onu da bilmiyorum.

3. Fiyat olarak ne düşünüyorsunuz bu fiyata daha iyi bir sistem toplayabilir miydim? Yakın zamanda çıkması beklenen Levon babanın üst seviye sistemini mi beklesem emin değilim elimde kasa ve güç kaynağı var gerçi ama fiyat ekran kartı olmadan 40k yı buluyor 50 55k yı bulacak bu gidişle, tamam marka ve kaliteli seçmeye çalıştım ama kararsızım biraz :D

4. En önemli sorulardan bir tanesi bu. Ekran kartı alacağım ama almadan sistemi kursam olur mu acaba İşlemci içinde Intel UHD Graphics 770 var ve yalnızca Valorant oynuyorum kaç FPS verir? Anakart üzerinde DP çıkışı var 60 Hz ve 4096x2304 çözünürlük veriyor bir sorun olmaz değil mi?

5. Ekran Kartı 3080 mi 4060 veya 70 mi bekleyeyim ne dersiniz? PSU olarak yeter mi emin değilim o yüzden kararsız kaldım.

bybarisss

Uzman Üye
Uzman
Konular
62
ModArt Kredi
0
Arkadaşlar merhaba

Alacaklarım
Ekran kartı ???
Aldıklarım
Toplam 39.428,67 TL
12 Yıl aradan sonra masaüstüne dönüyorum çok fazla şey değişti o yüzden bazı sorularım var yardımcı olabilir iseniz çok makbule geçer :D

1.Kasayı bir şekilde kurarım tek sorunum işlemci soğutucu daha önce hiç kurmadım bilmiyorum bakalım.

3. Fiyat olarak ne düşünüyorsunuz bu fiyata daha iyi bir sistem toplayabilir miydim? Yakın zamanda çıkması beklenen Levon babanın üst seviye sistemini mi beklesem emin değilim elimde kasa ve güç kaynağı var gerçi ama fiyat ekran kartı olmadan 40k yı buluyor 50 55k yı bulacak bu gidişle, tamam marka ve kaliteli seçmeye çalıştım ama kararsızım biraz :D

4. En önemli sorulardan bir tanesi bu. Ekran kartı alacağım ama almadan sistemi kursam olur mu acaba İşlemci içinde Intel UHD Graphics 770 var ve yalnızca Valorant oynuyorum kaç FPS verir? Anakart üzerinde DP çıkışı var 60 Hz ve 4096x2304 çözünürlük veriyor bir sorun olmaz değil mi?

5. Ekran Kartı 3080 mi 4060 veya 70 mi bekleyeyim ne dersiniz? PSU olarak yeter mi emin değilim o yüzden kararsız kaldım.
1. Hocam kasayı komple kurdurmak üzere birisi ile anlaşın derim. Heyecandan birşeylerin sırası karışabilir. Garantiye almakta fayda var. Şehir neresi bilmiyorum. Yardımcı olacak arkadaşlar çıkacaktır.

2. Bios update lazım olucak ve zaten ultra kolay birşey. Her türlü yaparsınız.

3. Sistem uyumlu duruyor ama çıkacak olan üst seviye sistem bundan çok daha F/P olacaktır. Parça kalitesi olarak da Levon usta üzmez. Eğer marka takıntın varsa ve her parça premium segment olsun istiyorsan tek tek toplayabilirsin. Ben derim ki bi bekle. Sistem çıksın. Bak, karar ver.

4. Ben bu segmentte Z690 öneririm. Yine de sormuşsunuz cevaplayalım. UHD770 1080p için valorantta rahat rahat 200+ fps oynatır. 2K için 100+ alırsınız. O çözünürlük max desteklenen çözünürlüktür.

5. 4060 veya 4070, muhakkak 3080'den çok daha F/P olacaktır. Bekleyebilirseniz tabiki bekleyin. Önümüzdeki yıl nisan-mayıs gibi piyasaya çıkacaktır. Ama o zamana kadar atı alan üsküdarı geçer. 3. Cevabım ile bağlantılı bir sorudur.
PSU yeterlidir. AİO SS olarak almışken LC360 yerine Ryujin ii 360 veya NZXT Z73 almak daha güzel olur.

Son düzenleme:

Astronot

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
12
ModArt Kredi
0
1. Hocam kasayı komple kurdurmak üzere birisi ile anlaşın derim. Heyecandan birşeylerin sırası karışabilir. Garantiye almakta fayda var. Şehir neresi bilmiyorum. Yardımcı olacak arkadaşlar çıkacaktır.

