Neler yeni

İnceleme ASUS ROG STRIX Flair 2 Animate Kapsamlı İnceleme

Hamza Ensar Sağlam

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Mekanik klavyeler artık ihtiyaçtan çok zevk ve görüntü için alınmaya başlandı. Markalarda bundan dolayı görüntü ve anahtarların verdiği zevke odaklanmaya başladılar, ASUS'ta bu markalardan birisi. ROG Flare Serisinin ikinci klavyesi olan ROG STRIX Flare 2 Animate oyuncular için sınıfında alışılmadık özellikler, mükemmel bir kalite ve çok hoş bir görüntü sunuyor.

Teknik özellikler:

• ROG NX Red Switch
  • USB Passtrough
  • Türkçe için ABS, İngilizce için çift katman PBT
  • Multimedya tuşları
  • Hotswap yapı
  • ROG AniMatrix kısım
  • Memory Foam mıknatıslı bilek desteği
  • 8000hz Polling Rate-0,125ms raporlama hızı.

İlk önce kutu içeriği ile başlayayım:

URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

Video formatında sorun yaşandı, mazur görün. Ek geçeyim, aşağıda fazladan fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

Kutu içeriği:
  • Klavye
  • Keycaps çıkarma aparatı
  • Switch çıkarma aparatı
  • Bol bol ROG Sticker
  • Kullanım kılavuzu ve hızlı başlangıç yönlendirmesi
  • Bilek desteği ve ışığın homojen yayılmasına yarayan plastik mıknatıslı çubuk

1.png

7.jpg

10.jpg

İlk başta yapısına değinmek istiyorum. Klavye tamamen plastikten oluşuyor, plastik denince ön yargıyla yaklaşmayınız. Alüminyum plakalı TUF K7'den daha sağlam bir yapıya sahip ve daha az bir esneme payı var. Keycapslerimiz Türkçe tuş dizilimi içinde ABS, İngilizce tuş dizilimi içinde double-shot PBT (çift katmanlı PBT) malzeme ile geliyor. Klavyenin kaydırmaz kauçukları çok iyi bir seviyede ve kolay kolay kaymıyor, işini layığıyla yerine getiriyor. Klavyede yay sesi gelmemesi ve tuş vuruşlarında sesi toklaştırması adına ses sönümleyici sünger bulunuyor, düşünülmesi çok hoş.

Klavyenin mıknatıslı bilek desteği var ve çok konforlu. Konforlu olmasını hafızalı kalın süngere ve ASUS mühendislerinin değişik bir tasarım yapmalarına borçlu.

8.jpg

9.jpg

Klavye multimedya kontrollerine sahip ve cidden alışılmadık kontroller bunlar. Oyuncular için vazgeçilmez olan Windows kilit tuşu da var, bu da multimedya tuşlarının içine konumlandırılmış.

2.png

Klavyede AniMatrix denen led pikselli bir kısma yer verilmiş. Bu kısım multimedya tuşlarına tepki veriyor ve Armoury Crate üzerinden GIF veya yazı ile özelleştirilebiliyor. 312 tane adreslenebilir piksel ledlerden oluşmakta

3.png

Klavyenin kablosu kalın ve kumaş kaplama olarak yapılmış. Bu kadar kalın olmasının sebebi klavyede USB passthrough bulundurulmuş olması. USB passthrough klavyeye ek bir USB takmanızı sağlayan bir teknolojidir. Bu teknoloji sayesinde kasanıza uzanmadan herhangi bir USB'yi direk klavyenin üstüne takarak kullanabilirsiniz. Tabii bu teknoloji ucuz değil. Klavyeden çift Tip A USB kablosu çıkıyor, USB passthrough özelliğini kullanmak istiyorsanız iki kabloyu da takmak zorundasınız.

4.png

5.png

Şimdi gelelim asıl beni vuran kısma. Klavye hot-swap bir yapıyla geliyor. Bu da demek oluyor ki klavyenin switchi her türlü 3 pin switch ile değişebilir. Bu hem ömrüne ömür katıyor hem de zevkimize göre switchler takabilmemizi sağlıyor. Hot-swap sayesinde klavye çalışırken bile switch değişimi yapılabilir. Ben yakın zamanda klavyemin switchlerini Akko Jely Black switchler ile değiştireceğim.

Klavyenin yanında gelen switche değinmek gerekirse; yanında gelen ROG NX switch kaliteli bir switch, hissiyatı ve sesi yerinde. Ülkemizde sadece Red hali ile satışa çıkıyor ama klavyenin Brown ve Blue switch hali de bulunuyor.

6.jpg

Klavyenin polling rate değeri 8000 Hz, yani 0.125 milisaniye olarak ayarlanmış. Bu cidden mükemmel bir değer. Rakiplerinden 8 kat daha hızlı olduğu dile getirilmiş ASUS tarafından. Klavyenin ses testine gelelim:

Klavyenin sesi bana muazzam geldi. Çok sesli değil ve tok bir sesi var. Boşluk ve Enter tuşlarının sesi çok hoş. İyi bir zevke sahip ROG NX Red anahtarlar.

Şimdi gelelim yazılım kısmına. Yazılım konusunu çok uzatmak istemiyorum, Armory Crate maalesef çok sorunlu bir yazılım. Şu an kullandığım klavyede sorun çıkarmadı lakin eski klavyem olan TUF K7'de çok çektirmişti, lanet okumuştum.

