Neler yeni

Video İntel 13. Nesil İşlemciler Çıktı

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
225
ModArt Kredi
0
Olabilir tabi. İnteli hiç böyle beklemiyordum valla. Ne yalan söyleyim hiç beğenmedim. Tek avantajı DDR4 desteklemesi başka hiç bir avantajı yok.
Inteli mi öyle beklemiyordun? Intel bildiğin AMD yi tokatlamış durumda.

Intel 10nm AMD 5nm. AMD nin Intele bu performans fırsatını vermemesi gerekiyordu. Intel şu an hem tek çekirdek hem de çoklu çekirdekte lider oldu. AMD 5950x ten beri çoklu çekirdekte liderdi.

AMD beni hayal kırıklığına uğrattı. Tamam işlemciler güzel önceki nesile oranla büyük farklar var ama bence çok daha iyi olabilirdi.
Açıkçası 2 side hem beni çok tatmin etmedi Fakat intel önceki nesilden daha büyük bir farkla karşımıza çıktığı da su götürmez bir gerçek.

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
225
ModArt Kredi
0
İntel tarafı için bunu diyebiliyoruz evet ama AMD ye baktığımızda daha az güçle benzer bir performansı yakalayabiliyorken İntelin bu soruna tek çözümü (uzun zamandır böyle) daha fazla E-Core üretmek oldu eğer İntelin de fabrikasyon sürecinde AMD kadar başarılı 16 çekirdekte bu 5ghz üzeri görebilecek verimli bir çekirdek üretme/vesayre süreci olsaydı E-core lar yerine halen daha AMD gibi az ama daha verimli çekirdekler üreterek devam edebilirdi. 16 P core 16 E core benzeri bir tasarımı gelecek yıllarda olucaktır büyük ihtimalle + IPC uplift + Cache büyütmeler = i9 14900K tabi biraz da günümüzdeki avantaj kısmına gelirsek İntele nazaran AMD nin Eco Mode Curve optimizer gibi yenliklerini görmezden gelemeyiz.

AMD Workstation konusunda artık baya saldı Rekabetin neredeyse yok olduğu bu dönemde yeni threadripper prolar vesayre OEM only olarak satışa çıkması saçmalığı insanları halen daha eski threadripperları almaya zorluyor ama halka açık oluncada Enterprise kısmında Premium fiyatlara kazıkladığı ama aslında Yeni threadripper olması gereken 5995WX ler ve çok daha fazlasını sunmak zorunda kalıyor kısacası elinde çok daha fazlasını başardığını kanıtlarken normal tüketiciye en iyisini sunmak yerine daha kısılmış işlemciler sunuyor.
Intel 10nm ile bunları yapıyor 5nm'e geçse kim bilir neler yapar.
Ve deniliyor ya intelin fabrikasında 5nm içni teknoloji yok işte üretim bandı buna müsaade etmiyor intel yapamıyor üretemiyor falan diye. Bence hikaye.
Intel 10nm in suyunu çıkartıyor ve vakit kazanıyor. Benim teorim bu. AMD elindeki kozları kullanana kadar intel 10nm ile cevap verebildiği sürece 5nm i üretmez bekler. Satış politikasıdır bu.
Yoksa TSMC yi bir telefonu ile kapatır Intel 🤣🤣🤣 Intel arasa benim 5nm işlemcilerimi üret dese TSMC hayır mı diyecek?

Ckribrahim

Aktif Üye
Uzman
Konular
90
ModArt Kredi
0
Inteli mi öyle beklemiyordun? Intel bildiğin AMD yi tokatlamış durumda.

Intel 10nm AMD 5nm. AMD nin Intele bu performans fırsatını vermemesi gerekiyordu. Intel şu an hem tek çekirdek hem de çoklu çekirdekte lider oldu. AMD 5950x ten beri çoklu çekirdekte liderdi.

