Neler yeni

Kemal Kilicdaroglu Yeni Vaad

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Motionless IN White

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
0
ModArt Kredi
0
JOKER JOKER
Senin o gördüğün şey ''Rezerv'' yalnız dostum. Rezerv ile merkez bankasındaki para çok farklı şeyler, rezerv yok iddiasında vs. bulunmadık. Merkez bankasında para yok dedik. Yani kısa ve güzel örnek vermek gerekirse, sen telefon alırken aslında Dolarla alıyorsun ve o paranın %50-60'ı dolaylı yoldan yurtdışına gidiyor. Bu kaybın yerine yeni Dolar gelmiyor gelse de ancak giden Doların yarısı kadar geliyor ve cari açık dediğimiz şey ortaya çıkıyor. Rezervlerdeki düşüşler dediğimizi kanıtlıyor. Yani gider ayak kendi ayağınıza sıkıyorsunuz.

Sana açıklayıcı ve güzel dille izah etmeye çalışıyorum iyice okumanı öneririm.

Son düzenleme:

JOKER

Pro Üye
Uzman
Konular
27
ModArt Kredi
0
[COLOR=rgb(var(--global-inputlar--m))]Enflasyonun bu denli yükselmesindeki en büyük 2. etmen merkez bankasının sürekli elindeki rezerv dolarları bozdurması, haliyle hazinenin kendisinde 5 kuruş yok hepsi ticaretten gelen ve aslında rezerv olan ama dara düşünce bozdurulan paralar. Haliyle Dolar da bu denli artıyor ve enflasyonu da önleyemiyorlar, çünkü alınan kararlar da verilen ödenekler de dengesiz.[/COLOR]

Mültecilere verilen yılda 40 Milyar Dolardan fazla para var mesela, hükümet değişince o 40 Milyar Dolar otomatik olarak hazineye gitse bile neredeyse şu ankinden %30 daha rahat bir alım gücüne ulaşırız. Doğru ekonomik politika ve yerlilik payı artarken bu para istihdam için kullanılırsa hem işsizlik büyük ölçüde azalır hem de yurtdısına satışta yüksek gelirler elde edilir.

Şu anki hükümet sözde yerlilik diyor ancak genel olarak birçok şirket (Yerli ve milli denen) Çin gibi ülkelerden parça tedarik edip, buradaki fabrikalarda sadece kasa birleştirmesini yapıyor. Ee sonuç? Yerli dediğin ürünün aslında %95'i yurtdışından gelen ama etiket basılan haliyle elde edilen gelirin %90'ının yurtdışına gitmesi anlamına geliyor.

Düzgün üslupla biraz açıklayıcı olmaya çalıştım, umarım yandaş kafasıyla olmana rağmen bu yazdıklarımdan bir şeyler anlarsın.

Not: Hiçbir şekilde partizanlık yapmıyorum, A-B partisinden değil sadece olanı söylüyorum. Umarım parti tuttuğum iddia edilmez :)
Hükümet değişince 40 milyar dolar yılda
Hazineye kalacağını nerden biliyorsun
Hesabında yanlış Avrupa 3 milyar Euro yardım yaparken sen bizim yılda
40 milyar dolar harcadığımızı iddaa ediyorsun ha birde
Yerlilik hesabını neye göre yapıyorsun TV telefon bilgisayara göremi yapıyorsun
Amerika'ya bir bak yerlilik oranı ne büyük şirketlerde

Senin o gördüğün şey ''Rezerv'' yalnız dostum. Rezerv ile merkez bankasındaki para çok farklı şeyler, rezerv yok iddiasında vs. bulunmadık. Merkez bankasında para yok dedik. Yani kısa ve güzel örnek vermek gerekirse, sen telefon alırken aslında Dolarla alıyorsun ve o paranın %50-60'ı dolaylı yoldan yurtdışına gidiyor. Bu kaybın yerine yeni Dolar gelmiyor gelse de ancak giden Doların yarısı kadar geliyor ve cari açık dediğimiz şey ortaya çıkıyor. Rezervlerdeki düşüşler dediğimizi kanıtlıyor. Yani gider ayak kendi ayağınıza sıkıyorsunuz.[/COLOR]

Sana açıklayıcı ve güzel dille izah etmeye çalışıyorum iyice okumanı öneririm.
5 kuruş Para yok diyorya üstte bak ne yazmışlar

Motionless IN White

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
0
ModArt Kredi
0
Hükümet değişince 40 milyar dolar yılda
Hazineye kalacağını nerden biliyorsun

Çünkü mültecilerin hepsi yollanacak ve haliyle onlara verilmeyeceği için hazineye girecek.

