Neler yeni

Fps çok iyi ama görüntü akıcı değil

Formander

Yeni Üye
Uzman
Konular
1
ModArt Kredi
0
144 Hz monitör kullanıyorum ekran kartım 3060 Ti R5 5600X FPS çok iyi ama sanki bir sıkıntı var gibi akıcı değil gibi G-Sync de açtım V-Sync her şeyi yaptım, olmadı. Benim arkadaşta 1660 Super ve R5 3600X var FPS benimkinden çok az ama daha akıcı. Acaba onun interneti 1000 Mbps benimki 32 ekipmanları da çok iyi superlight ve Logitech G512 var ya da her 144 Hz monitör aynı olmuyor mu? Onunki daha mı iyi? HP X24C var onda benimki Rampage 421 flower. Onun ekranı kavisli acaba onlar daha mı iyi hdmı kablosu ilede denedim olmadı nasıl çözücem.

bybarisss

Uzman Üye
Uzman
Konular
62
ModArt Kredi
0
DP kablosu daha iyidir. Monitör paneli kaliteli değil ama onunla alakalı olduğunu sanmıyorum.
Mouse derseniz hangi mouse kullanıyorsunuz.

Formander

Yeni Üye
Uzman
Konular
1
ModArt Kredi
0
DP kablosu daha iyidir. Monitör paneli kaliteli değil ama onunla alakalı olduğunu sanmıyorum.
Mouse derseniz hangi mouse kullanıyorsunuz.
Dp ilede denedim Hocan şuan kullandığım mouse rampage smx-r44 sensörüde bozuk zaten hep takılıyo geçen çok ucuz bi mouse taktım oyun çok kasıyor gibiydi bilemedim bazı arkadaşlarda mousenin oyun akıcılığına etkisi yok diyor bilemedim hocam neyden kaynaklanıyor sizce.

bybarisss

Uzman Üye
Uzman
Konular
62
ModArt Kredi
0
Dp ilede denedim Hocan şuan kullandığım mouse rampage smx-r44 sensörüde bozuk zaten hep takılıyo geçen çok ucuz bi mouse taktım oyun çok kasıyor gibiydi bilemedim bazı arkadaşlarda mousenin oyun akıcılığına etkisi yok diyor bilemedim hocam neyden kaynaklanıyor sizce.
Mouse'un Hz, İps ve G değerleri fark yaratabilir.
Bios'un, chipset ve ekran kartı driverının güncel olduğundan emin olun.
%1 ve %0.1 olayı da bir ihtimal. Technopat'ın konusu vardı.

Ortalama FPS Her Şeyi Göstermiyor!​

Öte yandan saniyede ortalama oluşturulan kare sayısı oyun deneyiminizi ölçmek için çok doğru bir gösterge olmayabilir. Zira ekran kartınız bu 60 kare içinde anlık bir takılma yaşarsa bu değer bugün halen daha sıklıkla kullanılan ortalama FPS ölçümüne yansımayabilir. Bu bağlamda ölçüm değerini biraz daha hassaslaştırıp her bir karenin çizilmesi için gereken milisaniye değerine (frametime) bakmamız gerekiyor. İşte o zaman anlık takılmaları tespit edebiliriz.

Örneğin sisteminiz A karesini gösterdikten sonra 12 milisaniye içinde B karesine geçiyor fakat C karesine geçmeden önce 50 milisaniyelik bir bekletme yapıyorsa bu size ekranda oyunun takılması olarak yansıyacaktır. Bu, günümüzde “FPS drop”, yani FPS düşüşü ya da “stuttering” dediğimiz tutukluk olarak ifade edilmekte.

%1 ve %.01 FPS tam olarak neye tekabül ediyor?​

Örneğin bir dakikalık bir test sürecini ele alalım. Bu süre zarfında oluşturulan her bir karenin ne kadar zaman aldığına bakıyoruz ve bunların içinden en yavaş olan %1 kareyi alıyoruz. Bir sonraki aşamada ise %0.1 en yavaş kareyi ele alıyoruz. Bu sayede elimizde oyundaki en düşük karelere dair daha güvenilir bir veri oluyor. Oyununuz zamanın %99’unda yüksek kare oranında oynanıyor olabilir ama sizi asıl rahatsız eden o %1 dilimdeki yavaşlamadır diyebiliriz.

