Neler yeni

Soru Yeni Sistem Sıcaklık & Performans Değerleri

borayldrm

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
Öncelikle herkese merhaba;

Yeni bir sistem topladım ve Cyberpunk 2077'de sistemin değerlerini takip ettim. Sonuçları paylaşacağım. Sizce değerler ne durumda ve aynı sistemi kullanıp farklı değerler alan bir kullanıcının videosuna denk geldim, neden bu şekilde yardımcı olursanız çok sevinirim.
Sistemde kullandığım parçalar:

Anakart: Asus Rog Crosshair X670E Hero
Ekran kartı: Asus Rog Strix RTX 4070 Ti Super
İşlemci: AMD Ryzen 7 7800x3D
RAM: 2x16 (32GB) DDR5 Gskill Trident Z5 Neo RGB 6400 Mhz AMD Expo
SSD: Samsung 990 PRO 2 TB
PSU: 850W Asus Rog Thor Planinum II 80+Platinum
Soğutma: Arctic Liquid Freezer III 360mm ARGB
Kasa: Asus Rog Helios
Riser Kablo: Lian Li Premium PCI-e 4.0 16x 240mm

Aşağıda ilk görseldeki benim değerlerim ve ikinci görseldeki de bir videoda başla bir kullanıcının aynı parçaları kullanarak aldığı değerler.
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
Merak ettiğim şu ki; diğer kullanıcı, işlemci saat hızı 5050MHz ve sıcaklığı 59 derece olurken benim çekirdek saat hızım 4875 MHz ve sıcaklığım 71 derece. Daha az saat hızı kullanarak daha yüksek ısınmaya çıkıyorum ve ekran kartı tarafında da ben 70 derece alırken diğer kullanıcı 58 derece alıyor. Fakat şöyle de bir şey var ben ortalama 100 - 102 FPS alırken diğer kullanıcı ortalama 83 FPS alıyor, aynı zamanda %1 Low FPS değeri benim 81 iken diğer kullanıcının 60, %0.1 Low FPS ise bende 81 iken diğer kullanıcıda 39 FPS'leri görüyoruz.

Özet olarak; burada anlayamadığım 3 durum var. Birisi benden daha yüksek saat hızı kullanırken nasıl daha az ısındığı, ekran kartı tarafındaki sıcaklık farkı nedeni ve buna karşın benim ondan daha fazla FPS alıyor olmam.

Yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• Değerler.jpeg
    Değerler.jpeg
    41.6 KB · Görüntüleme: 71
  • WhatsApp Image 2024-05-11 at 13.05.02.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-11 at 13.05.02.jpeg
    159.2 KB · Görüntüleme: 50

Adana

Pro Üye
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Sıvı soğutma montaj şekliniz nasıl?
Isıyı etkileyen çok faktör var.

Güncelleme ile fps'ler değişebilir. Baktığınız video eski olabilir.

Kürşat

Kıdemli Üye
Kıdemli
Konular
95
ModArt Kredi
0
Windows sürümü
Bios sürümü
Kullanılan parçaların aynısı olduğuna emin miyiz
Hangi ortamda hangi şartlarda çekildi
Sürücü güncellemeleri sürümleri vs vs çok etken var
Hatta aynı model olsa bile fabrikasyon üretim kaynaklı aynı model kartta bile ufakta olsa performans değişikliği olabiliyor yeni sürüm eski sürüm vs derken

borayldrm

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
Sıvı soğutma montaj şekliniz nasıl?
Isıyı etkileyen çok faktör var.

Güncelleme ile fps'ler değişebilir. Baktığınız video eski olabilir.
Windows sürümü
Bios sürümü
Kullanılan parçaların aynısı olduğuna emin miyiz
Hangi ortamda hangi şartlarda çekildi
Sürücü güncellemeleri sürümleri vs vs çok etken var
Hatta aynı model olsa bile fabrikasyon üretim kaynaklı aynı model kartta bile ufakta olsa performans değişikliği olabiliyor yeni sürüm eski sürüm vs derken

Merhaba öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Sistemimi şu şekilde topladım aşağıda fotoğraflarını paylaşacağım. BIOS ayarlarında fan ayarlarını turboya aldım, MSI Afterburner uygulamasından fanların dönüş hızı ile alakalı biraz oynama yaptım 65 dereceden sonra %55 fanlar çalışsın gibi, bir de kasa üzerinde egzoz fanların 2 ayarı var high ve low, oyun oynarken de o ayarı high'e aldığımda değerler bu şekilde oluyor onu da aşağıda paylaşıyor olacağım. Değerler düştü baya aslında. Ekran kartını riser ile bağladığım için ön camı çıkardığımda daha da serin çalışıyor. Fakat yine de işlemci yüksek watt çekerek 74 derecelere kadar çıktığını gördüm, bir forumda şöyle bir şey duydum, PBO + CO diye bir ayar yapılıyormuş bu da şu imiş "İşlemciye negatif voltaj verip hem daha yüksek frekanslara çıkmasına hem de daha az güç tükettiği için daha serin çalışmasını sağlıyorsun. Ryzen'ların olmazsa olmazı." dediler onu henüz denemedim çok da araştırmaya fırsatım olmadı. O videodaki şahız şöyle yazmış açıklamalarda; PBO: Enabled / PBO Curve Optimizer Negative -40 (stable) dediğim gibi bu ayarlara hiç bakamadım nasıl olduğunu bilmiyorum. Teşekkürler tekrar.