2. Bios update lazım olucak ve zaten ultra kolay birşey. Her türlü yaparsınız.

3. Sistem uyumlu duruyor ama çıkacak olan üst seviye sistem bundan çok daha F/P olacaktır. Parça kalitesi olarak da Levon usta üzmez. Eğer marka takıntın varsa ve her parça premium segment olsun istiyorsan tek tek toplayabilirsin. Ben derim ki bi bekle. Sistem çıksın. Bak, karar ver.

4. Ben bu segmentte Z690 öneririm. Yine de sormuşsunuz cevaplayalım. UHD770 1080p için valorantta rahat rahat 200+ fps oynatır. 2K için 100+ alırsınız. O çözünürlük max desteklenen çözünürlüktür.

5. 4060 veya 4070, muhakkak 3080'den çok daha F/P olacaktır. Bekleyebilirseniz tabiki bekleyin. Önümüzdeki yıl nisan-mayıs gibi piyasaya çıkacaktır. Ama o zamana kadar atı alan üsküdarı geçer. 3. Cevabım ile bağlantılı bir sorudur.
PSU yeterlidir. AİO SS olarak almışken LC360 yerine Ryujin ii 360 veya NZXT Z73 almak daha güzel olur.
Hocam kesinlikle haklısın heyecandan yanlış yapma ihtimalim olur, Bursa'dayım var ise arkadaş misafir etmek isterim elbette :)

Bios update bir şekilde bakılacak artık dediğiniz gibi.

Evet ben de Levonu bekliyorum elimde kasa ve PCU var şuan en olmadı sistemi alır elimdekiler daha iyi ise onlarla değişirim dediğiniz gibi bekleyeyim madem.

TUF Z690 PLUS mı diyorsunuz yoksa Z690 başka model mi olmalı ?

Ryujin ii 360 bir tık daha pahalı sanırım emin değilim tam olarak nzxt z73 modeli bilmiyorum fiyat veya performans hakkında bilgim yok bakabilirim ama.

Çok makbule geçti hocam saolasın

Son düzenleme:

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Arkadaşlar merhaba

Alacaklarım
Ekran kartı ???
Aldıklarım
Toplam 39.428,67 TL

6 bin tl ye z690 giriş seviyesi tercihi daha mantıklı geliyor.
5600 cl36 bir ram yerine DDR4 3600MHZ CL16 seçilir ise performansta artış olucaktır özellikle delay ve ns den yararlanan oyunlarda + total system latency de.
DDR5 e 6000mhz cl30 öncesi geçişi workstation haricinde mantıklı bulmuyorum bu değerlerdeki bir ddr5 günümüz ddr4 leri karşısında sadece ddr5 e geçmek isteyenlere ucuz yöntem geliştirmek için var.
Bütçeni ddr5 de downgrade edip anakartı z690 seçmeni öneriyorum.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
5600 cl36 bir ram yerine DDR4 3600MHZ CL16 seçilir ise performansta artış olucaktır özellikle delay ve ns den yararlanan oyunlarda + total system latency de.
DDR5 e 6000mhz cl30 öncesi geçişi workstation haricinde mantıklı bulmuyorum bu değerlerdeki bir ddr5 günümüz ddr4 leri karşısında sadece ddr5 e geçmek isteyenlere ucuz yöntem geliştirmek için var.
Rog STRİX LC360 yerine v2 si tercih edilmeli outdate olmuş bir asetek dizaynına gereksiz bir para H150İ Elite capellix tercih edilebilir.
Bu sisteme önerim 7900XT olucaktır.
4060 ve 4070 için leakler yeterli olmadığından yorum yapmamayı tercih ediyorum.
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

bybarisss

Uzman Üye
Uzman
Konular
62
ModArt Kredi
0
Hocam kesinlikle haklısın heyecandan yanlış yapma ihtimalim olur, Bursa'dayım var ise arkadaş misafir etmek isterim elbette :)

Evet ben de Levon babaya güveniyorum elimde kasa ve PCU var şuan en olmadı sistemi alır elimdekiler daha iyi ise onlarla değişirim dediğiniz gibi bekleyeyim madem.

Ryujin ii 360 bir tık daha pahalı sanırım emin değilim tam olarak nzxt z73 modeli bilmiyorum fiyat veya performans hakkında bilgim yok bakabilirim ama.

