Neler yeni

İnceleme MSI MEG Ai1000P PCIE5

• Konbuyu başlatan PWR_OK
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 15
  • Görüntüleme 3K
Bugün MSI MEG serisinin yeni PCIE5 bağlantılı, ATX3.0 standardına uygun Ai1000P PSU'suna bakacağız.

@ModArt Levon'a buradan özel teşekkürlerimi sunarım.

ÖN BİLGİLER
  • Seri: MEG
  • Üretici: CWT
  • Platform: CTT
  • +12V kanalından 1000W sağlayabiliyor.
  • Yeni PCIE5 kablosunu doğrudan destekliyor, herhangi bir çevirici adaptöre gerek yok.
  • ATX3.0 destekli.
  • Yarı dijital bir ünite.
  • 10 sene global garantili.
  • Interleaved PFC var, APFC'den biraz daha farklı.
  • Tam modüler.
  • Platinium sertifikalı.
  • Korumalar tam.​
  • 120mm HDB bir fana sahip, 0dB destekli.​
DIŞ KASA FOTOĞRAFLARI
1669654190996.png
1669654503105.png
1669654508995.png

150mm uzunluk, 85mm yükseklik ve 160mm genişliği bulunmakta, kompakt olduğunu söyleyebiliriz.

KABLOLAR
BAĞLANTI TİPİ​
KABLO SAYISI​
TOPLAM BAĞLANTI SAYISI​
AWG DEĞERİ​
KABLO İÇİ KAPASİTÖR​
ANAKART 20+4 (600 mm)
1​
1​
16-20​
X​
CPU 4+4 (710mm)
2​
2​
18​
X​
GPU 6+2 (600mm)
6​
6​
16​
X​
2x GPU 6+2 (610mm)
1​
2​
18​
X​
PCIE5 12+4 (610mm)
1​
1​
16-24​
X​
SATA (500 mm+150 mm+150 mm+150 mm)
4​
16​
18​
X​
MOLEX (500mm+150mm+150mm+150mm) / FDD (+150mm)
1​
4/1​
18-20​
X​
Mini USB'den Type-A'ya (610mm)
1​
1​
24-28​
X​
Mini USB'den Anakart Başlığına (590 mm)
1​
1​
24-28​
X​

İÇ YAPI 1.0: Ön Bilgiler
1669654540387.png

Üretici CWT, Corsair gibi markaların da çoğu PSU'sunu üreten firmadır, genellikle yaptığı üniteler güzel olur.
Kullanılan platforma gelecek olursak, modern ve pahalı bir platformdur CTT platformu. Ayrıca yarı dijital üniteler için de zemin hazırlayan bir platform.
Çift taraflı bir PCB kullanılmış, bu seviyedeki bir PSU'da tek taraflı bir PCB kullanılması saçma olurdu.

1669654554778.png
1669654561311.png
1669654566404.png

İç yapı üstten bu şekilde, PCB düzenli görünüyor, çift taraflı olmasının avantajı ile bazı küçük kontrol çipleri vs PCB'nin altına yerleştirilmiş. Modüler olmasını da ekleyince ortaya havadar ve derli toplu bir PCB çıkıyor.
Üzerinde MEG ibaresi yazan irili ufaklı soğutma blokları bulunmakta. Köprü diyotlar, FET'ler bu bloklarda soğutuluyor.

İÇ YAPI 1.1: Birincil (Primer) Taraf
1669654579047.png
1669654583828.png
1669654602654.png

