Neler yeni

Öneri 2 3090 veya Tek 4090 ??

Batuhan EC Bayraktar

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Bütçe
20000 TL
Selamlar ana işi Yapay Zeka ve veri bilimi olan bir arkadaşınızım. Bizde iyi gpu herşey demektir. Zaten hali hazırda 3090 sahibiyim ve beni abartmadığım durumlarda da götüreceğini düşünüyorum. Sorun şurda ki abartmayı seviyorum. VRAM miktarı kadar büyük bir yapay zeka modeli veya daha büyük veri kümeleri ile yapay zekanızı eğitebilirsiniz. 3090'lar için NVLINK ve 1 3090 ile 48 GB VRAM elde edilebilir ve 4090'dan daha hızlı hesaplama yapılabılır Ama sistemin GPU'ları OC olmadan 700W çekecektır demektır. Ayrıca zamanla daha çok değer kaybedecektir. Eldeki 3090'ı satıp bir miktar daha koyup 4090 alınabilir ama VRAM avantajı kaybolur.

Durum kavrandığına göre finansa geçelim. Bütçem 15k ila 20k arası. Bu para ile tek 4090a geçiş yapılabilir mi emin değilim fiyatlar çok değişken. Veya bu para ile zorlanarak minig yapılmış 3090 ve NVLINK koprüsü alınır. Hiç birşey almadan tek 3090la devam etmekde bir seçenek elbette. Sizlerin görüşlerini merak ediyorum lütfen fikirlerinizi belirtiniz.

black-man

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
9
ModArt Kredi
0
Selamlar ana işi Yapay Zeka ve veri bilimi olan bir arkadaşınızım. Bizde iyi gpu herşey demektir. Zaten hali hazırda 3090 sahibiyim ve beni abartmadığım durumlarda da götüreceğini düşünüyorum. Sorun şurda ki abartmayı seviyorum. VRAM miktarı kadar büyük bir yapay zeka modeli veya daha büyük veri kümeleri ile yapay zekanızı eğitebilirsiniz. 3090'lar için NVLINK ve 1 3090 ile 48 GB VRAM elde edilebilir ve 4090'dan daha hızlı hesaplama yapılabılır Ama sistemin GPU'ları OC olmadan 700W çekecektır demektır. Ayrıca zamanla daha çok değer kaybedecektir. Eldeki 3090'ı satıp bir miktar daha koyup 4090 alınabilir ama VRAM avantajı kaybolur.

Durum kavrandığına göre finansa geçelim. Bütçem 15k ila 20k arası. Bu para ile tek 4090a geçiş yapılabilir mi emin değilim fiyatlar çok değişken. Veya bu para ile zorlanarak minig yapılmış 3090 ve NVLINK koprüsü alınır. Hiç birşey almadan tek 3090la devam etmekde bir seçenek elbette. Sizlerin görüşlerini merak ediyorum lütfen fikirlerinizi belirtiniz.
geçenlerde 3090 vatanda 22kya düşmüştü

egebttl

Yeni Üye
Uzman
Konular
2
ModArt Kredi
0
2 tane 3090'a çıkmanı öneririm. Mining yapılıp bırakılmış 3090'lar var ve fiyatı iyi. İşini göreceğini düşünüyorum.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0

Data science içinde Sli 3090 sistem toplayanları pcpartpicker.com da görmüştüm yapılabilir eğer kullandığın programlar 2 gpu yu ultilize edebiliyorsa onun dışında tek bir 4090 a o bütçe imkansız yetmiyicektir. 2. el 3090 ı test ederek almanı öneririm ve test ederken vram kullanımından dolayı vram sıcaklıklarını furmak vbenzeri bir uygulama ile test etmelisin veya karşıdaki kişinin test etmesini istemelisin.Eğer vram senin işini daha çok kolaylaştırıyorsa ve gpu computing gücüne o kadar ihtiyacın yoksa eski quadrolara da bakabilirsin çünkü vram i abartı olup hiçbir işe yaramayan tesla kartları falan filan da var piyasada ve acayip ucuza gidebiliyorlar.

Batuhan EC Bayraktar

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Data science içinde Sli 3090 sistem toplayanları pcpartpicker.com da görmüştüm yapılabilir eğer kullandığın programlar 2 gpu yu ultilize edebiliyorsa onun dışında tek bir 4090 a o bütçe imkansız yetmiyicektir. 2. el 3090 ı test ederek almanı öneririm ve test ederken vram kullanımından dolayı vram sıcaklıklarını furmak vbenzeri bir uygulama ile test etmelisin veya karşıdaki kişinin test etmesini istemelisin.Eğer vram senin işini daha çok kolaylaştırıyorsa ve gpu computing gücüne o kadar ihtiyacın yoksa eski quadrolara da bakabilirsin çünkü vram i abartı olup hiçbir işe yaramayan tesla kartları falan filan da var piyasada ve acayip ucuza gidebiliyorlar.
Açıkçası bu denli bilgi içeren bir dönüt beklemiyordum lakin bahsettiklerinizi zaten biliyorum. 4090 alma konusunda ise 3090ı satıp 20k eklersem anca alabılırım demek ıstedım. 3090 alırken funmark harici neler ile test edebılırım diye düşünüyorum suan çünkü araştırmaya üşendim ve yorgunum. VRAM ve computıng eşit derecede önemli ama vram data büyüklüğünde daha önemli. computıng fazla değilse fazladan beklersın o sıkıntı degıl. ama vram az ise eğitimi başlatamayabılırsın

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.