Neden FPS Düşüşü Oluyor?​

Peki bu takılmalar neden oluyor? Bunun birden çok sebebi olabilir. Düşük çekirdek sayısına sahip bir işlemci bunlardan biri. Oyunun hızına cevap veremeyen
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
bir başka etken. Fakat bütün bunları çözüme kavuşturmanıza rağmen FPS düşüşleri oluyorsa işte o zaman ekran kartınıza veya kartın sürücülerine bakabilirsiniz. Örneğin ikisi de üst düzey ekran kartını ele alalım: Link Removed ve R9 290X. R9 Fury daha güçlü olmasına rağmen grafik belleği 4 GB olan bir ekran kartı olduğundan, kareleri 8 GB grafik belleğine sahip R9 290X’ten daha yavaş oluşturabiliyor. Yine güncel olmayan veya oyun için optimize edilmemiş bir sürücü de takılmalara sebep olabilir.

Sonuç olarak şunu bilmekte fayda var: yüksek FPS her zaman akıcı bir oyun deneyimi anlamına gelmiyor. Akıcı bir oyun deneyimi için minimum değil, en düşük FPS değerinin de yüksek olması gerekiyor. Yani işlenmesi en uzun süren kare bile oyuna göre 20-30 milisaniyeyi aşmamalı.

Nasıl Kontrol Ederim?​

Oyun içinde %1 ve %0.1 değerini kontrol etmek için
kullanabilirsiniz

Formander

Yeni Üye
Uzman
Konular
1
ModArt Kredi
0

Öte yandan saniyede ortalama oluşturulan kare sayısı oyun deneyiminizi ölçmek için çok doğru bir gösterge olmayabilir. Zira ekran kartınız bu 60 kare içinde anlık bir takılma yaşarsa bu değer bugün halen daha sıklıkla kullanılan ortalama FPS ölçümüne yansımayabilir. Bu bağlamda ölçüm değerini biraz daha hassaslaştırıp her bir karenin çizilmesi için gereken milisaniye değerine (frametime) bakmamız gerekiyor. İşte o zaman anlık takılmaları tespit edebiliriz.

Örneğin sisteminiz A karesini gösterdikten sonra 12 milisaniye içinde B karesine geçiyor fakat C karesine geçmeden önce 50 milisaniyelik bir bekletme yapıyorsa bu size ekranda oyunun takılması olarak yansıyacaktır. Bu, günümüzde “FPS drop”, yani FPS düşüşü ya da “stuttering” dediğimiz tutukluk olarak ifade edilmekte.

Örneğin bir dakikalık bir test sürecini ele alalım. Bu süre zarfında oluşturulan her bir karenin ne kadar zaman aldığına bakıyoruz ve bunların içinden en yavaş olan %1 kareyi alıyoruz. Bir sonraki aşamada ise %0.1 en yavaş kareyi ele alıyoruz. Bu sayede elimizde oyundaki en düşük karelere dair daha güvenilir bir veri oluyor. Oyununuz zamanın %99’unda yüksek kare oranında oynanıyor olabilir ama sizi asıl rahatsız eden o %1 dilimdeki yavaşlamadır diyebiliriz.

Peki bu takılmalar neden oluyor? Bunun birden çok sebebi olabilir. Düşük çekirdek sayısına sahip bir işlemci bunlardan biri. Oyunun hızına cevap veremeyen
bir başka etken. Fakat bütün bunları çözüme kavuşturmanıza rağmen FPS düşüşleri oluyorsa işte o zaman ekran kartınıza veya kartın sürücülerine bakabilirsiniz. Örneğin ikisi de üst düzey ekran kartını ele alalım: Link Removed ve R9 290X. R9 Fury daha güçlü olmasına rağmen grafik belleği 4 GB olan bir ekran kartı olduğundan, kareleri 8 GB grafik belleğine sahip R9 290X’ten daha yavaş oluşturabiliyor. Yine güncel olmayan veya oyun için optimize edilmemiş bir sürücü de takılmalara sebep olabilir.

Sonuç olarak şunu bilmekte fayda var: yüksek FPS her zaman akıcı bir oyun deneyimi anlamına gelmiyor. Akıcı bir oyun deneyimi için minimum değil, en düşük FPS değerinin de yüksek olması gerekiyor. Yani işlenmesi en uzun süren kare bile oyuna göre 20-30 milisaniyeyi aşmamalı.

Nasıl Kontrol Ederim?​

kullanabilirsiniz
Hocam okadar başka yerlerde konu açtım herkeze konuştum en açıklıyıcı sizinkiydi çok teşekkür ederim hocam peki %1 fps ve %0.1 fps değerlerini kaç olmaası lazım valorantta en düşük ayarlarda 600-400 fps alıyorum o rakamların kaç olması lazım ss atsam olurmu?

Formander

Yeni Üye
Uzman
Konular
1
ModArt Kredi
0

Nasıl Kontrol Ederim?​

kullanabilirsiniz
Hocam msı afternurnda çalışmıyodu %1 değerler capframex kullandım değerler nasıl

1675426942697.png

1675426988048.png

1675427010516.png

1675427029475.png

Herşey normalmi hocam?

bybarisss

Uzman Üye
Uzman
Konular
62
ModArt Kredi
0
Değerler normal. Acaba nasıl bir kasma hissediyorsun. Görmek lazım.

