Neler yeni

Obsidian Stok Rom ve Senkronize Sorunu yaşıyorum.

SpecialTricks

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
6
ModArt Kredi
0
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Miu Global 13.05 (SJUIDXM) - Android Sürümü (12 SKQ1.211006.001)
Telefon Modeli
Xiaomi Poco X3 Pro - 128 GB
Bootloader Kilidi
Açık

Obsidian not uygulamasını çok beğendiğimden ,çok fazla geliştirilen eklentilere sahip olmasından dolayı bütün notlarımı oraya yazıp bir de dijital bahçe oluşturmak istiyorum.

Sorunum da şunlar:

* Obsidian notlarımı telefon uygulamasına senkronize etme işlemleri ücretli ve garden oluşturma işlemleri de ayrıca ücretli.
* Ücretsiz yöntemlerle de lokal olarak senkronize edilebiliyor.
* Birkaç kullanıcıyla konuştuğumda bu ikinci beyin konusunda ''Syncthing, Resillio Sync, Autosync, foldersync, gdrive'' gibi seçeneklerle senkronizasyon konusunu çözdüklerini izledim.
* İşin içine root olayı girince bununla alakalı da obsidian'ın forum sayfasında ve github sitesinde bu konuyla alakalı tartışmaları da okudum.
* Her ikisinde de rom stok olmadığından kaynaklandığı yazılıyordu.
* Telefonuma bu senkronize uygulamalarını kurdum ve ne yaptıysam senkronize edemedim.
* Memu Play emulatöründe denedim onda tabii ki çalıştı :(

Ben root yapmıştım, yeni rom atmıştım ses kayıt kendinden içinde gelen bir sürümle.
Rom değiştirmek istemiyorum aşağıda da yazdığım üzere birçok debloat işlemi de yaptım.
Sadece root bazı root gerektiren uygulamalar için geçerli telefonumda.
Diyorum ki root kaldırsam ''OBSİDİAN'' uygulamasının senkronizasyon konusunu çözsem root ile çalışmak zorunda olan uygulamalar bozulur mu?
Ya da sistemsel hatalar yaşanır mı?

Nasıl bir hata alıyorsun derseniz buyrun:
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

Obsidian ve github sitesindeki tartışmalar:

Dijital bahçe nedir bilmeyenler için bu github linkini buraya bırakıyorum, örneklere bakmanız için...

DİJİTAL BAHÇE ÖRNEKLERİ:

Root sahibi olduğu için herhangi banka uygulaması da dahil bazı uygulamarda sorunlar oluşuyor.

Root erişimini kaybettiğimde, sistem dosyalarını ve ayarlarını değiştiremeyeceğimin farkındayım.

* Silmem gereken uygulama ve gereksiz servisleri ''DEBLOAT'' işlemiyle yapmıştım.
* Merak ettiğim nokta ''ROOT'' erişimini kaybedip normal bir profile dönüğümde yüklemiş olduğum uygulamalar root istediği için bu uygulamaların sorun çıkaracağını da biliyorum.
* Ayrıca, rootlu cihazlarda çalışan bazı uygulamalar artık çalışmayabilir.

Root ile kullandığım uygulamalar:

* Youtube Revanced Extended

Aslında ben daha çok ''ROM'' attım, debloat işlemleri yaptım.
Dolayısıyla ''ROOT'' isteyen uygulamalara çok sık ihtiyaç duymuyorum.

Duyacağım zaman yeniden ''ROOT'' açarım diye hesap ederken düşündüm ki ayarlarım bozulur mu?
Ne gibi sorunlar ortaya çıkar? Hatta şu aralar google servislerinden de kurtulmak için farklı bir servise geçmeyi de düşünüyorum.

Ben olsaydım bu kriterleri değerlendirirdim dediğiniz önerileriniz olursa bilmek isterim.
Şimdiden teşekkürler.

