Neler yeni

Rehber Monster Abra A5 V9.2 (5 Yıllık Uzun Kullanım)

uygarcakmak

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
6
ModArt Kredi
0
Merhabalar herkese sizlere yaklaşık 5 yıldan fazla süredir kullandığım bilgisayarım Monster Abra A5 V9.2 deki deneyimlerimden ve bu donanımdaki bir bilgisayar günümüzde alınırmı ? Alınırsa ne amaçla alınır ?
Bunları anlatacağım.
25 Ekim 2017 yılında aldığım ve hala sorunsuz bir şekilde kullandığım bilgisayarımda döneminin son nesil işlemcisi olan İntel Core İ7-7700hq işlemcisi ve yine o dönemin fiyat performans ekran kartı olan GTX1050ti ekran kartı bulunmakta. Şuan üstünde 16 gb dual channel 2400 mhz ram mevcut (ilk aldığımda 8 gb idi daha sonradan bir adet 8 ile 16 yaptım) ayrıca baz olarak 256 gb micron 1100 m2 sata ssd ile geldi. 2.5 inçlik disk yuvası boştu ve burada şuanda samsung 860 evo 500 gb ssd mevcut. Öncelikle aldığım günden itibaren ciddi bir arıza durumu hiç olmadı sadece bir kere servise gitti oda klavyedeki bazı tuşların basmaması sorunuydu ve garanti kapsamında klavyem ücretsiz değişti. Daha sonrasında; yani garantim tamamen bittikten 5 ay kadar sonra aynı klavye sorunu oldu fakat pandemiden dolayı online eğitim sebebi ile bilgisayara ihtiyacım olduğu için servise göndermek gibi bir durumum yoktu. Harici klavye kullandığım için bunu çok sorun etmemiştim. Tabi daha sonrasında stajım olduğu için ve staja her gün harici klavye taşıyamayacağım için internetten uyumlu bir klavye alıp kendim değiştirdim. Aldığım klavyede sadece RGB aydınlatma yerine düz beyaz led aydınlatma vardı. Bu benim için yeterliydi. Bu klavye sorunu harici hiçbir problem yaşamadım 5 yılda. Gelelim performans kısmına. Aldığım ilk zamanlar güncel tüm oyunları akıcı bir şekilde oynayabiliyordum. Şuandaki en son oyunlarda pekte iddali olmasada bu donanım, kemikleşmiş ve hala oynanan gta5,cs-go,pubg,lol,fortnite gibi oyunlarda gayet memnun edici bir seviyede. Hatta güncel oyunların bazılarında bile düşük ayarlarda akıcı bir deneyim sunmaktadır. Diğer bir tarafta 7. nesil işlemcinin windows 11 i desteklememesini çokta problem olarak görmüyorum zira windows 10 un stabilliği ve kullanılabilirliğini beğeniyorum. Genel olarak ikinci el düşük bütçeli bir gaming bilgisayar alırken aşağı yukarı bu donanımlara sahip olmaktadır ve performans olarak orta seviye deneyim sunmaktadır. Oyun oynanır, internet işleri, ofis işleri, orta seviye video fotoğraf düzenleme işleri bu donanım ve yakını bilgisayarlarda rahatlıkla yapılabilmektedir. Bildiğiniz gibi kurdan dolayı bilgisayarların fiyatları uçtu gitti ve insanların bir kısmı ikinci el bilgisayarlara yöneldi. Bu yazımın sebebi hem 5 yıl boyunca Monster markasının bana vermiş olduğu güveni sizlere aktarmak istedim hem de bu donanıma sahip bir bilgisayarı ikinci el olarak almayı düşünen varsa fikri bulunsun istedim. Umarım faydalı bir yazı olur. Sorularınız varsa cevaplayabilirim. İyi forumlar
IMG_4298_Original.jpg

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.