Neler yeni

Bilgisayar Performans Sorunu: Takılmalar ve Anlamsız Fan Hızı Artışı

SpecialTricks

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
6
ModArt Kredi
0
Son dönemde, bilgisayarım beklenmedik bir şekilde 2-3 saniyelik takılmalar yaşamaya başladı.

Bu takılmaların sebebini tespit etmek adeta bir bulmaca gibi zorlayıcı.
İlginç olan, bu kesilmelerin hangi işlemden kaynaklandığını belirleyememem.
Takılmaların ardından bilgisayarın fanı da gizemli bir şekilde ara sıra hızlanıyor.

Dikkat çekici bir nokta, çok sayıda sekme açıkken bile, geniş çaplı işlemci veya RAM kullanımında fan hızındaki bu kadar belirgin bir artışın meydana gelmemesi.
Görev yöneticisinde yaptığım kontrollerde, RAM ve işlemci kullanımının normal sınırlar içinde seyrettiğini gözlemliyorum.
Sistemi zorlayacak veya bozacak herhangi bir uygulama veya işlem de bulunmuyor.

Bu sorunu birlikte çözmek için önerilerinizi bekliyorum. Hangi adımları izlemeli, hangi testleri gerçekleştirmeliyim?
Önerdiğiniz testleri detaylı bir şekilde uygulayarak elde ettiğim sonuçları sizinle paylaşmak istiyorum.

Aşağıda, raporlar ve karşılaştırmalı test ekran görüntülerini bulabilirsiniz.
Sorunun çözümüne dair her türlü yardımınızı bekliyorum.

Dilediğiniz bütün testleri yapabilirim.

Hiç oyun oynamıyorum. Bütün oyunlarımı kaldırdım.

Son birkaç aydır sadece chrome kullanıyorum bu bilgisayarda ve çok fazla youtube tüketiyorum.
Hep videolar donuyor takılıyor.

Tüm windows raporu ''AIDA64'' ile alındı.
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

Bu da kasamdaki tozlar ve AIDA64 ile karşılaştırmalı test ederken ki hızı, sesidir, yanlış anlaşılmasın, sadece bu tozlardan olur diye merak ediyorum:

Acaba dedim bunlardan mı kaynaklanıyor?
Macun hiç değiştirmedim.
Temizliğini yapmadım.
Biraz ertelemişim.

stabilitytest 2.png

stabilitytest 3.png

stabilitytest.png

Ek Bilgiler:

Güç Kaynağı:
Aerocool P7 850W 80+ Platinum RGB Ledli Modüler Güç Kaynağı (AE-P7P850)
Anakart: ASUS PRIME Z690-A DDR5 6000Mhz (OC)
Bilgisayarımın Kasası: DarkFlash DLS480 Mid Tower ATX Bilgisayar Kasası
SIVI SOĞUTUCU: Arctic Liquid Freezer II 280 Sıvı Soğutucu
SSD disk kapasitesi: Samsung 980 PRO 1TB 7000/5000 2X1TB
Ekran kartı modeli: Msı Geforce Rtx 3070 256 Bit 8 GB
RAM miktarı: G.Skill Trident Z5 RGB 64 GB – 2X32
İşlemci Modeli: Intel Core I9-12900K 1700]ANAKART: ASUS PRIME Z690-A DDR5 6000Mhz (OC)
İşletim sistemim: Windows 10 Pro

Fan hızı kontrol yazılımı kullanmıyorum, hiç kullanmadım.
Umarım bu sorunu tespit edebiliriz.

StreaMRoLLeR

Aktif Üye
Seçkin
Konular
0
ModArt Kredi
0
Selamlar

Yapacaklarınız

1- Testmem 5 1usmus_v3 config inecek 1 saat ram testi yapılacak. 6 CYCLE yeter

2- OCCT inecek PSU test yapılacak

3- OCCT de hem CPU hem Ram testide yapabilirsiniz.