AMD beni hayal kırıklığına uğrattı. Tamam işlemciler güzel önceki nesile oranla büyük farklar var ama bence çok daha iyi olabilirdi.
Açıkçası 2 side hem beni çok tatmin etmedi Fakat intel önceki nesilden daha büyük bir farkla karşımıza çıktığı da su götürmez bir gerçek.
Üretim teknolojisi farkı zaten vardı daha öncesinde de vardı. Hatta 2 katıydı 7nm ile 14nm kapıştırıyorlardı. Ona rağmen yine kafa kafa sonuçlara ulaşabiliyorlardı. Bu farkı düşürmelerine rağmen bu kadar az etki etmesi bence kötü bir değer. Tepe işlemcilerde liderliği aldı ama abartılacak kadar farkla almadı. İkisininde bir birine göre ''+'' ''-'' durumları var.

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
225
ModArt Kredi
0
Üretim teknolojisi farkı zaten vardı daha öncesinde de vardı. Hatta 2 katıydı 7nm ile 14nm kapıştırıyorlardı. Ona rağmen yine kafa kafa sonuçlara ulaşabiliyorlardı. Bu farkı düşürmelerine rağmen bu kadar az etki etmesi bence kötü bir değer. Tepe işlemcilerde liderliği aldı ama abartılacak kadar farkla almadı. İkisininde bir birine göre ''+'' ''-'' durumları var.
Zaten videonun başıan o yüzden bunu yazdım NE OLDU diye. Yani ne anladık bu işten al birini vur ötekine.
Fakat genele baktığında 10nm ile intelin başardıkları yadsınamaz.

Azoth

Pro Üye
Uzman
Konular
42
ModArt Kredi
0
7700x çok güçlü

Ckribrahim

Aktif Üye
Uzman
Konular
90
ModArt Kredi
0
Zaten videonun başıan o yüzden bunu yazdım NE OLDU diye. Yani ne anladık bu işten al birini vur ötekine.
Fakat genele baktığında 10nm ile intelin başardıkları yadsınamaz.
Aynen öyle al birini vur ötekine aynı şekilde AMD çıkarkende öyle iyi olacak böyle iyi olacak diye bekledik. Aslında zaten olması gereken o. Sen bir üst nesile geçiyorsun diğer nesilin üstüne en az %15 %20 koyman lazım ki bir üst nesil diyebilelim.

Bunlar olurken ;
5800x3D kenarda sigarasını yakmış 13900k nın ve 7950x in kapışmasını izliyor :D

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Amd yi tebrik edebildiğimiz birkaç konu var aslında ve dediğin olayın 7000 3D işlemcileri çıkarabilcekken çıkartmamak ve bunu bir yenilik gibi sunacak olmasından şikayetçi olduğunu anladım ama bir amaç uğruna termal tasarım yeniliğindense AM4 soğutucularıyla uyumlu olmak için çaba vermeleri ve 5 nesil anakart desteği sunma sözü vermeleri İntelin 2 senelik sözünü fazlasıyla geçiyor,gelecekteki amd işlemcilerin herhangi bir anakart masrafı çıkartmadan kullanılabilcek olması bunu yaparken de elimizde 7000 serisi bir işlemciyi 2. el olarak satıp yeni bir 8000 serisi alırken fiyattan düşebilcek olmamız hoş.Multi thread de geri kalmaları 7000 serisi için gerçek olsada Marka bazında Epyc ve Threadripper Pro daha fazla çekirdek ihtiyacı duyanların arkasında İntelde birilerine premium fiyatlı Xeonlarını satmaya çalışıyordur.7950X de çoklu çekirdekte geride kalmamaları gerekirken geride kaldıkları doğru ama yeni bir üretim modeline geçerken kısıtlı zamanda yıllardır kullandıkları üretim modelinin performansını geçtiler daha ilk 5nm üretimlerinde intelin korkup yapamadığı ve yıllardır aynı nm üretim sürecinde kaldığı işlemciyle yarışabilcek düzeye geldiler.
Tekrardan Levonun bahsettiği Multitasking olayının kanıtı 7nm ile üretilen Threadripper Pro ailesinde açık açık gösterildi AMD de İntelin Multithreading performansını yerlebir edebilcek inovasyon vesayre var ama bu highend marketa 7000 ile sunulmadı.

