Neler yeni

Rehber Windows XP kurmadan önce bilinmesi gerekenler

Berkin AYRAL

Don't Surrender
Süper Moderatör
Konular
347
ModArt Kredi
0
Merhaba, dün Windows XP yüklemeye çalışırken pek çok sorunla karşılaştığım için bu rehberi açmak istedim. Çok detaylı ve kapsamlı bir bilgiye sahip değilim fakat birilerinin yardımına sebep olabilirsem ne mutlu bana.

1- Genel uyarı ve hatırlatmalar

Windows XP, Microsoft tarafından desteği kesilmiş bir işletim sistemidir. Bu da demek oluyor ki Windows XP kullanıcıları bilgisayarı kullanabilecek fakat güncelleme almayacak. Bu da demek oluyor ki olası bir bilinen güvenlik açığına karşı sisteminiz korumasız olacaktır. Bu güvenlik zaafiyetini belki dolaylı yollarla yani elle birtakım şeyler yükleyerek kapatanlar var ama ne kadar sorunu çözer ya da ne kadar faydalı kesin bir şey söylenebilir mi? Düşündürücü. Ben zaten bankacılık işlemleri yapmayacağım, kredi kartı bilgileri girmeyeceğim deseniz bile tek sorun burada bitmiyor malesef. Yani tek sorun güvenlik açığı değil. Malesef ki Microsoft'un fişini çektiği işletim sistemlerine zamanı gelince yapımcılar da desteği keser. Bu da demek oluyor ki güncel çoğu programı/oyunu çalıştıramayacaksınız Windows XP'de.

Sorumluluk kabul etmiyorum.

Eğer mevcut bilgisayarınız etkilenmeden XP denemek istiyorsanız bir sanal makineye kurabilirsiniz. Böylelikle virüs yeme gibi sorunların önüne geçmiş olursunuz.

Uyarı, Dual-Boot (çift işletim sistemi) olarak kullanacaklar

Bilgisayarınızda hem XP hem de başka bir Windows sürümü kullanmak istiyorsanız burayı okumadan sakın geçmeyin. XP ve 7+ kombinasyonları için geçerlidir yazdıklarım. Vista ve XP'den önceki Windows sürümleri için bilgim yok, doğru çalışmayabilir.

Halihazırda Windows 7 veya üstü bir kullanıcı olup ikinci işletim sistemi olarak XP kuracaksanız EasyBCD adlı programa ihtiyacınız var. Windows XP loader'ı 7 ve üstü işletim sistemlerini algılayamaz çünkü o dönem için öyle işletim sistemleri yoktu. Emin olamamakla birlikte Vista'yı algılıyor diye biliyorum. Bu da şu demektir ki örneğin Windows 7'nin yanına XP kurarsanız açılışta size Windows XP mi yoksa Windows 7 mi diye sormayacak. Bunu elle sordurmamız gerekiyor. EasyBCD de bu işe yarıyor. Varsayalım XP'yi kurdunuz ve sıkıntılar yaşıyorsanız atıyorum sürücü kurulmuyor, internete bağlanmıyor, düzgün çalışmıyor. Eğer bu program olmazsa diğer işletim sisteminize dönemezsiniz. Bu programı kurmak içinse Microsoft NetFramework 2.0 SP2'yi yüklemeniz gerekmektedir. Format sonrası internet sürücüsü genellikle kurulu olmuyor bu yüzden formattan sonra yüklemeniz biraz zor. O yüzden formattan önce mutlaka Microsoft NetFramework'ü de halihazırda tutun. İndirmek için: Link Removed

EasyBCD'yi kurduktan sonra "Add New Entry" tıklayıp en üstteki sekmeden XP'yi seçip ekleyin. BCD Deploment kısmına gelin. Hiçbir şeye dokunmadan Write MBR diyin ve yeniden başlatın bu şekilde dual boot olacaktır. Artık açılışta size bir tercih sunacaktır.

Mevcut işletim sisteminiz XP olup 7 ve üstü işletim sistemi kurmak istiyorsanız nasıl bir yol izleyeceğiniz hakkında çok bir bilgim yok açıkçası denemedim ve bilmiyorum ama Windows 7 ve üstü Windows sürümleri sonradan çıktığı için XP'yi tanıyıp size açılışta tercih sunacaktır diye düşünüyorum. Sunmazsa bile yine bu program ile yapabileceğinizi düşünüyorum. Yine de bu kısımdan emin değilim, haberiniz olsun.

2- Donanımım Windows XP destekliyor mu?