Takılmalar XMP kapanınca devam edicekmi bunları yapıp geri dönüş sağlayın

SpecialTricks

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
6
ModArt Kredi
0
Selamlar

Yapacaklarınız

Ben şimdi testlere başlayacağım hocam.
Occt ayarları nasıl olacak yanlış birşey yapmak istemedim, sorayım dedim.

SpecialTricks

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
6
ModArt Kredi
0
Selamlar

Yapacaklarınız

========= TestMem5 Log File =========
Customize: Default @1usmus_v3
Start testing at 14:43, 880Mb x24
Testing completed in 29m 58s, no errors.

Ekli dosyalar

• 2023-12-04 15 20 30.png
    2023-12-04 15 20 30.png
    28.2 KB · Görüntüleme: 49
  • OCCT - SONUÇ.png
    OCCT - SONUÇ.png
    75.2 KB · Görüntüleme: 50

StreaMRoLLeR

Aktif Üye
Seçkin
Konular
0
ModArt Kredi
0
========= TestMem5 Log File =========
Customize: Default @1usmus_v3
Start testing at 14:43, 880Mb x24
Testing completed in 29m 58s, no errors.
Tamam ram sıkıntısız duruyor. Şimdi bu takılmalar hangi oyunlarda oluyor ? STUTTER gibi bir takılmamı yoksa direk donma şeklindemi ?

SpecialTricks

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
6
ModArt Kredi
0
Tamam ram sıkıntısız duruyor. Şimdi bu takılmalar hangi oyunlarda oluyor ? STUTTER gibi bir takılmamı yoksa direk donma şeklindemi ?

Öncelikle hiç oyun oynamadığımı belirtmeliyim.
Normal sadece chrome'da takılırken ve youtube'dan video izlerken oluyordu.

Bilgisayarımın özelliklerine güvenip de yaptığım işlemler genelde ''onetabgroup'' gibi bir eklentiyle çok fazla sekme ile çalışmak oluyor. Daha çok çoklu sekme ve youtube videolarıyla takılıyorum. Yani bilgisayarımda hiç oyun yoktur.

Takılmayı şöyle ifade edeyim,

+ Youtube'da bir video izlerken ya da sekmelerce birçok youtube açık veya değilken videoları ileri almaya kalktığımda ya da herhangi bri konuma tıkladığımda tarayıcı noktasında 2-3 saniye takılıyor hani donuyor ve kendine geliyor. Sonrasında bir 10 saniye sonra tekrar takılıyor gibi düşünebiliriz. Tabii ki sonrasında da ''yanıt vermiyor'' gibi hatalar tarayıcıda beliriyor.

Bu anlamda etkisi olabilecek ya da kasılmasına, takılmasına etki edebilecek ''chrome'' eklentilerini de devre dışı bıraktım.
Sizlere yazdığımda da özellikle de ''bios'' güncellemesi yaptıktan sonra yandığından ya da çok teknik bir sorunu olduğundan şüphe etmiştim. Sistemde ne kadar gereksiz yazılım, tool, ayar varsa hepsini sildim.

Checkdisk, dism, sfc gibi şeyleri de uyguladım. Birçok ayarı da sıfırladım.
Önbellekleri de sildim süpürdüm. Format atmamak ve örüntülerime güvenmek istedim.

Bu sürece istinaden maalesef ki bios güncelleme sonrasında youtube'da ''ali sayıner'' adlı bir kişinin detaylı videosuna denk geldim.
Bu anlamda bios güncellemesi yapıldıktan sonra bios da hangi ayarları kontrol etmeli ve yapmalıyım. Sanırım en son bu kaldı.

Bu arada nvidia için de experience yazılımı aracılığıyla güncelleme ile bildirim geldiğinde aniden ekran kartı driverlarını güncelliyordum.

Nasıl oldu bilmiyorum bana hiç bildirim de düşmedi. Onu da bugün açmak aklıma geldi. Akıl da kalmadı bu aralar.
Onu da az önce güncellemiş bulundum.

Dün de yine bilgisayarım ''Armoury Create'' kurduğumda bazı tuning seçenekleri sonrasında saçmaladı.