Hesabında yanlış Avrupa 3 milyar Euro yardım yaparken sen bizim yılda.
40 milyar dolar harcadığımızı iddia ediyorsun ha bir de.

İlk önce Türkçe kurallarına uymanı davet ediyorum, soruya gelirsek:

Avrupa 3 Milyar Euro veriyor evet doğru, sorun kalan 36 Milyar Euro'nun senin benim gibi insanlardan izin istenmeden alınıyor olması.
Zira bana sorulacak olsa 1 kuruş dahi vermem, kardeşlik vs. diye bir şey de yok. Ülkemde çalışan insanların %80'i asgari ücret veya bir tık üstü ücret alıyorsa ve %95'lik nüfusun hepsi yoksulluk sınırı altındayken. Sen gelip elin araplarına parayı bedavadan dağıtıp hiçbir şey yok gibi davranıyorsan sorgulaman gerekir.

Yerlilik hesabını neye göre yapıyorsun TV telefon bilgisayara göre mi yapıyorsun?

Genel şirket listesine göre, sandığından çok farklı kategoride şirket var ve neredeyse hepsini biliyorum. Hem çalıştığım var hem de çalışan amir tipinde insanlar var bilgi alıyorum. Yerlilik dediğimiz şey anca %10-15 gibi bir oranda var çoğu şirkette, bazılarında %20-25 arası ancak ortalamaya vurursak %10-15'i geçemiyor.

Amerika'ya bir bak yerlilik oranı ne büyük şirketlerde

Zaten en büyük sorunumuz da bu, Amerika'ya bak onların yerlilik oranı kötü bizimki daha iyi aşısı verildiği için laf yapıyorsunuz. Halbuki siz de biliyorsunuz ki, Amerika gidip Almanya'dan bir ürünü 2 Euro'ya alırsa herhangi bir şekilde Almanya da Amerika'dan 2 Euro hatta daha üstüne başka ürün alır.

Bak iyice okursan burada şunu demek istiyorum, harcadığın miktar ne olursa olsun farklı şekilde de olsa o parayı geri getirmeye çalışmalısın. Misal biz 2 Euroya'ya ürün satıyorsak aynısını gidip başka yerden 3-4 Euro'ya alıyoruz ve bu yüzden merkez hep eksiye dönüyor. Bunun etkisini azaltmak için sen fark etmeden sırf içtiğin suda bile 4-5 ayrı vergiye tabii tutuluyorsun ve farkına bile varmıyorsun.

Sonuç? Her geçen gün değişen rakamlar ve gelecekte fiyatları kaygı ile tahmin etme ve elindeki Türk lirasının her geçen gün değer kaybettiği gerçeği.

5 kuruş Para yok diyor ya üstte bak ne yazmışlar

Kardeşim senin algı sorunun mu var? Kimse Rezervlere laf yapmadı. Rezervlerin bu kadar düşme sebebi hep bozdurulması diyoruz, hazinede para yok ki piyasaya sürsünler?

Rezervleri satıyorlar hazineye yapay para geliyor ve yapay olarak sübvanse ediliyor ancak çok kısa süreli oluyor özellikle Dolar 17'yi gördüğü zaman anında 11'e kadar gerilemişti ve işte o sırada milyar Dolarlar bozduruldugu ıcın anlık bir gerileme yaşandı sonra tekrar 17 gördü ve şu anki hali psikolojik sınır olan 20'de, 25 üstünü de göreceği kesin ve onu görürse anlarsın ne demek istediğimi.

