Neler yeni

İki laptoptan hangisi alınır?

Diagnostia

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
25
ModArt Kredi
0
Excalibur g870

Özellikler: +3200 mhz 32 gb ddr4 ram
+RTX 4060 gpu (100w) +i7 12650h cpu
+1 TB ssd +metal kasa
+Batarya ile 2 saat kullanım
--------------
Asus Tuf Gaming A15

Özellikler: +4800 mhz 16gb ddr5 ram
+RTX 4060 GPU (150w) +Ryzen 7 7735hs cpu
+512 gb ssd
+Batarya ile 4-6 saat kullanım

Kodlama, oyun ve gündelik işler için kullanılacak. Sizce hangisi alınır?
(Not: Teknolojik aletlerle bebek gibi bakan ve yıllar boyunca kullanan bir insanım. Uzun vadeli kullanmak istiyorum.)

Yavuzkagan42

Pro Üye
Uzman
Konular
46
ModArt Kredi
0
Excalibur g870

Özellikler: +3200 mhz 32 gb ddr4 ram
+RTX 4060 gpu (100w) +i7 12650h cpu
+1 TB ssd +metal kasa
+Batarya ile 2 saat kullanım
--------------
Asus Tuf Gaming A15

Özellikler: +4800 mhz 16gb ddr5 ram
+RTX 4060 GPU (150w) +Ryzen 7 7735hs cpu
+512 gb ssd
+Batarya ile 4-6 saat kullanım

Kodlama, oyun ve gündelik işler için kullanılacak. Sizce hangisi alınır?
(Not: Teknolojik aletlerle bebek gibi bakan ve yıllar boyunca kullanan bir insanım. Uzun vadeli kullanmak istiyorum.)
TUF.Ekran akrtında watt çok önemli ve kalitesi de çok iyi.En uzun TUF gider.

goktancelik

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
7
ModArt Kredi
0
Render falan uğraşacaksan 32gb daha sağlıklı olur fakat 16gb da basit uygulamalarda iş görebiliyor. Watt değeri önemli olduğundan dolayı Asusluyu tercih etmeni öneririm.

Diagnostia

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
25
ModArt Kredi
0
Render falan uğraşacaksan 32gb daha sağlıklı olur fakat 16gb da basit uygulamalarda iş görebiliyor. Watt değeri önemli olduğundan dolayı Asusluyu tercih etmeni öneririm.
Render yapacağımı zannetmiyorum. Ama işte python, c++ kodlama öğrenmek için, üniversitede kullanmak için ve 6 yıla falan devri geçmezse (geçmez herhalde baya sağlam özellikleri var) iş için kullanmak amacıyla alıyorum. Bakarım eğer ram bana yetiyorsa kullanırım, tamam artık yetmiyor dediğim zaman 32 ye yükseltirim. Ya da geldiği gibi teknik servise yollayıp 32 yaptırmak mı daha mantıklı bilemedim.
Peki sizce teknik serviste ram yükseltme çok pahalı olur mu?
16 dan 32 ye mesela.
Ayrıca ileri senelerde 64 ihtiyacı doğar mı bilmiyorum. 1x32 mi 2x16 mı yaptırırım onda da kararsızım.
Şuan harbiden kararsızlıklar içinde yüzüyorum.

Yavuzkagan42

Pro Üye
Uzman
Konular
46
ModArt Kredi
0
Render yapacağımı zannetmiyorum. Ama işte python, c++ kodlama öğrenmek için, üniversitede kullanmak için ve 6 yıla falan devri geçmezse (geçmez herhalde baya sağlam özellikleri var) iş için kullanmak amacıyla alıyorum. Bakarım eğer ram bana yetiyorsa kullanırım, tamam artık yetmiyor dediğim zaman 32 ye yükseltirim. Ya da geldiği gibi teknik servise yollayıp 32 yaptırmak mı daha mantıklı bilemedim.
Peki sizce teknik serviste ram yükseltme çok pahalı olur mu?
16 dan 32 ye mesela.
Ayrıca ileri senelerde 64 ihtiyacı doğar mı bilmiyorum. 1x32 mi 2x16 mı yaptırırım onda da kararsızım.
Şuan harbiden kararsızlıklar içinde yüzüyorum.
Şu an 16gb en az 3 yıl daha götürür gibi.Programlama gerçekten o kadar RAM yemiyor.Aynı anda 4 proje açmazsan 16GB yeter.Teknik serviste çok pahalı olur.

Diagnostia

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
25
ModArt Kredi
0
Şu an 16gb en az 3 yıl daha götürür gibi.Programlama gerçekten o kadar RAM yemiyor.Aynı anda 4 proje açmazsan 16GB yeter.Teknik serviste çok pahalı olur.
Peki sizce bu bilgisayar kaç yıl boyunca işimi görür, gerektiği zaman da ramini 32 gb veya 64 gb yapsam.
Dediğim gibi teknolojik aletlere bebek gibi bakarım.
Ben 7 yaşındayken 2013 te sıfır bir laptop almıştık. Lenovo G580,
i5 3230m GT710m 4gb ram gibi özelliklere sahip. Bu güne kadar aktif kullandım ve kullanmaya devam ediyorum. Hala hdd sağlığı %100 ve bilgisayar kozmetik olarak aşırı iyi durumda.
En başta sorduğum "gerekli ram yükseltmelerini de gerektiği zaman yaparsam kaç yıl dayanır?" sorusunu bu yazdığım yazıya göre değerlendirirseniz sevinirim.

Yavuzkagan42

Pro Üye
Uzman
Konular
46
ModArt Kredi
0
Peki sizce bu bilgisayar kaç yıl boyunca işimi görür, gerektiği zaman da ramini 32 gb veya 64 gb yapsam.
Dediğim gibi teknolojik aletlere bebek gibi bakarım.
Ben 7 yaşındayken 2013 te sıfır bir laptop almıştık. Lenovo G580,
i5 3230m GT710m 4gb ram gibi özelliklere sahip. Bu güne kadar aktif kullandım ve kullanmaya devam ediyorum. Hala hdd sağlığı %100 ve bilgisayar kozmetik olarak aşırı iyi durumda.
En başta sorduğum "gerekli ram yükseltmelerini de gerektiği zaman yaparsam kaç yıl dayanır?" sorusunu bu yazdığım yazıya göre değerlendirirseniz sevinirim.
Şunu söyleyeyim artık hiçbir laptop eski laptoplar kadar dayanmıyor.TUF en az 5 yıl dayanır ama 7 yılda üzmeye başlar.

Diagnostia

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
25
ModArt Kredi
0
Şunu söyleyeyim artık hiçbir laptop eski laptoplar kadar dayanmıyor.TUF en az 5 yıl dayanır ama 7 yılda üzmeye başlar.
5-7 yıl dayanırsa ortalama zaten benim öğrencilik yıllarımı geçirip daha üst bir seviye bilgisayara geçmemi gerektiren meslek dönemine girdiğimi gösterir. Ne diyim ah nerde o eski laptoplar sjdhdlsjsjsjsk

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Çevrim içi üyeler

Son Konular ve Mesajlar

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.