Neler yeni

Soru MSI B450 Gaming Plus BİOS Gelmeme Sorunu

FalanFilan

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Herkese İyi aksamlar dilerim. Aktif olarak sistemimde kullandıgım MSI B 450 GAMING PLUS Anakart ve Ryzen 5 5600x işlemcim var. Pcyi baslattıgımda MSI logosu gelmeden direk Windows acılıyor.

MSI sitesinden en güncel biosu BİOS Flashback aracılıgıyla sorunsuz sekilde update ediyorum. Ancak en güncel bios olmasına ragmen yine biosa canı istediği zaman giriyor.

Bazen Msi logo geliyor bazen gelmiyor. Sıfır BİOS Pili taktım değişin hiçbirşey olmadı yine biosa giremiyorum Siyah ekran ardından direk Windows acılıyor

Sizce ne yapmam gerekiyor ?

TackleBarry

Aktif Üye
Uzman
Konular
2
ModArt Kredi
0
Flashback ile tekrar sıfır bios at ve sonra ilk bios ekranında ayarlardan FastBoot ayarını kapat. Böylece sana biosa girmen için 1-2 saniye verir.

FalanFilan

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
neden fastbootu kapatmak zorundayım yani cok mantıksız . Kapatmadıgım sürece neden biosa giremiyorum pc acılır acılmaz del f2 vesaire tuslara bastıgımda anladıgım kadarıyla biosa giriyor ama siyah ekran olarak kalıyor cünkü windowsa geçmiyor o sekilde tuslara basarsam

TackleBarry

Aktif Üye
Uzman
Konular
2
ModArt Kredi
0
neden fastbootu kapatmak zorundayım yani cok mantıksız . Kapatmadıgım sürece neden biosa giremiyorum pc acılır acılmaz del f2 vesaire tuslara bastıgımda anladıgım kadarıyla biosa giriyor ama siyah ekran olarak kalıyor cünkü windowsa geçmiyor o sekilde tuslara basarsam
Fastboot kapatmazsan ve hızlı bir SSD varsa bios ekranına giremeden Windows gelir. Fastboot'u kapatın ve Delay olarak 1 saniye ayarlayın. Eğer sonra yazdığınız gibi bir olay varsa bu donanımsal bir problemdir. Bu konu hakkında fikrim yok.

FalanFilan

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
yeniden son biosu yazdım ancak yine msi logosu gelmedi biosa giremedim

FalanFilan

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
az once farklı bir deneme yaptım pc acılırken direk delete bastım youtubeda izlediğim videolara bakarak klavyeden sag sol aşagı yon tuslarıyla xmp yi devreye sokmaya calıstım goruntu olmamasına ragmen bunu yapabildim demekki pc biosa giriyor ama goruntu vermiyor

FalanFilan

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
rtx 3070 eskiden gtx 1080 kullanıyordum yine aynı sekildeydi

KOCAEFE

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Kasayı farklı bir monitöre veya TV'ye takabilirseniz belki görüntü alabilirsiniz. Ben bu sorunu yaşadığımda o şekilde görüntü almıştım BIOS girebilmek için. Hatta bunun üzerine monitörü servise yolladım sağlam deyip geri göndermişlerdi.
Aynı sorunu AMD RX5500XT ekran kartıyla yaşamıştım, farklı AMD kartlarıyla da denediğimde aynı sorunu yapıyordu. Çözmek için nerdeyse denemediğim yöntem kalmadı. İlginç şekilde NVIDIA kart taktığımdan beri bu sorunu yaşamıyorum ve bende çözümü bu sağladı. Ancak sizde NVIDIA kart ile bu sorunu yapmış. Ekran kartı sürücüsü aktif olana kadar monitöre görüntü vermiyor yani monitör sinyal alamıyor (muhtemelen). Windows açılınca ekran kartı sürücüsü devreye giriyor ve o an görüntü vermeye başlıyor.

Sizde nasıl bir çözüm sağlayabiliriz deneme yanılma ile bulmak lazım. Monitörde DP portu varsa bir de DP (DisplayPort) ile deneyin. HMDI haricinde şu an için alternatif yoksa monitörün ayar menüsüne girip Hz ayarını düşürmeyi deneyin belki çözüm sağlar BIOS girerken (60 Hz yapabilirsiniz). Bu da olmazsa Windows çözünürlük ayarlarında 75 Hz ise 60 Hz çekmeyi deneyip sonra BIOS girmeyi deneyin. Hangisi çözüm sağlarsa lütfen yazın ki benzer sorunu yaşayan da faydalansın.

FalanFilan

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
hz yi 60 a çekip denediğimde bir değişiklik olmadı malesef.

KOCAEFE

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
TV'ye bağlama şansınız var mı?
Eğer bulabilirseniz veya alırsanız bir de DP kablosu ile deneyin. Tabii monitörde DP portu olup olmadığına bakın önce.

KOCAEFE

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
televizyona hdmi ile denedim yine siyah ekran
DP kablosu da çözüm olmazsa benim çözüm önerilerimde tıkandığım noktadır.
Anakart, işlemci veya RAM kaynaklı bile olabilir ancak parça değişmeden çözümü de bulmak güç. Windows veya ekran kartı sürücüsü ile alakalı olduğunu hiç sanmıyorum çünkü BIOS ekranına gelirken Windows ve sürücü olmasa dahi görüntü alıyor olmanız lazım normalde. Belki de kablo veya monitörün HDMI portunda sıkıntı olabilir. Ekran kartında dahi sıkıntı olabilir, ekran kartında 2. HDMI portu varsa orayı da deneyin. Çok can sıkıcı bir problem kendim de yaşadığım için çok iyi anlıyorum sizi.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Çevrim içi üyeler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.