Gürültü filtresi tüm gerekli devre elemanlarını içermekte, ikisi priz ucunda dördü PCB üzerinde olmak üzere altı adet y cap bulunmakta. Y cap'lere destek olması adına 2 adet cm bobini de koyulmuş. CMN dediğimiz gürültü/parazit bu sayede iyice bastırılacaktır.
Aynı şekilde 2 adet de x cap bulunuyor, bu kapasitörler daha çok aksayan iki hat arasında görülen DMN parazitini bastırmaya yarar. 2 adet olması ATX standartlarınca yeterli.
Discharge IC'ye yer verilmemiş, olmaması ölümcül değil ama olması hep +1'dir.
PCB'de ayrıca bir adet varistöre (MOV) ve bir adet NTC termistörüne yer verilmiş, NTC'ye destek olacak bir bypass rölesi de ihmal edilmemiş. Girişte voltaj dalgalanmaları ve ani akım bu sayede sınırlandırılabilir. Bu segmentteki bir PSU'da bu devre elemanlarından kısılmamalı zaten, bu bağlamda artı yazabileceğimiz tek şey y cap sayısının bir gömlek daha fazla olması olabilir burada.

1669654624325.png
1669654627952.png

İki adet köprü doğrultucu tek bir bloğa montajlanmış, iki doğrultucu da Link Removed modeli. 50 ampere kadar doğrultma işlemi yapabiliyorlar, 1000W'lık bir PSU için fazla bile.

1669654642789.png

Böyle bir PSU'dan beklenilebileceği üzere, iki adet bulk cap paralel bağlı şekilde kullanılmış. İkisi de Nichicon'a ait, biri GL; diğeri ise GG serisinden.
GL serisi kapasitör: 400V 680uF 105C
GG serisi kapasitör: 400V 560uF 105C
Gerilim değerlerinin daha yüksek olması kapasitörün kapasitansına alabileceği enerji bakımından daha iyi olurdu, 400V da ideal bir gerilim olsa da 420-450V arası görmek iyi olurdu. Yine de bir eksi sayılmaz. Uzun bir bekleme süresi olacağını tahmin ediyorum.

1669654664929.png

PFC devresinde diyot ve FET'ler full-bridge yapısına göre montajlanmış, half-bridge'e göre daha verimli demek oluyor bu.
Aynı zamanda PSU uyku modunda iken vampire power'ı düşürmek adına bir MOSFET daha kullanılmış, verimliliğe de katkı sunacaktır.

1669654674121.png

Kullanılan topoloji:
Primer Taraf: Yarı dijtital, interleaved PFC, full bridge, LLC
Primer tarafın topolojisi gayet iyi, eksik yazacağımız bir nokta yok.
Sekonder Taraf: Senkron (aktif) doğrulma, DC-DC dönüştürücü
Senkron doğrultma tekniği zaten alt seviye üniteler hariç orta segmentte bile rahatlıkla bulabileceğiniz bir teknik, minor kanallar (+3.3V, +5V) için DC-DC kartının olması regülasyon açısından güzel ve olması gerekendir.

İÇ YAPI 1.2: İkincil (Sekonder) Taraf

1669654691358.png

Burada güzel bir trick var, çoğu PSU'nun tasarımında görebilirsiniz, +12V kanalını regüle eden MOSFET'ler transformatöre yakın konumlandırılmış. Bu sayede enerji kayıpları azaldığı için PSU'nun verimliliği daha da artıyor. Küçük ama güzel bir numaradır.

1669654704336.png

Altı adet Infineon'a ait FET +12V kanalını regüle ediyor, FET'lerin modeli:
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

1669654714375.png

DC-DC dönüştürücü PSU'larda regülasyon için önemlidir, +5V kanalının +12V kanalının regülasyon devresinden kurtarılması (kısaca grup düzenleme olmaması) çapraz yüklerde çıkış kanallarının standart eşik değerlerinde kalmasını sağlar. Grup düzenlemeli PSU'ların en büyük problemi de zaten çapraz yük testlerinde 5V ve 12V kanallarından birinin yük durumuna göre voltajlarının fazla düşmesidir.
Yine de, bu segmentte DC-DC dönüştürücü devresi çok standart olduğundan dolayı burada da artı yazmaya değecek bir şey yok.

