Neler yeni

Yardım PC ısınma ve oyun kapanma sorunu

• Konbuyu başlatan Var1ed
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 20
  • Görüntüleme 1K

Var1ed

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Merhaba, öncelikle iyi forumlar ben yeni bir sistem satın aldım ayrı ayrı parçalar ile toplattırdım windows ilk açıldığında 29 derece daha sonra açık kaldığı süre boyunca bazen 40-42 bazen 45-55 aralığını görebiliyor 30-35 ideal bir derece olarak nitelendiriliyor ama daha fazlası bana garip geldi yinede sizlerin fikrini bu konuda önemsiyor olacağım. Soruna gelecek olursak oyunlara girdigim zaman sıcaklık ve kullanım değerleri uçuyor valorant da denedim ilk başlarda 80 dereceleri görüyordu işlemci ve ekran kartı ama güç ayarlarından %100 olanı %99 çektim biraz daha düştü şimdi 60-70 derece aralığında bir sıkıntı göremedim ama new world üzerinde denedim 98% ekran kartı kullanımı 80-85 derece aralığı sıcaklık işlemci %90-95 aralığında sıcaklık %40-45 arası kullanım nerede yanlışlık var çözemedim yardımcı olabilirseniz memnun olurum kasa içerisinde ki kablo dağılımını çekmedim ama gerekiyor ise belirtebilirseniz konuya ekleyeceğim. (ram frekansı 5600mhz de 6000 mhz çekilmiyor yoksa bios ekranına girin diye hata veriyor sürekli bu sorunda mevcut resim ile belirttim aşagıda hatayı )
sistem özellikleri;
anakart: Asus b660-f gaming wifi
işlemci: Intel i7 12700kf
ram: Kingston Fury Beast RGB KF560C36BBEAK2/32 32GB (2x16GB) DDR5 6000MHz CL36
ekran kartı: Msi suprim x 3070 ti
güç kaynagı: SilverStone Strider 750W 80+ Bronze
kasa: Dark Guardian PRO 4x12cm
sogutucu : Noctua nh-d15 chromax.black (kendi marka termal macunu sürülü)
ekran-alintisi-png.png

resimler:
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
(yükleme de sıkıntı yarattığı için buraya ekledim)

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Uzman
Konular
88
ModArt Kredi
0
Öncelikle sıcaklıklar normal sayılabilir. Sizden stres testi yapmanızı ve sıcaklığı ölçmenizi istiyorum. AIDA64 üzerinden testi gerçekleştirebilirsiniz.
İşlemciyi hiç kısıtlamayın tam performansta çalışsın. 90 derecelerde çalışacaktır muhtemelen. Bu durum bir sorun teşkil etmez.
Son olarak kullandığınız termal macun nedir?

Var1ed

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Öncelikle sıcaklıklar normal sayılabilir. Sizden stres testi yapmanızı ve sıcaklığı ölçmenizi istiyorum. AIDA64 üzerinden testi gerçekleştirebilirsiniz.
İşlemciyi hiç kısıtlamayın tam performansta çalışsın. 90 derecelerde çalışacaktır muhtemelen. Bu durum bir sorun teşkil etmez.
Son olarak kullandığınız termal macun nedir?
Merhaba tekrardan dediğiniz gibi 5 dakika 16 saniyelik bir test yaptım macun olarak Noctua NT-H1 termal macun çıktı sogutucu kutusundan onu kullandık detayları bırakıyorum size geri dönüşünüzü bekliyor olacağım. (intelin kendi programında tarattım bir sorun bulmadı geçerli saydı her şeyi)

Ekli dosyalar

• 5dktest.png
    5dktest.png
    385.7 KB · Görüntüleme: 73
  • öö.PNG
    öö.PNG
    44.4 KB · Görüntüleme: 66
  • Ekran Alıntısı3.PNG
    Ekran Alıntısı3.PNG
    267.3 KB · Görüntüleme: 75

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Uzman
Konular
88
ModArt Kredi
0
Merhaba tekrardan dediğiniz gibi 5 dakika 16 saniyelik bir test yaptım macun olarak Noctua NT-H1 termal macun çıktı sogutucu kutusundan onu kullandık detayları bırakıyorum size geri dönüşünüzü bekliyor olacağım. (intelin kendi programında tarattım bir sorun bulmadı geçerli saydı her şeyi)

İşlemciye ve soğutucuya göre 97 derece sıcaklık normal sayılabilir. Ama bu durum çok da sağlıklı değildir uzun vadede. Bu yüzden daha kaliteli bir soğutucu almanızı veya BIOS üzerinden işlemciyi limitlemenizi öneriyorum. Bu işlemler için RevDeisDou RevDeisDou yardımcı olacaktır.
Ayrıca kullandığınız kasadaki fanlar iyi performansa sahip değil. Bunun da etkisi mevcut.

