Neler yeni

Rehber Ekran Kartı Modelleri Katman Listesi - RTX 40

Telefonunu Çıkra

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Merhaba,

Kafa karışıklıklarını önlemek amaçlı RTX 40 serisi kartlardaki modelleri bir ortalamaya oturtarak katman listesi hazırladım.
Normalde tüm GPU'ları tek bir model için değerlendirmek çok verimsiz ancak kafanızda modeli konumlandırmak açısından en mantıklı yöntem bu.

Birkaç gün önce
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
. Sağlam kaynaklardan referans aldım, eğer konunun detaylarına ulaşmak istiyorsanız o videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla uzatmadan Kriterleri belirteyim

1- Fiyat performans oranı, satıcıların paşa gönüllerine göre fiyat değiştirmelerinden dolayı değerlendirme faktörüm değil.
Hazır sistemlerde kullanılmaları da bu maddeye bağlı olduğundan onlar da değerlendirmeye tabi değil.

2- Değerlendirmeyi kalite ortalamasına göre baz aldım:
4060 da ideal olan bir model 4070 de can çekişiyorsa Tier da kaydırarak veya klas düşürerek dengeledim
Kalite olarak önceliğim soğutma, ondan sonra videoda gösterdiğim VRM, Power limit, malzeme kalitesi ve minimal oranda tasarım şeklindedir. Kafama göre "böyle hissediyorum" diyerek listelemedim.

3- Sıklıkla denk gelebileceğiniz modelleri değerlendirdim. ASUS Megaladon, Galax HOF gibi modeller bundan dolayı yok. Asus prime başta olmak üzere bazı modelleri unuttum / bilgi bulamadığımdan eklemedim.

4- Listede "o.c. edition" olarak geçen modellere değinmedim. Listeyi kalabalık göstermek dışında farkları yok gibi bir şey.

Tierların anlamları şu şekilde

Tier Açıklamaları.png

Kartları bu tanımlar üzerinden konumlandırdım.
Ayrıca liste de kendi içinde sıralanıyor. En soldaki en iyi şeklinde gidiyor.

TİERLİST

TELEFONUNU çıkra gpu tierlist.png

Listede "neden orada?" denebilecek bazı spesifik modeller var. Listedeki tüm kartları videoda tanımladım ancak o spesifik modellerin tanımlarını yazılı olarak da belirtmekte fayda var.
  • VENTUS 3X, WİNDFORCE 3X ve PNY VERTO 3X: Bu modelleri 3 fan olmaları kurtaramadı. 3 fanlı diğer modellere nazaran beklenenleri verememeleri yüzünden diplerde konumlandı.
  • PNY EPİC: Soğutma ve sessizlik olarak C tier ın en iddialı modellerinden birisidir ancak iç kalite olarak soğutması kadar başarılı buluyorum.
  • ZOTAC AMP EXTREME: Bu kart aslında B tiera yükselecek kadar kaliteli ancak soğutması, iç kalitesi kadar iyi durmuyor. Bazı kartlarda B tier ancak model ortalaması almamdan dolayı orada kaldı.
  • GALAX SG-ST, ASUS TUF-PROART: Bu dörtlü için sıralama değil örüntü kullandım. Asus lar iç kalite olarak, Galax lar 4. fan sayesinde soğutma olarak avantaj elde ediyor.
KAYNAKLAR

Spoiler içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

Böyle büyük bir listede hata yapmam olası. Hata yaptığımı düşündüğünüz bir yer varsa dayanak göstererek belirtirseniz düzeltmek için çabalarım. Bunu videonun sabitlenen yorumlarında yapıyorum.

İyi günler.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.