Klavyede bulunan ışık efektleri:

b1.png

Temel efektler bunlar. Aura Creator ile daha iyi efektler oluşturulabiliyor lakin ben hiç o kısma girmediğim için o kısım hakkında çok konuşamayacağım.

AniMatrix kısmı:

b2.png

Haliyle burası biraz kaos halinde. Ama çok kolay bir şekilde alışılabiliyor. Yukarıda da belirttiğim gibi GIF oynatılabiliyor e yazı yazdırılabiliyor.

Artılar:

• 8000hz Polling Rate
  • Rakiplerine göre çok daha iyi bir bilek desteği
  • Rakiplerinden daha iyi bir ışıklandırma
  • AniMatrix kısım
  • Hot-swap yapı
  • Zengin kutu içeriği

Eksileri:

• Kalın kablo
  • Kablo kanalı barındırmıyor

İncelemem buraya kadardı. Eklerde en sonlarda çok daha fazla fotoğraf bulabilirsiniz, konuyu kirletmemek adına yazıya koymadım. Eksilerimi belirtirseniz sevinirim. İyi forumlar.

Ekli dosyalar

• 9.jpg
    9.jpg
    99.2 KB · Görüntüleme: 74
  • 4.jpg
    4.jpg
    174.6 KB · Görüntüleme: 70
  • 3.jpg
    3.jpg
    202.3 KB · Görüntüleme: 88
  • 2.jpg
    2.jpg
    170.8 KB · Görüntüleme: 79
  • 1.jpg
    1.jpg
    186.5 KB · Görüntüleme: 76

TackleBarry

Aktif Üye
Uzman
Konular
2
ModArt Kredi
0
Aynı klavyeyi kullanan biri olarak çok memnunum fakat eksi olarak ilave etmek istediğim;
- AniMatrix kullanışsız, sistem verileri izlenemiyor.
- USB slotunda ışıklandırma yok bulması yoruyor.
- Türkçe klavyenin PBT değil ABS ile gelmesi.

Eline sağlık güzel inceleme.

Hamza Ensar Sağlam

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Aynı klavyeyi kullanan biri olarak çok memnunum fakat eksi olarak ilave etmek istediğim;

PBT keycapsleri sırf İngilizce düzene özel yapmaları benimde hoşuma gitmedi. Diğer dediğin özellikler rakiplerde de olmadığı için eksi vermedim, teşekkürler.

Son düzenleme:

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
225
ModArt Kredi
0

PBT tuşların Türkçe karakterle gelmemesinin sebebi üretimden kaynaklı.
PBT tuşlar set olarak minimum 1000 adetin üstünde ürettiriliyor. Türkiyeye Strix Flare gibi klavyeler çok adetli gelmiyor zaten çünkü fiyatları pahalı.
Türkçe PBT tuşlar ile gelseydi o klavyenin fiyatı en az 1000-1500 TL daha pahalı olacaktı ve 1000 Adet stok mümkün değil satılmazdı. Bu sebeple Yurtdışı Asus TR Tuş dizilimli üretmedi çünkü ülkemiz de her yıl hangi modelden ne kadar satıldığını ve ne kadar satılacağını adamlar çok iyi biliyor.
Gelse evet ben bile kaç para olursa olsun alırdım gerçi bana ücretsiz gelirdi ama parasıyla bile alırdım o kadar net diyorum :)

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
PBT tuşların Türkçe karakterle gelmemesinin sebebi üretimden kaynaklı.
PBT tuşlar set olarak minimum 1000 adetin üstünde ürettiriliyor. Türkiyeye Strix Flare gibi klavyeler çok adetli gelmiyor zaten çünkü fiyatları pahalı.
Türkçe PBT tuşlar ile gelseydi o klavyenin fiyatı en az 1000-1500 TL daha pahalı olacaktı ve 1000 Adet stok mümkün değil satılmazdı. Bu sebeple Yurtdışı Asus TR Tuş dizilimli üretmedi çünkü ülkemiz de her yıl hangi modelden ne kadar satıldığını ve ne kadar satılacağını adamlar çok iyi biliyor.
Gelse evet ben bile kaç para olursa olsun alırdım gerçi bana ücretsiz gelirdi ama parasıyla bile alırdım o kadar net diyorum :)
Levon sana katılmadığım bir şey var oda şu ki zamanının genelini iş ile geçirdiğinden dolayı pek önemli olmaya bilir fakat elini tuştan çektiğin anda komut göndermeyi kesen rapid trigger vesayre diye adlandırılan bir teknoloji var istersen bi dene geri dönmezsin optik klavyelerden... Steel Series ve Wooting de şuanda düzgün bir şekilde var

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
225
ModArt Kredi
0
Levon sana katılmadığım bir şey var oda şu ki zamanının genelini iş ile geçirdiğinden dolayı pek önemli olmaya bilir fakat elini tuştan çektiğin anda komut göndermeyi kesen rapid trigger vesayre diye adlandırılan bir teknoloji var istersen bi dene geri dönmezsin optik klavyelerden... Steel Series ve Wooting de şuanda düzgün bir şekilde var
Evet haklısın ben zaten optik klavye denedim ama bu konudaki olay PBT Tuş ile alakası ne :)
Biz klavyelerde olan PBT KEYCAP leri tartışıyorduk çoğu klavyede Türkiyeye PBT tuşlu modellerin gelmemesinden şikayetçiyiz.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.