Neler yeni

Yardım Sistem ilk açıldığında donmalar oluyır

• Konbuyu başlatan Enesalp
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 24
  • Görüntüleme 937

Enesalp

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
9
ModArt Kredi
0
Merhaba, bilgisayar ilk açıldığında kasma ile birlikte donmalar oluyor ve neredeyse ekrandaki herşey donuyor. Kasma sorunu ve donma sorunu 30 sn - 1 dk arası devam ediyor sonra tamamen normale dönüyor. Sistem sorunsuz çalışmaya devam ediyor. Bu durumun sebebi ne olabilir. Nasıl düzelir arkadaşlar.

Asus rog hero x670E
AMD Ryzen R9 7950x
Gskill 6000mhz CL32 16x2
360mm corsair soğutma
850w corsair psu
1tb 980 pro

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Bios güncellemeleriyle düzeltilen micro code hataları yeni işlemcilerde çok görüldüğünden Bios kaynaklı olabilir.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Merhaba, bilgisayar ilk açıldığında kasma ile birlikte donmalar oluyor ve neredeyse ekrandaki herşey donuyor. Kasma sorunu ve donma sorunu 30 sn - 1 dk arası devam ediyor sonra tamamen normale dönüyor. Sistem sorunsuz çalışmaya devam ediyor. Bu durumun sebebi ne olabilir. Nasıl düzelir arkadaşlar.

Asus rog hero x670E
AMD Ryzen R9 7950x
Gskill 6000mhz CL32 16x2
360mm corsair soğutma
850w corsair psu
1tb 980 pro
Ram ile ilgili olduğunu hiç sanmıyorum fakat Ram iniz AMD EXPO sertifikalı mıdır ? merak ettim.

Enesalp

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
9
ModArt Kredi
0
Ram ile ilgili olduğunu hiç sanmıyorum fakat Ram iniz AMD EXPO sertifikalı mıdır ? merak ettim.
Evet EXPO RAM kullanıyorum. 3 RAM değiştirdim hepsinde aynı sorunu aldım. İş için ihtiyacım olmasa işlemciyi servise göndericektim

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0

Asus rog hero x670E
AMD Ryzen R9 7950x
Gskill 6000mhz CL32 16x2
360mm corsair soğutma
850w corsair psu
1tb 980 pro
Windows 11 i tekrardan kurmayı deneyebilirsin ve bu donmalara olurken olay görüntüleyicisi herhangi bir şey gösteriyor mu ?

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Evet EXPO RAM kullanıyorum. 3 RAM değiştirdim hepsinde aynı sorunu aldım. İş için ihtiyacım olmasa işlemciyi servise göndericektim
İşlemci kaynaklı olup olmadığını cinebench vesayre gibi benchmarklarda tam yük altında mavi ekran vermerdiği sürece %99 emin olabilirsin.Ram içinde benchmarklar var ama zaten 3 defa ram değiştirmişsin.

Enesalp

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
9
ModArt Kredi
0
Windows 11 i tekrardan kurmayı deneyebilirsin ve bu donmalara olurken olay görüntüleyicisi herhangi bir şey gösteriyor mu ?
O şekilde hiç bakmadım, BIOS la düzelir mi, yoksa format faydalı olur mu?

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0

Asus rog hero x670E
AMD Ryzen R9 7950x
Gskill 6000mhz CL32 16x2
360mm corsair soğutma
850w corsair psu
1tb 980 pro
Donmalar olurken görev yöneticisinde bileşen kullanımları ne halde?

