Neler yeni

Yardım Kasadan Gelen Garip Hırıltı Sesi

entropi

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
5
ModArt Kredi
0
Merhabalar,

Kasamdan uzun süredir bir hırıltı sesi geliyor. Ara ara durduk yere yük altında olmasa bile 5 dakikada bir kasadan hırıltı sesi gelmekte. Bunun fanlardan dolayı kaynaklandığını düşünüp aldırış etmemiştim ancak ses gittikçe artıyor gibime geliyor. Sorunun PSU'dan kaynaklandığını düşünüp, bütün PSU'yü söküp fanını yeni bir fan ile değiştirdim. Kasamda bulunan fanların 2 tanesi hariç hepsini yağladım. Yağlamadığım fanlar kasa ile birlikte gelen RGB egzoz fanı ve işlemcinin stok fanı. Sesi daha iyi anlayabilmeniz için birkaç tane video kaydı aldım. Kayıt boyunca telefonu kasanın etrafında dolandırıyorum. Kayıtlarda ses az gibi geliyor olabilir ancak bazen kulaklıktan bile duyulacak kadar yüksek bir ses çıkardığı da oluyor. Ses en çok PSU kısmına gelince artıyor. Ben de aslında sorunun PSU kaynaklı olduğunu düşünüp fanını değiştirmiştim ama sorun çözülmedi. Yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı?

Kasamda önde 3, yukarıda 2 olacak şekilde sonradan taktığım 5 tane fan var. Bu 5 fanı takmadan önce de bu sorun vardı. Sorunun oluşmaya başlamasından itibaren 3 tane fan var. PSU fanı, Stok İşlemci fanı, ve Stok Egzoz fanı. PSU'dan kaynaklı olduğunu düşünüp değiştirdim ama sorun hala devam ediyor. Geriye Egzoz fanı ve İşlemci fanı kalıyor. Bir ara egzoz fanını söküp başka fan ile değiştireceğim, bakalım devam edecek mi görücez.

Bir de sesin nedense titreşimden dolayı temperli camdan da kaynaklanabileceği aklıma geldi böyle bir şey olabilir mi ya da ses böyle mi çıkardı?

Umut Nas

Moderasyon Ekibi
Süper Moderatör
Konular
336
ModArt Kredi
0
Coilwhine olabilir.

entropi

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
5
ModArt Kredi
0
Coilwhine olabilir.
Coilwhine bu kadar şiddetli bir ses çıkarıyor mu ki? Genellikle fıslama sesi oluyor diye biliyorum. Böyle hırhır yapan ve kasayı titretecek kadar şiddetli bir ses çıkaracağını hiç zannetmiyorum.

Umut Nas

Moderasyon Ekibi
Süper Moderatör
Konular
336
ModArt Kredi
0
Coilwhine bu kadar şiddetli bir ses çıkarıyor mu ki? Genellikle fıslama sesi oluyor diye biliyorum. Böyle hırhır yapan ve kasayı titretecek kadar şiddetli bir ses çıkaracağını hiç zannetmiyorum.
Fana kablo falan çarpıyor olabilir mi?

Deepblue

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
0
ModArt Kredi
0
Kasa fanı, işlemci fanı, ekran kartı fanı yani tüm fanlardan olabilir. Ya fanın birine kablo değiyordur bir yerde, ya arkadaşın dediği gibi Coilwhinedir veya fanlarından birisi dönerken ses çıkarak şekilde arızalanmıştır. Tek tek bakman lazım.

Sana tavsiyem önce kasa fanlarını pasife al bi bak bakalım ses gelmeye devam ediyor mu. Gelmiyorsa işin kolay işlemci ve ekran kartı fanlarını elemiş olursun sorunlu fanı bulur değiştirirsin. Ses gelmeye devam ediyorsa ekran kartı fanını 0 db moduna alıp bak bakalım, yine ses geliyorsa son olarak işlemci fanında sıkıntı vardır. Tek tek deneyerek bulmak lazım.

entropi

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
5
ModArt Kredi
0
Kasa fanı, işlemci fanı, ekran kartı fanı yani tüm fanlardan olabilir. Ya fanın birine kablo değiyordur bir yerde, ya arkadaşın dediği gibi Coilwhinedir veya fanlarından birisi dönerken ses çıkarak şekilde arızalanmıştır. Tek tek bakman lazım.

Sana tavsiyem önce kasa fanlarını pasife al bi bak bakalım ses gelmeye devam ediyor mu. Gelmiyorsa işin kolay işlemci ve ekran kartı fanlarını elemiş olursun sorunlu fanı bulur değiştirirsin. Ses gelmeye devam ediyorsa ekran kartı fanını 0 db moduna alıp bak bakalım, yine ses geliyorsa son olarak işlemci fanında sıkıntı vardır. Tek tek deneyerek bulmak lazım.
Ekran kartı fanları yük altına girmedikçe çalışmıyor. Zero RPM teknolojisine sahipler. Bu ses sistem yük altında olsa da olmasa da çıkıyor. Ekran kartı elendi. Kasadaki bütün fanları denedim. Hepsini tek tek elimle durdurdum. Ses hala devam ediyor. Tek denemediğim İşlemci fanı kaldı onu da bu akşam deneyeceğim. Son olarak PSU fanını değiştirdim ama hala şüpheleniyorum. Bir de onu durduracağım tekrar bir bakacağım.

Deepblue

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
0
ModArt Kredi
0
Yani yolu yarılamışsın zaten 2 seçenek kalmış geriye, ikisinden biri artık bakıp bulursun sorunu muhtemelen.

Yavuzkagan42

Pro Üye
Uzman
Konular
46
ModArt Kredi
0
fanlar ile kasa arasında titreşimden dolayı oluyor genelde.fana kablo çarpıyor olabilir.bir de stok soğutucu gevşemiş ayaklarından biri titreşim yapıyor olabilir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.