Umut Nas

Moderasyon Ekibi
Süper Moderatör
Konular
335
ModArt Kredi
0
Duyacağım zaman yeniden ''ROOT'' açarım diye hesap ederken düşündüm ki ayarlarım bozulur mu?
Ne gibi sorunlar ortaya çıkar? Hatta şu aralar google servislerinden de kurtulmak için farklı bir servise geçmeyi de düşünüyorum.
Root atmak telefona sikinti yaratmaz, google servislerini kullanmak istemiyorsan Vanilla ROM kurabilirsin, vanilla olarak adlandirilan ROM'larda google servisi bulunmamaktadir. GAPPS denilenlerde ise Google servisleri mevcut. Buyuk ihtimalle bu yasadigin sorun ROM ile alakali, ileride guncelleme gelirse anca o sekilde duzeltilir.

SpecialTricks

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
6
ModArt Kredi
0
Root atmak telefona sikinti yaratmaz, google servislerini kullanmak istemiyorsan Vanilla ROM kurabilirsin, vanilla olarak adlandirilan ROM'larda google servisi bulunmamaktadir. GAPPS denilenlerde ise Google servisleri mevcut. Buyuk ihtimalle bu yasadigin sorun ROM ile alakali, ileride guncelleme gelirse anca o sekilde duzeltilir.

Hocam, merak ettiğim şu,

* Root varken kurdugum uygulamalar root kaldırıldığında çalışacak mı?

Root kaldırmak istiyorum ki sırf şu obsidian not uygulamasını sağlıklı bir şekilde senkronize edeyim diye.
Root atma işini bir abimize yaptırmıştım. Hani elimdekinden olmamak için çok girişmiyorum o konulara.
Şunun cevabını tahmin ediyorum, diyorum ki kesin o uygulamalar çalışmaz root atınca.

Başka ne önerirsiniz?

Root geri alınıp ''Youtube Revanced Extended'' gibi root gerektiren uygulamalardan feragat edecek miyim?
Yoksa bir kere izin verdin geri alsan bile sorun olmaz der misin ki bu da saçma biliyorum ve mantığını çözmek amaçlı sormak istiyorum?

Servis derken ''google play'' alternatifi ve bilgi toplamayanlardan bahsetmek istedim.

SpecialTricks

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
6
ModArt Kredi
0
Onların rootsuz olanları var.

Hangileri mesela?

Mesela ''Youtube Revanced Extended'' ve diğer kurabilecek olduklarım.
Sadece şimdiyi hesap etmiyorum. Çünkü ne zaman neye ihtiyacım olduğu hiç belli olmuyor.

Diğer alternatiflere de baktım ve en beğendiğim en sağlıklı çalışan uygulama bu oldu.

Umut Nas

Moderasyon Ekibi
Süper Moderatör
Konular
335
ModArt Kredi
0
Mesela ''Youtube Revanced Extended'' ve diğer kurabilecek olduklarım.
Sadece şimdiyi hesap etmiyorum. Çünkü ne zaman neye ihtiyacım olduğu hiç belli olmuyor.

Diğer alternatiflere de baktım ve en beğendiğim en sağlıklı çalışan uygulama bu oldu.
Ben Android tarafında direkt revanced kullanıyorum, roota ihtiyacım olmadan sorunsuz kullanabiliyorum.

SpecialTricks

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
6
ModArt Kredi
0
Ben Android tarafında direkt revanced kullanıyorum, roota ihtiyacım olmadan sorunsuz kullanabiliyorum.

Yani root geri çekilirse rootsuz devam edeceğiz. Root giderse ona bağlı çalışanlar da bozulacak doğru mu anladım?

SpecialTricks

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
6
ModArt Kredi
0
İşlevi bozulacaktır tabii. Uygulama açılmayabilir.

Hangi yöntemle attı derseniz rom attı sonra root da atmış oldu sanırım bilemiyorum.

Bu yazılımları kullandı:

* DFT PRO TOOL
* Tr Tools PRO
* E-GSM Tool

Ne gibi işlemler yaptı emin değilim.

