Neler yeni

Rehber "Broadway" Renault 9 Karbüratör restorasyonu evde kendin yap!

Berkin AYRAL

Don't Surrender
Süper Moderatör
Konular
347
ModArt Kredi
0
Herkese merhabalar, bir süredir Broadway aracım ile ilgilenmekteyim sorunların arda arkası kesilmiyor :D. Her neyse, bugün sizlere aracın karbüratörünü evde nasıl söküp, temizleyip ardından contalarını değişip geri takacağınızı anlatmaya çalışacağım.

Önemli not: Araçta LPG yoktur, anlatacaklarım saf kan benzinli araç için geçerlidir.
Öncelikle şikayetçi olduğumuz sorunlar;
  1. Araçta çekiş düşüklüğü
  2. Fazla derecede aracın hem içinde hemde motor bölümünde olan benzin ve yanık yağ kokusu
  3. İlk çalıştırmada aracın tek marşta çalışmama problemi, 35-40 derece yaz sıcağında araç jikleyi tam çekmeden çalışmıyor. 3 gün üzeri çalıştırmaz isek jikleyi çekmemize rağmen çalışmaması.
  4. Araç sıcakken gaz vermeden çalışmıyor.
  5. Yüksek devirlere çıkamama problemi (Benim aracımda 5500 deviri geçmiyordu.)
İhtiyacımız olan ekipmanlar;
  1. Temizlemek için yaklaşık 750ml benzin. (Ben petrolden aldım adamlardan yıllardır benzin aldığımız için tanıyorlar o yüzden verdiler.) Not: Normalde yasak şişeye konulması ama yanınızda aileniz ile gidin yüksek ihtimal verirler, tek giderseniz vermeme ihtimalleri yüksek.
  2. Düz tornavida (farklı boyutlarda olsa iyi olur bi büyük bi küçük mesela.)
  3. Alyan takımı (Tam ölçüsünü sonra konuya ekleyeceğim.)
  4. Karbüratör conta takımı. (Örnek bırakıyorum, internetten veya sanayiden alabilirsiniz ben sanayiden aldım. İlginçtir sanayide daha ucuz. Ör:
    URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
    )
  5. Falçata (maket bıçağı) Bazı contalar yapışabiliyor onları kazımak için.
  6. Açık ağız (10luk)
  7. Boya fırçası
  8. Gaz diyaframı**

Söküm aşaması;
Kaputu açıyoruz, hava filtresi üzerindeki kırmızı ile işaretli yerlerdeki vidaları söküyoruz. Ardından yeşil ile işaretli kısımdaki tırnakları elimizle bastırarak açıyor ve üst kapağı havaya doğru çekerek çıkarıyoruz.
1689111936493.png

Ardından karton hortum üzerinde ki kelepçenin vidasını açıyor ve hortumu çekerek çıkarıyoruz.
1689112033219.png

Sonra hava filtremizi alıyor ve işaretli somunları açık ağız ile söküyoruz.

1689112188336.png

Söktükten sonra eğer sizde varsa (bende yok) işaretli yerdeki vidayı alttan tutarak açıyoruz.
1689112294959.png

Not: Bu fotoğrafta gördüğünüz gibi motorun rengi siyah, sanırım gelecek rehberin infosunu vermiş oldum :D. Neyse konuyu dağıtmayalım, devam.

Ardından hava filtre kutumuzu hafif sağ sol yaparak, çekerek çıkarıyoruz.

Karbüratör karşımızda;
1689112459645.png

Gördüğünüz gibi berbat halde. Şimdi nasıl söküyoruz bunu anlatalım. Öncelikle aracın kutup başını söküyoruz. eksi (-) tarafı sökmemiz yeterli. Söktükten sonra benzin hortumunun kelepçesini söküp, hortumu çekerek çıkarıyoruz.
1689112610476.png

Ardından jikle telini söküyoruz.
1689112663044.png

Kırmızı ile işaretli yerde segman var, alttan bastırarak çıkarıyoruz. (Fırlayabilir bu yüzden bi elinizle etrafını kapatın.) Ardından yeşil ile işaretli yerden kurtarmamız lazım, hafiften düz tornavida ile destekleyerek teli çekiyoruz. Kolayca çıkar.

Şimdi tam tersi tarafta gaz teli ve bir hortum var (hortum her modelde olmayabilir) Hortumu çekerek çıkarıyoruz. Gaz telini ise iki parmakla oynatarak çekiyoruz ve çıkıyor. (Kırmızı işaretli olan gaz telinin karbüratöre bağlantısı)
1689112937764.png

Ardından karbüratörün arkasında bi hortum bide soket var. İkisinide çekerek çıkarıyoruz.