Son düzenleme:

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Ve deniliyor ya intelin fabrikasında 5nm içni teknoloji yok işte üretim bandı buna müsaade etmiyor intel yapamıyor üretemiyor falan diye. Bence hikaye.
Intel 10nm in suyunu çıkartıyor ve vakit kazanıyor. Benim teorim bu. AMD elindeki kozları kullanana kadar intel 10nm ile cevap verebildiği sürece 5nm i üretmez bekler. Satış politikasıdır bu.
Yoksa TSMC yi bir telefonu ile kapatır Intel 🤣🤣🤣 Intel arasa benim 5nm işlemcilerimi üret dese TSMC hayır mı diyecek?
İntelin Amd ile konuşup tatlı rekabet yapalım günün sonunda 2 mizde benzer kazançlar elde edelim diyip demediğini bilemeyiz tabikide ama nasıl İntel 4 çekirdek işlemciyi bize seneler boyunca zorla satınca Amd parladıysa günümüzde ARM işlemciler tam gaz geliyorlar uzun süremez ve sürmeyecek Apple m1 den m2 ye nasıl ihtiyaç duymadığı için hiçbir halt yemediyse şimdi ihtiyaç duyduğu için m3 işlemcilerde İnteli ve Amd yi YENİLİK YAPMAK İÇİN ZORUNLU TUTACAK. Apple olmaz Armut olur herzaman birileri gelip daha iyisini sunucaktır.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Hazır bu yenilik yapmama ve kullanıcılara yeniliği gram gram verme mevzusuyla alakalı konuşuyorken bahsetmeden geçmek olmaz:

1: Nvidia 4090 Zorunlu Voltaj Limiti
2: 5800x3D max clocku 4.5Ghz belirlenmesi
3: 7000 serisinde CPU soket güç limiti belirlenmesi
4: 7000 serisinde DDR4 chipi maliyetinden kaçınılması (madem 5 sene aynı soketten işlemci gelicek yer mi yokta ddr4 chipi eklenmedi)
5: Z-790 Fiyat artışıyla gelirken bi cacık vermemesi
6: Nvidia 4090 da 4k 240fps alıyorken DİSPLAY PORT 1.4 KULLANMASI
7: Nvidia 4090 ın PCI.GEN.5 desteklememesi ve bu shielding in para kaybına uğratıcağı için yapılmaması.
8: Nvidia 4090 da GDDR6X den GDDR7X e geçiş yapılmaması
9: Nvidia ve AMD tarafında Direct acces ile İşlemciyi es geçip dosyaların Nvme gen 4 drivelardan grafik kartına gecikmesiz aktarılmasının halen daha olmaması ( bu teknoloji günümüzde workstation tarafında var ve kullanıldı kanıtı da atıcam)
Levon Turaç ModArt Levon 9. maddede bahsettiğim Direct acces teknolojisiyle yapılan gerçek zamanlı render
13:19 da anlatıyor...

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Levon Turaç ModArt Levon Gen 5 Nvme SSD lerle alakalı bi tarih var mı yada medyaya bilgi verme ambargo tarih kalkma zamanı vesayre ?
Üstte belirttiğim Direct Acces hazır varken Gen 5 ssdlerin bizim gibi insanların eline geçebilcek olması...

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
TSMC tam kapasite çalıştığını uzun zamandır söylüyor yanlış değilsem ve fabrikalarının kullanımını %% yıl oranlı sattıkları için İntelin tercih edemiyor olabilmesi mümkün TSMC 12 Milyar dolarlık yeni bir fabrika inşaatını açıklamasından aylar geçiyor elbette TSMC kullanmak isteyen var Samsunga göre kat ve kat daha verimli olmasından dolayı ama pek de yeri olduğunu sanmıyorum bu fabrikaların milyon değil milyar dolarlık bütçelerle yapılması ve içindeki personelin alanında en iyisinin en iyisinden seçilip konulması unutulmamalı kolay olsaydı pandemi dönemindeki chip shortage ı görmezdik yani belkide istesede geçemiyordur? ( İntel made in USA ve USA ile yaptığı işbirlikler Biden ile imzaladığı yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı sözleşmelerini es geçemeyiz bunlar Taiwan da fabrika kullanmalarını engelleyen ve Çinli şirketlerle iş ortaklığından kaçmalarına sebebiyet veriyordur illaha.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
1666283032198.png

İstesede yok.
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.