Neler yeni

Öneri Sistem Toplama Tavsiyeleri

• Konbuyu başlatan Veteran
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 29
  • Görüntüleme 2K

Veteran

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
13
ModArt Kredi
0
Bütçe
25000 TL
Anakart: Asus B550M-K veya Asus B550-F Gaming WiFi II ya da Msı Mag B550 Tomahawk
İşlemci: Ryzen 5 5600x veya 5600 düşünüyorum.
Ram/Bellek: Corsair 32gb (2x16) Vengeance Rgb Rs 3200 Mhz almayı düşünüyorum.
Ekran Kartı: Mevcut. 3060 Ti ile kullanacağım.
Depolama: 1 adet M2 Ssd ve 1 adet Sata Ssd kullanacağım. Onlarda mevcut. Yani satın alınmış vaziyette.
Kasa: Corsair iCue 5000x Beyaz
Güç Kaynağı: Fsp Hydro G Pro Hg2 1000w düşünüyorum.
İşlemci Soğutucu: Corsair H100x veya Corsair H100 Rgb
Monitör: 1080P 24" 1ms 144-165 ya da üstü Hz veya 2K 27" 1ms 144-165 Hz bir monitör ile bu sistemi kullanmayı düşünüyorum. Gsync uyumlu Ips panel bir monitör tercih etmeyi düşünüyorum.

1) Anakart farklılığı konusundaki mesele şöyle fiyat farkından ötürü B550M-K'yı tercih etmek istedim. Yoksa aralarında bir çok farklılık olduğunu biliyorum. İşlemci ile bir hız aşırtma yapmayacağım. Farklı özel ihtiyaçlarımda yok. 2. anakartı tercih etme isteğim biraz farklı. O konuya girmek istemiyorum. Lakin ikisi hakkında fikrinizi de almak istediğim için belirtme gereği hissettim. Bu arada B550-F Gaming'e ulaşamazsam çünkü bildiğim kadarıyla bir çok ana ve resmi satıcı da ürün yok. Böyle bir durumda Msi'ı tercih etmeyi düşünüyorum.

2) İşlemci konusunda tercihlerim bu yönde daha üst bir işlemci satın almayı düşünmüyorum. Sistem geneli ile kullanım açısından bir sorun teşkil etmeyecekse bunu belirtmeniz yeterli olacaktır.

3) Ram tercihi göreceli olabilir. Benim danışma sebebim pahalı bir ram olması ve aynı ücrete aynı ya da yakın gecikme değeri ile daha yüksek saat hızları olan bir ram tavsiyesinde belki bulunabilirsiniz diye. Farklı bir sebepten ötürü farklı bir tercih de bulunacaksanız buna da açığım.

4) Ekran kartı daha önceden mevcut olduğu için bu konuda herhangi bir tavsiye ya da seçeneğe ihtiyacım yok. Bu konuda şuan değişiklik yapabilecek durum ya da imkâna sahip değilim.

5) Kasa konusu arz talep önemli olmakla birlikte tabiki yine göreceli. Ben bu kasayı hem zevk açısından tercih etmekle birlikte ileride sistemi yükseltme olasılığım olmasından ötürü uzun vadeli bir seçenek olarak gördüğüm için tercih ediyorum. Renk zaten göreceli bir tercih dediğim gibi. Ve kasanın en başta üst kısmına olmak üzere daha bir çok farklı yerine 360 mm'e kadar radyatörlü bir soğutucu sığdırabildiği içinde bu kasa benim tercih sebebim.

6) Yukarıda paylaştığım 2 soğutucu da sanıyorum 5600 ve 5600x için yeterli olacaktır. Bu konuda fikrinizi almak isterim.

7) Yukarıda paylaştığım Güç Kaynağını almayı düşünüyorum. Sistem için biraz fazla biliyorum, ancak yine ileride sistem güncellersem değiştirmemek adına biraz da tercih etmek istiyorum. Muadil olarak önerebileceğiniz yakın meblağlarda 1000W Gold ve üzeri bir Güç Kaynağı mevcutsa tavsiyelerinize açığım. Güç Kaynağı konusu benim biraz hassas olduğum bir konu. Bütün sistemi ona emanet ettiğimiz için iyi bir şey olması gerektiğini düşünüyorum :) Şuan kullandığım Güç Kaynağını 8 yıldır sorunsuz kullanıyorum.

