Neler yeni

Bu kablolar nedir?

Mekanik tuş

Aktif Üye
Uzman
Konular
27
ModArt Kredi
0
ilk defa pc topluyorum, kendim toplamak istiyorum, birkaç video izledim ve takıldığım yerde araştırıp devam ediyorum.
Bir bilen olsaymış yanımda belkide daha iyi olacaktı ama başladık bir kere.
psu msı mag a850g aldım, atx 3.0 destekli.
anakart msi b650m
aşağıda fotoğrafları olan kablolar nedir, ne işe yarar video bulamadım.
20230910_165905.jpg
20230910_165856.jpg

20230910_165851.jpg

20230910_165843.jpg

20230910_170352.jpg

Umut Nas

Moderasyon Ekibi
Süper Moderatör
Konular
335
ModArt Kredi
0
Bu sata kablosu, bir ucunu anakarta, diğer ucunu ise ssd veya hdd'ye takıyorsun.
Bu pci-e kablosu, ekran kartına güç vermek için kullanacaksın.
Bunların bazılarının uçları gözükmemiş.
Bu uç ise yine ssd veya hdd'ye bağlıyorsun. Güç sağlıyor.
IMG_0043.jpeg

Bu ise ya molex ya da rgb bağlantısı için.
Buna ihtiyacın olmaz. 12WHPWR bağlantısını normal ekran kartı güç bağlantısına çeviriyor.
Diğerlerini ise deneme yanılma ile bulursun zaten. Başka bir yere girmez.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mekanik tuş

Aktif Üye
Uzman
Konular
27
ModArt Kredi
0
4080 hocam onu 600w kablosu ile hallederim değil mi?

Bu sata kablosu, bir ucunu anakarta, diğer ucunu ise ssd veya hdd'ye takıyorsun.

Bu uç ise yine ssd veya hdd'ye bağlıyorsun. Güç sağlıyor. Ekli dosyayı görüntüle 8245

Buna ihtiyacın olmaz. 12WHPWR bağlantısını normal ekran kartı güç bağlantısına çeviriyor.
Hocam ihtiyacım oldukça soracağım

Berkin AYRAL

Don't Surrender
Süper Moderatör
Konular
347
ModArt Kredi
0
Ekran kartına takacağınız kablonun iki ucuda böyle olacak
1694370506889.png

600W kablosu bu.

Mekanik tuş

Aktif Üye
Uzman
Konular
27
ModArt Kredi
0

Bu uç ise yine ssd veya hdd'ye bağlıyorsun. Güç sağlıyor. Ekli dosyayı görüntüle 8245

sata kablosunu ssd veya hdd ye takacağız dediniz hocam, ben m2 ssd kullanıyorum bu halde de kullanacak mıyım yoksa boşta mı kalıyor kablo?

Mekanik tuş

Aktif Üye
Uzman
Konular
27
ModArt Kredi
0
Ekran kartına takacağınız kablonun iki ucuda böyle olacak
Ekli dosyayı görüntüle 8254
600W kablosu bu.
evet hocam, en iyi bildiğim kablo bu, bunun için bu psu yu aldım. benim kafamı karıştıran şu aşağıdaki kablo, kablo üzerinde 3 tane bağlantı noktası var ve buna birden çok bağlantı ekleyebileceğim anlamına mı geliyor, örneğin bunun erkek girişi olanı fan ve argb çoklayıcıdan Birtane geliyor Birtane de sıvı soğutmadan geliyor, bunikisinide buna takarsan bir sıkıntı olur mu?
20230910_231300.jpg
20230910_231634.jpg

Mekanik tuş

Aktif Üye
Uzman
Konular
27
ModArt Kredi
0
evet hocam, en iyi bildiğim kablo bu, bunun için bu psu yu aldım. benim kafamı karıştıran şu aşağıdaki kablo, kablo üzerinde 3 tane bağlantı noktası var ve buna birden çok bağlantı ekleyebileceğim anlamına mı geliyor, örneğin bunun erkek girişi olanı fan ve argb çoklayıcıdan Birtane geliyor Birtane de sıvı soğutmadan geliyor, bunikisinide buna takarsan bir sıkıntı olur mu? Ekli dosyayı görüntüle 8256 Ekli dosyayı görüntüle 8257
Hocam bir de bunların detaylı rehberini nereden bulurum? detaylınderkwn şu kablo bu işe yarar şuraya takılır vs gibi. var olan videolar bana yüzeysel geldi.
birde bu girişler ve çıkışlar aynı seviye farklı marka anakartlarda aynı mıdır?

Berkin AYRAL

Don't Surrender
Süper Moderatör
Konular
347
ModArt Kredi
0
evet hocam, en iyi bildiğim kablo bu, bunun için bu psu yu aldım. benim kafamı karıştıran şu aşağıdaki kablo, kablo üzerinde 3 tane bağlantı noktası var ve buna birden çok bağlantı ekleyebileceğim anlamına mı geliyor, örneğin bunun erkek girişi olanı fan ve argb çoklayıcıdan Birtane geliyor Birtane de sıvı soğutmadan geliyor, bunikisinide buna takarsan bir sıkıntı olur mu? Ekli dosyayı görüntüle 8256 Ekli dosyayı görüntüle 8257
Sıkıntı olmaz. Evet bazı kontrolcüler sata güç girişi kullanır. Bu kabloda sata güç kablosu zaten. 3 tane giriş var evet üç tane cihazı aynı kabloya bağlayabiliyorsunuz.

Berkin AYRAL

Don't Surrender
Süper Moderatör
Konular
347
ModArt Kredi
0
Hocam bir de bunların detaylı rehberini nereden bulurum? detaylınderkwn şu kablo bu işe yarar şuraya takılır vs gibi. var olan videolar bana yüzeysel geldi.
birde bu girişler ve çıkışlar aynı seviye farklı marka anakartlarda aynı mıdır?
Güç girişleri aynı olur ancak diğer girişler farklı olabilir farklı yerlerde vs.
Siz buraya yazın biz yardımcı oluruz bu akşam.
Neyin nereye takılacağı belli aslında detay anlatım ile kafa karıştırmaya gerek yok.

Berkin AYRAL

Don't Surrender
Süper Moderatör
Konular
347
ModArt Kredi
0
Kusura bakmayın okul nedeni ile dün çok erken yatmak zorunda olduğum için yazamadım.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Online yöneticiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.