JOKER

Pro Üye
Uzman
Konular
27
ModArt Kredi
0
Gidecegini nerden biliyorsun?
CHP veya akp tarafında hazineden milletin cebine 1 kuruş girmez bunu anlamıyorsunuz
Siz sanıyorsunızki CHP gelince paraları alıp hesaplarımıza yatıracak bize bedava ev verecek vesaire şunu anlayın devlet hiç bir zaman vatandaşına vermez hep alır bu böyledir siyasette bu kural hiç değişmez
Birisi size birşey vadediyorsa misliyle alır geri
Siyaset kazanır biz kaybederiz değişmesi için
Şartlarında oluşması gerekiyor

JOKER

Pro Üye
Uzman
Konular
27
ModArt Kredi
0
Çünkü mültecilerin hepsi yollanacak ve haliyle onlara verilmeyeceği için hazineye girecek.
Güzel kardeşim biz Avrupa veya Amerika değiliz daha düne kadar hiç birşeyin yoktu
Devlet sadece fabrika işletiyor kamuya aktarıyordu paralarla mumurların maaşını ödüyordu üretim ne durumdaydı varmıydı
Kendi halinde dışarıdan aldığın borçlarla geçiniyordun IMFden borç alıp veyada Avrupa yardım fonundan dilencilik ediyorduk
Gelelim açım diyenlere
Dün 50 bine TL aldığın araç bugün kaç para
300 bin TL dün aldığın ev 300 500 bin TL iken bugün en kötü 1.5 milyon TL
Sizin şikayetiniz sadece ekonomik
Başka bir derdiniz yok

Rory

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Gazete DUVAR - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) rezervlerindeki düşüş ivmesi devam ediyor.

TCMB verilerine göre 19 Mayıs haftasında brüt rezervler 3,5 milyar dolar düşüşle 101,6 milyar dolara geriledi. İki haftada rezervlerde 12,5 milyar dolarlık düşüşle kaydedildi. TCMB'nin rezervlerinde iki ayda ise 25 milyar dolarlık düşüş görüldü

Kaynak haber. Gazete
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

Merkez Bankası rezervleri bir haftada 9 milyar dolar azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri 12 Mayıs haftasında bir önceki haftaya göre 9 milyar 5 milyon dolar azalarak 105 milyar 127 milyon dolara geriledi.
Kaynak haber .

Neymiş demekki para varmış bak sizin medya kendisi söylüyor
Ben net rezervden bahsederken sen brüt rezervden bahsediyorsun.
Herkes ekonomist olmuş vay be
Ben ekonomistim bu arada senin sevdalısı olduğun diplomasız kişi gibi değil hakiki ekonomistim.

Sen daha şu basit iktisat sorusuna bile cevap veremeyecek haldeyken:
"Bir monopolcü firmanın karşılaştığı talep eğrisi Q = 120 - 2P ve toplam maliyet eğrisi TC = 20 + 4Q şeklindedir. Bu firmanin karını maksimum kılabilmek için belirleyeceği satış fiyatı kaçtır?"
Ben bunun gibi mikroekonomik sorunları veri bilimi ile verilere döküyorum.

Yani senin haddine değil böyle konuşmak sen önce brüt ne demek ona bak istersen:
Millete olmayan ekonomi bilgini satcağına; Türkçe bilgisi kas az.
Veyahut algı yapacağım diye Türkçe bilmiyormuş taklidi yapma...

JOKER

Pro Üye
Uzman
Konular
27
ModArt Kredi
0
Ben net rezervden bahsederken sen brüt rezervden bahsediyorsun.

Ben ekonomistim bu arada senin sevdalısı olduğun diplomasız gibi değil hakiki ekonomistim.

Yani senin haddine değil böyle konuşmak sen önce brüt ne demek ona bak istersen:

Veyahut algı yapacağım diye Türkçe bilmiyormuş taklidi yapma...
Ne oldu Yan çizmeye başladın şimdi hayırdır zorunamı gitti cevap yazınca kibirlenip böbürlenme yapma sen kimsinki haddimi bilmediğimi ima ediyorsun bu bir konu tartışma alanıdır fikirler olur ama uyuşmaz
Sen git o ekonomistik zihnini dünya piyasasına göre analiz ettir anti-emperyalist düşünceye göre ekonomik veri olmayacağını bilmen gerekiyor

Ha bu arada Türkçede satcağına diye yazılmaz satacağına diye yazılır

Son düzenleme:

Motionless IN White

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
0
ModArt Kredi
0
Avrupa veya Amerika değiliz daha düne kadar hiç bir şeyin yoktu

Bunu ciddi şekilde söylemedin umarım ironidir. Zira Atatürk zamanında yapılanlar ve 20 yıldır iktidardakilerin sattığı fabrikalar falan fazlasıyla Amerika ve Avrupaya kafa tutuyordu, tüm gelirimiz tarım ve hayvancılık idi ayrıca o dönemde en değerleri para birimlerinden bir tanesine ve dışa bağımlılığı az olan ülkelerdendik.