8) Monitör konusu ise şöyle şuan elimde 60hz normal bir monitör mevcut. Daha sonrasında yukarıda bahsettiğim özelliklerde bir monitör tercih etmeyi düşünüyorum. Ancak fikrinizi almak istediğim konu şu şimdi benim düşüncem 1080P uzun vadede bu sistem ve özellikle bu ekran kartıyla uzun bir süre götürecektir. Ancak 2K'a da single oyunlarda özellikle high,very high,ultra gibi görüntü kalitesinde ve kayda değer bir fps alınmak istendiğinde uzun vadede bu sorun teşkil edecektir diye düşünüyorum. Rekabetçi oyunlarda genelde bir çok oyuncu grafik açmaz,bende mümkün mertebe açmamaya özen gösteririm. Lakin çamur gibi bir görüntü ile de oynayamam. Alışkın olmadığım için gözlerimi rahatsız etmekle birlikte,o şekilde bir grafik ile oynamanın pek de keyifli olacağını sanmıyorum. Rekabetçi oyunlarda fps yani performans daha önemlidir biliyorum. Bunları da göz önünde bulundurursanız mutlu olurum.

9) Arkadaşlar hazır sistem veya farklı bir sistem önerisi istemiyorum. Belki söz konusu meblağlara daha iyi bir sistem alınabilir, ancak benim tercihim bu yönde. Oluşturulmak istenen bu sistem ve parçalar üzerinden yola çıkarak tavsiyelerde bulunabilirseniz memnun olurum. Monitör ile alakalı konu da şöyle kasa konusunda ileride sistem güncelleyebilme konusundan bahsettim,lakin bu kesin değil ve güncellesem dahi ekran kartı fiyatları malumunuz. Ekran kartını güncelleyemezsem yine monitör çözünürlüğü ile alakalı yeterlilik problemi olabilir. Bu sebeple monitör konusu üzerinde çok daha fazla duruyorum. Monitör fiyatları da malumunuz.

Son düzenleme:

Şizofren00

Uzman Üye
Uzman
Konular
205
ModArt Kredi
0
monitör için tahmini bütce nedir?

Şizofren00

Uzman Üye
Uzman
Konular
205
ModArt Kredi
0

MSI Optix MAG301CR2 29.5" 1ms WFHD Freesync Curved Monitörü

MSI Optix AG321CQR 31.5" 1ms WQHD FreeSync Curved Monitörü

Asus TUF Gaming VG279QM 27" 1ms Full HD G-Sync Pivot IPS Oyuncu Monitörü

bunlardan birini alabilirsin fiyatlari düsüyor

Veteran

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
13
ModArt Kredi
0

MSI Optix MAG301CR2 29.5" 1ms WFHD Freesync Curved Monitörü

MSI Optix AG321CQR 31.5" 1ms WQHD FreeSync Curved Monitörü

Asus TUF Gaming VG279QM 27" 1ms Full HD G-Sync Pivot IPS Oyuncu Monitörü

bunlardan birini alabilirsin fiyatlari düsüyor
Teşekkür ederim. Bu arada belirtmeyi unutmuşum. Full hd için mümkünse 24" üzeri tercih etmeyi düşünmüyorum. Görüntü kalitesinin düştüğünü ve kayıp olduğunu söylüyorlar. Benzer şekilde 2K içinse 27" düşünüyorum. Daha üstü bana fazla gelecektir. Yani görüntü takibinin zor olacağını düşünüyorum. Monitör ile aramda aşırı bir mesafe bulunmuyor.

Son düzenleme:

Azoth

Pro Üye
Uzman
Konular
42
ModArt Kredi
0
5600x + 3060 ti çokça tercih edilen bir ikili burada gayet güzel bir seçim olduğunu düşünüyorum. Bu RAM’lerin RGB RT 3600mhz CL16 modelini kullandım. RAM olarak Corsair RGB RT 3600mhz CL16 önerecektim ama ben bulamadım, bulabilirseniz ve fiyatı bütçenize uyarsa onu öneririm. RT olanlar direk AMD optimize diyor Corsair ama ne kadar gerçek bilmiyorum :) ve 3600mhz frekansı daha verimli oluyor. Kasa ise benimde beğenerek kullandığım bir model ileriye yönelik olsun diye almıştım ve iyi ki almışım dedim. Sadece egzoz fan olarak 1 tane ekleme yapmanız gerekiyor. H100 RGB sıvı soğutma ise yeterli olacaktır.