Windows XP'yi yeni nesil sistemlerde veya çok çok eski sistemlerde kurmak biraz zor iştir. Yükleseniz dahi yükleme sonrası sürücü sorunları yaşamanız çok muhtemel. Yani örneğin RTX 3070 ekran kartınız var nasıl sürücü yükleyeceksiniz buna? Hadi onu da geçtim internete girmek için bile gerekli ethernet sürücüsünü yüklerken sıkıntı yaşayabilirsiniz. Birtakım çözümleri olsa da garanti verilemez. Ee ben bilgisayarı 2015'de aldım. Destekliyor mu nereden bileceğim? Öncelikle donanım parçalarınızı öğrenmeniz gerekli. Anakart, ekran kartı, işlemci modellerini mutlaka öğrenin. Ardından ise bu modellerle uyumlu XP sürücüleri var mı yok mu onu öğrenin. Bu işlerden anlamıyorsanız Technopat Sosyal öğrenmeniz için çok uygun bir yer. Sadece yeni konu açın ve sorun. Size nasıl öğreneceğinizi öğretecekler, zor değil. Ben burada öğretmekle vakit harcamayacağım çünkü bu rehberin amacı o değil.

3- Donamımım Windows XP destekliyor, ya şimdi?

Windows XP'yi uygun donanıma sahip sistemlerde de kurmak o kadar sorunsuz değil malesef. Format sonrası yaşayacağınız çok muhtemel problemlerden birisi de bazı sürücülerin kurulu gelmemesidir. Bunlar genellikle ethernet (internete girmek için), grafik sürücüsü (ekran kartı için), chipset sürücüsü (yonga seti) ve ses sürücüsü. Tabii bu sorunlar olmayadabilir siz de veyahut daha da eksik sürücü kurulmuş olabilir; bu, sizin sisteminize göre değişkenlik gösterir. Ses sürücüsü ve chipset sürücüsü kurulum sonrası ilk etapta çok önemli olmayabilir fakat ethernet sürücüsünün ve grafik sürücüsünün kurulu olmaması büyük bir sorundur. Aramızda bilgisayarı internetsiz kullanan kaç kişi var? Çok az herhalde. İnternet olmadan hiçbir şey olmuyor malesef. Ne eksik sürücüleri yükleyebilirsiniz ne oyun yükleyebilirsiniz ne de program. Anca USB bellek ile felan aktarabilirsiniz. Bu yüzden, formattan önce kesinlikle ama kesinlikle gerekli sürücüleri hazırlayın. Sisteminize uygun sürücüleri bulmak için Technopat Sosyal'de yeni konu açabilirsiniz. Eğer sürücüleri önceden hazırlamazsanız format sonrası başınız ağrıyabilir. Format sonrası ethernet sürücüsünün kurulu gelmeyebileceğini söylemiştik. İnternet olmadan hangi sürücüyü nasıl indireceksiniz? Ben bu hataya düştüm ve yorucu bir süreçti. Dosya aktarabileceğim başka bir bilgisayar yoktu ve dolayısıyla hiçbir şey aktaramadım. Telefondan sürücü indirip bilgisayara atıyorum ama dosyalar hatalı indiği için sorunlu oluyordu. Bu yüzden kesinlikle formattan önce gerekli sürücüleri edinin.

4- Ethernet sürücüsünü kurdum fakat sitelere girişte sıkıntı çekiyorum, sebebi nedir?

Evet, formattan önce hazırladığımız ethernet sürücüsünü XP'ye kurduk ama internete girmek için hala hazır değiliz. Neden? Çünkü Windows XP ile birlikte gelen web tarayıcısı yani "Internet Explorer" eski bir sürümdür ve siteler bu tarayıcı sürümüne desteği kestiği için sitelere giriş yaparken sertifika sorunu yaşayacaksınız. Çoğu siteyi açamayacaksınız, açsanız bile düzgün bir görünüme sahip olmayacak. O halde formattan önce XP destekli bir web tarayıcısı hazır tutmamız gerekiyor. Peki hangi tarayıcıları kullanabilirsiniz?

• K-meleon
  • Firefox (versiyon 52)
  • Palemoon
  • Maxthon
  • Google Chrome (versiyon 49)
Daha örnekleri çoğaltılabilir ama bunlar yeterlidir sanırım. Böyle bir XP destekli tarayıcı kullanırsanız sertifika sorununuz çözülmüş olacaktır.

5- Son adımlar

Ethernet sürücüsünü ve XP destekli tarayıcı işini hallettiken sonra gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Artık eksik sürücüleri, programları, oynunları internete bağlanıp indirebilirsiniz.

NOT: Eksik olduğunu düşündüğünüz kısımlar varsa lütfen çekinmeden belirtin ki ben de bilgileneyim.

Kaynak TP kullanıcısı Nieagerams

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.