Yani aslında 2000 öncesinde kendi kendimize yetiyorduk, millet kuyruk bekliyordu çünkü istediği kadar alabiliyordu. Şimdi ise 50 kuruş ucuz diye halk ekmekte yüzlerce sıra var. Bunlarla mı övüneceksin? Ben Komünist birisiyim emin ol baştakilerin yapmaya çalıştığı bu yönden de doğru değil, asla bir Çin olamayacak olmamıza rağmen inatla ucuz iş gücü yapıyorlar. Neyse konu uzar da gider.

Devlet sadece fabrika işletiyor kamuya aktarıyordu paralarla memurların maaşını ödüyordu üretim ne durumdaydı var mıydı

Devlet sadece fabrika işletmiyordu, gelirler de devletindi zira özel şirket anlayısı çok yoktu. 5'li çeteye yedirilen para gibi de asla yedirilmedi. Üretim ise fazlasıyla vardı, şimdi elin pis arabı geliyor senden satın alıyor ve övünüyorsun... Satılan fabrika ve firmaların listesi internette dolu biraz araştır.

Sizin şikayetiniz sadece ekonomik

Angut musun? Zaten bir ülkede vatandaş olarak en iyi ekonomik tarzda yaşamayı, bir şey alırken ertesi günü zam gelecek mi? Gibi tipik ve taş devrinden kalma cümleyi kurmamak ister insan. Ayrıca sen her şeyin özeti olan ekonomiyi söylüyorsun, alt tabakaya inince bunun kiralar - araç - mutfak ihtiyaçları - eğitim sisteminin vasatlığı (Ki güzel bir örneği sensin) - tatili geç evinden dışarı çıkıp gezemeyen insanlar (Ki tatil bir insanın en ama en doğal hakkıdır, tatil dediğim yurtdışı değil ha köyüne bile gidemiyor çoğu insan çünkü yetmiyor hiçbir şeye) gibi birçok listeleme karşımıza çıkıyor. Yaşının 18 olduğunu düşünmüyorum, hatta 16 üstü olduğunu bile zannetmiyorum eğer yanılıyorsam da bu 16 yaş altında olduğunun düşüncesi bil ki beyin seviyenden gelmiş demektir.

Rory

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Ne oldu Yan çizmeye başladın şimdi hayırdır zorunamı gitti cevap yazınca kibirlenip böbürlenme yapma sen kimsinki haddimi bilmediğimi ima ediyorsun bu bir konu tartışma alanıdır fikirler olur ama uyuşmaz
Yan çizmeye başlamadım. Doğruları konuşuyordum hala da konuşuyorum. Gerçekler zoruna gitti sanırım... bu konuda uzmanlığı olan birisiyim ve haddini bilmediğini ima etmek, fikirlerinin değerini ölçmek için bu yeterli. Fikirlerin değerli mi? Değil. Bu ekonomi bilgisiyle ekonomi hakkındaki fikirlerin değerli olamaz maalesef.
Sen git o ekonomistik zihnini dünya piyasasına göre analiz ettir anti-emperyalist düşünceye göre ekonomik veri olmayacağını bilmen gerekiyor
Sahi mi? O zaman neden o biriciğinizin 7 yılda bitirdiği üniversitede veri bilimi öğretiliyor?
1685147714781.png

Madem anti-emperyalist düşünceye göre veri yok bunu müfredattan kaldırsaymış ya o biriciğiniz? İşine gelince rektörleri asıp kesiyor ama... okuduğunu iddia ettiği okulu düzeltemiyor. Tabii, yersen. :D
Şimdi sen buna da "Data" kelimesinin Türkçesi "Veri" demek değil dersin. İşiniz gücünüz algı olmuş, utanmasanız kendinizi satacaksınız.
Ha bu arada Türkçede satcağına diye yazılmaz satacağına diye yazılır
Bunu da mı öğretelim? Buyur:
Söyleniş şekline göre değişir. İlla öyle olacak diye bir kanun yok.
Sen önce brüt gibi kelimeleri öğren sonra 1 harfe takarsın kafanı, çok yorma kendini.

JOKER

Pro Üye
Uzman
Konular
27
ModArt Kredi
0
Bunu ciddi şekilde söylemedin umarım ironidir. Zira Atatürk zamanında yapılanlar ve 20 yıldır iktidardakilerin sattığı fabrikalar falan fazlasıyla Amerika ve Avrupaya kafa tutuyordu,

Yani aslında 2000 öncesinde kendi kendimize yetiyorduk, millet kuyruk bekliyordu çünkü istediği kadar alabiliyordu.