Var1ed

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
İşlemciye ve soğutucuya göre 97 derece sıcaklık normal sayılabilir. Ama bu durum çok da sağlıklı değildir uzun vadede. Bu yüzden daha kaliteli bir soğutucu almanızı veya BIOS üzerinden işlemciyi limitlemenizi öneriyorum. Bu işlemler için RevDeisDou RevDeisDou yardımcı olacaktır.
Ayrıca kullandığınız kasadaki fanlar iyi performansa sahip değil. Bunun da etkisi mevcut.
Bundan sonrası sıvı sogutucu gibi duruyor çünkü gördügüm kadarıyla en iyi kule tipi sogutucu bu işlemciyi nasıl limitleyeceğim bilmiyorum belirttiginiz arkadaş ile iletişime geçeceğim teşekkürler. Kullandığım kasa içerisinde direkt fanların değişimi mi yoksa komple kasa değişimi mi öneriyorsunuz? birde ben oyun kapanmasını nasıl çözeceğim anlam veremedim ramlerden dolayı yapıyor olabilir mi ? sogutucudan dolayı ilk 2 slotu kullanamıyorum dik bir biçimde baktığımız zaman sağdaki 3-4 slota denk geliyor taktığım slotlar bu konu hakkında fikrinizide duymak isterim şuan ki belirttikleriniz ve yardımlarınız için ayrıyetten teşekkürlerimi iletiyorum.

ramazandeveli

Pro Üye
Uzman
Konular
8
ModArt Kredi
0
Arkadaşların bilgilerine bir eklemede ben yapayım. RAM slotlarının 3/ 4 bağlanması sadece performansa etkisi olacaktır. Stabiliteye etkisi yoktur. Sistemi kapatmaz. CPU 4900 MHZ'de bu kadar ısı üretmesi soğutucu ile de alakalı. İyi bir sıvı soğutma ile aşağı çekilebilir. Lakin buzdolabı gibi değerler artık yok. Doğası gereği çok yüksek MHZ' lere çıkıyorlar. Isı kaçınılmaz bir gerçek. Macun konusuna gelince kutu içeriğinden çıkan macun benim şimdiye dek gördüğüm en iyilerin arasında. Soğutucunuzu satın, macununuzu satmayın diyebilirim.

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Uzman
Konular
88
ModArt Kredi
0
Kullandığım kasa içerisinde direkt fanların değişimi mi yoksa komple kasa değişimi mi öneriyorsunuz?
İndirimli fan bulabilirseniz eğer fan almak daha iyi olacaktır. Kasayı değiştirmek biraz zor olabiliyor.

birde ben oyun kapanmasını nasıl çözeceğim anlam veremedim ramlerden dolayı yapıyor olabilir mi ? sogutucudan dolayı ilk 2 slotu kullanamıyorum dik bir biçimde baktığımız zaman sağdaki 3-4 slota denk geliyor taktığım slotlar bu konu hakkında fikrinizide duymak isterim
Gri portlara takabilirsiniz. Yani Boş-Dolu-Boş-Dolu şeklinde olmalı. Ama 3 ve 4. slota taktığınız zaman tek kanal olarak çalışacaktır. Büyük bir sorun teşkil etmiyor. Hatalı takmış olabilir misiniz?

şuan ki belirttikleriniz ve yardımlarınız için ayrıyetten teşekkürlerimi iletiyorum.
Estağfurullah, görevim. :)

Var1ed

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Arkadaşların bilgilerine bir eklemede ben yapayım. RAM slotlarının 3/ 4 bağlanması sadece performansa etkisi olacaktır. Stabiliteye etkisi yoktur. Sistemi kapatmaz. CPU 4900 MHZ'de bu kadar ısı üretmesi soğutucu ile de alakalı. İyi bir sıvı soğutma ile aşağı çekilebilir. Lakin buzdolabı gibi değerler artık yok. Doğası gereği çok yüksek MHZ' lere çıkıyorlar. Isı kaçınılmaz bir gerçek. Macun konusuna gelince kutu içeriğinden çıkan macun benim şimdiye dek gördüğüm en iyilerin arasında. Soğutucunuzu satın, macununuzu satmayın diyebilirim.
Ek bilgi için teşekkürler. Sıvı soğutucu olarak max 5-10 derece oynatır diye tahmin ediyorum yinede marka öneriniz var ise değerlendireceğim. Kullanımların 90% - 99% olması sıcaklık ile birlikte parçalara zarar verebilme durumuna karşı oyunları açmaya korkuyorum :confused:

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Uzman
Konular
88
ModArt Kredi
0
Kullanımların 90% - 99% olması sıcaklık ile birlikte parçalara zarar verebilme durumuna karşı oyunları açmaya korkuyorum :confused:
Bir yıl boyunca tüm donanımlar %100 yükte çalışsa bile hiçbir sıkıntı çıkmaz diyebilirim. :)
Oyunda sıcaklıklar maksimum 85 derecelere ulaşır diye tahmin ediyorum.
Sıvı soğutma için bütçeniz nedir?