Bu yazılımlar da sanırsam lisanslı yazılımlar.

Abimiz, magisk ile atmadı root’u yani…
Uzaktan bağlantıyla attı ve beni yönlendirmesiyle oldu. Uzun zaman da oldu nasıl yaptığını inanın hatırlamıyorum.

Bu durumda magisk shamiko gibi konularla işimizi görsek telefonumuz çöker mi? Sonuçta onlarla root atmamıştık.

Obsidian’ı atlatsam daha birşey istemem yemin ediyorum.
Tecrübeni dikkate alarak ilerlemek istediğimden acele de etmek istemiyorum, detay veriyorum.

SpecialTricks

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
6
ModArt Kredi
0
O bahsettiğiniz toollar ile ne yapıldı peki?

Hocam öyle Youtube'dan izleyip ha deyince yapsaydım ben elimde kalırdı.

Bunun bilincindeydim ve destek aldım. Yapan kişi de sürekli görmeme sorunu oluyordu, bazı sıkıntılar çıkıyordu diye bu bahsetmiş olduğum ''lisanslı'' yazılımlarla tek tek deniyordu. Driver sorunu vs oluyordu. Toplamda birkaç saat uğraştı. Uzaktan yaptığı için ve benim yapmamı istediği için bu böyle oldu tabii ki...Normalde elinde olsa belki 40 dakikada hallederdi...

Ben de unutkanlık var tabii ki hepsini unuttum. Hangisini ne için kullandığını bilmiyorum. Gel gelelim, hepsi aynı amaçla kullanılıyor; frwp, root, flash atmak, sıfırlamaka, hard reset, soft reset gibi...

Umarım ifade edebilmişimdir.

Bu sorunu stok rom atmadan halledemeyeceğim sanıırm.
Ya da root geri çekilecek. Revanced'in root istemeyen sürümü kurulacak.
Sonraki root gerektiren uygulamalar için de artık başka bir telefon alırım.
Kaç gündür başım ağrıdı artık yeter :)

Umut Nas

Moderasyon Ekibi
Süper Moderatör
Konular
335
ModArt Kredi
0
Bunun bilincindeydim ve destek aldım. Yapan kişi de sürekli görmeme sorunu oluyordu, bazı sıkıntılar çıkıyordu diye bu bahsetmiş olduğum ''lisanslı'' yazılımlarla tek tek deniyordu. Driver sorunu vs oluyordu. Toplamda birkaç saat uğraştı. Uzaktan yaptığı için ve benim yapmamı istediği için bu böyle oldu tabii ki...Normalde elinde olsa belki 40 dakikada hallederdi...
Yasal olmayan ve genellikle imei atmak için lazım olan toollar olunca merak etmiştim.
Bu sorunu stok rom atmadan halledemeyeceğim sanıırm.
Eğer atacaksanız endonezya olanını kurum.

SpecialTricks

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
6
ModArt Kredi
0
Yasal olmayan ve genellikle imei atmak için lazım olan toollar olunca merak etmiştim.

Eğer atacaksanız endonezya olanını kurum.

Merak etmenizde bir sakınca yok değer gösterip cevaplar verdiniz, istişare ettik.
Sanal işletim sistemleri kuran ''uygulamalar ( f1 vm) gibi'' kurdum birkaç tane ve ne yaptıysam sağlıklı çalışmadılar.

ROM atma amacım da ''ses'' kayıt özelliği yerleşik gelen bir ROM'u tercih etmek istediğim ve hiçbir uygulamanın bunu sağlıklı bir şekilde yapmadığı hasebiyleydi. Dedim ya unutkanlık var. Ghajini gibi hayal edebilirsiniz :) Zaten not alma açlığımda buradan geliyor :)

Herşeyim düzenli olmalı,
Herşeyi kaydetmeliyim,

İstediklerimi yapmayınca vücudum patlak veriyor ve hasta oluyorum.
İyi geceleriniz olsun, tekrar teşekkürler...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.