Veteran

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
13
ModArt Kredi
0
5600x + 3060 ti çokça tercih edilen bir ikili burada gayet güzel bir seçim olduğunu düşünüyorum. Bu RAM’lerin RGB RT 3600mhz CL16 modelini kullandım. RAM olarak Corsair RGB RT 3600mhz CL16 önerecektim ama ben bulamadım, bulabilirseniz ve fiyatı bütçenize uyarsa onu öneririm. RT olanlar direk AMD optimize diyor Corsair ama ne kadar gerçek bilmiyorum :) ve 3600mhz frekansı daha verimli oluyor. Kasa ise benimde beğenerek kullandığım bir model ileriye yönelik olsun diye almıştım ve iyi ki almışım dedim. Sadece egzoz fan olarak 1 tane ekleme yapmanız gerekiyor. H100 RGB sıvı soğutma ise yeterli olacaktır.
H100x'in yeterli olmayacağını mı düşünüyorsunuz? Bahsettiğim ram ifade ettiğiniz gibi optimize değil mi? Yani kullanım açısından bir sorun teşkil eder mi? Cl18 3600 mü? Cl16 3200 mü tercih edersiniz?

KOCAEFE

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Corsair H100x fanları eski tip, fanları çok gürültülü, ayrıca içeriğinde sıvı durduğu için üretim yılı eski bir sıvı soğutucu olduğundan uzak durmanızı öneririm. H100i Elite Capellix güncel modelidir. Fiyatı çok gelirse farklı markaların güncel modellerine bakabilirsiniz.

Corsair RAM'lerin fiyatını yazmamışsınız. Alternatif önermek için RAM bütçesi belirtmeniz gerek. Aslında her ürüne fiyat yazsanız öneri gelmesi açısından konuya bakanlar daha rahat yardımcı olabilir bilgisi dahilinde.

Veteran

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
13
ModArt Kredi
0
Corsair H100x fanları eski tip, fanları çok gürültülü, ayrıca içeriğinde sıvı durduğu için üretim yılı eski bir sıvı soğutucu olduğundan uzak durmanızı öneririm. H100i Elite Capellix güncel modelidir. Fiyatı çok gelirse farklı markaların güncel modellerine bakabilirsiniz.

Corsair RAM'lerin fiyatını yazmamışsınız. Alternatif önermek için RAM bütçesi belirtmeniz gerek. Aslında her ürüne fiyat yazsanız öneri gelmesi açısından konuya bakanlar daha rahat yardımcı olabilir bilgisi dahilinde.
H100 Rgb içinde aynı şeyleri söylüyor musunuz? Bu söylediğiniz göz önünde bulunduracağım. Benzer şeyler aynı marka model kullanılmış ürünler içinde geçerli mi? Ram için fiyat 2450 TL.

Azoth

Pro Üye
Uzman
Konular
42
ModArt Kredi
0
H100x'in yeterli olmayacağını mı düşünüyorsunuz? Bahsettiğim ram ifade ettiğiniz gibi optimize değil mi? Yani kullanım açısından bir sorun teşkil eder mi? Cl18 3600 mü? Cl16 3200 mü tercih edersiniz?
H100 daha yeni bir ürün olduğu için H100x i değerlendirmedim açıkçası neden eski ürün alasınız ki. Bu arada H150 ile aralarında 500₺ fark var. Eğer bütçenize uyarsa H150 de tercih edebilirsiniz. Optimize değil demedim de RT modeli sitesinde AMD optimize RS modeli ise İntel optimize olduğu yazıyor. Bu demek değildir ki RS AMD de çalışmayacak. Yinede anakart modeline karar verdiğinizde sitesinden RAM uyumluluk listesine bakabilirsiniz. Ben 3600mhz CL16 tercih ederim ama stoklarda yoksa 3600mhz CL18 alırdım

Veteran

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
13
ModArt Kredi
0
Ondan emin değilim. Kullananlar yorumlarsa daha gerçekçi olur.
RAM konusunda biraz araştırma yapıp daha iyisini bulabilirsem dönüş yaparım.
Teşekkür ederim. Bu arada fiyat 100-200 TL oynayabilir. Sorun değil.

Veteran

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
13
ModArt Kredi
0
H100 daha yeni bir ürün olduğu için H100x i değerlendirmedim açıkçası neden eski ürün alasınız ki. Bu arada H150 ile aralarında 500₺ fark var. Eğer bütçenize uyarsa H150 de tercih edebilirsiniz. Optimize değil demedim de RT modeli sitesinde AMD optimize RS modeli ise İntel optimize olduğu yazıyor. Bu demek değildir ki RS AMD de çalışmayacak. Yinede anakart modeline karar verdiğinizde sitesinden RAM uyumluluk listesine bakabilirsiniz. Ben 3600mhz CL16 tercih ederim ama stoklarda yoksa 3600mhz CL18 alırdım
Anladım. Evet ram uyumluluk listesi konusunu biliyorum. Fakat şunu sormak istiyorum, ilgili anakartın listesinde eğer alacağım ram yok ise hani eklenmemiş güncel olmaması söz konusu olabilir mi? Ya da yok ise kesin olarak o ram'i tercih etmeyin uyumsuzdur mu dersiniz? Ben bu arada ilk defa amd sistem kullanacağım için, örnek veriyorum intel de xmp mevcuttu. Aldığım ramleri xmp moduna alıp vaat edilen saat hızlarında kullanabiliyordum. Bu sistemde de aynı şekilde kullanmayı ümit ediyorum. Bunu da göz önünde bulundurursanız sevinirim.

