Neler yeni

Overclock ile ilgili tartışalım

Bora62

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
Oncelikle herkese merhaba arkadaslar benim adim Bora, yaklasik 8-9 yildir "Overclock" dedigimiz bilgisayar bilesenlerine markalarin belirledigi hiz ve voltaj limitlerinin ustune cikip daha fazla performans alma isiyle ugrasiyorum. Turkiye'de cok fazla detayli bilinen bir konu olmamasina ragmen aslinda yurt disinda sayisiz farkli yontemler ile sogulutan bilgisayarlar ( sivi nitrojen, sivi helyum, kuru buz, sivi sogutma vs. methodlar mevcuttur ) asiri yuksek "clock" degerleri yani hizlara ulasabiliyor. Ulkemizde ekonomi cok da el verisli olmasada eger ki "tower" yada kule tipi yada AIO sivi sogutma yontemleri ile %5 - %10 civari performans artislari gormek gayet mumkun. Ama is tabiki bundan ibaret degil. Eger ki bir AIO nuz varsa onu buzlu bir suyun icine koyup ciddi manada iyi sogutma saglayabilirsiniz, tabiki de bu her gun yapilacak bir sey degil. Lakin sizde eger benim gibi bu isten hoslaniyorsaniz arada bir boyle seyler yapabilirsiniz. Sonuc olarak bu konuyu baslatma amacim ulkemizdeki overclock severlerin bir araya gelip hep beraber bu isi detaylariyla konusup, tartisabilmek. Lutfen saygi cercevesinde konusmayi unutmayalim.

Ekli dosyalar

• IMG_0640.jpg
    IMG_0640.jpg
    500.4 KB · Görüntüleme: 43
  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    16.8 KB · Görüntüleme: 50
  • IMG_8257.jpg
    IMG_8257.jpg
    359.7 KB · Görüntüleme: 59
  • 31.png
    31.png
    15.7 KB · Görüntüleme: 58
  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    370.9 KB · Görüntüleme: 52

Bora62

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
Su siralar DDR5 Overclock ile ugrasiyorum ve suanki anakartim (
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
) gayet iyi bir anakart ozellikle RAM overclock icin ve suanda G.skill in 6000 MHz CL36 kitini gunluk rahat rahat 7000 MHz CL34 olarak kullaniyorum. Ama DDR5 Overclock isi harbiden cok karmasik ve garip hic oyle "vur voltaji" olmuyor maalesef. Cok ugras gerektiriyor ve o dogru voltaj ayarlarini bulmak cok uzun suruyor. Bu arada Turkiye'de hangi anakartlar var z690 ve z790 chipset olarak ? Mesela Evga Dark Kingpin veya Asus Apex falan var mi ?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.