Neler yeni

NVİDİA RTX4000 serisi ATX 3.0 PSU ile bile yanıyor, uzak durun!

Tercihiniz ne olacak?

• Yansa bile Nvidia

• AMD bir şansı hak ediyor

• Dramanın sonunu bekleyeceğim

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Valla geri toplanırsa çok fazla beklemek gerekir ben sabırsız adamım 🤣🤣
Ayrıca ATX 3.0 psu lar da o zaman saçma olur ne olacak 16 pin soket iptal mi edilecek?
Bazı kablolar 350W bazıları ise 600W kaldıracak şekilde satılmış bu ürünlerin karışmış olabilceğinden şüpheleniliyor en azından Gamers Nexus öyle anlatıyor.

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
226
ModArt Kredi
0
Bazı kablolar 350W bazıları ise 600W kaldıracak şekilde satılmış bu ürünlerin karışmış olabilceğinden şüpheleniliyor en azından Gamers Nexus öyle anlatıyor.
Hayda bak o öyle olmuşsa sıkıntı harbiden. Kutu içinden çıkan kablolardan bahsediliyor değil mi.

Sonuçta tüm rtx 4000 serisi 500 watt çekmeyecek. RTX 3070 veya 3060 gibi kartlara özel daha ince kablo yapılmış olabilir ve markalar bunu karıştırmış olabilir.
Fakat diğer sıkıntı ise son paylaşılan ATX3.0 güç kaynağı ile da soketin yanması.

Azoth

Pro Üye
Uzman
Konular
42
ModArt Kredi
0
Açıkçası DLSS 3 için 4080 alacaktım ilk yanmaları görünce kablo kaynaklıdır dedim sonra ATX 3.0 la yandığını görünce 3080 ti lara kaydı gözüm :)

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
226
ModArt Kredi
0
Açıkçası DLSS 3 için 4080 alacaktım ilk yanmaları görünce kablo kaynaklıdır dedim sonra ATX 3.0 la yandığını görünce 3080 ti lara kaydı gözüm :)
4080 de güç tüketimi o kadar fazla olmayacağı için bence sıkıntı olmayacak 😉

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Hayda bak o öyle olmuşsa sıkıntı harbiden. Kutu içinden çıkan kablolardan bahsediliyor değil mi.

Sonuçta tüm rtx 4000 serisi 500 watt çekmeyecek. RTX 3070 veya 3060 gibi kartlara özel daha ince kablo yapılmış olabilir ve markalar bunu karıştırmış olabilir.
Fakat diğer sıkıntı ise son paylaşılan ATX3.0 güç kaynağı ile da soketin yanması.
Evet kalınlıkları farklı falan filan
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
Video bu Levon Turaç ModArt Levon

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
4080 de güç tüketimi o kadar fazla olmayacağı için bence sıkıntı olmayacak 😉
Amd den sonra voltaj / saathızı olayını iyi optimize etmeden salmazlar gibi ayrıca ne iyi karar vermişler rtx 4090 ı ilk çıkartmakla sonuçta o fiyata en iyisini almak isteyen herzaman 4090 ı alıcak ve Amd de aynı bileşenleri gddr6x vesayre kullanmadığından en iyi olucağı amd ekran kartları çıktığında bile geçerli.
4090 altındaki serilerin çıkmamış olması Amd ye çok yüksek bir pazar payı vericek gibi gözüküyor daha önce davranan firma kazansın diyelim.
3000 serisindeki rtx premium fiyatlandırması vs 6700xt 6800xt lerin duruşuna benzer bir olayı 7000 serisindede bekliyordum beklediğimden daha iyi olmuş :D

TackleBarry

Aktif Üye
Uzman
Konular
2
ModArt Kredi
0
Amd den sonra voltaj / saathızı olayını iyi optimize etmeden salmazlar gibi ayrıca ne iyi karar vermişler rtx 4090 ı ilk çıkartmakla sonuçta o fiyata en iyisini almak isteyen herzaman 4090 ı alıcak ve Amd de aynı bileşenleri gddr6x vesayre kullanmadığından en iyi olucağı amd ekran kartları çıktığında bile geçerli.
4090 altındaki serilerin çıkmamış olması Amd ye çok yüksek bir pazar payı vericek gibi gözüküyor daha önce davranan firma kazansın diyelim.
3000 serisindeki rtx premium fiyatlandırması vs 6700xt 6800xt lerin duruşuna benzer bir olayı 7000 serisindede bekliyordum beklediğimden daha iyi olmuş :D
Ben 7900XTX'in 4080 ve olası bir 4070'i direk defterden sildiğini düşünüyorum. AMD gösterdiği özelliklerle 4080 ve 4070'e kıyasla çok üstün ve çok ucuz duruyor. En basitinden 16gb vram ile gelen 4080'in 1200 dolar fiyatı var 7900xtx'in ise 1000 dolar fiyatı var ve gözüken 7900xtx'den daha düşük performanssa sahip olduğu.

1- RTX4090
2- 7900XTX
3- RTX4080
4- 7900XT

Şeklinde bir sıralama göreceğimizi düşünüyorum, Ayrıca son çıkan raporlara göre 7900XTX 3Ghz hıza çıkabiliyor ve AIB modellerinin ana tasarımdan çok daha yüksek performans farklarıyla oraya çıkacağını düşünülüyor. Biran önce incelemeler gelmesini merakla bekliyorum. Bu aşağıda olan tabloya bakarak kimsenin RTX4080 tercih edeceğini düşünmüyorum.

s.JPG

Not: Bugün başka bir ATX 3.0 PSU ile yanmış yeni bir MSI Gaming X Trio vakası bildirildi ve toplamda Reddit'e kullanıcılar tarafından bildirilen ATX 3.0 PSU ile yanmış vaka sayısı 2'ye adaptörle yanmış bildirilen vaka ise 23'e ulaştı.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Konu artık çözüldü diyebiliriz ama Nvidia tarafında değil.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Sorun tamamen çözüldü kısacası klik sesini duyana kadar o 12W kablosunu sokucaksınız.

Furkan A.

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
0
ModArt Kredi
0
Bence yeni bir inovasyon gerekiyordu, iyi kötü yeni Soket getirmeleri iyi oldu ama yetersiz komple yenilik, yeni standartlar getirmeleri gerekiyor. Kendi gözlemlerime göre Soket yanmalarının sebebi kabloyu sokete tam oturtamamaktan kaynaklı. Bizzat 3080 ve 3090 ile yaşadım. Sokete kabloyu tam oturtamadığım için yuvayı yaktığım kartlarım oldu. Ama asıl problem sokete kabloyu tam şekilde düzgün taktığım halde psu tarafında yanmalar da yaşadım. Bu yüzden komple inovasyon, yeni bir sistem gelmesi gerekiyor. Bu yeni 12+4pin geçici çözüm bence. Yine de klasik 8 pin slotundan daha, iyi özellikle bilişim sektöründe olanlar için büyük kolaylık sağlıyor. Evine oyuncu pc`si toplayan için sorun değil oturur uzun uzun takar eder ama sektörde iş olarak yapan biri için hız vakit bunlar önemli olunca, bu kadar çok kablo külfet oluyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.