1669654723693.png
1669654728394.png
1669654736292.png
1669654744320.png

Kullanılan kapasitörlerin tamamı Japon firmalara ait, bu güzel bir şey.
Kullanılan elektrolit kapasitörlerin kalitesi yüksek, bir tek Nippon Chemi Con'da KZE serisi kapasitörler diğer kapasitör serilerine nazaran daha az ömür sunuyorlar, ancak kaliteleri konusunda bir problem yok.
Polimer kapasitörlere gelecek olursak, yine Nippon Chemi Con, NIC ve polimer kapasitörlerde artık tekel diyebileceğimiz seviyede yaygın olan FPCAP'in kapasitörlerini görmekteyiz. Kalite konusunda yine sorun çıkarmayacak kapasitörlerdir.
Kabloların bağlanacağı PCB'de de polimer ve elektrolit kapasitörlere fazlaca yer verilmiş, böylece ripple değerleri daha da aşağıda tutulabilecek.

1669654762013.png

Supervizör IC'ler genelde göz ardı ediliyor, ancak yine de bakılmaya değer devre elemanlarıdır.
Supervizör IC modeli: Weltrend WT7502R
OVP, UVP, SCP korumalarını destekleyen bir IC, daha iyi bir IC kullanılmasını beklerdim en azından OCP veya OTP destekli olan bir IC fena olmazdı. Bu iki koruma için de ayrı devreler gerekecek. PG ise power good, yani PWR_OK. O zaten olması gereken bir şeydir o yüzden onu saymıyoruz.

1669654778004.png

Fan MSI'a ait, HDB yapılı bir fan. Hep dediğim gibi, magnetic levitation bearing olmadığı müddetçe bu segmentteki fanlar rulman kalitesi bakımından pek farklılık sunmaz.

1669654788114.png

Kaynak notuna göre, bu inceledikleri ürün erken erişim ürünü olduğundan lehimleme CWT'den beklenen derecede iyi değil. Ama yine de görünürde kritik bir lehim sıkıntısı yok.

PERFORMANS TESTLERİ

REGÜLASYON

1669654800718.png
1669654807397.png
1669654812167.png
1669654817642.png

Regülasyon performansı genel itibari ile güzel, minor kanallar açılış voltajı bakımından en iyisi olmasa da DC-DC dönüştürücü ile düşük sapma değerleri sunuyor. 5VSB kanalı için de aynısı geçerli.

RIPPLE (DALGALANMA)

1669654862770.png

Minor kanalların başarısı ayrı bir parantezde dursun, +12V kanalının performansı her ne kadar düşük ripple değerleri ile iyi olsa da düşük yük değerlerinde bu kadar fazla polimer ve elektrolit kullanımı ile daha aşağıda olabilirdi. 110% yükte ise 100%'e göre iki katından daha fazla bir sıçrama söz konusu.
Rekabetçilere bakıldığında Ai1000P yine geride sayılmaz kesinlikle.

VERİMLİLİK

1669654875601.png

115V Türkiye'nin şebeke gerilimi olmadığı için onu kenara atıyorum ve doğrudan 230V ile ilgileniyorum.
Düşük yüklerde verimlilik ATX standartlarına uygun, PSU 100W'tan sonra ufak ufak sertifikasının değerini vermeye başlıyor ve peak nokta olarak 50% yükte 93,684% verimliliği buluyor.
Düşük yüklerde verimlilik 73-79% aralığında, iyi değerler.

FAN PROFİLİ ve SES
1669654916809.png
1669654933928.png
1669654955721.png

Fanın 0dB özelliği PSU'nun 50% yüküne denk gelen watt değerine kadar devrede iken, 60% yükte fan ilk açılışı 13.3dB(A) ses ile yapıyor. Sonrasında ise kademeli olarak 110% yükte 47dB(A)'yı bulacak şekilde artıyor.
1000W'lık bir PSU'nun fan profilinin böyle olmasına "agresif" demek haksızlık olacaktır, kaldı ki iyi bile dayanıyor pasif soğutma. Yüksek yüklerde yüksek ses yaptığı aşikar ancak eksi yazmalık değil.

1669655000515.png

230VAC'de vampire power değeri düşük.

