Neler yeni

Ryzen 9 7950x3D Bilgisayar geç açılıyor

omerabanoz

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
0
ModArt Kredi
0
Merhaba,

Öncelikle değerli vaktini aldığım için özür dilerim. Videolarını yakından takip ettiğim için size yazmak istedim. Bu sorunu 1 yıldır yaşıyorum ve 1 yılda bu 2. sistemim. İlk sistemi i9 13900ks olarak toplamıştım ve orada tüm hayallerim ve hevesim kırıldığı için
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
'ye geçiş sağladım ve toplama işlemini 1 hafta önce bitirdim ama yine bilgisayarın power tuşuna basınca 1-2 dakika sonra bazen 3 dakikayı da buluyor geç açılıyor.

Anakart: ROG Crosshair X670e Hero.
Sıvı soğutucu: ROG Ryujin III.
RAM: G.Skill 128 GB (4x32) Trident Z5 Neo RGB DDR5 6000MHz CL30.
Güç kaynağı:
ROG-THOR-1200p2-Gaming Full modüler Gaming Power Supply.
İşlemci:
Ryzen 9 7950x3D.
M.2 SSD:
EVO 970 7450 MB/sn 6900 MB/sn
Ekran kartı:
RTX 4080 16 GB Gaming OC.

Daha önce
kullanırken aynı bu şekilde geç açılma olayı vardı ama orada mavi ekran hataları alıyordum anakart ve işlemciyi garantiye gönderdim sorun işlemci ve anakartta çıkmıştı servisten gelince ürünleri sattım. Ancak şu anki sistemde mavi ekran hatası almıyorum. Reset tuşuna da bassam kasadan Power tuşuna da bassam açıldıktan sonra yeniden de başlatsam önce anakartın bazen kırmızı ışığında bazen de sarı (RAM) ışığında 3-5 dakika bekleyince açılıyor bazen uzun sürünce kapatıp yeniden deniyorum o zaman da aynı uzun bekleyince açılıyor. Konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi? Ayrıca bu bekleme esnasında sıvı soğutucunun fanları cok sesli çalışıyor. Sistem açıldıktan sonra normale dönüyor.

Anakart için bios 2007'ye güncelledim "Memory Context Restore" alanını enable yaptım. Hız aşırtma EXPO I açınca 3-5 dakikayı buluyor açması ama EXPO kapatınca 1-2 dakika arasında açılıyor. Bu sistem için 1-2 dakika aşırı fazla farklı ne gibi sorun olabilir?

Kürşat

Kıdemli Üye
Kıdemli
Konular
89
ModArt Kredi
0
Ddr5 sistemlerde ram kaynaklı geç açılma sorunları var çeşitli güncellemeler ile gideceğini düşünüyorum

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
230
ModArt Kredi
0
Merhaba,

Öncelikle değerli vaktini aldığım için özür dilerim. Videolarını yakından takip ettiğim için size yazmak istedim. Bu sorunu 1 yıldır yaşıyorum ve 1 yılda bu 2. sistemim. İlk sistemi i9 13900ks olarak toplamıştım ve orada tüm hayallerim ve hevesim kırıldığı için
'ye geçiş sağladım ve toplama işlemini 1 hafta önce bitirdim ama yine bilgisayarın power tuşuna basınca 1-2 dakika sonra bazen 3 dakikayı da buluyor geç açılıyor.

Anakart: ROG Crosshair X670e Hero.
Sıvı soğutucu: ROG Ryujin III.
RAM: G.Skill 128 GB (4x32) Trident Z5 Neo RGB DDR5 6000MHz CL30.
Güç kaynağı:
ROG-THOR-1200p2-Gaming Full modüler Gaming Power Supply.
İşlemci:
Ryzen 9 7950x3D.
M.2 SSD:
EVO 970 7450 MB/sn 6900 MB/sn
Ekran kartı:
RTX 4080 16 GB Gaming OC.

Daha önce
kullanırken aynı bu şekilde geç açılma olayı vardı ama orada mavi ekran hataları alıyordum anakart ve işlemciyi garantiye gönderdim sorun işlemci ve anakartta çıkmıştı servisten gelince ürünleri sattım. Ancak şu anki sistemde mavi ekran hatası almıyorum. Reset tuşuna da bassam kasadan Power tuşuna da bassam açıldıktan sonra yeniden de başlatsam önce anakartın bazen kırmızı ışığında bazen de sarı (RAM) ışığında 3-5 dakika bekleyince açılıyor bazen uzun sürünce kapatıp yeniden deniyorum o zaman da aynı uzun bekleyince açılıyor. Konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi? Ayrıca bu bekleme esnasında sıvı soğutucunun fanları cok sesli çalışıyor. Sistem açıldıktan sonra normale dönüyor.

Anakart için bios 2007'ye güncelledim "Memory Context Restore" alanını enable yaptım. Hız aşırtma EXPO I açınca 3-5 dakikayı buluyor açması ama EXPO kapatınca 1-2 dakika arasında açılıyor. Bu sistem için 1-2 dakika aşırı fazla farklı ne gibi sorun olabilir?

AMD Ryzen 7000 serisi işlemcilerde bu sorun düzeltilemedi.