Eğer sistemi DDR4'e downgrade edersen (ki mantıklıdır), asus Z690'lardaki DDR4 veya DDR5 destekleyen modeller şu şekilde ;
Screenshot_20221116-232154_Chrome.jpg

Astronot

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
12
ModArt Kredi
0
Eğer sistemi DDR4'e downgrade edersen (ki mantıklıdır), asus Z690'lardaki DDR4 veya DDR5 destekleyen modeller şu şekilde ;
Ekli dosyayı görüntüle 1130
Hocam D4 ü geride bırakmak istiyorum çünkü sistemi bir kere toplayıp uzun süre kullanırım D5 kurduğum da, evet Ramlerin şuan ki CL performansları kötü ancak ileride daha iyi kitler çıkabilir ve değişime gidebilirim ama D4 anakart alır isem bu sefer D5 e geçmek için Anakart değişikliğine de gitmem gerekiyor bu da ekstra masraf.
'ns den yararlanan oyunlarda + total system latency de.' pek hakim değilim hocam o olaylar ne oluyor bilmiyorum afedersin :D
Kararsız kaldım hocam ya Tuf z690 plus wifi d5 desteklisi de var ki zaten size sormuştum o mu B660 F mi diye yine de dediğiniz gibi ben biraz bekleyeyim çıkacak sisteme göre yol çizerim artık.

Rog STRİX LC360 yerine v2 si tercih edilmeli outdate olmuş bir asetek dizaynına gereksiz bir para H150İ Elite capellix tercih edilebilir.
Bu sisteme önerim 7900XT olucaktır.
4060 ve 4070 için leakler yeterli olmadığından yorum yapmamayı tercih ediyorum.
'outdate olmuş bir asetek', 'leakler' Türkçesi var mı bunların? biraz daha anlaşılabilir bir yorum yaparsanız çok makbule geçer, teşekkür ederim.

bybarisss

Uzman Üye
Uzman
Konular
62
ModArt Kredi
0
Hocam D4 ü geride bırakmak istiyorum çünkü sistemi bir kere toplayıp uzun süre kullanırım D5 kurduğum da, evet Ramlerin şuan ki CL performansları kötü ancak ileride daha iyi kitler çıkabilir ve değişime gidebilirim ama D4 anakart alır isem bu sefer D5 e geçmek için Anakart değişikliğine de gitmem gerekiyor bu da ekstra masraf.
'ns den yararlanan oyunlarda + total system latency de.' pek hakim değilim hocam o olaylar ne oluyor bilmiyorum afedersin :D
Kararsız kaldım hocam ya Tuf z690 plus wifi d5 desteklisi de var ki zaten size sormuştum o mu B660 F mi diye yine de dediğiniz gibi ben biraz bekleyeyim çıkacak sisteme göre yol çizerim artık.

'outdate olmuş bir asetek', 'leakler' Türkçesi var mı bunların? biraz daha anlaşılabilir bir yorum yaparsanız çok makbule geçer, teşekkür ederim.
İleriye dönük olması açısından mantıklı tabi ama maliyetine değecek bir performans farkı olmayacaktır. Şöyle bir z690 işinizi görecektir.
Link Removed

LONGINUS

Pro Üye
Uzman
Konular
27
ModArt Kredi
0

Evet ben de Levon babaya güveniyorum elimde kasa ve PCU var şuan en olmadı sistemi alır elimdekiler daha iyi ise onlarla değişirim dediğiniz gibi bekleyeyim madem.

Valla hocam İstanbul'da olsaydınız sırf montaj hobim olduğu için üşenmeden gelirdim.

Hayırlı olsun çok güzel bir sistem toplamışsınız.

Dürüst olmak gerekirse elbette pek çok insan 4000 serisi kart önerecektir.

Ancak oyun oynamak dışında birşey yapmayacaksanız bir fiyat farkına bakın. 3080 ile 4000 serisi kart arasındaki fiyat farkı değermi diye. Çünkü emin olun piyasadaki tüm oyunları 3080 ile de oynarsınız.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0

Outdate =yenisi çıkmış yeni nesil pompa tasarımı varyantı bulunduğundan eski kalmış durumda anlamında.
-
Asetek = Asetek AIO ların pompasını üreten firma Asus vesayre kendi pompasını geliştirmiyor ASETEK tasarımının üzerine logo yapıştırıyor piyasada çok az üretici kendi pompasını geliştiriyor.
-
Leakler = Özellikleri çıkış tarihi öncesinde kaçak bir şekilde halka açıklamak
-

Astronot

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
12
ModArt Kredi
0
Valla hocam İstanbul'da olsaydınız sırf montaj hobim olduğu için üşenmeden gelirdim.

Hayırlı olsun çok güzel bir sistem toplamışsınız.

Dürüst olmak gerekirse elbette pek çok insan 4000 serisi kart önerecektir.