ZAMANLAMALAR
Bekleme Süresi (Hold-Up Time)
21.8ms
PWR_OK AC Kaybı Gecikmesi
17.7ms
PWR_OK DC Deaktif Kayıp Gecikmesi
4.1ms
PWR_OK olması gerektiği gibi doğru ayarlı ve aradaki süre farkı da fazlasıyla uzun, isteyebileceğimiz ekstra bir şey yok. Topoloji ve yüksek kapasiteli kapasitörler burada meyvelerini yedirmiş.
YÜK
T1
T3
20%
68ms​
132ms​
100%
74ms​
127ms​
PSU ASM destekli, bu yeni ATX standartlarınca olması gerekendir.

GEÇİCİ YANITLAR
1669655024244.png
1669655027604.png

Tüm kanalların geçici yanıt performansı ortalamanın üstünde, iyi iş, ancak birkaç yük durumu eksik. Onların özelinde de iyi performans verdiğini tahmin etmekteyim.

NOT: Kaynakta ATX3.0 ve PCIE5 bağlantılı PSU'lara özel olan bir geçici yanıt testi bulunmaktadır, ancak PCIE5 ve ATX3.0 henüz yaygınlaşmadığından bu incelemeye bu testin sonuçları dahil edilmeyecektir. Merak eden kaynağa giderek test sonuçlarını detaylıca inceleyebilir.

ANİ ve KAÇAK AKIMLAR

1669655034269.png

230VAC'ye göre 56A gayet iyi bir ani akım.

1669655095877.png

264VAC'ye göre kaçak akım 2.41mA, standartlar içinde.

KORUMA OPTİMİZASYONLARI
1669655267894.png

5VSB OCP tetiği yüksek ayarlanmış, diğer kanallarda sorun yok.
OTP noktası 168C'den daha düşüğe ayarlanabilirdi.

SON SÖZLER
Bu PSU MEG Ai-P serisinin 1000W'lık üyesi ve performansı tatmin edici, yurt dışında 280$ fiyat etiketinden satışa çıkıyor. Türkiye'de de vergi ve kur oranları ile en az 4500 TL olacağını tahmin ediyorum.
Performans konusunda tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz, PCIE5 sınıfına gelecek rakipleri bu PSU'nun ne kadar iyi hafızalarda kalabileceğini belirleyecek.

ARTILAR
  • İyi iç yapı kalitesi, gürültü filtresine önem verilmiş ve yarı dijital.​
  • Modern platform.​
  • Kompakt kasa boyutları, 150mm uzunluğa sahip.​
  • 0dB uzun süre dayanıyor, günlük kullanım ve oyunda fan açtığını büyük ihtimalle duymayacaksınız.​
  • Doğrudan PCIE5 12+4 kablosu destekli.​
  • Tatmin edici regülasyon sonuçları.​
  • Geçici yanıt konusunda güzel performans.​
  • 230VAC'de düşük ani akım.​
EKSİLER
  • Supervizör IC daha çok koruma destekli bir model seçilmeliydi.​
  • +12VDC'de düşük yüklerde nispeten yüksek ripple değerleri.​
  • Yarı dijital olsa da Type-C değil Mini USB kullanılıyor.​
  • OTP ve 5VSB OCP tetikleri daha düşüğe ayarlanabilirdi.​
KAYNAK:
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

Son düzenleme:

ramazandeveli

Pro Üye
Uzman
Konular
8
ModArt Kredi
0
PWR_OK PWR_OK, Bu incelemeleri siz yapıyorsanız yeminle hasta oldum. Harika bilgiler. Eğer kopyala / yapıştır ise kaynakları yazın emekleri zayi olmasın.
Sizin ise bu baktığım ikinci incelemeniz okumaktan son zamanlarda en keyif aldığım yazı oldu. Ve Teşekkürler.:love:

PWR_OK

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
R ramazandeveli, en altta kaynak belirtiyorum ve resimleri oradan alıyorum. Ancak cümleler tamamen benim bilgim ve benim yorumlarım, bazen kaynak notu eğer belirtilmeye değerse "kaynak notuna göre" diyerek söylüyorum. Yani tamamen kopyala yapıştır değil.