İşlemci her açılışta ramleri tekrardan okuyor bu süre zaten uzun fakat birde EXO açıksa yaklaşık 4-5 katına uzuyor.
Sözde AMD agesa güncellemesi ile bios firmware üzerinden düzeltilecek deniliyordu ama düzelecek gibi durmuyor. AMD genelde hep düzelecek der yeni nesil işlemci çıkana kadar oyalar zaten 8000 serisi gelecek bir kaç aya 🤣🤣

Bu arada 3x32gb keşke almasaydın kapasite büyük olduğu için açılış daha da uzun sürer hatta 128gb ta 6000mhz tarafında da sıkıntı yaşıyor X670 anakartlar.

Kürşat

Kıdemli Üye
Kıdemli
Konular
89
ModArt Kredi
0

İşlemci her açılışta ramleri tekrardan okuyor bu süre zaten uzun fakat birde EXO açıksa yaklaşık 4-5 katına uzuyor.
Sözde AMD agesa güncellemesi ile bios firmware üzerinden düzeltilecek deniliyordu ama düzelecek gibi durmuyor. AMD genelde hep düzelecek der yeni nesil işlemci çıkana kadar oyalar zaten 8000 serisi gelecek bir kaç aya 🤣🤣

Bu arada 3x32gb keşke almasaydın kapasite büyük olduğu için açılış daha da uzun sürer hatta 128gb ta 6000mhz tarafında da sıkıntı yaşıyor X670 anakartlar.
Intel sistemlerde de bunu 2 defa yaşadım sanırım ddr5 ler oturmadı henüz bana öyle geliyor bir uyumsuzluk sorunları var

cbasaran

Yeni Üye
Uzman
Konular
1
ModArt Kredi
0
Bir dünya para verip sistem toplayacağım ve açılması için 3dk bekleyeceğim. Başıma dert almış olurdum herhalde camdan balkondan aşağı atardım. Bu süre çok fazla. Ben intelciyim powera basınca en fazla 5sn de masaüstü hazır oluyor.

Ramlerden ikisini çıkarıp durumu gözlemleyebilir misiniz?

cbasaran

Yeni Üye
Uzman
Konular
1
ModArt Kredi
0
Bir de şunu yapalım. Biosta;
  1. Ai Tweaker kısmında Dram Timing Control altında Memory Context Restore ENABLE olsun.
  2. ilk ekran da Expo seçeneğini aktif edin
  3. Fast boot disable olsun
  4. Save Exit.

omerabanoz

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
0
ModArt Kredi
0
Ddr5 sistemlerde ram kaynaklı geç açılma sorunları var çeşitli güncellemeler ile gideceğini düşünüyorum

Valla haklısın dostum güncelleme ata ata devam ediyoruz. şuan expo kapattım mecburen 15-20 de 2-3 defa denememde açıldı umarım ileride yine 2-3 dakikaya süre çıkmaz :)

omerabanoz

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
0
ModArt Kredi
0

Haklısınız valla yeni sistem aldıkça eski sistemleri özler hale geldik. Eskiden daha iyiydi sanki böyle sıkıntılarımız olmuyordu. Dün size yazdıktan sonra expo kapattım windows güncelleme atıp reset attım şuan 15-20 sn gibi sürede açılıyor ama umarım ilerleyen süreçte bu süre yine eski hale dönmez. Bundan sonraki süreçte sürekli BİOS güncellemesi mi takip edelim geldikçe yeni sürüme mi geçmek mantıklı yoksa son bu aşamada bırakayım mı?

Bir dünya para verip sistem toplayacağım ve açılması için 3dk bekleyeceğim. Başıma dert almış olurdum herhalde camdan balkondan aşağı atardım. Bu süre çok fazla. Ben intelciyim powera basınca en fazla 5sn de masaüstü hazır oluyor.

Ramlerden ikisini çıkarıp durumu gözlemleyebilir misiniz?

Ah be hocam neler çektim bir bilsen. Normalde ben eskiden beri hep amd sistem topluyordum. Geçen yılın başında ilk defa intel toplayayım dedim. İntel topladım sıkıntılar yaşadım mavi ekran hatası hem anakart hemde işlemcide problem çıktı. İlk başlangıç aşaması intelde de geç açılmasıydı. Sonra bildiğinden şaşma diyip amd ye geçtim burda da bu sıkıntıyı yaşadım şaka gibi :)

omerabanoz

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
0
ModArt Kredi
0
Bir de şunu yapalım. Biosta;
  1. Ai Tweaker kısmında Dram Timing Control altında Memory Context Restore ENABLE olsun.
  2. ilk ekran da Expo seçeneğini aktif edin
  3. Fast boot disable olsun
  4. Save Exit.

Valla dün konuyu açtıktan sonra sadece expo kapattım. Memory context enable şekilde biraz geç açtım sistemi. Sonra windows'u komple güncelledim reset attım dünden bu yana 4 kere kapatıp açtım 15-20 sn de açılıyor umarım sorun devam etmez bu şekilde ilerler.

Kürşat

Kıdemli Üye
Kıdemli
Konular
89
ModArt Kredi
0
Valla dün konuyu açtıktan sonra sadece expo kapattım. Memory context enable şekilde biraz geç açtım sistemi. Sonra windows'u komple güncelledim reset attım dünden bu yana 4 kere kapatıp açtım 15-20 sn de açılıyor umarım sorun devam etmez bu şekilde ilerler.
Expo kapalı şekilde hızlı açılır hiçbir problem olmaz aslında benim size şöyle bir tavsiyem de olabilir atıyorum ram 6400mhz siz manuel olarak Expo yu açmadan Rami 6000 MHz yapabilirsiniz böyle de olur diye düşünüyorum ben öyle yapmıştım en azından 6000 de kullandık sistemi

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.