Neler yeni

Yardım Hangi işlemci seçebilirim

frozen

Aktif Üye
Uzman
Konular
59
ModArt Kredi
0
Arkadaşlar yardımmm cs2 de eskiden güncellemeden önce 400 fps alırken şuan 120 zor alıyorum çözüm var mıdır işlemcim i512400F böyle olmazsa amd geçmeyi düşünüyorum ryzen 7 5800X3D ya da ryzen 5 7600X ne yapayım sizce

Kürşat

Kıdemli Üye
Kıdemli
Konular
89
ModArt Kredi
0
Sistem parçalarını yazabilir misiniz

Adana

Pro Üye
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Go'dan 2'ye geçişte fps'ler düştü. Sizinle benzer donanıma sahip kişilerle aynı fps'yi alıyorsanız sıkıntı yok.

cbasaran

Yeni Üye
Uzman
Konular
1
ModArt Kredi
0
DDR5 platform bir sistem tercih etmeniz ileride size rahatlık sağlayabilir. CS2 teslerine baktığımızda aldığınız değerler normal karşılanabilir. Ama daha fazla FPS arıyorsanız tabi ki bütçenize göre değişiklik şart.

borayldrm

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
Arkadaşlar yardımmm cs2 de eskiden güncellemeden önce 400 fps alırken şuan 120 zor alıyorum çözüm var mıdır işlemcim i512400F böyle olmazsa amd geçmeyi düşünüyorum ryzen 7 5800X3D ya da ryzen 5 7600X ne yapayım sizce
Merhaba;
Anladığım kadarıyla sistemi upgrade etmek değil de değiştirmeyi düşünüyorsunuz. Bu konuda bahsettiğiniz iki işlemcilerin özelliklerine baktığımda frekans değeri olarak;

R5 7600X: Base Clock: 4.7 GHz / UP To 5.3 GHz
R7 5800X3D: Base Clock: 3.4 GHz / UP To 4.5 GHz

Bununla birlikte bildiğim kadarıyla Valorant / CS2 tarzı oyunlar işlemcide L3 önbelleğini kullanarak performans verdiğini biliyorum. Bu konuda da iki işlemci önbellek değerleri şu şekilde;

R5 7600X: 32 MB L3 Cache
R7 5800X3D: 96 MB L3 Cache

Aynı zamanda da çekirdek farklılıkları da şu şekilde;

R5 7600X: 6 Core / 12 Thread
R7 5800X3D: 8 Core / 16 Thread

Genel olarak oynanılan oyunlarda da aşağı yukarı iki işlemcide de FPS değeri olarak pek bir fark göremedim L3 önbelleği kullanan oyunlarda 10-12 FPS R7 5800X3D önde iken diğerlerinde 8-10 FPS R5 7600X önde olduğunu gördüm. (
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
)
Fakat bir makalede de hatırı sayılır bir farkla CS:GO değerlerinin karşılaştırılmasında R5 7600X'in önde olduğunu gördüm. (
)

Benim yorumuma gelecek olursak da; R5 7600X işlemci AM5 soket kullanırken diğer işlemci AM4 soket yapısını kullanıyor. Aralarında performans açısından çok fazla bir fark göremedim fakat fiyat konusunda epey fark var gibi. Dediğim gibi ama senin yerinde olsam geleceğe yatırım yapmak için diğer arkadaşların da söylediği gibi AM5 soket bir işlemci tercih ederdim. Çünkü AM5 ile soket yapısını uzun vadede anakart değiştirmeden kullanabilirsin ve daha yeni bir teknoloji sonuçta.