Sonuç olarak bios kısmında bu bahsettiiğim kişinin videosundan baz alıp da o ayarları karıştıramadım.
Zaten benimkinden farklı bir sürümde yapıyor ve bazı sorular da oluşturuyor zihnimde.

Sanırım önce ram ve işlemci frekansları konusunu için buradan yeni konu açmam gerekiyor.

Bütün herşeyi full performasta değil ama en azından bu kadar zamanında bu donanımlara yatırım yapıp verimli ayarlarda kullanmıyorsam ve biz olsak bu sistemle bu şekilde kullanırdık dediğiniz tecrübe ve önerileriniz varsa yine biraz daha yol gitmek isterim.

Hani önerimiz karıştırma değil de en azından şu frekanları da değerlendirip en uygun şudur diyebileceğiniz biçimsel bilgiler varsa bilmekten ya da beni yönlendirmenizden çok memnuniyet duyarım.

Oyun gibi işlerle ilgileniyor olsam ve iyi bir internet hızım olsa overclock, fps gibi konularda forumda çok daha etkin olabileceğimi bilsem de şimdilik en azından yavaş yavaş birşeylerin temelini bilsem yararlı oalcaktır. Konu hakkında ifade ettiklerim hasebiyle önerilerinizi beklerim.

Bios konusundaki ayarlamalar ve frekansları düzenlemek konularını biraz düzenleyip sonra bilgisayarda ayar ya da özelleştirme yapmayı uzun bir süre bırakmak isterim.

Ama bu ayarlamaları gerçekten bilirsem çok uygun olur.

Yanlış anlaşılmasın; bütün gün bana bunları anlatmanızı istiyorum demiyorum.
Sadece yavaş ya da hızlı farketmeksizin yönlendirmenizi isterim.

Umarım uzunca ifade ederek de zamanınızdan çalmış olmamışımdır.
Teşekkürler.

StreaMRoLLeR

Aktif Üye
Seçkin
Konular
0
ModArt Kredi
0
StreaMRoLLeR StreaMRoLLeR Öneriniz yok mudur?
Bios ayarlarına dokunmalı mıyım?
Bios ayarları ile yaşadığınız şeyin alakası yok. Bir tek XMP açılacak o kadar. Gerisi fine tune ince işcilik overclock-undervolt olur. O kadar uzun yazmışsınız ki başından başlıyorum sonu gelmiyor, sondan yukarı çıkıyorum bu seferde anlam kaybı oluyor.
Tarayıcı kaynaklı hardware accelerated gpu scheduling gibi geldi ama emin değilim. Başka bir tarayıcı ile tek sekme dernermisiniz, Mozilla vs

SpecialTricks

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
6
ModArt Kredi
0
Bios ayarları ile yaşadığınız şeyin alakası yok. Bir tek XMP açılacak o kadar. Gerisi fine tune ince işcilik overclock-undervolt olur. O kadar uzun yazmışsınız ki başından başlıyorum sonu gelmiyor, sondan yukarı çıkıyorum bu seferde anlam kaybı oluyor.
Tarayıcı kaynaklı hardware accelerated gpu scheduling gibi geldi ama emin değilim. Başka bir tarayıcı ile tek sekme dernermisiniz, Mozilla vs

StreaMRoLLeR,

Metin uzun olmuş olabilir, ama detay vermeseydim her bir cevap için 8 saat bekleyecektim.
Forumda gönüllü insanlar var, dolayısıyla ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorlar. Ben de öyle yaptım.

XMP'yi açtım ve sadece bununla ilgili olmamakla birlikte bütün donma sorunları çözüldü.
Mozilla'da da sorun yok. Bu konuda ince ayarlamalar için ücretli destek almak en iyisi gibi görünüyor.

XMP'yi açtıktan sonra overclock veya undervolt gibi ince ayarları öğrenmek istiyorum.
Bu konuda bilgi veren kimse yok gibi geldi. Demek ki kimse risk almak istemiyor.

Yine de teşekkür ederim.

İyi günler,

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.