Neler yeni

Asus ROG Strix Z790-E Gaming Wi-Fi xmp ve geç boot etme sorunu

• Konbuyu başlatan mdy76
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 2
  • Görüntüleme 1K

mdy76

Yeni Üye
Uzman
Konular
4
ModArt Kredi
0
Adım Mehmet Ben Bir Müşteriye bir sistem topladım. Üst seviye bir makina
Anakart : ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI Intel Z790 Soket 1700 DDR5 7800MHz (OC) Anakart ( Bu anakartda xmp yapınca hata veriyor. Bios Güncellemesi bekleniyor.
İşlemci : İntel 13900K Serisi
Ram : 128 gb trident z5 4x32gb
Disk : Samsung 990 pro 2tb birde 4 trebayt kinston fury
Ekran Kartı : MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO 24GB GDDR6X 384Bit NVIDIA Ekran Kartı
Soğutma: COOLER MASTER MASTERLIQUID ML360R ADRESLENEBİLİR RGB FANLI SIVI SOĞUTMA KİTİ
Power Supply : 2000 watt
Kasa : COOLER MASTER HAF 700 3x120mm-2x200mm ARGB FANLI FULL TOWER SİYAH KASA
İşletim Sistemi: Windows 11 Pro

Bu Özelliklerde bir sistem topladım ama makina boot ederken biraz geç açılıyor. 40 Saniyede açılıyor. Sizin Hiç Başınıza böyle özelliklerde bir sistem topladığınızda geç açılan bir bilgisayar oldu mu.. Yada yaparsa neden geç açılıyor. İçeride çok hızlı ama sistem açılışı biraz yavaş

Sistemle ilgili yapılacak her şeyi yaptım. Ben ekran kartı sistemin geç açılmasını tetikliyor diyorum. ama ne kadar doğru bir analiz yaptım bilemedim.
Bana yardımcı olur musunuz...

Birde Anakart üzerinden xmp yaptığımda sistem hata veriyor ve sistemi açmıyor. 4800 mhz çalısıyor. 6800 mhz çıkartdığımda... sistem hata vererek ekrana görüntü vermiyor...

Bu konu hakkında görüşlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum...

Emin Can

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
12
ModArt Kredi
0
Bios’da fast boot açık mı? Bir de Windows üzerinden bir ayarı vardı hızlı açılış gibi bir şey tam hatırlamıyorum ama
Xmp için her rami tek tek takıp deneyin 6800 ile bakalım çalışıyor mu
Bunun bir alt seviyesi sistem var z690 13700k lı 10-12 saniyede açılıyor

m_alkan46

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Arkadaşım aynı anakarta bende sahibim 4 defa ram satın aldım xmp sorununu çözemedim ve pes ettim büyük ihtimal ramlarin anakart ram destek listesinde yok. Ben bu ramlari kullanıyorum kapasite düşük ama Asus böyle kullanabilecegimi söyledi.
G-SKILL 7600J3646G16GX2-TZ5RK xmp de sorun çıkarmıyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Çevrim içi üyeler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.