Neler yeni

Rehber Logo Çeşitleri: Etkileyici Tasarım Yaratmanın İp Uçları

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Katılım
26 Eki 2022
Konular
300
Mesajlar
1,563
Çözümler
1
Puanları
11,883
ModArt Kredi
0
üzerinde sarı, mor ve mavi renkte, farklı logo çeşitleri olan bir resim. Macarons, Aguero, Urban Story ve Bakery logolarıiLogolar, bir markanın varlığını ve kimliğini temsil etmek ve rakiplerinden ayırt edilmesini sağlamak için kullanılır.

Hayatımızda logoların ne kadar çok yer kapladığını fark etmemiş olabilirsiniz. Ama etrafınıza şöyle bir baktığınızda, ekranınızın köşesinde, ayakkabılarınızın üzerinde, hatta neredeyse başınızı çevirip baktığınız her yerde aslında bir sürü logo görebilirsiniz.

Logo yapma aşamasında, yaratabileceğiniz farklı şekilleri düşünün. Tek bir görsel sembol, sade bir metin veya ikisinin birleşiminden oluşabilen logolar, temelde 9 farklı türe ayrılır. Şimdi bunları inceleyeceğiz ve etkileyici bir tasarım yaratmak için bazı püf noktaları paylaşacağız.

9 Farklı Logo Türü​


 • Kelime işaretleri/ticari isim
 • Tek harf formatı
 • Harf işaretleri/monogram logolar
 • Logo sembolleri/marka işaretleri/resim işaretleri
 • Soyut logo işaretleri
 • maskotlar
 • Amblemler
 • Kombine işaretler
 • Dinamik işaretler

9 farklı logo çedinin görsel örnekleri, kelime formatı, harf formatı, monogram, sembol, soyut, maskot, amblem formatı, kombinasyon, dinamik


Kelime İşaretleri/Ticari isim​

mavi zemin üzerine kelime formatı yazılı, ,üzerine Gentelmen's barber shop yazan logo


Kelime işaretleri, şirket adının belli bir yazı şekliyle yazıldığı logo türüdür. Kulağa çok basit gelebilir ama Steve Jobs’ın da dediği gibi: “Basit olanı bulmak, zoru bulmaktan daha zor olabilir.” Başarılı bir logo tasarımı için her bir detaya özenle yaklaşmanız gerekir.

Kelime işareti (veya metin logosu) seçeneğini seçmek isterseniz, bunun birkaç yolu var. Bazı markalar logo olarak kendine has bir yazı tipi oluşturur (örn; Coca-Cola). Ancak bu tür logoların yapılması zaman alır ve marifetli bir profesyonel tasarımcı gerekebilir.

Alternatif olarak markanızın tarzını yansıtan bir logo fontu seçebilirsiniz. Modern logo tasarımları genellikle şık bir “sans serif” yazı fontu kullanırken, trendleri takip eden logo tasarımlarında daha ince işlenmiş yazı tipleri kullanılıyor.

 • Hazır fontlar mı kullanacaksınız, yoksa kendi yazı tipinizi mi oluşturacaksınız?
 • Harfler büyük, küçük veya ikisinin bir karışımı mı olmalı?
 • Logonuza eklemek istediğiniz özel karakterler veya renkler var mı?

Kelime işaretleri, akılda kalıcı isimleri olan markalar için iyi bir tercih. Ya da logo tüm pazarlama malzemelerinin üzerinde olacağı için, isimlerini tüm dünyaya duyurmak isteyen markalar için idealdir.

Örnekler: Coca-Cola, Samsung, Visa, Akbank, Boyner, Johnson & Johnson.

Tek Harf Formatı​

mor üzerine beyaz bir zemin ve tek format bir harf logosu


Harf formatındaki logolar, şirket adının ilk harfini gösteren, tek harfli logolardır. Bu tür markaların genellikle tam şirket adını içeren ve farklı ortamlarda kullanılabilecek ek bir logoları daha olur (bunlar da yukarıda bahsettiğimiz kelime işareti veya ticari isim formatında olur).

Tek harf formatındaki logolar küçük olduğu için ölçeklendirilmeleri de kolay olur. Özellikle, çok fazla detayları olmayan basit bir tasarım kullanıldıysa, bu logolar çok minik boyutlarda kullanıldıklarında bile kolayca tanınabilir. Bu sayede uygulama simgesi, internet tarayıcısı sekme simgesi (favicon), sosyal media profil resimleri vb. platformlar için idealdir.

Tek harf formatındaki logolar genellikle yaygın olarak tanınan markalar için iyi bir seçimdir. Aksi halde insanların şirketinizin adını bilmesi veya hatırlaması zor olabilir.


