Neler yeni

RTX 4090 için kasa toplama önerisi

HADØØUKEN

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Herkese merhaba, arkadaşlar sistemimi komple yenilemeye karar verdim bir süredir gündemi tam takip edemediğim için olaya hakim arkadaşlardan yardım almak istiyorum.

Öncelikle eski sistemimden sadece 2 TB 970 EVO Plus M.2 ssdmi almayı düşünüyorum o yüzden yeni sistem önerinizde depolamaya bütçe ayırmayın.

Ekran kartı hariç 20-25K bir bütçem var diyebilirim. Esneme payım da olabilir, mümkünse bu çerçeve içinde ve değilse de olabiletesi neyse o şekilde bileşen önerilerinizi bekliyorum.

EDİT: Kafamda planladığım tahmini bileşenler şunlar ,bu fiyatlara kadar da çıkabilirim 31-32K oluyor çok sıkıntı değil.

İşlemci Rayzen 9 7900x
Anakart Asrock x670e steel legend
Ram Kingston Fury ddr5 32gb 6000mhz
Sıvı soğutma Coolermaster ml360r
Power Corsair hx1200 80+platinium
Kasa Cooler Master TD500 modeli

AMD'ya da Intel olması önemli değil hangisi mantıklı ise konulabilir. 5200MHz RAM mi kullanacağız? Bu sisteme 6000MHz yakışır deyip 7900X alabilecekken 7700X almak zorunda kalmayalım mesela. Önem verilmesi gereken bileşen neyse asıl bütçeyi o tarafa yoğunlaştıralım. (örneği tamamen salladım, sizin ne demek istediğimi gayet iyi anladığınızı düşünüyorum aşçıya da yemek yapmasını öğretmeye çalışmıyorum tabii ki kendimi net ifade edebilmek istedim sadece 😀)

Önceliğim parçaların birbirleri ile kusursuz uyumlu olması, sistemden beklentim tam olarak bu.

Monitörüm 32 inç 2K 165Hz Odyssey G5 yakın zamanda da G7 2K 240Hz geçmeyi planlıyorum bu bilgiyi de merak eden olursa diye vermiş olayım.

Son olarak kesinlikle marka ve RGB takıntım yok sadece kalite ve performans ile ilgileniyorum görünüm önemli değil yani.
Şimdiden hepinize teşekkür ederim. Büyük bir merakla değerli tavsiyelerinizi bekliyorum

Son düzenleme:

ModArt Eren

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
43
ModArt Kredi
0
Herkese merhaba, arkadaşlar sistemimi komple yenilemeye karar verdim bir süredir gündemi tam takip edemediğim için olaya hakim arkadaşlardan yardım almak istiyorum.

Öncelikle eski sistemimden sadece 2 TB 970 EVO Plus M.2 ssdmi almayı düşünüyorum o yüzden yeni sistem önerinizde depolamaya bütçe ayırmayın.

Ekran kartı hariç 20-25K bir bütçem var diyebilirim. Esneme payım da olabilir, mümkünse bu çerçeve içinde ve değilse de olabiletesi neyse o şekilde bileşen önerilerinizi bekliyorum.

AMD'ya da Intel olması önemli değil hangisi mantıklı ise konulabilir. 5200MHz RAM mi kullanacağız? Bu sisteme 6000MHz yakışır deyip 7900X alabilecekken 7700X almak zorunda kalmayalım mesela. Önem verilmesi gereken bileşen neyse asıl bütçeyi o tarafa yoğunlaştıralım. (örneği tamamen salladım, sizin ne demek istediğimi gayet iyi anladığınızı düşünüyorum aşçıya da yemek yapmasını öğretmeye çalışmıyorum tabii ki kendimi net ifade edebilmek istedim sadece 😀)

Önceliğim parçaların birbirleri ile kusursuz uyumlu olması, sistemden beklentim tam olarak bu.

Monitörüm 32 inç 2K 165Hz Odyssey G5 yakın zamanda da G7 2K 240Hz geçmeyi planlıyorum bu bilgiyi de merak eden olursa diye vermiş olayım.

Son olarak kesinlikle marka ve RGB takıntım yok sadece kalite ve performans ile ilgileniyorum görünüm önemli değil yani.
Şimdiden hepinize teşekkür ederim. Büyük bir merakla değerli tavsiyelerinizi bekliyorum
Selamlar şuanda 4090'lı sistem kurmak çok erken çünki şuandaki performansı ile bütün işlemciler darboğaz oluyor :D toplanır ama senin 20-25k bütceye biraz zor oluyor o sadece işlemci tek başına 10-15k geliyor en güncel işlemciyi alman gerekiyor e tabi sonra bunu besliyicek anakart PSU derken senin bütce imkansız