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. :)

bybarisss

Uzman Üye
Uzman
Konular
62
ModArt Kredi
0
R ramazandeveli, en altta kaynak belirtiyorum ve resimleri oradan alıyorum. Ancak cümleler tamamen benim bilgim ve benim yorumlarım, bazen kaynak notu eğer belirtilmeye değerse "kaynak notuna göre" diyerek söylüyorum. Yani tamamen kopyala yapıştır değil.

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. :)
Elinize sağlık hocam. Bu işin pîri adamdan inceleme okumak bir başka oluyor.

Azoth

Pro Üye
Uzman
Konular
42
ModArt Kredi
0
Elinize sağlık çok güzel inceleme. Asus’un yeni Loki ve Aura modellerinin incelemeleride gelirse çok güzel olur 😅

PWR_OK

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Asus’un yeni Loki ve Aura modellerinin incelemeleride gelirse çok güzel olur 😅
Elimde imkan olsa hemen ben inceler paylaşırım, şu anki imkanlarımla ancak inceleme beklemek zorundayım. İnceleme çıktığı anda yazarım zaten birkaç saatimi alıyor sadece.

Azoth

Pro Üye
Uzman
Konular
42
ModArt Kredi
0
Elimde imkan olsa hemen ben inceler paylaşırım, şu anki imkanlarımla ancak inceleme beklemek zorundayım. İnceleme çıktığı anda yazarım zaten birkaç saatimi alıyor sadece.
İnşallah o da olur :)

ramazandeveli

Pro Üye
Uzman
Konular
8
ModArt Kredi
0
PWR_OK PWR_OK, Aslında incelemeyi bu hale getirmek bil ebir mesele. Çoğu insan bunu basit üç cümlecik iki resimcik olarak algılıyor. Bu analamda bile bence takdiri hak etmektesiniz. Lakin ben daha büyük bir takdir için yazmıştım. Neyse tekrardan tebrikler ve başarılar.

PWR_OK

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Asus’un yeni Loki ve Aura modellerinin incelemeleride gelirse çok güzel olur 😅
Su mesajla konuyu ufak bir hortlatacagim.

Loki serisinden 750W'lik ve 850W'lik modellerin Cybenetics'te incelemesi var ancak resimleri gectim unitenin detaylari bile yazmiyor. Sadece birkac performans testi var, bu yuzden Loki serisi icin duzgun bir inceleme cikana kadar biraz daha bekleyecegiz.

Aura serisinden ise eksigimiz ic yapinin resimleri, burada isi talebe birakacagim. Ic yapi resimleri olmadan paylasirim (hic bulamazsam) ama eksik hissettirebilir. Secim okurlarin.

Son düzenleme:

Azoth

Pro Üye
Uzman
Konular
42
ModArt Kredi
0
Su mesajla konuyu ufak bir hortlatacagim.

Loki serisinden 750W'lik ve 850W'lik modellerin Cybenetics'te incelemesi var ancak resimleri gectim unitenin detaylari bile yazmiyor. Sadece birkac performans testi var, bu yuzden Loki serisi icin duzgun bir inceleme cikana kadar biraz daha bekleyecegiz.

Aura serisinden ise eksigimiz ic yapinin resimleri, burada isi talebe birakacagim. Ic yapi resimleri olmadan paylasirim (hic bulamazsam) ama eksik hissettirebilir. Secim okurlarin.
Rog loki şuan stoklarda mevcut aslında rog aura almayı düşünüyordum ama ne zaman gelir bilinmiyor. Elimde Msi mpg 1000w PCIE 5.0 var ama CPU ve 24pin kabloları güzel oturmuyor, açıkçası memnun kalmadım ve güvende vermiyor. Sizce Loki alayım mı ?

