Neler yeni

Yardım CL15 Ramlerim CL16 Çalışıyor Ve Ram Tavsiyesi Lazım

Diavelin

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
6
ModArt Kredi
0
Sistemimde eski sistemimden kalma 3000 Mhz CL15 8 GB ram kullanıyorum 2 tane kingston hyperx predator model bugün ram alıcaktım ve cpu-zden ramin özelliklerini öğreneyim derken CL16 da çalıştıklarını gördüm bunu nasıl CL15 yapabilirim bide ramleri 32 GB yapmak istiyorum bunun yanına hangi ramleri kullanırsam bana sorun yaratmaz çünkü şuan kullandığım ramlerin aynısı piyasada satılmıyor yardımcı olursanız bu konuda sevinirim

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Uzman
Konular
88
ModArt Kredi
0
Sisteminizin tüm donanımlar nedir?
Yeni RAM için bütçeniz nedir?

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Uzman
Konular
88
ModArt Kredi
0
İmzamda sistemim yazıyor bütçe 2000-2500 çok öyle üst düzey bir ram aramıyorum ya 32 gb yapmak istiyorum sistemi

İlerleyen zamanlarda imzanızı değiştirmeniz sebebiyle sisteminiz görünmeyecektir. Bu yüzden tekrardan yazmakta fayda var. Şimdilik ben yazayım.

Kasa: Phanteks Enthoo Pro M Acrylic
PSU: Evga Supernova 750 GA 750W 80+ Gold
MB: ASUS ROG Strix B550-XE Gaming Wifi
CPU: AMD Ryzen 7 5800X3D
Ram:
Kingston Hyperx Predator 8 GB 3000Mhz CL15 DDR4 (x2)
GPU: Asus ROG Strix GeForce RTX 3080 V2 OC
SSD: Corsair ForceLE200 240 GB
M2 SSD: XPG SSD 1TB S50 Lite
HDD: WD 1 TB 7200RPM 64MB
Cooler: NZXT Kraken x52

Şu RAM'i önerebilirim:
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

4133 MHz CL 16 değerine OC yapabilirsiniz.

Eğer aydınlatmalı olmasını istiyorsanız alttakilerden birini tercih edebilirsiniz.

https://elmacik.com/bilgisayar-bilesen/ram-bellek/kingston-fury-beast-rgb-32gb-3600mhz-cl17-ddr4-ram-kf436c18bba-32/?ref=akakce&v=1.86.3
Link Removed

Şu an kullanımda olan RAM'lere OC yaparak MHz ve CL değerini değiştirebilirsiniz.

Diavelin

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
6
ModArt Kredi
0
İlerleyen zamanlarda imzanızı değiştirmeniz sebebiyle sisteminiz görünmeyecektir. Bu yüzden tekrardan yazmakta fayda var. Şimdilik ben yazayım.

Şu RAM'i önerebilirim:

Eğer aydınlatmalı olmasını istiyorsanız alttakilerden birini tercih edebilirsiniz.

https://elmacik.com/bilgisayar-bilesen/ram-bellek/kingston-fury-beast-rgb-32gb-3600mhz-cl17-ddr4-ram-kf436c18bba-32/?ref=akakce&v=1.86.3
Link Removed

Şu an kullanımda olan RAM'lere OC yaparak MHz ve CL değerini değiştirebilirsiniz.
peki double dual channel niye önermiyorsunuz 16x2 kullanmak mı daha performans veriyor yoksa 8x4 mü bide imzayla alakalı dediğiniz şeyi anlayamadım

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Uzman
Konular
88
ModArt Kredi
0
peki double dual channel niye önermiyorsunuz 16x2 kullanmak mı daha performans veriyor yoksa 8x4 mü bide imzayla alakalı dediğiniz şeyi anlayamadım

Çift kanal daha iyi olacaktır.
Sisteminizi konularda belirtin demek istemiştim. :)

Diavelin

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
6
ModArt Kredi
0

Şu RAM'i önerebilirim:

Link Removed

hocam bide attığınız ram ile bu ram arasında ne fark var
bided ikkatimi çekti biri SL16 derken diğeri CL16 diyor farklı teknoloji mi kullanıyorlar yoksa yazım hatası falan mı bu

Diavelin

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
6
ModArt Kredi
0
Anakartın Daisy Chain olduğu için 2 slot doldurmak her zaman en iyisi olacaktır.
Bilgilendim hocam sayenizde sağolun bide sizdende şu iki ram arasındaki farkı öğrenebilir miyim
Link Removed

birinde gecikme değerinde SL yazarken diğerinde CL yazıyor nedeni nedir biliyor musunuz

bide 3600mhz CL18 ram mi yoksa 3200 mhz CL16 ram mi performans için hangisi daha üstün olur

Hamza Ensar Sağlam

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Bilgilendim hocam sayenizde sağolun bide sizdende şu iki ram arasındaki farkı öğrenebilir miyim
Link Removed

birinde gecikme değerinde SL yazarken diğerinde CL yazıyor nedeni nedir biliyor musunuz

bide 3600mhz CL18 ram mi yoksa 3200 mhz CL16 ram mi performans için hangisi daha üstün olur

CL16 daha performanslı olur. SL’i yanlış yazmışlar.

By. Scout

Pro Üye
Uzman
Konular
0
ModArt Kredi
0
Aralarında MHz pek önem arz etmiyor aslında. Önemli olan CL dediğimiz belleğin gecikme süreleri.
Satın almada ne kadar düşük olursa o kadar da cedir bir hamle olur...

Diavelin

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
6
ModArt Kredi
0
CL16 daha performanslı olur. SL’i yanlış yazmışlar.
Diğer forumlarda MHZ daha çok performans sağlıyor diye söylüyorlar hatta referans olarak bu video atılmış ama CL yi önemsemenizdeki neden nedir
Aralarında MHz pek önem arz etmiyor aslında. Önemli olan CL dediğimiz belleğin gecikme süreleri.
Satın almada ne kadar düşük olursa o kadar da cedir bir hamle olur...

By. Scout

Pro Üye
Uzman
Konular
0
ModArt Kredi
0
Diğer forumlarda MHZ daha çok performans sağlıyor diye söylüyorlar hatta referans olarak bu video atılmış ama CL yi önemsemenizdeki neden nedir
Mevzu bahsine değindiğim render da iş görür asıl.
Oyunlar da bir iki FPS artışı var sadece. ?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.