Neler yeni

Yardım Bunları neyle soğutacağız ?

Colorist

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
16
ModArt Kredi
0
Dostum yapacağın mevzu şu iyi markanın 6 bakır borulu soğutucusunu alıp üzerindeki fanları çıkarıp resimdeki 12 cm 38 mm kalınlığında olan 3200 rpm yüksek hava basıncına sahip olan fandan 2 adet almak.
link
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
Tavsiyen için teşekkür ederim ama bendeki soğutucuyu da keşke bi google'da aratsaydın. Böyle zahmete girmezdin :)

Diavelin

Aktif Üye
Uzman
Konular
7
ModArt Kredi
0
Artık kasanın içine klima takıcaz yada kasayı buzluğa koyup özel kablolama yapcaz işin açıkcası testlerde 420 kullanılmasına rağmen 100 derecenin üstünü görüyor çok büyük sıkıntı

Ekli dosyalar

• images (1) (1).jpg
    images (1) (1).jpg
    31.7 KB · Görüntüleme: 61

Malta Gang

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
Tavsiyen için teşekkür ederim ama bendeki soğutucuyu da keşke bi google'da aratsaydın. Böyle zahmete girmezdin :)
dostum burda mesele fanlar senin soğutucunun blok u çok iyi onda sıkıntı yok fanları 1200-1500 rpm ve ince basıncıda düşük benim önerdiğim fanlar 12 cm 38 mm kalınlığında 3200 rpm yüksek basınçlı al 2 tane be quiet fanları çıkart benim dediğim fanları tak farkı gör.

dalpirin

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
0
ModArt Kredi
0
Selamlar,
Freelance Colorist olarak çalışıyorum, dolayısıyla sürekli sistemimi güncel tutuyorum. Şimdi de R9 7950X veya 13900K incelemelerine bakıyorum ki yanlış bir tercih yapmayayım.

Aklımda şöyle bir soru var; Şu anda Be Quite markasının Dark rock pro 4 hava soğutmasını kullanıyorum, kullandığım en iyi hava soğutma hatta çoğu sıvı soğutmadan daha iyi performans verdiğini ve sessiz çalıştığını söyleyebilirim. ( Hoş sadece NZXT X73 kendim kullanma şansı buldum )

Şimdi bakıyorum ki Levon inceleme yapmış 95 C gibi evin doğalgaz faturasını düşürecek sıcaklıklardan bahsediyor. Ben bunu nasıl soğutacağım ? dark rock pro 4 bu iş için yeterli olur mu acaba ?
Aslında yapılması gereken underclock ile stabil frekans ve sıcaklık değerlerini bulmak yüksek performans gerektiğinde yüksek enerji tüketimi var ama ince ayarlar ile intel core i9-13900K özelinde performans düşmeden 150 195W tüketimlerinde kullanılabiliyor.

ramazandeveli

Pro Üye
Uzman
Konular
8
ModArt Kredi
0
Colorist Colorist, Maalesef öyle güçlü fanla, 420mm soğutmayla vs çözülecek derdiniz yok. MHZ düşürmek (i9 u İ7 yapmak yani) manasız. Git i7 al o zaman (i7 yi de i5 gibi kullan) gerçekten saçmalık. Çuval dolusu i9'a para ver hem de i7 gibi kullan. Olacak şey değil. Yeni nesil CPU'lar iki firmada da ciddi dertli. Size sabırlar dileyeceğim. Sanırım çözümü olmayan bir dert aldınız.
Önerilerim, acilen Termaltake P5 gibi açık kasalara geçmeniz, 420mm soğutmaya geçmeniz. Yazılım ile kontrol edilebilen soğutma alıp, yazılım ile ısı değerlerine göre bir soğutma tercihinde bulunmanız. 5,2 GHZ ile 5,8 GHZ arasında sizi aşırı etkilemeyen bir hızda sabitlemeniz.
Yaptığınız çalışmalardan haberdar ederseniz, bizi de bilgilendirirseniz sevineceğim. Size tekrardan sabırlar dileyeyim.
NOT: Aman İNTEL sakın i11 yapmaya kalkma.

dalpirin

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
0
ModArt Kredi
0
Colorist Colorist, Maalesef öyle güçlü fanla, 420mm soğutmayla vs çözülecek derdiniz yok. MHZ düşürmek (i9 u İ7 yapmak yani) manasız. Git i7 al o zaman (i7 yi de i5 gibi kullan) gerçekten saçmalık. Çuval dolusu i9'a para ver hem de i7 gibi kullan. Olacak şey değil. Yeni nesil CPU'lar iki firmada da ciddi dertli. Size sabırlar dileyeceğim. Sanırım çözümü olmayan bir dert aldınız.
Önerilerim, acilen Termaltake P5 gibi açık kasalara geçmeniz, 420mm soğutmaya geçmeniz. Yazılım ile kontrol edilebilen soğutma alıp, yazılım ile ısı değerlerine göre bir soğutma tercihinde bulunmanız. 5,2 GHZ ile 5,8 GHZ arasında sizi aşırı etkilemeyen bir hızda sabitlemeniz.
Yaptığınız çalışmalardan haberdar ederseniz, bizi de bilgilendirirseniz sevineceğim. Size tekrardan sabırlar dileyeyim.
NOT: Aman İNTEL sakın i11 yapmaya kalkma.
Hocam biraz abartı olmamış mı ? mhz düşürmek değil voltaj değerlerini sabitleyerek aynı performansı düşük tüketim ve ısıyla almak mümkün testlerde mevcut bu konu hakkında
Screenshot_16.png

URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

Khivaro

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Ben şuna kanaat getirdim. Delidsiz bu işlemciler soğumayacak. Eğer işlemcinin garantisi önemli değilse işi bilen bir profesyonelden yardım alarak delid edilmiş şekilde kullanmalısınız eğer render anında 95 derece görmek istemiyorsanız.

dalpirin

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
0
ModArt Kredi
0
Ben şuna kanaat getirdim. Delidsiz bu işlemciler soğumayacak. Eğer işlemcinin garantisi önemli değilse işi bilen bir profesyonelden yardım alarak delid edilmiş şekilde kullanmalısınız eğer render anında 95 derece görmek istemiyorsanız.
Gerçek kullanımlarda o kadar ısınmıyor açıkçası ama delid veya ekstra bracket ile daha fazla soğutma performansı alınabilir. Özellikle intel core i9-12900KF serisinde

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.