HADØØUKEN

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Selamlar şuanda 4090'lı sistem kurmak çok erken çünki şuandaki performansı ile bütün işlemciler darboğaz oluyor :D toplanır ama senin 20-25k bütceye biraz zor oluyor o sadece işlemci tek başına 10-15k geliyor en güncel işlemciyi alman gerekiyor e tabi sonra bunu besliyicek anakart PSU derken senin bütce imkansız
Forum yeni olduğu için konuyu da yeni açabildim ama başka forumlarda konuyu açıp günlerdir hiç cevap alamadım sonrasında eskisi gibi kendim araştırmaya koyuldum kafamda birkaç şey şekillendi eğer değecekse 30k bütçe de oluşturabilirim ve kendimce de oluşturdum bunun üzerine tavsiye almam daha sağlıklı olabilir. Uyumludur değildir şunu şununla değiştirebilirsen güzel olur vs gibi. Oda şöyle

İşlemci Rayzen 9 7900x
Ram Kingston 32gb 6000mhz
Kasa Cooler Master TD500 modeli.

Bu şekilde 31.500tl tuttu işlemciyi 7700x yapıp 27-28k tutuyor o şekilde de ilerde 7800x3d ye upgrade de yapabilirim.

ModArt Eren

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
43
ModArt Kredi
0
Forum yeni olduğu için konuyu da yeni açabildim ama başka forumlarda konuyu açıp günlerdir hiç cevap alamadım sonrasında eskisi gibi kendim araştırmaya koyuldum kafamda birkaç şey şekillendi eğer değecekse 30k bütçe de oluşturabilirim ve kendimce de oluşturdum bunun üzerine tavsiye almam daha sağlıklı olabilir. Uyumludur değildir şunu şununla değiştirebilirsen güzel olur vs gibi. Oda şöyle

İşlemci Rayzen 9 7900x

Bu şekilde 31.500tl tuttu işlemciyi 7700x yapıp 27-28k tutuyor o şekilde de ilerde 7800x3d ye upgrade de yapabilirim.
Şimdi şöyle anlatayım sıvı soğutucu 360 lık demişsin ama biz bile testlerde bu soğutucularda sıkıntı yaşadık soğutmuyor arkadaş cayır cayır yanıyor işlemci videomuzda da dediğimiz gibi 13.nesil işlemcileri beklemekte fayda var onların ısı ve performanslarını gördükten sonra karar vermek çok doğru olacaktır.. aşağıdaki videomuzuda izleyip fikir alabilirsin.

ModArt Eren

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
43
ModArt Kredi
0

İşlemci Rayzen 9 7900x

Burayada bakabilirsin.

HADØØUKEN

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Bilgilendirme için teşekkür ederim videoyu izlemiştim ama intelin sürekli soket değiştirme huyu beni biraz itiyor o yüzden amd düşünmüştüm neyse o sıkıntı değil 13.nesli bekler bi bakarız ama en azından diğer bileşenlerin uyumu yada kurmayı düşündüğüm tüm sistem adına uzun ömürlülük vs nasıl olur değiştirsen iyi olur denilen bir parça varsa yine bilmek isterim

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Bilgilendirme için teşekkür ederim videoyu izlemiştim ama intelin sürekli soket değiştirme huyu beni biraz itiyor o yüzden amd düşünmüştüm neyse o sıkıntı değil 13.nesli bekler bi bakarız ama en azından diğer bileşenlerin uyumu yada kurmayı düşündüğüm tüm sistem adına uzun ömürlülük vs nasıl olur değiştirsen iyi olur denilen bir parça varsa yine bilmek isterim
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

İşlemciler leaklendi performanslarını yabancı forumlardan inceleyebilirsin google da bulamadıklarını yandex de arat k serisi 13. nesil leaklenmeyen işlemci kalmadı.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0

4090 sonrası bütçenin biraz kısıtlanmış olması DDR5 potansiyelini neredeyse ortadan kaldırmış 5200mhz cl36 kitlerin çoğu 6000mhz cl 32 değerlerini gördüğü bilinsede alıp denemeyi tercih etmez ve öneremem bu yüzden intel 13. nesil i5 13600K alıp 360lık AIO da 5.2 5.3 ghz değerlerinde stabil bir OC bulup , 3600mhz 2x16 cl16 bir ram kiti ve x670 herhangi bir anakart ile sistem toplamayı önerebilirim, DDR5 6000MHZ CL30 altındaki kitler yüksek gecikme değerleri yüzünden Esport başlıklarında birazcık geride kalabiliyorlar bu yüzden DDR4 tercihi halen daha mantıklı yeni gelecek olan 7400mhz cl34 kitleri saymıyorum tabi.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0

PSU konusunda kolay gelsin eğer sistemde işlemci ve ekran kartını 7/24 %100 render vesayre halinde kullanmıyıcaksan 850 WATT yeterli gözüküyor yerinde olsam tercihim 850 watt ile gelen Cooler Master kasa + psu combolarına bakmak olurdu Corsair bu konuda max 750Watt sunuyor bildiğim üzere.