Şimdi karbüratörün işaretli dört vidasını alyan ile söküyoruz.
1689113123305.png

Söktükten sonra karbüratörü yan yatırıp alt parçası ile karbüratörü bağlayan bir tane düz vida var onu söküyoruz. (O parçaya bağlı hortumları sökerseniz tüm soğutma suyunuz boşalır.) Eğer radyatörünüzde sadece musluk suyu varsa direk hortumları sökün ve karbüratörü alın kolayca. Ama eğer antifriz varsa o hortumları sökmeyin dediğimi yapın antifriz boşa gitmesin.

Bahsettiğim alt parça bu;
1689113556491.png

Evet şimdi söktükten sonra bir bakalit var iki tarafında conta olan onuda alıyoruz ve deliği bir bezle falan tıkıyoruz. İçine bir şey giderse büyük sıkıntı çekebilirsiniz.

Karbüratör bu şekilde;
1689113673693.png

Şimdi bunu bir kovaya koyup kabaca benzinle yıkıyoruz. Yani kabasını alıyoruz :D (Fırça yardımıyla yıkıyoruz)

Kabasını temizledikten sonra;
1689113769962.png

Ardından üstündeki üç vidayı söküyoruz. ve karbüratörü ters çevirip iki bölümü birbirinden ayırıyoruz.
1689113882954.png

Bu alt kısmı detaylıca benzinle yıkıyoruz.

Yeşil ile işaretli olanlar vida gibi çıkar, ancak takarken birebir aynı yere takmayı unutmayın çok önemlidir. Kırmızı ile işaretli olan boğazlar ise havaya doğru çekerek çıkar.
1689114029855.png

Her parçayı benzinle yıkamayı unutmuyoruz.
1689114097196.png

**Bu dört vidayı sökerek diyaframı değiştiriyoruz. Diyaframın fotoğrafını bırakıyorum.
1689114192123.png

Alt tarafı temizledikten sonra diyaframı, üstteki dört tane vidayı ve boğazları taktığımıza göre üst tarafa geçiyoruz.
Fotoğraf almamışım işaretli yerde pim olacak onu küçük bir şeyle ittirip şamandırayı söküyoruz ve eski contamızı alıyoruz.
1689114352541.png

1689114377721.png

Sonra üst tarafıda benzinle temizliyoruz.
Ardından yeni contayı oturtup şamandırayı söktüğümüz gibi takıyoruz.
Not: Karbüratörün contalarında sıvı conta kullanmayın.
1689114490022.png
1689114508206.png

Ardından söktüğümüz gibi karbüratörün alt ve üst tarafını birleştirip 3 vidasını sıkıyoruz.
1689114576576.png
1689114596269.png

Böyle tertemiz olmalı.
1689114621503.png

Son olarak karbüratörün zengin-fakir karışım ayarını yapıyoruz (Rolanti ve çekişi etkiler, fazla açık olursa çok zengin karışım olacağı için benzin kokusuna neden olur, aracın kolay boğulmasına sebep olabilir). İşaretli vidayı karbüratöre bu vida tarafından bakarken tam sağa çeviriyoruz vidayı sıkıyoruz durana kadar. Ardından sola doğru 3 tam tur çeviriyor ve bırakıyoruz.
1689115481098.png

Şimdi aracın başına gidiyoruz.
Karbüratörü yan yatırıp altına yeni contayı koyup söktüğümüz alt parçayı denk getirip bir adet vidasını sıkıyoruz. sonra söktüğümüz bakalitin önünü ve arkasını eski contadan arındırıp yeni contaları koyup yerine takıyor ve karbüratörü düzgünce oturtuyoruz.
1689114805254.png

Dört vidasını takıp sıkıyoruz.

Ardından yukarıdaki sökme işlemlerinin tersini yaparak söktüklerimizi geri takıyoruz.

Not: Sökmüşken benzin hortumlarını kontrol edin eğer çatlak veya kılcal çatlaklar, aşırı sertleşme veya aşırı yumuşama gibi durumlar varsa mutlaka hortumları değiştirin, benzin kaçırması çok tehlikelidir araç alev alabilir.

Araç fan açtığında (hararet seviyesi 3. çizgiye geldiğinde), rolanti ayarını yapıyoruz. Aracın orjinal rolantisi 850-900 civarıdır, ben 1000 olarak ayarlamanızı tavsiye ediyorum tecrübelerim doğrultusunda.

Sonuç;

1) Aracın çekişi iyileşti, rampalarda bayılma sorunu ortadan kalktı.
2) Yağ ve benzin kokusu gitti. (Araca sinmişse gitmesi zaman alacaktır.)
3) Araç artık yaz sıcağında jikleyi çekmeden tek marşta çalışıyor.
4) Araç artık ara çalıştırmalarda hiç gaz vermeden tek marşta çalışıyor.
5) 6700 deviri görüyoruz. (7000 için daha yapılması gerekenler var :) )

Sorularınız varsa sorabilirsiniz.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.