Neler yeni

Rehber Mining yapılan ekran kartı alınır mı?

Berkin AYRAL

Don't Surrender
Süper Moderatör
Katılım
16 Eki 2022
Konular
346
Mesajlar
1,219
Çözümler
2
Puanları
11,983
ModArt Kredi
0
Bugün mining ve miningli ekran kartları hakkındaki bazı yanlışları ve miningli kart alınırken dikkat edilmesi gerek şeyleri ele alacağız.
1. Mining nedir?
Mining ekran kartlarının kripto borsasındaki bir coine bilgisayar gücü satıp karşılığında para almasıdır.

2. Miningli kart garanti dışımı kalır?
Hayır kalmaz kimse bir kartı test edip öyle kolay kolay mining yapıldığını anlayamaz onu garanti dışı bırakan ise BIOS ve VBIOS ayarlarıyla oynanmasıdır bu normal kartlar içinde geçerlidir NVIDIA tarafı BIOS yazmakta çokda iyi değil ama AMD tarafında dikkat edilmesi önemlidir (kartı eğer bricklerseniz garanti dışı kalır normal BIOS yazarsanız kalmaz)
Brick nedir? Brick çalışan cihazlara yükleme yaptıktan sonra bozulunca kullanılan bir tabir yani cihazı işe yaramayan bir tuğlaya, blok parçasına çevirmek.

3. Miningli kartların performandı yıldan yıla düşer mi?
Miningden düşmez performansı ısıdan düşer bu olaya thermal tooth denir bir kartlada oyun da oynasanız miningde yapsanız ısındığı sürece sonu budur sadece mining yapılan kartlar bu süreye daha kısa gelir ama şu da bir gerçek oyu kartları çok daha yüksek sıcaklıklarda çalışır 70-80 mining kartlarda 70'in üstüne çıkmamak için çaba gösterilir UV yapılır thermal tooth u bir arza değildir kısmı olarak kartın termal bakımını yaparsanız aynı performansına geri döner fakat UV yapılmamış yüksek sıcaklıkla çalışmır mining kartlarda çip arzadı VRAM arzası olma ihtimalleri daha yüksektir ama bu oran çok çok nadirdir mantıklı bir mining yapan kişi saat hızını arttırıp VRAM'e abanır ve MHz'i düşürür bu sayede chip neredeyse zarar görmez.

4. Ortalama mining ekran kartlarının ömrü nedir?
Çünkü ikinci el ekran kartı alınacaksa oyun oynanmış ya da mining yapılmış olması fark etmeksizin ikisi de aynı riskleri doğuracaktır. Elektronik parçalarda çoğu zaman sabit bir ömürden bahsedilemez. 3 yıl kullanılmış bir ekran kartı 5 yıl daha kullanılabilirken sıfır alınmış bir kart 1 hafta içerisinde bozulabilir.
Kesin bir şey yoktur.


5. Miningi nasıl bir şey zannediyoruz?
Mining bazı dostlarımın gözünde kartı bir köle gibi çalıştırıp eline 2 gram ekmek vermeden durmadan para kazandırmadı için çalıştırılması gibi görülür aksi öyle değildir bazı mining kartlarının (sadece oyun oynandı) denilen kartldan çok daha sağlıklı olduğu oluyor miningde 3. konu gibidir oyun kartlarında ise chip ve VRAM'e yüklenip O.C ilen FPS arttırmaya odaklanılır.

Kaynak: TP kullanıcısı Mxpyma
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.