Enesalp

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
9
ModArt Kredi
0
Donmalar olurken görev yöneticisinde bileşen kullanımları ne halde?
Herşey normal gözüküyor. Bi süre görev yöneticisi de donuyor tüm veriler. Sonra normale dönüyor. İşlemci testlerinde hiç sorun olmadı. Normal performans değerleri de alıyorum

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
O şekilde hiç bakmadım, BIOS la düzelir mi, yoksa format faydalı olur mu?
Temiz bir windows kurulu mu da düzeltebilir sonuçta disklerimiz ECC değil güneşteki bir patlama herşeyi etkileyebilir tabi ne kadar saçma dursada o da bir ihtimal o yüzden windows baştan kurulabilir ama format atıp herşeyi silmek disk kullanmı %100 değilse pek mantıklı gelmiyor Samsung Magician indirip biraz kurcalayabilirsin performans modlarını belkide default olarak Nand boşaltma açıktır şahsen benim sistemde oyun çökmelerine sebeb oluyordu. Bios ile çözülebilir mi sorusunun cevabı evet ama sorunun ne olduğunu bilmeden kesin çözülür diyemem ki. Bios ile güncellenen micro code intel 12. nesil işlemcilerdeki hibrit yapı kaynaklı sorunları gidermişti yeni sokete geçen amd nin de sıkıntılarının giderilmesi olası bana sorarsan (tabi sıkıntı biosdaki microcode kaynaklıysa.)

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Herşey normal gözüküyor. Bi süre görev yöneticisi de donuyor tüm veriler. Sonra normale dönüyor. İşlemci testlerinde hiç sorun olmadı. Normal performans değerleri de alıyorum
Farklı bir monitör bağlayıp denedin mi monitöründe hertz değerini arttırmak için bir oc bulunuyor mu ? Ekran kartında Oc bulunuyor mu belkide görüntüyle alakalıysa gddr6x belleğin o frekansta artifectlenmesini donuyor olarak anlamış olabilirsin ? Bir video çekip youtube a yüklersen fena olmaz göremediğim için donma olayını daha da açıklaman lazım.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Şu 3 olay ile hiçbir alakası yok gibi duruyor
Gskill 6000mhz CL32 16x2 ( zaten denedin ve expo sertifikalı)
-
360mm corsair soğutma ( ısınma kaynaklı olsa sistem boşta iken açılınca değilde sonradan oluşabilirdi)
-
850w corsair psu ( Güç dalgalanması olsa sistem kapanırdı veya kullanırken o ilk dakkadan sonrada belirgin olurdu sıkıntı devam ederdi herşeyi geçtim Corsair adam akıllı test edip piyasaya sürüyor PSU larını.)

Enesalp

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
9
ModArt Kredi
0
Farklı bir monitör bağlayıp denedin mi monitöründe hertz değerini arttırmak için bir oc bulunuyor mu ? Ekran kartında Oc bulunuyor mu belkide görüntüyle alakalıysa gddr6x belleğin o frekansta artifectlenmesini donuyor olarak anlamış olabilirsin ? Bir video çekip youtube a yüklersen fena olmaz göremediğim için donma olayını daha da açıklaman lazım.
Monitör profesyonel bir monitör 60hz ekran kartım 3070 ti oc. Farklı bir monitör bağlamadım. Çok monitörlük değil gibi. Ama sizin bir bildiğiniz varsa deneyebilirim

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0

Asus rog hero x670E
AMD Ryzen R9 7950x
Gskill 6000mhz CL32 16x2
360mm corsair soğutma
850w corsair psu
1tb 980 pro
Genleşme miktarları saçma olur ama bir ihtimal işlemcini sokete düzgün oturtduğuna emin olmak kolay ama adım adım çözerken aklından çıkartmak adına deneyebilceğin bir şey sokete düzgün şekilde oturmadığı ve zamanla ısıdan milimetrecik genleşip temas kuran işlemci örneği daha önce Jayztwocents in başına geldi :D

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Monitör profesyonel bir monitör 60hz ekran kartım 3070 ti oc. Farklı bir monitör bağlamadım. Çok monitörlük değil gibi. Ama sizin bir bildiğiniz varsa deneyebilirim
Donma sırasında sistem donuyorsa görüntüde donma demediyseniz evet alakası yoktur ama donma olayını ihtimaller ile düşünebiliyorum donma olayını daha da açıklaman lazım... mümkünse startup daki donmayı anlattığın bir videoyu yükleyip linkini atarsan fena olmaz.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Çevrim içi üyeler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.