Ancak oyun oynamak dışında birşey yapmayacaksanız bir fiyat farkına bakın. 3080 ile 4000 serisi kart arasındaki fiyat farkı değermi diye. Çünkü emin olun piyasadaki tüm oyunları 3080 ile de oynarsınız.
Hocam çok teşekkürler düşünmeniz yeter :)

3080 ile 4000 serisi kart arasındaki fiyat farkı çok evet ama şu anki 4080 4090 lar için geçerli. İleride 4070 4060 çıktığı zaman 3080 den daha uyguna daha yüksek performans alma ihtimali de var sadece biraz geç olacak gibi duruyor o yüzden kararsız kaldım beklesem mi direk 3070 ti 3080 alsam mi kaldım öyle :D

Astronot

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
12
ModArt Kredi
0
İleriye dönük olması açısından mantıklı tabi ama maliyetine değecek bir performans farkı olmayacaktır. Şöyle bir z690 işinizi görecektir.
Link Removed
Takip edeyim hocam madem kartı, baktım olmadı dediğiniz gibi ona yönelirim.

LONGINUS

Pro Üye
Uzman
Konular
27
ModArt Kredi
0
Hocam çok teşekkürler düşünmeniz yeter :)

3080 ile 4000 serisi kart arasındaki fiyat farkı çok evet ama şu anki 4080 4090 lar için geçerli. İleride 4070 4060 çıktığı zaman 3080 den daha uyguna daha yüksek performans alma ihtimali de var sadece biraz geç olacak gibi duruyor o yüzden kararsız kaldım beklesem mi direk 3070 ti 3080 alsam mi kaldım öyle :D
Hocam ülkemizdeki enflasyon, döviz kuru an be an artıyor. Beklerim derseniz o bekleyişte fiyatlara zam üstüne zam gelecektir. Bunu da göz önünde bulundurun bence.

Ben 5 ay önce 4bin TL ye aldığım robot süpürgeyi şimdi 8 binden aşağı bulamıyorum.

Ayrıca 3080 ile 4060-4070 arasındaki performans farkı ile fiyat farkı aynı orantıda olmayacağını düşünüyorum. Çünkü şu an mevcut olan kartların bir çoğu satıcılarda eski döviz kurundan alınma olduğu için fiyatlar bize halen uygun geliyor. Ancak yılbaşı geldiğinde o zamana kadar stoklar eridiğinde, artışlar çok fazla olacaktır.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0

Tuf z690 plus wifi d5 e geçip
G-Skill CL30 6000MHZ tercih edersen uzun süre mutlu kalıcaksın.
Hynix A-Die denilen en başarılı Hynix çipleri kullanılıyor.
-
Şuanda DDR5 zirve performansından çok uzakta iken DDR4 en iyi chiplerini en ucuz fiyatlara alabiliyoruz gelecekteki chiplerde ddr5 12000 mhz değelerine kadar destek verecek kontrolcüler geliceğinden günümüzde ddr5 destekli sistem toplamak geleceğe yönelik değil sadece önümüzdeki yılda çıkacak olan hızları destekliyor intel z790 çıkmasının asıl amacı 7200 7800mhz kitleri desteklemekti mesela.
Kısacası şuanda alınan DDR5 anakartların pek bir anlamı yok eğer workstation aplikasyonlarında anlık 100gb dosyalarla indir kaldır yükle gönder yapılmıyorsa...
-
Oyunların çoğu düşük gecikmeli(ns / cl ) değerli kitlerden özelliklede sistem gecikmesinden etkilenen fps oyunlar DDR4 ü tercih ediyor sebebi ise DDR4 ün şuanda CL14 CL16 kitlerinin bulunabilmesi.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Tuf z690 plus wifi d5 e geçip
G-Skill CL30 6000MHZ tercih edersen uzun süre mutlu kalıcaksın.
Hynix A-Die denilen en başarılı Hynix çipleri kullanılıyor.
-
Şuanda DDR5 zirve performansından çok uzakta iken DDR4 en iyi chiplerini en ucuz fiyatlara alabiliyoruz gelecekteki chiplerde ddr5 12000 mhz değelerine kadar destek verecek kontrolcüler geliceğinden günümüzde ddr5 destekli sistem toplamak geleceğe yönelik değil sadece önümüzdeki yılda çıkacak olan hızları destekliyor intel z790 çıkmasının asıl amacı 7200 7800mhz kitleri desteklemekti mesela.
Kısacası şuanda alınan DDR5 anakartların pek bir anlamı yok eğer workstation aplikasyonlarında anlık 100gb dosyalarla indir kaldır yükle gönder yapılmıyorsa...
-
Oyunların çoğu düşük gecikmeli(ns / cl ) değerli kitlerden özelliklede sistem gecikmesinden etkilenen fps oyunlar DDR4 ü tercih ediyor sebebi ise DDR4 ün şuanda CL14 CL16 kitlerinin bulunabilmesi.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.