Ayrıca bu logolar isimleri uzun olan markalar için kullanışlı bir seçenektir.

Örnekler: Facebook, McDonald’s, Netflix, Pinterest.

Harf İşaretleri/Monogram Logolar​

a2Cfhq9H1dyLwccojD2zEbWQSOVIM78NTXZQ1Ltg4T0244RN7A.png


Harf işaretleri (monogram logo olarak da bilinir), markanın ilk harflerinden oluşan tipografi türünde logolardır. Genellikle bu tür logolarda markanın adından bahsederken harflerin kısaltılmış hali söylenir. IBM ve NASA gibi örnekleri düşünebilirsiniz (örneğin; NASA’dan bahsederken hiç kimse Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi demez).

Harf işaretleri şeklindeki logolar, tek harf formatındaki logolara benzer bir şekilde, özel bir yazı şekli veya marka kimliğini başarılı bir şekilde aktaran bir font bularak oluşturulabilir.

Bu logo türünde hesaba katmanız gereken tipografi parametreleri:

 • Karakter aralığı (iki harf arasındaki mesafe)
 • Genişlik veya kalınlık gibi faktörler
 • Yazının stili (bold veya italik)

Harf işaretleri, isimleri uzun olan ve kısaltılmış bir isimle daha kolay bir şekilde akılda kalmak isteyen markalar tarafından yaygın olarak kullanılır.


Özellikle bankacılık, sigortacılık gibi sektörlerde şirket isimlerinin kısaltılmış versiyonunu kullanmak yaygın bir uygulamadır. Bu tür sektörlerde faaliyet gösteriyorsanız, bu standarda uyum sağlayarak harf işaretlerinden oluşan bir logo oluşturmanız ideal olabilir.

Örnekler: IBM, NASA, CNN, HP, Louis Vuitton.

Logo Sembolleri/Marka işaretleri/Resim işaretleri​

Sembol, bir ucunda çatal diğer ucunda biçak sembolu bulunan ve bir gövde kalp şeklinde kıvrılarak başlanmış bir sembol logo örneği


Logo sembolleri (aynı zamanda marka işaretleri, resim işaretleri olarak da bilinir), markanın kimliğini veya faaliyetini yansıtan grafik simgeler, semboller veya resimlerden oluşur. Genelde bu tür logolar, gerçek hayattan bir objeyi temsil eder. Bu sembolleri kullanan en iyi logolar, ilk bakışta hangi marka olduğunu bildiğiniz logolardır.

Resim işareti olan bir logo seçmek isterseniz, markanızı en iyi sembolize edecek objeyi düşünün.

 • Apple (Elma) gibi direkt markanın adını gösteren bir logo mu?

 • Twitter logosunda umut ve özgürlüğü temsil eden, yukarıya doğru bakan kuş gibi markanın değerlerini veya vermek istediği mesajı ince bir şekilde ortaya koyan bir logo mu?

 • Türk Hava Yolları’nın meşhur logosunu gördüğünüzde aklınıza seyahat etme fikrinin gelmesi gibi bulunduğu sektörde kalıcı bir iz bırakmak isteyen bir logo mu?

Özellikle de henüz markalaşma aşamasında olan bir şirketseniz, logo sembolü olarak en ideal resmi seçmek zor olabilir. Yeni markanın oluşturulması, büyümesi, değişmesi ve yeni ürünler eklenmesi zaman alacağı için, müşterilerin logonuzu tanıması ve markayla özdeşleştirmesi de zaman alabilir. Bu durumda logonuzun içine marka adınızı da eklemeyi düşünebilirsiniz (bunun için aşağıdaki kombine işaretler seçeneğine bakabilirsiniz).

Markanızla birlikte evrilecek bir sembol bulmanız gerekir.

Logo tasarımı ile ilgili önemli başka püf noktası ise tasarımınızın zamansız olmasını sağlamaktır.


Güncel logo tasarım trendlerinde yer alan ve “bugünün görüntüsünü” yakalayan resimli bir logo tasarlamak cazip gelebilir. Gündeme ayak uydurmak adına bunlardan fikir alabilirsiniz, ancak aylar sonra tekrardan yeni bir logo oluşturmak zorunda kalmayacak şekilde faydalanmanızı tavsiye ederiz.

Örnekler: Shell, Apple, Twitter, Instagram, Snapchat.

Soyut Logo İşaretleri​

Soyut logo örneği


Bu logolar, bir şirketin markalaşma yaklaşımını soyut şekiller kullanarak ifade eden resimlerden oluşur. Gerçek bir obje kullanarak oluşturulan resim logolarından farklı bir şekilde, soyut logo işaretleri daha mecazi bir sunum sergiler.