KOCAEFE

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Anakart listesinde yer alan RAM listesi üretici tarafından test edilmiş kesin uyumluluk sahibi demektir. Diğerleri de çalışabilir ancak kesinlik yok. Bir de BIOS güncellemesi de bu konuda önemli olabiliyor.

Bu RAM ile elle OC yapmanıza gerek kalmadan kolayca 2x16GB 3600 MHz CL16 şeklinde kullanabilirsiniz.
Link Removed

2x8GB RAM 4000 MHz CL16. Ryzen sistem olduğu için 3800 MHz ayarlayabilirsiniz B-Die çip listesinde yer alan bir RAM. İyi çiplere sahip. Lakin BIOS üzerinden elle ayar yapmanızı gerektirebilir.
Link Removed

URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
RAM araştırması yaparken B-Die listesinde yer alıp almadığına bakmak için RAM kodlarını buradan sorgulatabilirsiniz.

2x16 GB fazla seçenek malesef yok. Eskiden TridentZ Neo 3600 MHz CL16 kolaylıkla bulunurdu. Sanırım Türkiye stokları erimiş, ancak yurt dışı satışları var ve getirmesi gerçekten zor son çıkan yasalar sonrası.

Veteran

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
13
ModArt Kredi
0
Anakart listesinde yer alan RAM listesi üretici tarafından test edilmiş kesin uyumluluk sahibi demektir. Diğerleri de çalışabilir ancak kesinlik yok. Bir de BIOS güncellemesi de bu konuda önemli olabiliyor.

Bu RAM ile elle OC yapmanıza gerek kalmadan kolayca 2x16GB 3600 MHz CL16 şeklinde kullanabilirsiniz.
Link Removed

2x8GB RAM 4000 MHz CL16. Ryzen sistem olduğu için 3800 MHz ayarlayabilirsiniz B-Die çip listesinde yer alan bir RAM. İyi çiplere sahip. Lakin BIOS üzerinden elle ayar yapmanızı gerektirebilir.
Link Removed

RAM araştırması yaparken B-Die listesinde yer alıp almadığına bakmak için RAM kodlarını buradan sorgulatabilirsiniz.

2x16 GB fazla seçenek malesef yok. Eskiden TridentZ Neo 3600 MHz CL16 kolaylıkla bulunurdu. Sanırım Türkiye stokları erimiş, ancak yurt dışı satışları var ve getirmesi gerçekten zor son çıkan yasalar sonrası.
En son yaptığınız yoruma istinaden bende sormak istiyorum Yurt dışı ürün getirmek de benimde bildiğim şartlar zorlaştırıldı. 1500$ olan sınır 150$'a çekildi vesaire. Şimdi yukarıda verdiğiniz linklerde bu arada yeri gelmişken sorayım link paylaşmak yasak değil sanırım? O ürünlerde Amazon.com.tr üzerinden satıcısı Amazon.Germany olarak satılıyor. Bu ürünlerden birini satın aldığım taktirde herhangi bir resmi işlem ile uğraşmadan ürünler kapıma kadar gelecek mi? Yoksa bazı evrak işlemleri mi yapmam gerekecek? Eğer o haldeyse konuya pek vakıf olmadığım için pek yanaşacağımı sanmıyorum. B-Die konusu ise ifade ettiğiniz gibi ramlerin çipleri ile alakalı Yani şu hynix micron muhabbeti değil mi? Biraz bu konuyu şu soru ile açmanızı isteyeceğim. B-Die çip kullanan bir ram ile kullanmayan arasında ne gibi farklılıklar var olabilir? Tercih sebeplerini sıralar mısınız? Son olarak da ilk attığınız ram'e kıyasla şu ram'i tercih etmek nasıl olur?
Ve bu ram bildiğim kadarıyla Corsair resmi sitesinde yer alan bilgi dahilinde Hem İntel hem de Amd ile uyumlu Anakartların ram uyumluluk listesinde yok O neden bilmiyorum ama benim elimdeki veri bu şekilde.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.