Neler yeni

Rehber AMD GPU Barındıran Sistemlerde Yazılım Kaynaklı "Wattman" Hatalarını Düşürmek!

RevDeisDou

Pro Üye
Uzman
Konular
4
ModArt Kredi
0

Spoiler içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

DDU Programını indirin.

URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

Ardından ayarlar kısmına girip ayarları benim yaptığımın aynısı yapın (Stoktan tek farkı en alttaki tik bu arada, hatta ok ile göstereyim)
1667842216065-png.png

Ardından sürücüyü güvenli modda veya normal modda silebilirsiniz. Sildikten sonra Windows otomatikmen driver kurmayacaktır bu yüzden ekranınız 64hz olarak kalacak.(Driver kurunca düzelecek)

Daha sonra AMD' nin sitesinden şu sürümü indiriyoruz:
Link Removed
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Eğer kartınız RX 400' ün altıysa:
RX 400 serisi altında ekran kartı kullanan kullanıcılarının indirmesi gereken Driver sürümü:

Ayrıca RX 400' ün altında kart kullanıyor iseniz OYUN kısmından Gelişmiş Senkronizasyon ' u kapalı duruma getirmeniz lazım!
Link Removed
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
İndirdikten sonra Windows' un otomatik sürücü kurmadığından eminsek (Ekran ayarlarından 64 hz olup olmadığına bakın, driver yokken sadece 64hz görünmeli!) bu sürümü kuruyoruz.

Driver kurulduktan sonra ne olur ne olmaz sistemi yeniden başlatın.

Hemen ardından kullandığımız tarayıcı Chromium tabanlı veya Firefox ise (Microsoft Edge, Google Chrome chromium tabanlıdır) tarayıcı ayarlarına girip donanım hızlandırmayı kapatıyoruz. Ayarı bulmak için ayarlarda arama yerine donanım yazmanız yeterli. Daha sonrasında tarayıcıyı yeniden başlatıyoruz.
1667842480280-png.png

Buradan sonra artık gereken ayarlar Radeon denetim paneli ve Windows ayarlarında.

Win11 için:
Arama yerine Grafik Ayarları yazın. Ardından okla gösterdiğim yere girin.
1667842652250-png.png

Bu ayarı kapatın ve sistemi yeniden başlatın.
1667842662565-png.png

W10:
Arama yerine Grafik Ayarları yazıp resimdeki ayarı kapatın.

Daha sonrasında sistemi yeniden başlatın.
1667842846979-png.png

Radeon ayarları:
Radeon ayarlarını açın, sağ üstteki ÇARK düğmesine basıp GENEL bölümüne gelin
1667842923520-png.png

Ardından TERCİHLER kısmındaki tüm seçenekleri kapatın: (Burada maalesef resim bulamadığım için başka bir rehberden aldım. "Hepsini kapatacaksınız!")
1667843152885-png.png

Ardından sistemi yeniden başlatın.

Bu Rehberden sonra ekran kartınız size adeta:
Ben bir daha Wattman vermem aga diyecektir. He şayet hala diyor ise sorun uygulama, Overclock veya donanımsal olabilir.

Kaynaklar:
Resim 1 Kendim
Resim 2 Kendim
Resim 3 Kendim
Resim 4 Kendim
Resim 5

Resim 6 ve 7

PWR_OK

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Sunu eklemekte fayda var, RX500 serisinden kartlar ornegin WattMan konusunda daha sabikali kartlar (onlarin kendi donanimi ile ilgili, bu rehberdekiler ile cozulme ihtimali daha dusuk). RX 6000 serisi ve muhtemelen ustu WattMan konusunda daha az sabikali veya tamamen cozulebilir olacaktir.

Eline saglik.

RevDeisDou

Pro Üye
Uzman
Konular
4
ModArt Kredi
0
Sunu eklemekte fayda var, RX500 serisinden kartlar ornegin WattMan konusunda daha sabikali kartlar (onlarin kendi donanimi ile ilgili, bu rehberdekiler ile cozulme ihtimali daha dusuk). RX 6000 serisi ve muhtemelen ustu WattMan konusunda daha az sabikali veya tamamen cozulebilir olacaktir.

Eline saglik.
İleride konuya o durumu da ekleyeceğim spoiler içinde belirttim. Doğrudan yazmasam da çoğunlukla RX 500 serisini ilgilendirecek konuya ekleyeceklerim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.