Neler yeni

Öneri ModArtPC Forum Rehber Fikirleri

• Konbuyu başlatan PWR_OK
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 11
  • Görüntüleme 812

PWR_OK

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Herkese selamlar, rehber yazmayi seven biri oldugum icin yine yazmak istedim ancak su anda imkanlarim hem ilham hem de fiziksel durum olarak buna el vermiyor. Ben de sizden oneri alarak bunlari not edip sonrasinda toplu yayimlama caresini buldum.

Ana odagim PSU'lardir, anakartlar, kasalar, sogutucular gibi diger bilesenlere de ilgim bir zamanlar vardi ancak su aralar sadece PSU'lari tercih ediyorum. PSU kategorisi hakkinda merak ettiginiz konular var ise soylerseniz durumum el verince rehberini hazirlarim.

Simdiden ozur dileyerek sunu belirtmek isterim, eger fazla teknik ve genel bir rehber fikri ile gelinirse o rehberi buraya yazmayacagim. Forumlar ortamindaki en ciddi hesabim burada degil cunku, ancak Levon Turaç ModArt Levon'un ozel bir onerisi var ise buraya hazirlayabilirim, ufak bir rusvet ile (!) :D

Bu konuyu genel bir oneri konusu olarak da kullanabilirsiniz, etiketlediginiz birinin rehber hazirlamasini istemek icin yani.

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
230
ModArt Kredi
0
Herkese selamlar, rehber yazmayi seven biri oldugum icin yine yazmak istedim ancak su anda imkanlarim hem ilham hem de fiziksel durum olarak buna el vermiyor. Ben de sizden oneri alarak bunlari not edip sonrasinda toplu yayimlama caresini buldum.

Ana odagim PSU'lardir, anakartlar, kasalar, sogutucular gibi diger bilesenlere de ilgim bir zamanlar vardi ancak su aralar sadece PSU'lari tercih ediyorum. PSU kategorisi hakkinda merak ettiginiz konular var ise soylerseniz durumum el verince rehberini hazirlarim.

Simdiden ozur dileyerek sunu belirtmek isterim, eger fazla teknik ve genel bir rehber fikri ile gelinirse o rehberi buraya yazmayacagim. Forumlar ortamindaki en ciddi hesabim burada degil cunku, ancak Levon Turaç ModArt Levon'un ozel bir onerisi var ise buraya hazirlayabilirim, ufak bir rusvet ile (!) :D

Bu konuyu genel bir oneri konusu olarak da kullanabilirsiniz, etiketlediginiz birinin rehber hazirlamasini istemek icin yani.
Öncelikle hoş geldin PSU Adam :)
Valla seni bulmuşken isteklerimiz bitmez diyim sana 😁 Detaylı canavar gibi rehber içeriklerine kim hayır der ki.
Hem kullanıcılar hem de forumumuz için çok değerli olur bu tür içerikler.

Mesela Güç kaynağı alırken dikkat edilmesi gerekenler, Hangi psu'yu seçmeliyim, Güç kaynağımı nasıl test ederim, PSU Single ve Multi rail nedir, Teknik PSU İç yapılarının türleri gibi gibi konular.
Yani sonuç itibariyle ''Fazla Teknik ve Genel Rehber'' içeriklerine bizim forumumuzda yer vermeni yeğlerim 😉
Rüşveti merak etme hallederiz Öpücük falan veririm artık ne diyeyim 😂😂 Şakası bir yana DM'den konuşuruz detayları zaten.

frozen

Aktif Üye
Uzman
Konular
59
ModArt Kredi
0

Merhaba msı mpg 750 W gold pay almayı düşünüyorum nasıl sence

Ryzen 5 5600x ve Rtx 3070 kullanılacak

LONGINUS

Pro Üye
Uzman
Konular
27
ModArt Kredi
0

Hocam selamunaleyküm. Benim bir kaç sorum olacak psu konusunda deneyimlisiniz anladığım kadarıyla.

Şimdi ben 11.11 indirimlerinde şu ürünü 1.099 TL'ye gördüm ve sipariş verdim ;

Link Removed

Ancak sonrasında Bronze olmadığını farkettim. İnternette detaylıca araştırdım, verimliliği %86 ama bronze değil. Yani 85 sonrası bronze olmuyor mu anlamıyorum. Neyse. Kendi resmi sitesinde onca model var ama bu model yok. Tüm psu'ların detaylı özelliklerini görebileceğim bir web site buldum ordan taradım tonlarca psu var ama bu model yok. biraz şüphelenince siparişi iptal edip bunu aldım ;

Link Removed

Buna da 1.044 TL verdim. Sistem kurulumunu yaparken güç kaynağından gelen ince 4 pinli kabloyu yanlışlıkla anakart sys fana taktım. sonucunda sistem çalışmadı. 3-5 kez denedim olmadı. En sonunda sorunu anlayınca kabloyu yerinden çıkardım ve sistemim öyle çalıştı. Ancak kabloyu çıkarırken kablo ucunun sıcak oldugunu farkettim. ama görünürde koku ve yanma yok. Acaba herhangi birşeye zarar vermişmidir ?

