Neler yeni

Kasa Üstündeki ''TYPE C'' Çalışmıyor

berkayayenn

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
44
ModArt Kredi
0
MSI 110R Kasam var. Kasa üzerindeki Usb/RGB Işık /Power ve Reset düğmeleri çalışıyor. Fakat kasa üzerindeki Type C çalışmıyor, fakat kasa arkasındaki Type C çalışıyor.

Sebep nedir ? Çözüm nedir ?

KOCAEFE

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Anakart yonga seti sürücüsünün (chipset driver) kurulu olduğuna emin olun. Kurulu değilse kurun.

Kasa ön panel kablolarını kontrol edin, anakarta takılı olmayan kablosu varsa takın. USB portlarına takılı olması gerekir. Zaten takılı ise diğer portu deneyin.
Yine çalışmıyorsa aygıt yöneticisini açıp diğer aygıtlarda bilinmeyen aygıtlar olup olmadığını kontrol edin. Diğer aygıtlar başlığı ile bir sekme varsa chipset driver kurulmamış olabilir. Ayrıca ünlem işaretli evrensel veri yolu denetleyicileri varsa düzgün yapılandırılmamış olabilir. Sağ tıklayıp cihazı kaldır deyip bilgisayarı yeniden başlatın.

Son düzenleme:

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
300
ModArt Kredi
0
MSI 110R Kasam var. Kasa üzerindeki Usb/RGB Işık /Power ve Reset düğmeleri çalışıyor. Fakat kasa üzerindeki Type C çalışmıyor, fakat kasa arkasındaki Type C çalışıyor.

Sebep nedir ? Çözüm nedir ?
Anakart marka model nedir ? ön panel için type c desteği olmayabilir.

Hamza Ensar Sağlam

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Anakartınızda bu portu arayın:

1670403834516.png

Bu porta takılması gerekiyor. SATA ile karıştırmayın.

ramazandeveli

Pro Üye
Uzman
Konular
8
ModArt Kredi
0
Kasanın arkasındaki çıkışlar direk anakarta bağlı. Çalışması gayet normal. Ama ön taraftaki portları ilgili kablolar ile anakarta bağlaman lazım. Üstteki resimdeki çıkışa senin kasadan gelen portu bağlaman lazım. Her anakartta da bu port maalesef yok. Sizinkinde var mı?

Hamza Ensar Sağlam

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Anakart yonga seti sürücüsünün (chipset driver) kurulu olduğuna emin olun. Kurulu değilse kurun.

Kasa ön panel kablolarını kontrol edin, anakarta takılı olmayan kablosu varsa takın.
Link Removed
USB portlarına takılı olması gerekir. Zaten takılı ise diğer portu deneyin.
Yine çalışmıyorsa aygıt yöneticisini açıp diğer aygıtlarda bilinmeyen aygıtlar olup olmadığını kontrol edin. Diğer aygıtlar başlığı ile bir sekme varsa chipset driver kurulmamış olabilir. Ayrıca ünlem işaretli evrensel veri yolu denetleyicileri varsa düzgün yapılandırılmamış olabilir. Sağ tıklayıp cihazı kaldır deyip bilgisayarı yeniden başlatın.

O port USB 3.0 Tip A portu sanki :) Bir de kırılmış o fotoğraftaki. Kablonun başı kalmış portta.

KOCAEFE

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
O port USB 3.0 Tip A portu sanki :) Bir de kırılmış o fotoğraftaki. Kablonun başı kalmış portta.
Anakart üzerindeki USB port deyince arkadaki bağlantı ile karışmasın diye hangi portlara bakması gerektiğini tarif etmek için resmi koydum. Ön panelin Type C portu olduğuna göre buna uygun zaten bir kablo ucu olur. O kablo ile anakartın portu uyumlu olmalı. Eğer anakart desteklemiyorsa zaten bağlantıyı yapamaz ve neden olduğunu kendisi anlar. Konuyu açan anakartını dahi yazmamışken konuda tek takıldığınız kısım resimse öyle olsun.

Hamza Ensar Sağlam

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Anakart üzerindeki USB port deyince arkadaki bağlantı ile karışmasın diye hangi portlara bakması gerektiğini tarif etmek için resmi koydum. Ön panelin Type C portu olduğuna göre buna uygun zaten bir kablo ucu olur. O kablo ile anakartın portu uyumlu olmalı. Eğer anakart desteklemiyorsa zaten bağlantıyı yapamaz ve neden olduğunu kendisi anlar. Konuyu açan anakartını dahi yazmamışken konuda tek takıldığınız kısım resimse öyle olsun.

Arkadaşa sadece Type-C portunun şekli ve ona takılması gerektiğini belirtmek yetiyor. Zaten anakartında bulamazsa yoktur, iş biter. Arkadaş zaten USB portları ile sorun yaşamamış. Hadi onu geçtim fotoğraf seçimi de yanlış. Bilgisayar konusundan anlayan çoğu kişi bile o fotoğraftaki portun USB portu olduğunu anlayamaz, bu benim anakartımda yok der geçer. Ben bile kırık olduğunu o resmi aldığın yeşil forum konusunu görünce anlayabildim :)

KOCAEFE

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Arkadaşa sadece Type-C portunun şekli ve ona takılması gerektiğini belirtmek yetiyor. Arkadaş zaten USB portları ile sorun yaşamamış. Hadi onu geçtim fotoğraf seçimi de yanlış. Bilgisayar konusundan anlayan çoğu kişi bile o fotoğraftaki portun USB portu olduğunu anlayamaz, bu benim anakartımda yok der geçer. Ben bile kırık olduğunu o resmi aldığın yeşil forum konusunu görünce anlayabildim :)
Peki dediğiniz gibi olsun. Resmi kaldırdım isteğiniz olmuştur umarım.

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
300
ModArt Kredi
0
Daha iyi anlamanız için şöyle ifade edeyim benim kasanın önünde 3.0 usb portu var ama anakart da usb 3.0 desteği yok yani kablo boşta sizde de böyle birşey olabilir. Kasanız yeni nesil ama anakartınız eski nesil olabilir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.