Soyut işaretler, herkesin kolayca anlayabileceği objelerden oluşmadığı için daha benzersiz bir ifade yaratma şansı verir. Bu tür bir logoyu tercih ederseniz, markanızın temel değerlerini netleştirin. Bu değerleri doğru duygu ve mesajları iletebilecek, sade ve geometrik bir şekilde nasıl yansıtabileceğinizi düşünerek denemeler yapın.

Örneğin, Airbnb logosundaki “A” harfi, hem lokasyona benzer bir şekli yansıtıyor hem de tersten bakıldığında bir kalp şeklini andırarak soyut bir temsil oluşturulmuş.

Bu tür bir logo oluşturmaya karar verirseniz, markanızın kimliğini sağlam bir şekilde oturtmuş ve hedef kitlenize ne iletmek istediğinize karar vermiş durumda olduğunuzdan emin olun.


Aynı zamanda soyut logo işaretleri, isimleri dünya üzerindeki tüm dillerde ifade edilmesi zor olabilecek marka isimleri için ideal bir seçim olabilir.

Örnekler: Microsoft, Airbnb, Nike, Adidas, Pepsi.

İlham almak için soyut logo tasarım fikirlerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

maskotlar​Maskot logo çaşitleri için kulaklık takmış bir köpek kafası sembolü


Maskot logolar, markanların görsel temsilleri veya “elçileri” olarak işlev gören, çizilmiş karakterlerden oluşur. Bu logolar markanın gerçek kimliğini yansıttıkları sürece, kurgulanmış yaratıklardan gerçek insanlara kadar çok çeşitli karakterlerden oluşabilir.

İnsan doğası gerçek kişiler veya karakterlerle doğal bir bağ kurmaya meyilli olduğu için maskotlar, müşterilerin markanızla bağlantı kurmasını sağlamak için kullanılabilecek iyi bir yöntem olabilir. Ayrıca hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek eğlenceli ve oyunsever bir hava yaratmak için maskot kullanabilirsiniz.

Genellikle çocuklara ve ailelere yönelik markalar bu tarz bir logo kullanmayı tercih ediyor.

Maskotlar çoğunlukla insan dostu ve etkileşime açık bir izlenim verdikleri için, sosyal medya ve pazarlama kampanyaları için maskot tasarlamak oldukça etkili olabilir. Ancak standart logolara göre çok daha ince detaylardan oluştukları için maskotların favicon veya kartvizit gibi platformlarda kullanımı için daha küçük boyutlu, basitleştirilmiş versiyonları gerekli olabilir.

Bazı markalar da ihtiyaca göre reklam amaçlı maskotlar oluşturabiliyor. Şöyle bir düşünürseniz, meşhur Arçelik robotu Çelik, Turkcell Selocan veya Yapı Kredi Vadaa gibi karakterler herkesin beyninde yer etmiş maskotlardır.

Örnekler: Pringles, Michelin Adam, KFC Albay Sanders, Kellogg’s Kaplan Tony.

Amblemler​

Amblem logo formatı için bir örnek, üzerindethe classic vintage car festival yazan bir örnek


Rozet logo olarak da bilinen amblemler, armaları andırır. Bu tür logolar, geleneksel hissiyat veren tasarımlar oluşturmak için metin ve sembolik resimlerin bir birleşiminden oluşur.

Markanız için doğru seçeneğin amblem olduğunu düşünüyorsanız, öncelikle faaliyet gösterdiğiniz sektörü düşünün. Bunun illa bir kuralı olmasa da, bu tür logolar özellikle üniversite, spor takımları ve kahve markaları arasında popülerdir.

Amblemler aynı zamanda markanızın mesajını yansıtacak bir slogan eklemek için de alan sunar.

Unutmayın; amblemler çok ince detay gerektirebilir, daha az kullanışlı olabilir ve küçük boyutlarda her zaman güzel görünmeyebilir. Bu gibi durumlar için ambleminizin daha sade bir alternatifini oluşturabilirsiniz.


Örnekler: Fenerbahçe, Starbucks, Harley-Davidson, Warner Brothers, Manchester United.

Kombine İşaretler​kombinasyon logo örneği için daire içinde Shake yazan bir çizim ve A harfini kullanarak bir shake bardağı resmi oluşturulmuş


Adından da tahmin edebileceğiniz gibi, bu logo türü, resimleri kelimelerle birleştirir. Bu tür bir logoda herhangi bir simge bir kelime işareti ile, ya da bir maskot bir tek harf formatı ile birleştirilir. Bazı markaların kombine işaret şeklinde tek bir ana logosu olur, ancak yazıyı ve resmi bölerek farklı platformlarda kullanırlar.