HADØØUKEN

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
4090 sonrası bütçenin biraz kısıtlanmış olması DDR5 potansiyelini neredeyse ortadan kaldırmış 5200mhz cl36 kitlerin çoğu 6000mhz cl 32 değerlerini gördüğü bilinsede alıp denemeyi tercih etmez ve öneremem bu yüzden intel 13. nesil i5 13600K alıp 360lık AIO da 5.2 5.3 ghz değerlerinde stabil bir OC bulup , 3600mhz 2x16 cl16 bir ram kiti ve x670 herhangi bir anakart ile sistem toplamayı önerebilirim, DDR5 6000MHZ CL30 altındaki kitler yüksek gecikme değerleri yüzünden Esport başlıklarında birazcık geride kalabiliyorlar bu yüzden DDR4 tercihi halen daha mantıklı yeni gelecek olan 7400mhz cl34 kitleri saymıyorum tabi.
Yorum için teşekkür ederim ama 2 3 mesaj üstte kafamda kurup fiyat olarakta yazdığım gücümün yettiği ama bilgimin biraz kısıtlı kaldığı sistem var onu da okuyup mu yazdınız yorumu emin olamadım en iyisi konunun kendisine de ekleyeyim herkese kolaylık olsun

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Yorum için teşekkür ederim ama 2 3 mesaj üstte kafamda kurup fiyat olarakta yazdığım gücümün yettiği ama bilgimin biraz kısıtlı kaldığı sistem var onu da okuyup mu yazdınız yorumu emin olamadım en iyisi konunun kendisine de ekleyeyim herkese kolaylık olsun
Hayır okumamıştım Ram muhabetinizden sonra cevapladı şimdi okuyup cevaplıyıcam.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0

İşlemci Rayzen 9 7900x

İşlemci tercihiniz mantıklı ama yerinizde olsam 2k da oynadığınızdan dolayı 7600x alır geçerim i9 12900k ile aynı performansı veren bir işlemci PBO ile birlikte performansı gayet yeterli ki zaten 2k dan bahsediyoruz. eklemeyi unuttum: am5 tercihiniz doğru olmuş zaten upgrade ediceğinizi belirtmişsiniz 7600x alıp 7000 serisine x3d eklenene kadar devam edip 2. el satıp 7800x3d ye sonradan geçiş yapabilirsiniz gayet mantıklı.

HADØØUKEN

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
İşlemci tercihiniz mantıklı ama yerinizde olsam 2k da oynadığınızdan dolayı 7600x alır geçerim i9 12900k ile aynı performansı veren bir işlemci PBO ile birlikte performansı gayet yeterli ki zaten 2k dan bahsediyoruz. eklemeyi unuttum: am5 tercihiniz doğru olmuş zaten upgrade ediceğinizi belirtmişsiniz 7600x alıp 7000 serisine x3d eklenene kadar devam edip 2. el satıp 7800x3d ye sonradan geçiş yapabilirsiniz gayet mantıklı.
Şuan bütçem el vermediği için 4k 144hz monitöre geçemiyorum planlarımda var aslında ama dediğiniz gibi İşlemci ile beraber monitörü upgrade edebilirim imkanım olduğunda daha mantıklı gözüküyor. Direkt 7900x dememin sebebi 4090 ile olabildiğince başa çıkabilsin diyeydi bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0

İşlemci Rayzen 9 7900x

Asrock un bios unu sevmediğimden ötürü Asus TUF x670 tercihi yapardım, PSU gayet güzel eğer bütçenize sığıyorsa hayırlı olsun düşünmeden alın kategorisinde.Sıvı soğutma konusunda yerinizde olsam Noctua NH-D15 alırdım fiyat/performans konusunda halen daha zirvede ve Sahibinden.com da 1500 tl civarında 6-7 ay kullanılmışları var noctua nın fan ömrü ortalama insan ömrünün bilgisayar başında geçirdiği süreyle benzer olduğundan 2. el almaktan tırsmazdım.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Şuan bütçem el vermediği için 4k 144hz monitöre geçemiyorum planlarımda var aslında ama dediğiniz gibi İşlemci ile beraber monitörü upgrade edebilirim imkanım olduğunda daha mantıklı gözüküyor. Direkt 7900x dememin sebebi 4090 ile olabildiğince başa çıkabilsin diyeydi bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum
4090 1080P için gereksiz güçlü bir kart onun için 3080 bile yeterliyken 1080P durumunu atlıyorum zaten. 2k ya gelicek olursak 4090 halen daha çıtaları aşıyor hakettiği yer 4k diye bağırıyor ve en fazla % lik fps artışı 4k da kendisi 4k 144hz monitörle kullanılmak için yaratılmış.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Çevrim içi üyeler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.