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
230
ModArt Kredi
0
İnternette detaylıca araştırdım, verimliliği %86 ama bronze değil. Yani 85 sonrası bronze olmuyor mu anlamıyorum.
Aslında o konuda haklısın fakat bazı firmalar verileri farklı sunabiliyor :)
Güç kaynakları 3 farklı aşamada verimlilik testine tabi tutulur.
1- Idle (Boşta) Aslında bu Idle diye adlandırılır fakat Güç Kaynağına boşta verimlilik testi yapmak imkansız neredeyse. %20-30 aralığını IDLE diye baz alırlar.
2- %50 Load (Yarım Yükte)
3- Load (Tam Yük Altında)

80+ Bronze
sertifikasına tam anlamıyla hak kazanmak için Tam Yük altında da o verimliliği sağlamalı 😉
Ama bazı firmalar %50 yük altındaki verimlilik miktarını öne çıkararak bir nevi algı oluşturur. %50 Yükte %86 verimli çalışabilir ama tam yükte bu oran düştüğü için gerçek 80+ Bronze olmaz ve bunu kutu üzerine yasal olarak yazamazlar.
Bu sebepten ötürü %100 yük altında eğer Bronze sertifikasının gerektirdiği verimliliği sağlayamadığı için o güç kaynaklarına sadece 80+ denilir.

PWR_OK

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Rüşveti merak etme hallederiz Öpücük falan veririm artık ne diyeyim 😂😂 Şakası bir yana DM'den konuşuruz detayları zaten.
Opucuge anlastik :D

Mesela Güç kaynağı alırken dikkat edilmesi gerekenler, Hangi psu'yu seçmeliyim, Güç kaynağımı nasıl test ederim, PSU Single ve Multi rail nedir, Teknik PSU İç yapılarının türleri gibi gibi konular.
Cebe atildi, hazirlanacak 👍

Yani sonuç itibariyle ''Fazla Teknik ve Genel Rehber'' içeriklerine bizim forumumuzda yer vermeni yeğlerim 😉
Sart belli hocam, fikri sizden alacaksam buraya yazarim tabii ki aldim da birkac tane. Soylemesi ayiptir su an hastanede yatisim oldugu icin biraz bekleyecekler, haberiniz olsun.

F frozen, sizin yeni konu acip isterseniz beni etiketlemeniz daha mantikli.

LONGINUS LONGINUS, Levon hocam cevabi vermis zaten ben de ornegini vereyim: Aerocool VX Plus PSU'lar 100% yuk harici tum yuk durumlarinda 80+ gereksinimlerini karsiliyor ancak 100% yuku karsilamadigi icin sertifika alamiyor. Bu arada kablo kaynakli bir sorun olmamistir, floppy kablosunu bagladin buyuk ihtimal.

Schizophrenic

Aktif Üye
Uzman
Konular
15
ModArt Kredi
0
Öncelikle hoşgeldiniz , basit ama yıllardır tam cevabı verilemeyen soruyu soruyum :)
Pc her kapatıldığında psu üzerinden kapatmanın herhangi bir zararı varmıdır ?
PWR_OK PWR_OK

PWR_OK

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Öncelikle hoşgeldiniz , basit ama yıllardır tam cevabı verilemeyen soruyu soruyum :)
Pc her kapatıldığında psu üzerinden kapatmanın herhangi bir zararı varmıdır ?
PWR_OK PWR_OK
Eger soru PC'yi normal bir sekilde isletim sistemi uzerinden kapattiktan sonra PSU'nun salterini 0'a almaksa hayir hicbir sey olmaz, ancak aniden PSU uzerinden kapatmak iyi bir secenek degil. Elektrik kesintisi ile ayni hesaba geliyor.

Hos buldum.

frozen

Aktif Üye
Uzman
Konular
59
ModArt Kredi
0
Eger soru PC'yi normal bir sekilde isletim sistemi uzerinden kapattiktan sonra PSU'nun salterini 0'a almaksa hayir hicbir sey olmaz, ancak aniden PSU uzerinden kapatmak iyi bir secenek degil. Elektrik kesintisi ile ayni hesaba geliyor.

Hos buldum.
Reis peki

750w klasmanında gold fullmodüler hangi psu önerirsin

PWR_OK

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
F frozen, dedigim gibi kendi konunuzu acmalisiniz. Butce ve sistem gibi sorulari sormam gerekecek, ayri bir konudan halletmemiz daha dogru olur.

PWR_OK

ModArtPC Yazarı
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Yakın zamanda iki nerd olarak kafayı kırdık ve PSU'ları uygun fiyattan toplayıp (giriş seviyesi tabii) incelemeye karar verdik, daha önce BST-ATX600A'yı incelemiştik; şimdiyse Hyper Pro, VX Plus vb üniteleri inceleyeceğiz. Tabii ikinci elde uyguna bulursak, elinizde bu tip güncel giriş seviyesi ve popüler PSU'larınız varsa bizimle iletişim kurmaktan, uygun fiyata vermekten veya içini açıp fotoğraf atmaktan çekinmeyiniz. :)

Hold-Up Time Hold-Up Time

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.