şimdi elin pis arabı geliyor senden satın alıyor ve övünüyorsun...

Atatürk'ten sonra ülkeye ne yapıldı diye soruyorsun. Birkaç kişi hariç kimse senin gibi rakı, bakkal veya sigara fabrikasıyla kafa tutmuyordu. Bu tür ifadelerin gerçeklikle uzaktan yakından ilgisi yok. Ülke ekonomisi kaç kez çöktü? IMF'ye borç ödemekten başka ne yapıldı? Yazar kasaları bakanlığın önüne fırlatılıyordu diyor musun? Bu da gerçeklerle örtüşmüyor.

"Millet kuyruk bekliyordu" dediğimi iddia ediyorsun, ancak bana yağ, tüp veya ilaç yoktu diyerek nasıl alıyordu diye soruyorsun. İstediği kadar varmış, alabiliyormuş. Karneyle alıyorlardı, diye ekliyorsun. Sanırım bunları bilmiyorsun. Benzer şekilde, hastane kapılarında ilaç alamayan ve hayatını kaybeden insanlardan da habersizsin.

Ayrıca, Arapları temiz, senin kilise düşüncelerinin ise kirli olduğunu iddia ediyorsun. Araplar sayesinde ayakta kalabiliyormuşuz. Şimdi de onların Avrupa ve Amerika'dan parasını çekmelerini bekliyorsun, bakalım ne olacakmış. Kilisecilerin dış borçlarını ödeyemediğini söylüyorsun, temerrüde düşmemek için çırpındıklarını ifade ediyorsun. Dünyanın en büyük iki bankasının battığını belirtiyorsun, Almanya'yı ve Yunanistan'ı da hesaba katmıyorum.

Daha geçenlerde yabancı ekonomistler gazete ve televizyonlarda "Türkiye büyüyor, gelişiyor" başlıkları attıklarını söylüyorsun. Hala öyle görünürken, sen kalkıp dünya ekonomisine yön veren kuruluşların açıklamalarını hiçe sayıyor ve kilise düşüncelerine sarılıyorsun. Pis dediğin Arapların sana bile tırnağı olamaz, kilisede dua etmeye devam et, Tanrı seni kutsasın demen de anlaşılır bir şekilde ifade etmek istediğin şeyi yansıtmıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

JOKER

Pro Üye
Uzman
Konular
27
ModArt Kredi
0
Üyeyi Küçümsemek
Yan çizmeye başlamadım. Doğruları konuşuyordum hala da konuşuyorum. Gerçekler zoruna gitti sanırım... bu konuda uzmanlığı olan birisiyim ve haddini bilmediğini ima etmek, fikirlerinin değerini ölçmek için bu yeterli. Fikirlerin değerli mi? Değil. Bu ekonomi bilgisiyle ekonomi hakkındaki fikirlerin değerli olamaz maalesef.

[COLOR=rgb(var(--global-inputlar--m))]utanmasanız kendinizi satacaksınız.[/COLOR]
Sen kendini kandırmışsın, ekonomistim diye. Kasada beş kuruş yok diyorsunuz, sonra bunu brüt ile net ayrımı yaptık diyorsunuz. Konuyu hem yanlış lanse edeceksiniz, hem de ben öyle dememiştim diyeceksiniz.

Bana Türkçe öğren diyeceksiniz. Siz Türkçeyi yanlış yazacaksınız. Bu ne ikilemli döneklik böyle? Her insan konuya yorum yapmakta özgürdür. Sen sende olmayan ekonomist yorumlarını, düşüncelerini kendine sakla. O zaman tartışmaya girme. Tartışmaya giriyorsan, itici cümleleri kurmadan yapmalısın.

Sen utanmadan kendini satacaksın ki biz de bizi satalım. Bu nasıl itibar böyle? Yorumlarda ve cevaplarda itibarlara dikkat etmeseniz, cevaplarımızı farklı şekilde anlayacağınız dilden yazarım. İster yanlış, ister doğru anlayın.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Berkin AYRAL

Don't Surrender
Süper Moderatör
Konular
347
ModArt Kredi
0
Konu amacından saptığı için kilitlenmiştir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.