Formander

Yeni Üye
Uzman
Konular
1
ModArt Kredi
0
Değerler normal. Acaba nasıl bir kasma hissediyorsun. Görmek lazım.
Bilemedim hocam ya kafayı yicem artık oyun cidden akıcı değil bazen akıcı oluyor bazen olmuyor monitördemi sıkıntı var anlamadım benim kuzenimdede 144 hz var yağ gibi akıyor internet akıcılığa etki ediyormu dicem pingim 7 ama bazen ağ hatası diyor bilemedim monitörümdemi sıkıntı var hocam birde bazı konularda okutum elektirik tesisatından olabilir diyolar sizce doğrumu ?

birde işlemcim sürekli 90-85 derecelerde hatta bilgisiyar kendini ara sıra kapatıp hata veriyor sizce ısıdanda olabilirmi ama arkadaşımdada 90 derece ama yağ gibi akıyor bilemedim

bybarisss

Uzman Üye
Uzman
Konular
62
ModArt Kredi
0
Bilemedim hocam ya kafayı yicem artık oyun cidden akıcı değil bazen akıcı oluyor bazen olmuyor monitördemi sıkıntı var anlamadım benim kuzenimdede 144 hz var yağ gibi akıyor internet akıcılığa etki ediyormu dicem pingim 7 ama bazen ağ hatası diyor bilemedim monitörümdemi sıkıntı var hocam birde bazı konularda okutum elektirik tesisatından olabilir diyolar sizce doğrumu ?

birde işlemcim sürekli 90-85 derecelerde hatta bilgisiyar kendini ara sıra kapatıp hata veriyor sizce ısıdanda olabilirmi ama arkadaşımdada 90 derece ama yağ gibi akıyor bilemedim
Hocam 90 derece cpu normal değil. Isıdan kaynaklı olabilir.

Formander

Yeni Üye
Uzman
Konular
1
ModArt Kredi
0
Hocam 90 derece cpu normal değil. Isıdan kaynaklı olabilir.
Hocam arkadaşımda 90 derece yakın zamanda soğutucu alıcam yine devam ediyorsa monitördemi sıkıntı var birde monitörümde sıkışmış pixel var ölüde olabilir buda etki ederim ama bir arkadaşa sordum ondada var ama akıcılığına etki etmemiş bilemedim.

Formander

Yeni Üye
Uzman
Konular
1
ModArt Kredi
0
Anakartına girip ReSize Barı ı açtın mı bir onu kontrol et. Resize bar açtıktan sonra UEFİ ayarlarına bak. Windows UEFİ mod seçili iken temiz windows kurulumu yap bence.
Hocam resize bar açık evet UEFI nedir tam bilmiyorum ama biosa girip boot sekmesinden baktım Windows UEFI mode yazıyor bu şekilmi olması lazım.

IMG_20230204_123222.jpg

Hocam burdan çıkıp yapmam gereken USB ile formatmı atmak lazım daha önce kaçkere attım ama USB siz Ctrl alt del ile bu bilgisayarı sıfırladım kaçkere USB ile yapmadım hiç onlamı atmam lazım

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
225
ModArt Kredi
0
Hocam resize bar açık evet UEFI nedir tam bilmiyorum ama biosa girip boot sekmesinden baktım Windows UEFI mode yazıyor bu şekilmi olması lazım.

Ekli dosyayı görüntüle 3321
Hocam burdan çıkıp yapmam gereken USB ile formatmı atmak lazım daha önce kaçkere attım ama USB siz Ctrl alt del ile bu bilgisayarı sıfırladım kaçkere USB ile yapmadım hiç onlamı atmam lazım
usb belleğe uefi oalrak windows yükle onunla temiz kurulum yap. Windows yükleme ekranı geldiğinde diskler için oluşan eski birimleri komple sil tek bir disk olarak görünsün onu seç ve windowsu öyle kur.

Formander

Yeni Üye
Uzman
Konular
1
ModArt Kredi
0
usb belleğe uefi oalrak windows yükle onunla temiz kurulum yap. Windows yükleme ekranı geldiğinde diskler için oluşan eski birimleri komple sil tek bir disk olarak görünsün onu seç ve windowsu öyle kur.
Çok teşekkür ederim hocam deneyeceğim peki buda fayda etmesse sorun neyden kaynaklanabilir bazı konularda hep okudum elektirik tesisatı felan diyolar anlayamadım gitti benim arkadaştaki pc yağ gibi akıyor kasasıda benden iyi değil acaba monitörümdemi sıkıntı var.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.