Var1ed

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
İndirimli fan bulabilirseniz eğer fan almak daha iyi olacaktır. Kasayı değiştirmek biraz zor olabiliyor.

Gri portlara takabilirsiniz. Yani Boş-Dolu-Boş-Dolu şeklinde olmalı. Ama 3 ve 4. slota taktığınız zaman tek kanal olarak çalışacaktır. Büyük bir sorun teşkil etmiyor. Hatalı takmış olabilir misiniz?

Estağfurullah, görevim. :)
Sizi de biraz yordum kusura bakmayın. :) belirttiğiniz arkadaş ile konuştum xmp açık ise kapatma mı önerdi biraz araştırdım bu xmp olayından dolayı kapanma durumu yaşayan kişiler var çözümü ise el ile ram değerlerini girmek olduğu söyleniyor. Kasa değiştirebilirim eğer kendi fanları ile daha iyi performans verebilecek ise almak mantıklı olacaktır.

Var1ed

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Bir yıl boyunca tüm donanımlar %100 yükte çalışsa bile hiçbir sıkıntı çıkmaz diyebilirim. :)
Oyunda sıcaklıklar maksimum 85 derecelere ulaşır diye tahmin ediyorum.
Sıvı soğutma için bütçeniz nedir?
Monitör alacaktım fakat nasip olmayacak gibi :LOL: mevcut monitör ile idare edebilirim ona ayırdığım bütçe 4-6k aralığında ekstrası kasa ile olur diye düşünüyorum max 8.000TL olarak bakabiliriz bu duruma 😞

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Uzman
Konular
88
ModArt Kredi
0
Monitör alacaktım fakat nasip olmayacak gibi :LOL: mevcut monitör ile idare edebilirim ona ayırdığım bütçe 4-6k aralığında ekstrası kasa ile olur diye düşünüyorum max 8.000TL olarak bakabiliriz bu duruma 😞
Bu bütçe kasa + sıvı soğutma için, değil mi?

Var1ed

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Bu bütçe kasa + sıvı soğutma için, değil mi?
Evet. Söylediğiniz 85% derece olayı keşke belirttiginiz gibi olsa 95% işlemci sıcaklıkları gördü ekran kartı ise 80% - 85% derece %99 kullanım görüyor çok anlamıyorum ama değerler aşırı fazla gibi geliyor kasaya dokunduğum alev alıyor resmen güç yönetiminden dengeli mod da oynuyorum oyunları 100%'den %99'a çektim işlemci gücünü ekran kartı ise grafikten güç tasarufuna aldım.:(

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Uzman
Konular
88
ModArt Kredi
0
Evet. Söylediğiniz 85% derece olayı keşke belirttiginiz gibi olsa 95% işlemci sıcaklıkları gördü ekran kartı ise 80% - 85% derece %99 kullanım görüyor çok anlamıyorum ama değerler aşırı fazla gibi geliyor kasaya dokunduğum alev alıyor resmen güç yönetiminden dengeli mod da oynuyorum oyunları 100%'den %99'a çektim işlemci gücünü ekran kartı ise grafikten güç tasarufuna aldım.:(
Kasanın yan kapağını çıkarıp tekrar deneyebilir misiniz?

Var1ed

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Kasanın yan kapağını çıkarıp tekrar deneyebilir misiniz?
Yan kapağı açtım msi afterburner sonuçlarını bıraktım aşagıya ama oyun yine kendi kendini kapattı devam edemedim teste 13:40 -13:42 gibi girdim 13:48 geçe shutdown attı gözle görülür düşüş var cam olduğu için sanırım etki ediyor hava akışına fakat ekran kartı kullanımı 98% gördü onda sıkıntı var tek %100 görüp kendini mi kapatıyor yoksa ram sorunu mu arasındaki ilişkiyi çözmem gerekiyor

Ekli dosyalar

• kapak-açık-birazileri.png
    kapak-açık-birazileri.png
    890.1 KB · Görüntüleme: 68
  • kapak-açık-ilk.png
    kapak-açık-ilk.png
    910.9 KB · Görüntüleme: 68

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Çevrim içi üyeler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.