Neler yeni

Yardım PC ısınma ve oyun kapanma sorunu

• Konbuyu başlatan Var1ed
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 20
  • Görüntüleme 1K

Var1ed

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Merhaba, öncelikle iyi forumlar ben yeni bir sistem satın aldım ayrı ayrı parçalar ile toplattırdım windows ilk açıldığında 29 derece daha sonra açık kaldığı süre boyunca bazen 40-42 bazen 45-55 aralığını görebiliyor 30-35 ideal bir derece olarak nitelendiriliyor ama daha fazlası bana garip geldi yinede sizlerin fikrini bu konuda önemsiyor olacağım. Soruna gelecek olursak oyunlara girdigim zaman sıcaklık ve kullanım değerleri uçuyor valorant da denedim ilk başlarda 80 dereceleri görüyordu işlemci ve ekran kartı ama güç ayarlarından %100 olanı %99 çektim biraz daha düştü şimdi 60-70 derece aralığında bir sıkıntı göremedim ama new world üzerinde denedim 98% ekran kartı kullanımı 80-85 derece aralığı sıcaklık işlemci %90-95 aralığında sıcaklık %40-45 arası kullanım nerede yanlışlık var çözemedim yardımcı olabilirseniz memnun olurum kasa içerisinde ki kablo dağılımını çekmedim ama gerekiyor ise belirtebilirseniz konuya ekleyeceğim. (ram frekansı 5600mhz de 6000 mhz çekilmiyor yoksa bios ekranına girin diye hata veriyor sürekli bu sorunda mevcut resim ile belirttim aşagıda hatayı )
sistem özellikleri;
anakart: Asus b660-f gaming wifi
işlemci: Intel i7 12700kf
ram: Kingston Fury Beast RGB KF560C36BBEAK2/32 32GB (2x16GB) DDR5 6000MHz CL36
ekran kartı: Msi suprim x 3070 ti
güç kaynagı: SilverStone Strider 750W 80+ Bronze
kasa: Dark Guardian PRO 4x12cm
sogutucu : Noctua nh-d15 chromax.black (kendi marka termal macunu sürülü)
ekran-alintisi-png.png

resimler:
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
(yükleme de sıkıntı yarattığı için buraya ekledim)

ramazandeveli

Pro Üye
Uzman
Konular
8
ModArt Kredi
0
Var1ed Var1ed, RAM konusunu kafanızdan çıkarmanız adına, minik bir deneme yapalım. Sadece son slota RAM takın. İkinci RAM şimdilik boşta kalsın. BIOS' da her şeyi DEFAULT ayarlara getirin. RAM için XMP'yi açın kayıt edin ve bir oyun testi daha yapalım.

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Uzman
Konular
88
ModArt Kredi
0
Yan kapağı açtım msi afterburner sonuçlarını bıraktım aşagıya ama oyun yine kendi kendini kapattı devam edemedim teste 13:40 -13:42 gibi girdim 13:48 geçe shutdown attı gözle görülür düşüş var cam olduğu için sanırım etki ediyor hava akışına fakat ekran kartı kullanımı 98% gördü onda sıkıntı var tek %100 görüp kendini mi kapatıyor yoksa ram sorunu mu arasındaki ilişkiyi çözmem gerekiyor
Sonuçlar gayet normal.

Var1ed

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Var1ed Var1ed, RAM konusunu kafanızdan çıkarmanız adına, minik bir deneme yapalım. Sadece son slota RAM takın. İkinci RAM şimdilik boşta kalsın. BIOS' da her şeyi DEFAULT ayarlara getirin. RAM için XMP'yi açın kayıt edin ve bir oyun testi daha yapalım.
Sagolun hocam deneyeceğim onu da fakat çözüme kavuşturdum gibi görünüyor yine olur ise ramlerin frekanslarda değişiklik yaparım olmazise direkt değişirim.
Sonuçlar gayet normal.
Hocam sanırım yüksek değerlerin sorunu v-sync açık olmasından kaynaklıymış açık unutmuşum değerleri kapat aç yaptığımda fırladığını görüyorum bakın şuan böyle henüz oyunda kendini kapatmadı resimdeki derece aralıklarıyla git gel yapıyor fazlası olmadı fps sabitledim 60 da fakat limit kaldırınca yine kullanım fırlıyor ekran kartı kullanımı 90% - 95% olarak dereceye çok etkisi yok yeni alternatif çözümler ile devam edeceğiz artık :)

Ekli dosyalar

• yeni-1.png
    yeni-1.png
    1.2 MB · Görüntüleme: 70
  • yeni-2.png
    yeni-2.png
    891.8 KB · Görüntüleme: 71
  • yeni-3.PNG
    yeni-3.PNG
    793 KB · Görüntüleme: 73
Son düzenleme:

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Uzman
Konular
88
ModArt Kredi
0
Sagolun hocam deneyeceğim onu da fakat çözüme kavuşturdum gibi görünüyor yine olur ise ramlerin frekanslarda değişiklik yaparım olmazise direkt değişirim.

Hocam sanırım yüksek değerlerin sorunu v-sync açık olmasından kaynaklıymış açık unutmuşum değerleri kapat aç yaptığımda fırladığını görüyorum bakın şuan böyle henüz oyunda kendini kapatmadı resimdeki derece aralıklarıyla git gel yapıyor fazlası olmadı fps sabitledim 60 da fakat limit kaldırınca yine kullanım fırlıyor ekran kartı kullanımı 90% - 95% olarak dereceye çok etkisi yok yeni alternatif çözümler ile devam edeceğiz artık :)
Ekran kartının %100 kullanımda olması gerekiyor zaten. :)

Var1ed

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Ekran kartının %100 kullanımda olması gerekiyor zaten. :)
Tam emin değilim ama normal geliyor artık kullanımların bu seviyelerde olması bazı kişileri ile konuştum onlarda böyle performans alıyorlarmış dereceler 70-80 i geçmediği sürece bir önemi yok ama oyun kapanma durumu halen devam ediyor 5-25 dakika aralığından sonra oynayamıyorum ram değerlerini test ederek gitmem gerekiyo gibi görünüyor.

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Uzman
Konular
88
ModArt Kredi
0
Tam emin değilim ama normal geliyor artık kullanımların bu seviyelerde olması bazı kişileri ile konuştum onlarda böyle performans alıyorlarmış dereceler 70-80 i geçmediği sürece bir önemi yok ama oyun kapanma durumu halen devam ediyor 5-25 dakika aralığından sonra oynayamıyorum ram değerlerini test ederek gitmem gerekiyo gibi görünüyor.
MemTest86 ile test yapar mısın?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Online yöneticiler

Çevrim içi üyeler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.