Kombine logolar kullanış açısından çok yönlü olduğu için, her türlü sektörde oldukça popülerdir. Logonuzu farklı amaçlar için, farklı varyasyonlarını oluşturarak kullanabilirsiniz. Bu sayede hem net hem de tutarlı bir görsel dil oluşturursunuz.

Örneğin, Lacoste markası web site tasarımında kombine logosunu kullanır, ancak ürünlerinin hemen hemen hepsinde, sevilen meşhur yeşil timsah logosunu kullanır.

Kombine logolar, adı henüz pek bilinmeyen markalar için harika bir başlangıç noktası olabilir.


Markanızın tanınabilirliğini artırırsınız ve zaman içerisinde dilerseniz tek başına sadece yazıyı veya sadece simgeyi kullanarak her platformda tanınmaya devam edebilirsiniz.

Aynı zamanda yazı kısmının simge, sembol ve benzeri resimlerle desteklenmesi, potansiyel müşterilerinizin markanın işlevini anlamasına yardımcı olur.

Örnekler: Burger King, Nestle, Dove, Toblerone, Intel.

Dinamik İşaretler​Dinamik logo, baby burger yazılı 2 tane daire ve içersinde biri dondurma diğeri hamburger yiyen şapkalı çocuk kafası figürü


Logo türlerine ve sizin için hangi logonun ideal olduğuna bakarken, ezber bozan formatlardan biri de pek çok şekle bürünebilen dinamik logolardır. Bu konseptte logolar farklı platformlar üzerinde farklı şekil veya renklere girebiliyor.

Logo oluşturmanın asıl amacı tutarlılık sağlamak olduğundan, ilk başta fikir olarak tuhaf gelebilir. Ancak burada daha ince bir düşünce var:

 • Logonuz farklı mecralara uygun olarak adapte edilebilir
 • Marka olarak da dinamik olduğunuzu ortaya koyar
 • Her ortama adapte olabilmek, genel bir tutarlılık hissi barındırır
 • Daima güncel, uyarlanabilir ve enerjik bir imaj sunmanızı sağlar

Bu tür logolarda ana motif olarak işlev gören temel bir çerçeve olur ve bunun üzerinden hareket edilerek yaratıcılık sağlanır.


Örneğin, Google arama sayfasını açtığınızda bildiğiniz kelime işareti şeklindeki logonun bazen tarihi karakterler, tatil veya kutlama günleri gibi farklı şekillerde sunulduğunu görüyorsunuz. Ama bunun Google logosu olduğunu yine de biliyorsunuz. Google, tanınan logosunu amaca ve zamana uygun bir şekilde farklı şekillere dönüştürme gücüne sahip bir marka, ama diğer bir yandan kendine ait marka mesajını güçlendirmeye devam ediyor.

Bu örnekte logonun sadece gelişigüzel simgelerin veya resimlerin birleşiminden oluşan sıradan bir şekil değil, bir markanın kimliğini etkili bir şekilde ileten, ince düşünülmüş ve stratejik bir tasarım yaklaşımı olduğunu gösteriyor.

Dinamik logo türü marka olarak zaten bilinen şirketler için özellikle etkilidir. Yaratıcı bir sektörde faaliyet gösteriyorsanız ve her zaman güncel ve yenilikçi kalmayı istiyorsanız, size uygun logo türü bu olabilir.


Ancak logonuzu sürekli değiştirmek veya adapte etmek için çok fazla girişimde bulunmak da abartılı kaçabilir. Çünkü müşteriler markanızla pozitif bağlantılar kurmaya başladığında, o bağlantıyı bir süre devam ettirmek gerekir. Temel hedefin tutarlılık olduğunu unutmayın.

Örnekler: TRT (TRT 1, TRT Haber, TRT Belgesel), Sabancı (CarrefourSA, TeknoSA), MTV, FedEx.

Özet Püf Noktaları​


 • Logoda karmaşadan uzak ve minimalist kalarak ideal sadeliği hedefleyin
 • Aşırı renk cümbüşünden ve çok fazla karakter veya font çeşidinden kaçının
 • Siyah veya beyaz arka planlarda da dikkat çekici olmasını sağlayın
 • Sponsorluk, poster, reklam gibi farklı platformlarda çizgisini sürdürebilmeli
 • Vektörel çizimle yapılmalı, yani her boyut ve ölçekte kalitesini koruyabilmeli
 • Favicon, mobil uygulama gibi farklı ortamlarda etkileyiciliğini kaybetmemeli
 • Markanın çizgisini, imajını, varlığını ve ses tonunu koruyabilmeli

 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.