PWR_OK

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Rog loki şuan stoklarda mevcut aslında rog aura almayı düşünüyordum ama ne zaman gelir bilinmiyor. Elimde Msi mpg 1000w PCIE 5.0 var ama CPU ve 24pin kabloları güzel oturmuyor, açıkçası memnun kalmadım ve güvende vermiyor. Sizce Loki alayım mı ?
Guzel oturmuyordan kastiniz nedir tam olarak? Kablolar gergin mi oluyor yoksa girisler arasi bosluk mu hissediyorsunuz? Stabil oldugu ve guc verdigi surece sorun olmaz.

Loki'nin form faktoru SFX-L, kutu iceriginden SFX-L to ATX braketi de cikmiyor. Dolayisi ile kasaniza zaten uyduramazsiniz.

Azoth

Pro Üye
Uzman
Konular
42
ModArt Kredi
0
Guzel oturmuyordan kastiniz nedir tam olarak? Kablolar gergin mi oluyor yoksa girisler arasi bosluk mu hissediyorsunuz? Stabil oldugu ve guc verdigi surece sorun olmaz.

Loki'nin form faktoru SFX-L, kutu iceriginden SFX-L to ATX braketi de cikmiyor. Dolayisi ile kasaniza zaten uyduramazsiniz.
24pin aşırı zor giriyor milim boşluk kalıyor ve kan ter içinde kalıyorum oturtana kadar anakarta zarar vereceğim diye de ayrı geriliyorum :) Gerginlik konusunda ise evet rahat bir kablolama yapamıyorum aşırı gergin oluyor. Kasa 5000x RGB anakartın sağında yani ön fanlara doğru bir aparat var kablo gizleme için onu taktığımda ise daha fazla gergin oluyor kablolar ve anakartı kastırdığını düşünüyorum o yüzden o aparatıda takamıyorum. Braket çıkmıyorsa dediğiniz gibi almamada gerek yok o zaman.

PWR_OK

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
24pin aşırı zor giriyor milim boşluk kalıyor ve kan ter içinde kalıyorum oturtana kadar anakarta zarar vereceğim diye de ayrı geriliyorum :) Gerginlik konusunda ise evet rahat bir kablolama yapamıyorum aşırı gergin oluyor. Kasa 5000x RGB anakartın sağında yani ön fanlara doğru bir aparat var kablo gizleme için onu taktığımda ise daha fazla gergin oluyor kablolar ve anakartı kastırdığını düşünüyorum o yüzden o aparatıda takamıyorum.
Anladim, kablo uzunluklari ve kasa boyutlarina baktigimda aslinda kablolarin gergin olmasi icin bir sebep yok gibi. Sizin kablolamanizda kablolar cok spiral sekilde donerek yolu uzatiyorsa oyle geriliyor olabilirler.

24 pin gicik bir kablo, takmasi zor cikarmasi ayri zahmet. Kablo cok sallanmiyorsa fazla iceri zorlamaniza gerek yok.

Azoth

Pro Üye
Uzman
Konular
42
ModArt Kredi
0
Anladim, kablo uzunluklari ve kasa boyutlarina baktigimda aslinda kablolarin gergin olmasi icin bir sebep yok gibi. Sizin kablolamanizda kablolar cok spiral sekilde donerek yolu uzatiyorsa oyle geriliyor olabilirler.

24 pin gicik bir kablo, takmasi zor cikarmasi ayri zahmet. Kablo cok sallanmiyorsa fazla iceri zorlamaniza gerek yok.
Kablo uzunluğu olarak evet yeterli ama dediğim gibi kablo gizleme aparatını takınca fazla geriliyor. Aslında geçtiği açı dar olduğu içinde olabilir fakat anakart tarafında biraz kastırıyor. En iyisi aparatsız kullanmak, bu seferde görüntü kirliliği oluyor.

Kablo da sallanma yok aslında sağlam duruyor ama tam oturmadığı için bir problem olur mu acaba diye düşünerek tam oturtmak istedim.

PWR_OK

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Kablo da sallanma yok aslında sağlam duruyor ama tam oturmadığı için bir problem olur mu acaba diye düşünerek tam oturtmak istedim.
Saglamsa ellemenize gerek yok, AC guc kablosu da tam girmez ama saglam oldugu surece gucu aktarir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.