Tekrar merhaba herkese. BIOS ayarlarında fan ayarlarını turboya aldım, MSI Afterburner uygulamasından fanların dönüş hızı ile alakalı biraz oynama yaptım 65 dereceden sonra %55 fanlar çalışsın gibi, bir de kasa üzerinde egzoz fanların 2 ayarı var high ve low, oyun oynarken de o ayarı high'e aldığımda değerler bu şekilde oluyor onu da aşağıda paylaşıyor olacağım. Değerler düştü baya aslında. Ekran kartını riser ile bağladığım için ön camı çıkardığımda daha da serin çalışıyor. Fakat yine de işlemci yüksek watt çekerek 74 derecelere kadar çıktığını gördüm, PBO + CO henüz denemedim çok da araştırmaya fırsatım olmadı. Bu ayarlara hiç bakamadım nasıl olduğunu bilmiyorum. Tavsiye eder misiniz PBO + CO bir zararı var mı? Teşekkürler tekrar.

NOT: Kasayı toplar toplamaz çektim bu fotoğrafı, egzoz fan ters burada. Onu fotoğrafı çektikten sonra fark edip düzelttim. Belirtilen değerler egzoz fanının düzeltilmiş halindeki değerlerdir.

Ekli dosyalar

• 1.jpeg
    1.jpeg
    35.1 KB · Görüntüleme: 57
  • WhatsApp Image 2024-05-14 at 11.32.43.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-14 at 11.32.43.jpeg
    78.3 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleme:

Kürşat

Kıdemli Üye
Kıdemli
Konular
95
ModArt Kredi
0
Merhaba öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Sistemimi şu şekilde topladım aşağıda fotoğraflarını paylaşacağım. BIOS ayarlarında fan ayarlarını turboya aldım, MSI Afterburner uygulamasından fanların dönüş hızı ile alakalı biraz oynama yaptım 65 dereceden sonra %55 fanlar çalışsın gibi, bir de kasa üzerinde egzoz fanların 2 ayarı var high ve low, oyun oynarken de o ayarı high'e aldığımda değerler bu şekilde oluyor onu da aşağıda paylaşıyor olacağım. Değerler düştü baya aslında. Ekran kartını riser ile bağladığım için ön camı çıkardığımda daha da serin çalışıyor. Fakat yine de işlemci yüksek watt çekerek 74 derecelere kadar çıktığını gördüm, bir forumda şöyle bir şey duydum, PBO + CO diye bir ayar yapılıyormuş bu da şu imiş "İşlemciye negatif voltaj verip hem daha yüksek frekanslara çıkmasına hem de daha az güç tükettiği için daha serin çalışmasını sağlıyorsun. Ryzen'ların olmazsa olmazı." dediler onu henüz denemedim çok da araştırmaya fırsatım olmadı. O videodaki şahız şöyle yazmış açıklamalarda; PBO: Enabled / PBO Curve Optimizer Negative -40 (stable) dediğim gibi bu ayarlara hiç bakamadım nasıl olduğunu bilmiyorum. Teşekkürler tekrar.

Tekrar merhaba herkese. BIOS ayarlarında fan ayarlarını turboya aldım, MSI Afterburner uygulamasından fanların dönüş hızı ile alakalı biraz oynama yaptım 65 dereceden sonra %55 fanlar çalışsın gibi, bir de kasa üzerinde egzoz fanların 2 ayarı var high ve low, oyun oynarken de o ayarı high'e aldığımda değerler bu şekilde oluyor onu da aşağıda paylaşıyor olacağım. Değerler düştü baya aslında. Ekran kartını riser ile bağladığım için ön camı çıkardığımda daha da serin çalışıyor. Fakat yine de işlemci yüksek watt çekerek 74 derecelere kadar çıktığını gördüm, PBO + CO henüz denemedim çok da araştırmaya fırsatım olmadı. Bu ayarlara hiç bakamadım nasıl olduğunu bilmiyorum. Tavsiye eder misiniz PBO + CO bir zararı var mı? Teşekkürler tekrar.

NOT: Kasayı toplar toplamaz çektim bu fotoğrafı, egzoz fan ters burada. Onu fotoğrafı çektikten sonra fark edip düzelttim. Belirtilen değerler egzoz fanının düzeltilmiş halindeki değerlerdir.
Riser kablo PCI 5.0 destekli mi acaba

Kürşat

Kıdemli Üye
Kıdemli
Konular
95
ModArt Kredi
0
Anakart soketi PCIe 5.0 destekliyor fakat ekran kartı PCIe 4.0 özelliğe sahip
Doğru 4.0 benim aklım farklı bir noktaya gitti 😊 yani dediğim koşullarda değişiklikler olabilir birebir FPS değerleri değişir

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.