Güncel fiyat farkı olarak da şu anda;

Ryzen 5 7600X: 7.2356 TL bandında. (
)
Ryzen 7 5800X3D: 11.249 TL bandında. (
)

frozen

Aktif Üye
Uzman
Konular
59
ModArt Kredi
0
Merhaba;
Anladığım kadarıyla sistemi upgrade etmek değil de değiştirmeyi düşünüyorsunuz. Bu konuda bahsettiğiniz iki işlemcilerin özelliklerine baktığımda frekans değeri olarak;

R5 7600X: Base Clock: 4.7 GHz / UP To 5.3 GHz
R7 5800X3D: Base Clock: 3.4 GHz / UP To 4.5 GHz

Bununla birlikte bildiğim kadarıyla Valorant / CS2 tarzı oyunlar işlemcide L3 önbelleğini kullanarak performans verdiğini biliyorum. Bu konuda da iki işlemci önbellek değerleri şu şekilde;

R5 7600X: 32 MB L3 Cache
R7 5800X3D: 96 MB L3 Cache

Aynı zamanda da çekirdek farklılıkları da şu şekilde;

R5 7600X: 6 Core / 12 Thread
R7 5800X3D: 8 Core / 16 Thread

Genel olarak oynanılan oyunlarda da aşağı yukarı iki işlemcide de FPS değeri olarak pek bir fark göremedim L3 önbelleği kullanan oyunlarda 10-12 FPS R7 5800X3D önde iken diğerlerinde 8-10 FPS R5 7600X önde olduğunu gördüm. (
)
Fakat bir makalede de hatırı sayılır bir farkla CS:GO değerlerinin karşılaştırılmasında R5 7600X'in önde olduğunu gördüm. (
)

Benim yorumuma gelecek olursak da; R5 7600X işlemci AM5 soket kullanırken diğer işlemci AM4 soket yapısını kullanıyor. Aralarında performans açısından çok fazla bir fark göremedim fakat fiyat konusunda epey fark var gibi. Dediğim gibi ama senin yerinde olsam geleceğe yatırım yapmak için diğer arkadaşların da söylediği gibi AM5 soket bir işlemci tercih ederdim. Çünkü AM5 ile soket yapısını uzun vadede anakart değiştirmeden kullanabilirsin ve daha yeni bir teknoloji sonuçta.

Güncel fiyat farkı olarak da şu anda;

Ryzen 5 7600X: 7.2356 TL bandında. (
)
Ryzen 7 5800X3D: 11.249 TL bandında. (
)
Çok güzel açıklamışsın teşekkür ederim siparişi verdim zaten.

Gigabyte X670 aorus elite ax anakart ve Ryzen 7 7800X3D Gskıll trident Z5 32 gb 6400 mhz ram olarak ayarladım Sence nasıl tercihler oldu

Kürşat

Kıdemli Üye
Kıdemli
Konular
89
ModArt Kredi
0

Gigabyte X670 aorus elite ax anakart ve Ryzen 7 7800X3D Gskıll trident Z5 32 gb 6400 mhz ram olarak ayarladım Sence nasıl tercihler oldu
Anakart hariç güzel ram de Cl değeri düşüktür umarım

borayldrm

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0

Rica ederim :) Arkadaşın belirttiği gibi o anakartı ben de tavsiye etmem. Onun yerine Gigabyte olmasını düşünüyorsanız Gigabyte X670E Aorus Master daha iyi olur. Kullanıcı yorumlarına baktım pek çok kişi tavsiye etmiş. 8000 Mhz OC ddr 5 desteği de var. Aynı şekilde ben de yeni bir sistem toplayacağım yakın zamanda nasipse, parçaları satın aldım, kargodalar. Aynı şekilde ben de 7800x3D kullanacağım işlemci olarak. Ram olarak da seçimlerimiz aynı Gskill Trident Z5 Neo RGB 16x2 (32GB) Ddr 5 6400 Mhz Cl32 satın aldım (Amd expo için) fakat anakart olarak ben Asus RoG Strix Crosshair X670E Hero tercih ettim. Asus tercih etmemin sebebi daha önce de her zaman Asus anakart kullandım güvendiğim bir marka ve çok tavsiye edilen bir model. Ama Asus olmasaydı Gigabyte anakartı da tercih ederdim. Size kalmış açıkçası. Ama diğer tercihlerin bana kalırsa 4/4 aynı parçaları sipariş ettim zaten ben de :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Online yöneticiler

Çevrim içi üyeler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.