Neler yeni

Rehber Modem performansını artırmak

Berkin AYRAL

Don't Surrender
Süper Moderatör
Konular
347
ModArt Kredi
0
Arkadaşlar bayağıdır aklımda böyle bir fikir vardı ve uyguladım, öncelikle modemi söktüm ve anakartı çıkardım ve modemi açtım. 2 adet Ethernet kablosu takılı idi ve 1 adet telefon bağlıyken baktım, işlemci üzerindeki heatsink ısınmamış ama modemde sararma var, yani modem bayağı ısınıyor ama ısıyı Heatsink'e iletemiyor.

Ben de o Heatsink'i çıkardım, 2 bacağı vardı ve lehimliydi. Lehim makinesı ile çıkardım ve baktım ki termal macun taştan daha sert ve kullanılan termal macun kalitesiz zaten ve elimde Thermal Grizzly'nin 12.5 Mk'lık macunu vardı ve ondan birazcık sıktım, minnacık ve yaydım ne ince ne de kalın olmadı ve yüzeye tamamen yaymanız gerek yoksa tam verim alamazsınız. Sonra taktım kapattım ve evin diğer ucuna gittim, 3-4 duvar var arada evet internet hızı çok değil 5-10 (tarifemiz 50 MB eve gelen 45) arası aldım ama ping 21 çıktı normal ping zaten 18 falan, bu da bayağı iyi.

İnternetten 40x40x10mm bir fan sipariş verdim ve bu gelince videosunu çekeceğim, modem ciddi anlamda performans artışı yaşadı. Çoğu insan internet kesintilerinin internet sağlayıcısından olduğunu düşünüyor ama Türkiye'de internet sorunlarının %95'i modemden kaynaklı. Sağlayıcıların vermiş oldukları modemler düşük bant genişliklerine sahip ve işlemci gücü düşük, aynı zamanda RAM'de yazılımı da cabası ama evde basit yollarla elinizdeki modemi performansını arttırma en başta anlattığım gibi modemler içerisinde birçok yazılım çalıştırı güvenlik nedenleriyle falan ve başka başka şeyler, bu nedenle modem boşta iken bile yük biniyor işlemcisi kötü olduğu için ve ısınma problemi ortaya çıkıyor, ısınınca da işlemci hızını düşürüyor zarar görmemek için ve internette kopmalar, yavaşlamalar ve ping sorunları ortaya çıkıyor.

Modemler 7/24 çalışan cihazlar ve içerisince heatsink bulunur, bu Heatsink'e ısıyı yayar, arada termal macun var tabii ki de ama zamanla bu termal macun kurur 1 yıl içerisinde çünkü bu işlemci sabah akşam çalışıyor, bu nedenle modem bakımı da yapmak gerekir. 1 yılda bir insanlar Türk Telekom'u kötülüyor fakat çoğu internet sağlayıcısı Türk Telekom'un altyapısını kullanıyor, burada işin içine modem giriyor yine :D

Modem kötü ise 1000 MB internete sahip ol 2. kişi girince internet kötüleşir, bu nedenle modem almak şart. Eğer almak istemiyorsanız modemizi soğutun, termal macununu yeniletin. O heatsink üzerine 4x4Cm'lik bir minik fan koyun ve performans hayırlı olsun, bu yöntem ile ben kendimden çok emin konuşacağım internet şikayetleri %90 azalacaktır çünkü insanlar bilgisiz, altyapıdan kaynaklandığını düşünüyor fakat olay modemde.

Biliyor bazıları evet altyapısı kötü onlara bir şey diyemem ama onun kötülüğünü modem performans arttırarak biraz bastırmak mümkün, internetten tam performans almak için kaliteli bir modem şart. Ben evde Keenetic'in routerını kullanıyorum DSL olan model sadece router özellikli, bu modeli almayın çok kötü. Duvar delme konusunda ciddi sorunları var, inşallah bu bilgi işinize yaramıştır.

Kaynak: TP kullanıcısı tridyboos

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Çevrim içi üyeler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.